Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bir sorum var (2 Kullanıcı)

mesra

Kayıtlı Kullanıcı
Başı açık bir insan olarak namaz kılmak istiyorum.Yani türbana girmeden de namaz görevimi ifa etmemde bir sakınca varmıdır?

nohco

Kayıtlı Kullanıcı
RE: bir sorum var

dinimizin diregi namazdir kardesim sen icin rahat birsekilde namazina basla allah kabul etsin bar ortusu kadina farzdir evet ama basin acik diye namazkilmazsan olmaz2 yanlis bir dogru etmez

mesra

Kayıtlı Kullanıcı

Cevabınız için teşekkür derim sağolun

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

sevgili kardeşim tabiki kılabilirsiniz ama belliki islamın gereğini yerine getirmek istiyorsunuz peki yanlış anlamazsanız başörtümüzde bir islamın gereği değilmidir yani bunuda ifa etmek gerekli değil midir

mesra

Kayıtlı Kullanıcı

Neden mi?Çok basit namaz hariç tüm maneviyatımla görevlerimi yerine getirmeye çalışıyorum.Ama bunu yapmadığım müddetçe hep birşeyler eksik kalıyor.Rabbime yakınlaşmak için doğru yola dah fazla yakınlaşmak için.Şükürlerimi sunmak için huzur için.Rabbimin gözünde iyi bir yerde olmak için.Daha sayabilirim.Tam bir müslüman olmaya yaklaşmak için.

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

mesra yazdı:
Neden mi?Çok basit namaz hariç tüm maneviyatımla görevlerimi yerine getirmeye çalışıyorum.Ama bunu yapmadığım müddetçe hep birşeyler eksik kalıyor.Rabbime yakınlaşmak için doğru yola dah fazla yakınlaşmak için.Şükürlerimi sunmak için huzur için.Rabbimin gözünde iyi bir yerde olmak için.Daha sayabilirim.Tam bir müslüman olmaya yaklaşmak için.
canım kardeşim yanlış anlama ama birazda fevri gördüm seni ama lütfen kızma .
tam müslüman olmak demek müslümanlığın bütün faziletlerini yerine getirmek demektir yani başörtünlede müslüman olmak demektir onuda ifa etmen gerekli hayırlısıyla

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

mesra yazdı:
Başı açık bir insan olarak namaz kılmak istiyorum.Yani türbana girmeden de namaz görevimi ifa etmemde bir sakınca varmıdır?

s.a. kardeşim,
Evet kişinin başının açık olması namaz kılmasına engel değildir, o ayrı bir durumdur, yani onun sorgusu ayrı namazın sorgusu ayrıdır. Dolayısıyla kişi ben tesettürlü değilim diye namazını terketmemelidir. Ama bu söylediğimi bir bayan başı açık olarak namaz kılar olarak algılama. Bir bayan namaz kılarken başını kapatmak zorundadır.
Aşağıda namazın farzalarını yazdım, onalardan biride "setri avret" tir, yani erkek yada kadın örtünmesi gereken yerlerini örtmek zorundadır.
Bu vesile ile ALLAH c.c. kılacağınız namazları , yapacağınız ibadetleri kabul etsin. İnşallah bu tesettüre girmeniz içinde bir adım olmuş olur.

Namazın Farzları
Namazın farzları on ikidir. Bunların bir kısmı namazdan önce olup namaza hazırlık niteliğindedir. Bunlara "namazın şartları" denir. Bir kısmı da, namaza durunca yapılır ki bunlara da "namazın rükunları" denir.

Namazın Şartları:

1. Hadesten Taharet: Gözle görülmeyen pisliklerden temizlenmektir. Bu abdest almak, gusletmek, bunların mümkün olmadığı zamanlarda teyemmüm etmekle olur.

2. Necâsetten Taharet: Gözle görülen pisliklerden temizlenmektir. Bu pislikler namaz kılan kimsenin vücudunda, elbisesinde, namaz kılacağı yerde olur.

3. Setrü'l Avret: Örtülmesi gereken yerlerin kapatılması demektir. Erkeklerde diz kapağı ile göbek arası, kadınlarda ise el, yüz ve ayak dışındaki her yerin örtülmesi gerekir. namazın bir rüknünü eda edecek kadar bir zaman içinde örtülmesi gereken bir organın dörtte biri açılırsa namaz bozulur.

4. İstikbâli Kıble: Namaz kılan kimsenin Kâbe yönüne yönelmesidir. Göğsünü kıbleden (yaklaşık 45 derece) çeviren kimsenin namazı bozulur.

5. Vakit: Farz ve Vacip olan her namaz için belli bir vakit vardır. Namazların kendi vakitleri içinde kılınması farzdır. Vaktinden önce namaz kılınamaz. Özürsüz olarak sonra ya bırakmakta günahtır.

6.Niyet: Kılınacak olan namazın zihnen hatırlanmasıdır. İmamın imâmete, cemaatin da imama uymaya niyetlenmesi gerekir.

Namazın Rükunları:

1. İftitah Tekbiri: namaza başlama tekbiridir. Niyetten sonra "Allahu Ekber" deyip eller yukarı kaldırılıp tekbir alınır.

2. Kıyam: Namazda ayakta durmaktır. Gücü yetenler ayakta, yetmeyenler ise gücünün yettiği şekilde namazlarını kılarlar.

3. Kıraat: Namazda Kur'ân okumak demektir. Kıraat kıyamdadır ve en az üç kısa ayet miktarı okunmalıdır.

4. Rükû: Kıraatten sonra eller dizlere erişecek şekilde eğilmekten ibarettir.

5. Sücûd: Rükûdan sonra ayak, diz ve ellerle beraber alnı ve burnu yere koymaktır. Yalnız alnın ve burnun yere değmesi yeterli değildir. Alın yerin sertliğini hissetmelidir. Kalabalık cemaatlerde arka saftakiler ön saftakilerin sırtına secde edebilirler.

6. Kade-i Âhire: Namazın sonunda "et-Tehiyyâtü" duasını okuyacak kadar oturmaktır.

k.s.eo.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM, NAMAZ NASIL BİR MÜSLÜMANA FARZ KILINMIŞSA, BİR BAYAN İÇİN ONDAN DAHA ÖNEMLİ OLAN TESETTÜR DE MÜSLÜMAN KADINLARA ALLAH'IN BİR EMRİ VE FARZIDIR.. NAMAZIN FARZ OLUŞUNDAN DOLAYI GÖSTERDİĞİNİZ ''YERİNE GETİRME'' BİLİNCİ, TESETTÜRE KARŞI DA OLMALI.. KİTABIN TAMAMINA İMAN EDEN BİZLERİN, İŞİMİZE GELEN KISMI UYGULAYIP NEFSİMİZE AĞIR GELENİ YAPMAMAZLIK ETME GİBİ BİR LÜKSÜ YOKTUR. VERECEĞİNİZ KARARDA RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN İNŞ. ALLAHA EMANET OLUN. SELAMETLE.

nohco

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
mesra yazdı:

s.a. kardeşim,
Evet kişinin başının açık olması namaz kılmasına engel değildir, o ayrı bir durumdur, yani onun sorgusu ayrı namazın sorgusu ayrıdır. Dolayısıyla kişi ben tesettürlü değilim diye namazını terketmemelidir. Ama bu söylediğimi bir bayan başı açık olarak namaz kılar olarak algılama. Bir bayan namaz kılarken başını kapatmak zorundadır.
Aşağıda namazın farzalarını yazdım, onalardan biride "setri avret" tir, yani erkek yada kadın örtünmesi gereken yerlerini örtmek zorundadır.
Bu vesile ile ALLAH c.c. kılacağınız namazları , yapacağınız ibadetleri kabul etsin. İnşallah bu tesettüre girmeniz içinde bir adım olmuş olur.

Namazın Farzları
Namazın farzları on ikidir. Bunların bir kısmı namazdan önce olup namaza hazırlık niteliğindedir. Bunlara "namazın şartları" denir. Bir kısmı da, namaza durunca yapılır ki bunlara da "namazın rükunları" denir.

Namazın Şartları:

1. Hadesten Taharet: Gözle görülmeyen pisliklerden temizlenmektir. Bu abdest almak, gusletmek, bunların mümkün olmadığı zamanlarda teyemmüm etmekle olur.

2. Necâsetten Taharet: Gözle görülen pisliklerden temizlenmektir. Bu pislikler namaz kılan kimsenin vücudunda, elbisesinde, namaz kılacağı yerde olur.

3. Setrü'l Avret: Örtülmesi gereken yerlerin kapatılması demektir. Erkeklerde diz kapağı ile göbek arası, kadınlarda ise el, yüz ve ayak dışındaki her yerin örtülmesi gerekir. namazın bir rüknünü eda edecek kadar bir zaman içinde örtülmesi gereken bir organın dörtte biri açılırsa namaz bozulur.

4. İstikbâli Kıble: Namaz kılan kimsenin Kâbe yönüne yönelmesidir. Göğsünü kıbleden (yaklaşık 45 derece) çeviren kimsenin namazı bozulur.

5. Vakit: Farz ve Vacip olan her namaz için belli bir vakit vardır. Namazların kendi vakitleri içinde kılınması farzdır. Vaktinden önce namaz kılınamaz. Özürsüz olarak sonra ya bırakmakta günahtır.

6.Niyet: Kılınacak olan namazın zihnen hatırlanmasıdır. İmamın imâmete, cemaatin da imama uymaya niyetlenmesi gerekir.

Namazın Rükunları:

1. İftitah Tekbiri: namaza başlama tekbiridir. Niyetten sonra "Allahu Ekber" deyip eller yukarı kaldırılıp tekbir alınır.

2. Kıyam: Namazda ayakta durmaktır. Gücü yetenler ayakta, yetmeyenler ise gücünün yettiği şekilde namazlarını kılarlar.

3. Kıraat: Namazda Kur'ân okumak demektir. Kıraat kıyamdadır ve en az üç kısa ayet miktarı okunmalıdır.

4. Rükû: Kıraatten sonra eller dizlere erişecek şekilde eğilmekten ibarettir.

5. Sücûd: Rükûdan sonra ayak, diz ve ellerle beraber alnı ve burnu yere koymaktır. Yalnız alnın ve burnun yere değmesi yeterli değildir. Alın yerin sertliğini hissetmelidir. Kalabalık cemaatlerde arka saftakiler ön saftakilerin sırtına secde edebilirler.

6. Kade-i Âhire: Namazın sonunda "et-Tehiyyâtü" duasını okuyacak kadar oturmaktır.

k.s.eo.

kardesimizi tesvik etmemiz gerekir arkadaslar neden namaz kiliyorsun diyemeyiz hasa bugun namazini kilar ramazanda oruc tutar bir bakarsin kapanmis allahin hidayeti kendisini kusatir bu isler nasip meselesi birazda kardes sen namazini kil allah buyuktur o feyzi alirsan birakamassin insallah

mesra

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik kardeşim tabiki namaz kılarken başımı kapatacağım bunu biliyorum ama yinede cevabın için sağol.sizde sağolun aliye hanım ama sanırım ben yine de başlıyacağım şimdilik türban takmasamda

nohco

Kayıtlı Kullanıcı

tebrik ederim kardesim hakkinda hayirlisina kanaat getirdin rabbim daim etsin

mesra

Kayıtlı Kullanıcı

Allahın taktirine bırakıyorum kardeşim.O nederse neyi nasip ederse o zuhur edecektir.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

mesra yazdı:
mtekik kardeşim tabiki namaz kılarken başımı kapatacağım bunu biliyorum ama yinede cevabın için sağol.sizde sağolun aliye hanım ama sanırım ben yine de başlıyacağım şimdilik türban takmasamda

sizin adınıza çok sevindim kardeşim.. inşallah namaz aracılığıyla tesettürü seçmenize vesile olur.. Rabbim kıldığınız ve kılacağınız namazları kabul etsin inş. .Allaha emanet olun. selametle.

mesra

Kayıtlı Kullanıcı

Çok sağol güzel kardeşim bana dua edin

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

mesra yazdı:

s.a.
O halde ablam , sen ilk adımı attın ve RABBİM ben sana layıkıyla bir kul olmak isitiyorum dedin ve namaz kılmaya başladın inşallah.
Diğer kardeşlerimizinde dediği gibi İslam bir bütündür, yani kitabın bir kısmını uygulayıp bir kısmını ertelemek pek uygun olmaz, en kısa zamanda inşallah layıkıylada kapanırsın. bizim temennimiz budur.
Diğer taraftan sen yolunda sabit durursan , o yoldan şaşamazsan inşallah ALLAH c.c. sana her yerden yardımlarını gönderecektir. Yeterki biz sabır ve inatla doğru yolumuzda devam edelim.
k.s.e.o

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

mesra yazdı:

S.A
BACIM TABİKİ BAŞI AÇIK OLANLARDA NAMAZ KILACAK...BUNLAR AYRI SEYLER..İNŞAALLAH BUNU ZAMANLA AŞARSINIZ.
AMA NAMAZDA ,NAMAZIN OLAZSA OLMAZ 12 ŞARTINDA SETRİ AVRET YANİ AVRET YERİNİ KAPATMA HÜKMÜ VAR...KADINLARDA AVRET OLARAK BELİRTİLEN YERLER EL YÜZ AYAK HARİÇ OLAN UZUVLAR...SAÇTA DAHİL BUNA...NASILKİ NAMAZ ALLAHIN HÜKMÜ İSE TESETTÜRDE ÖYLE...AMA SİZ ŞİMDİLİK BU ŞEKİLDE DEVAM EDİN İNŞAALLAH GÜZEL HABERLERİNİZİDE ALIR VE MUTLU OLURUZ...
DÜŞÜNÜNCE ORTAYA DOĞRU OLAN ÇIKIYOR ZATEN,YARADANIN HUZURUNA ONUN İSTEMEDİĞİ BİR HALDE ÇIKMAK MANTIKA AYKIRI..

mmhn

Kayıtlı Kullanıcı

ikiside ayrı konular birini yapamıyosak digerlerini neden yapmıyalım ki sonuçta her ibadetin sevap ve günahları ayrı ne kadarını yapabiliyorsk yapalım islamda zorlama yok.

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. kardeşim.bende annemi kaybedince namaza başlamıştım ve ozaman açıktım...5 yıl da başım açıktı ama 5 vaktimi kıldım inşallah.sonrada amcamın vefatında kapandım.yani her hayırda bir şer,her şerde bir hayır vardır derler ya,ben bu iki şerde böyle hayırlar buldum.namaz bizim borcumuz namaza başlamak için kapanmayı beklememek lazım.tabi kapalı da olsanız daha güzel olur mutlaka ama kapanmadan namaz olmaz diye rahatsız olmayan.devam edin inşallah.rabbim kapanmayı da nasip eder inşallah.yeterki gönülden isteyin.rabbim mutlaka bi vesile verir hayırlısıyla.rabbim yolunuzdan ayırmasın.selam ve dua ileB)

mesra

Kayıtlı Kullanıcı

mmhn yazdı:
ikiside ayrı konular birini yapamıyosak digerlerini neden yapmıyalım ki sonuçta her ibadetin sevap ve günahları ayrı ne kadarını yapabiliyorsk yapalım islamda zorlama yok.

İnşallah biri diğerine vesile olur.Ama kapalı olmadığım için hep korkuyorum namaza başlamaya.Oruç tutarım ama namaz kılınca sanki kapanmam şart gibi düşünürüm hep soruyu ondan yönelttim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt