Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

birazda gülelim..... (2 Kullanıcı)

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
arkadaşlarla yemek yıyordum ekmeği bölerken gözüme ekmek kırıntısı kaçtı ve gözüm doydu sonunda dedim

Bu geyik Celal'i Bayar, bu geyiğe dayanamayan Ferhat göcer,
Yıllar sonra bunlar tarih olur, o tariHi de Gönül yazar, Mehmet okur.
Bu mesajı 10 kişiye gönderirsen dileklerin kabul olur. Buna da anca Kadir inanır

buna çok güldüm
iiiiii akşamlar

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
Beyninizin Hangi Tarafi Daha çok Gelişmiş

Beyninizin Hangi Tarafi Daha çok Gelişmiş

>---BEYNİNİZİN HANGİ TARAFI DAHA ÇOK GELİŞMİŞ---
>
>
>
>1-Okuldayken hangi dersleri daha çok severdiniz?
>
> a) Türkçe, Resim, Sosyal vb.
>
> b) Fenle ilgili olanları
>
>
>
>2-Hangi tip sporları yapmaktan hoşlanırsınız?
>
> a) Tek başına yapılan sporları
>
> b) Takım sporlarını
>
>
>
>3-Gördüğünüz rüyaları ne sıklıkta hatırlarsınız?
>
> a) Çoğunlukla hatırlarım
>
> b) Ender olarak hatırlarım
>
>
>
>4-Ellerinizi ve mimiklerinizi konuşurken ne kadar kullanırsınız?
>
> a) Çok
kullanırım
>
> b) Çok az kullanırım
>
>
>
>5-İki elinizin parmaklarını birbirine geçirerek kapatın. Hangi
>elinizin baş parmağı üstte kalıyor?
>
> a) Sağ
>
> b) Sol
>
>
>
>6-Şu an saatin kaç olduğunu tahmin edin, şimdi saate bakın, yanılma
>payınız ne kadar?
>
> a) On dakikadan fazla
>
> b) On dakikadan az
>
>
>
>7-Aşağıdakilerden hangisini daha kolay hatırlarsınız?
>
> a) İnsanların yüzlerini
>
> b) İnsanların isimlerini
>
>
>
>8-İki gözünü açık tutarak elinizde ki kalemi, bir cam kenarı veya
>kapı kenarı ile hizalayın. Önce sol gözünüzü, sonra sağ gözünüzü
>kapatın. Hangi gözünüzü kapatınca kalem
daha az oynuyor?
>
> a) Sol gözümü kapatınca
>
> b) Sağ gözümü kapatınca
>
>***********************************************************
>
>
>
>---"A" ların sayısı fazla ise, SAĞ beyniniz daha gelişmiştir...
>
>---"B" lerin sayısı fazla ise, SOL beyniniz daha gelişmiştir...
>
>
>
>***********************************************************
>
>
>
>***Ben SAĞ beyinli biriyim, çünkü...
>
>-hayal ederim
>
>-duyduklarımı unutmam
>
>-hissederim
>
>-koku alma tad alma benim için çok önemlidir
>
>-sezgilerimi kullanırım
>
>-iç güdülerim kuvvetlidir
>
>-yeni şeyler üretirim
>
>-subjektifim
>
>-boyutları iyi algılarım
>
>-ritim duygum
gelimiştir
>
>-bir bütün olarak görürüm
>
>-duygularımla hareket ederim...
>
>
>
>********************************************************
>
>
>
>***Ben SOL beyinli biriyim, çünkü.....
>
>-mantık yürütürüm
>
>-lineer düşünürüm
>
>-sınıflandırır-isimlendirir
>
>-dizer listeler yaparım
>
>-analiz ederim
>
>-yapı incelerim
>
>-matematiksel işlemler yaparım
>
>-bilinçli hareket ederim
>
>-dili doğru kullanırım
>
>-detayları görürüm
>
>-inceler ve odaklanırım
>
>-bütünü değil parçayı görürüm
>
>-sistemli ve disiplinli çalışırım
>
>-objektif davranırım...
>

tufan_78

Kayıtlı Kullanıcı
şşşşşş...noluyor bakem orda..:):)

dedikodumumu yapıyorsunuz

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Soru--Beyinsiz bir insan kac yil yasar?
Cevap--Tam olarak bilmiyorum.Kac yasindasin?

Bu çok güzeldi. emeğine sağlık...

TEVHİD_GÜLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
esselamun aleykum ve rahmetullahi ve barekatuhu mağfireti...
güzel espriler güzel ama eskidendi o duyunca kahkaya atmalar artık gülemiyorum nedense!!!!!emeğine sağlık...

selimoglu

Kayıtlı Kullanıcı
olmaz olmaz demeyin!!

olmaz olmaz demeyin!!

Buna kesinlikle gözlerinizden yaslar gelinceye kadar güleceksiniz. Lütfen sonuna kadar okuyun. Bu olay gerçek hayatta olmuş ve basına
yansımış bir olaydır.

Büyükşehir Belediyesi Kuruluşlarından KİPTAŞ'ın Genel Müdür Yardımcısı Emin Batur'a, şantiyelerden birinde meydana gelen bir
kaza sonunda kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı tutanak:

İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmeyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. Şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur:

Bildiğiniz gibi ben bir duvarcı ustasıyım.
İnşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı, yaklaşık 250 kg. kadar olduğunu tahmin ettiğim bu tuğlaları aşağıya
indirmek gerekiyordu. Aşağıya indim bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya salladım.
Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6 kata çıkardım. İpin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. Bütün tuğlaları varile doldurdum.
Aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm. İpi çözmemle birlikte birden
kendimi havada buldum. Nasıl bulmayayım ben yaklaşık 70 kiloyum. 250kg lik varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve
şaşkınlıktan ipi bırakmayı akil edemedim. Yolun yarısında Dolu varille çarpıştık. Sağ
iki kaburgamın burada kırıldığını sanıyorum. Tam yukarı çıkınca 2 parmağım
iple beraber çıkrığa sıkıştı. Parmaklarımda bu sırada kirildi. Bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrafa saçıldı. Varil
hafifleyince bu sefer ben aşağıya inmeye varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. Sol bacağımın kaval
kemği de bu sırada kirildi. Can havli ile ipi bırakmayı akil ettim. Başımı yukarı kaldırdığımda bos varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. Kafatasımın da
böyle çatladığını sanıyorum. Bayılmışım, gözümü hastanede açtım. Cenabı Hak'tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle
ellerinizden öperim.

Duvarcı Ustanız LAZ OSMAN

al_muallim

Kayıtlı Kullanıcı
amin... Allah Esirgesin...abimiz Müsibetten Sonra şükretmeyi Ihmal Etmemiş Maaşallah:)

S.S.S.

Yasaklı Kullanıcı
süperdi kardeşim eline sağlık....

sewwda66

Kayıtlı Kullanıcı
eline sağlık güldürdün beni Allahta seni güldürsün

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
> görev çubuğu: değnek-ül vazife

>çif tıklama: tıkırt-ül tekerrür

>mouse: zindik faresi

>klavye: tahta-ul hurufat

> internet: allame-i ulul arz

>google: kasif -ul ali

>denetim masası :sehpa-i saltanat

>cd-rom : pervane-ul hafıza

>ekran : perde-ul temasa

<kasa : kaide

>antivürüs : akıncı

>msn : elçi

>messenger :havadisçi

>chat : muhabbet - ül zabıy

Ve aleykümselam ve rahmetullahi ve berakatüh.
Allah razı olsun kardeşim, :D
Terimler bayağı güzeldi
Selam ve baki dua ile kalın.

l@l

Kayıtlı Kullanıcı
aşkolsun arkadaşlar insan bi emeğine sağlık der dimi ama
amma görgüsüz bi siteymiş...
şimdi aranızda diyecek olanlar olabilir "o halde sen ne arıyosun burda?"
artık hiç bişi aramıyorum byee...

NSBBZN

Kayıtlı Kullanıcı
:) selamun aleyküm kardeşim
emeğinize sağlık
harika olmuş hepsi
selam ve daimi dua ile
tabi bide sabırla :p

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Karaman Fikralari

Karaman Fikralari

KARAMAN FIKRALARI
AK HOCA VE FIKRALARI
Ak Hoca ismiyle tanınan hocamızın asıl ismi Hasan Hüseyin’dir. Kirpiklerine varıncaya kadar bütün kıllarının beyaz olması sebebiyle Ak Hoca adıyla meşhur olmuştur. 1913 de doğan hoca, 1968 yılında yakalandığı kanser hastalığından kurtulamıyarak vefat etmiştir. Bembeyaz yüzü, tatlı espirisi ve Karaman’a mahsus arabaşı çorbasına karşı doyma bilmez iştahı ile hocamız, küçük büyük bütün Karamanlıların kalbinde silinmez bir taht kurmuştur. Ölümü üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen fıkra ve espirileri halkımız arasında canlı bir vaziyette yaşatılmaktadır. İmamlık yapması sebebiyle hemen hemen bütün fıkraları imamlık hayatı, bir kısmı da genel konular üzerine kuruludur.
PİLAV AŞI
Ak Hoca Karaman’ın muhacir köylerinden birine imam olur. Köyün ağası, Hüseyin isminde birisidir. Hüseyin ağa bir gün köylüleri toplar ve onlara şöyle der:
- Bu hoca ovalıdır. Bizim hamur işlerini pek bilmez, onlar bulgur pilavına alışkındır, hocanın midesine bir zarar vermiyelim, yavaş yavaş bizim yemeklere alıştıralım diye talimat verir. Bu talimatı alan köylü sırayla hocayı yemeklere davet etmiye başlarlar ve her davet eden de bulgur pilavı pişirir. Bir gün böyle, beş gün böyle, on gün böyle.... Hoca bulgur pilavından bıkar, açıkça da bir şey söyliyemez.
Nihayet bir ay sonunda Cuma günü Cuma salası vermeye minareye çıkar ve sala ezgisinde başlar okumaya:
Sarı çamın taşı
Hüseyin Ağa’dır bu köyün başı
Her gün pilav aşı
Yenir mi Ya Resulleallah
Köylü normal sala veriliyor diye söylenenlere hiç dikkat etmez. Fakat, 70 yaşlarında bir kadının bu sala garibine gider. Yaşlılığın verdiği az duyma etkisiyle bir şey anlamaz. Hüseyin Ağayı görür ve seslenir:
- Üle Hüseyin, hoca ne diyo bi yol diğneyive hele.
Hüseyin ağa hocanın söylediklerini dinler, sonra köylüleri başına toplar:
- Uşaklar hoca pilavdan bıkmış gayri, çevirin macır işine. Hoca kıvrak zekası sayesinde bu sıkıntıdan karlı olarak kurtulur.
ÖLÜ GELMEYİNCE
Ak Hoca Karaman’ın Mandoson köyüne imam tutulur. Köylüler yıl sonunda hocaya kırk havayi buğday vermeyi taahhüt ederler. Yıl sonu geldiğinde, mahsülün kıtlığı bahane edilerek, Hocaya ancak otuz havayi buğday verirler. Bu işe hoca çok içerler ama seslenmez. Cuma bir gün hutbeye çıkar ve cemaate şöyle der:
- Ey cemaat beni kırk havayiye imam tuttunuz, ancak otuz havayi buğday verdiniz, buna da eyvallah amma Allah’tan utanın, şu teneşir ölüsüzlükten takır takır kurudu. Koca bir yıl içinizden bir tek ölen olmadı, bu sizin yaptığınızı adama düşmanı yapmaz der ve minberden iner.
SİZİ DE İSTİYORLAR
Kara müfti adıyla anılan Karaman müftisinin çok kızgın olduğu bir zamanda, Ak Hoca izin istemek için gelir, Müfti izin vermez, Ak Hoca da “Sen vermesen de ben giderim” deyince, Kara müfti” Cehenneme kadar yolun var, defol git” diye hocayı yanından kovar. Ak Hoca hiç seslenmeden dışarı çıkar, biraz sonra tekrar içeri girer. Müftü ters ters bakar:
- Ulan ben sana cehennem ol git demedim mi?
- Ben de cehenneme kadar gittim, yolda zebaniler git müftiyle birlikte gelin diye beni katmadı, ben de sizi almaya geldim der.
İMAM YANILMAZ
Hocamızın mahallemizde imam olduğu yıllarda bir akşam vakti, hocanın imamlığında akşam namazının farzını kılıyorduk. Bir ara arka taraftan birisi, hocanın yanıldığını belli etmek için, yüksek sisle “Sübhanallah” dedi.
Hoca tam ikinci rekata doğruluyordu. Gayet şaşkın başını arkaya çevirdi:
---- Ne var len diye kızgınlıkla bağırdı. Yine cemaatten birisi:
---- Bir şey yok hocam devam et dedi.
Hoca hiç bir şey olmamış gibi namaza devam etti ve namazı bitirdi. Namazdan sonra yanılma secdesini bile yapmadı.
SOBA MUSKASI
Hocaya bir gün bir kadın gelir ve sobasına yanması için muska yazmasını ister. Hoca hiç bozuntuya vermeden bir muska yazar.
Daha sonra anlattığına göre muskayı şöyle yazar:
Önüne kuru arkasına yaş
Ortasına yağlısından bir talaş
Yan Ayşa’nın sobası yan
Tesadüf eseri olarak kadının sobası o günden sonra gürül gürül yanmaya başlar, hocaya da soba muskası yazdırmak isteyenler çoğalır.
KARASAKAL VE FIKRALARI
Karaman’ın fıkra tiplerinden ikincisi Karasakal adıyla meşhur olan, Mehmet Ali Kırboğa’dır. 50-55 yaşlarında olan hoca, halen Karaman’da hiçbir ücret talep etmeden vaazlık görevini sürdürmektedir. İlme, ilim adamlarına çok meraklı olan hocanın, Kamusü’l Kütüb adı altında basılan Türkçe bir kitabı da vardır.
Parlak zekalı, halk lisanına ve darbı mesllerine tamamıyle vakıf, kendine has espirisiyle Karasakal Hoca, Karaman’ın sevilen simalarının başında gelmektedir.
KAHVE DEĞİRMENİ
Karasakal’ın evine bir tanıdığı ziyarete gelir. Etrafa göz gezdiren adam, Karasakal’a “Hocam kahve yokluğundan bu kadar kahve değirmenini ne yapacaksın “diye sorar. Hoca şaşırır, çünkü evinde hiç kahve değirmeni yoktur.
- Nerede kahve değirmeni? Diye şaşkın şaşkın etrafına bakınır. Adam gayet emin bir şekildi, Karasakal’ın kitaplarını göstermez mi? Meğerse ciltli kitaplar bakınca aynı kahve değirmeni gibi görünüyormuş. Kitaptan nasibi olmayan adam kitapları kahve değirmenine benzetivermiş.
ALTININ ZEKATI
Hocaya bir gün birisi gelir ve karısının altınlarının zekatını karısının mı, yoksa kendisinin mi vereceğini sorar. Hoca da:
- Altının zekatını altını kullanan verir deyince, adam:
- Yani altının zekatını karım verecek değil mi der. Hoca:
- Yanlış anladın, ben öyle demedim, altının zekatını altını kullanan verir diye tekrarlar. Bu cevaptaki inceliği sonradan kavrayan adam, hiçbir şey söyleyemeden çıkar gider.
SİGARANIN HÜKMÜ
Hocaya sigaranın Firavunun pisliği olduğunu söyleyen birisine hoca “Birader sen Firavunun bahçivanı mıydın?” deyiverir.
DİĞER FIKRA TİPLERİ
Bİ ESKİDEN Bİ YENİDEN
Karaman’ın meşhur mizah tiplerinden, kitapçı Halil amca, bir dönemin, insanları sıkı takip altında tuttuğu ve dini bir takım ihtiyaçların kısıtlandığı yıllarda, dükkanında bir taraftan kadayıf dökerken, bir taraftan da:
- Ya Mevlam, hu Mevlam. Aşkın bize ver Mevlam diye bir ilahi tutturmuş. Bu sırada içeriye bir polis girmesin mi? Tabii İbrahim Amca’da hoşafın yağı kesilmiş ve birden ilahiyi boşlamış, başlamış:
- İliman ektim taşa.... diye bir türkü bir türkü çağırmaya. Bu işe şaşıran polis dayanamayıp sormuş:
- Ne oluyor İbrahim Amca?
- Bişi yok kuzum, bi eskiden, bi yeniden deyivermiş
MEKTUP MU SENET Mİ?
Kadının biri, okuyup yazdığına inandığı bir adama bir kağıt getirerek okumasını rica etmiş. Adam kağıdı evirip çevirerek başlamış asker mektubu gibi okumaya. Kadın itiraz etmek istediyse de, adam dinlemeden sonuna kadar kağıdı okumuş bitirmiş. En sonunda kadın:
- Oğlum o mektup değil senet, senet deyince, adam,
- Baştan söylesene ne olduğunu. Senet deseydin senet gibi okurdum der.
GÜZÜN YERLER
Adamın biri bir eve misafir olur. Ev sahibi yemek koyar, birlikte yerler. Adam yemekten sonra canı üzüm çeker ve bunu şöyle dile getirir.
Bizim eller, bizim eller
Her yemekte üzüm yerler
Ev sahibi de bunun altında kalmaz ve şöyle cevap verir:
Bizim eller, bizim eller
O üzümü güzün yerler
GİDESİ GELMİŞ
Adamın biri, başka şehirde oturan oğlunu ve torununu ziyarete gelir. Hoş beşten sonra, kayınpederinden hoşlanmayan gelin, çocuğunu kucağına alıp şöyle der:
Kuzumun dedesi gelmiş
Gelmeden gidesi gelmiş
Adam derhal gelinin kucağından torununu alır ve:
Dedesinin adı Durali
Bu gün de buralı, yarın da buralı
diyerek uzun süre kalacağını belli eder.
ALINTI

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı

hak yolundayiz

Kayıtlı Kullanıcı
çay deyip geçmeyin

çay deyip geçmeyin

Çayı çok sevdiğimi söyleyince,yaşlı bir teyze anlattı geçenlerde,
bak hocam diye başladı söze ...

Çayın alt demliği evdeki kaynanadır;devamlı kaynar durur..

Üst demlik evdeki gelindir;alt demlik kaynadıkça o olgunlaşır,demlenir...

Gelinin kocası ise bardaktır;biraz kaynana doldurur onu biraz da gelin...

Çocuklar çayın şekeridir; tat verir...

Görümce ise çay kaşığıdır; arada bir gelir ve karıştırır gider...

Kaynataya gelince; o da bardak altıdır; dökülenleri bir araya toplar...

Çay deyip te geçmemek lazım demek ki...durmak lazım ..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt