Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BiLin BaKaLıM...?? (1 Kullanıcı)

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum arkadaşlar

müslüman kardeşler olarak birbirimizden faydalanmak amaçlı bir forma devat ediyorum sizleri.
burada birbirimize islami konulardan seçecegimiz sorular soralım.
herkesin katılacağı bir bölüm olsun.
tabiki bazı basit kuralları olsun. mesela

bir kardeşimiz bir soru sorduğunda o sorunun doğru cevabı bilininceye kadar başka sorulara geçilmesin.

doğru cevabı bilem kardeşimize tebrik yağdıralım.

yeni soruyu bilen kardeşimiz sorsun

inş. bu vesile ile bilmediğimiz konularda bilgi sahibi oluruz.

site yöneticilerinden isteğim; bu formu güncel tutabilirlerse çok iyi olur.

ilk soru benden

soru 1- kur'an-ı kerimde kıssası geçen halkı müslüman olan kafir kral tarafından şehrin etrafına kazılan çukurlara doldurulan ateşe atılmakla tehdit edilen ve hiçbir kimsenin dininden dönmediği eateşe atılarak hepsinin şehadeti kazandığı kavmin ismi nedir?B) B
)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Çok güzel düşünmüşsünüz
Bu konu da çok güzel şeyler öğrenebiliriz
Fakat soruyu bilmiyorum:a11:

Allah razı olsun

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
evet dostlar
bu konudaki ilğinizden dolayı teşekkür ederim.

cevap : "Mecran kavmi"

yola devam bıkmak yok

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
soru 2- leyl süresinin iniş sebebi olan olayla alakalı bir mevzuda adı geçe sahabe.

İbn Abbas ve İbn mused'un rivayetine göre: �Hurma ağacı olan birisi vardı. O hurma ağacının dalları, çoluk çocuğu bulunan bir adamın evine doğru uzanıyordu. Hurma sahibi evine geldiğinde, hurma ağacına çıkar ve hurmadan almak isterdi. Çok kere hurma dökülürdü ve o fakirin çocukları da bunu alırlardı.
Adam da hurma ağacından iner, hurmaları fakirin çocuklarının elinden alırdı. Eğer hurmayı çocuklardan birisinin ağzında bulursa, parmağını ağzına sokar ve hurmayı çıkarırdı. Fakir adam bu durumu Nebi�ye şikayet etti ve hurma sahibinden kendisine ulaşan eza ve cefayı haber verdi. Nebi: �Sen git!� buyurdu. Rasulullah hurma sahibiyle karşılaştı ve şöyle buyurdu: �Dalları falancanın evinde bulunan hurmanı bana ver, onun yerine cennette sana bir hurmalık verilir.� Hurma sahibi: �O bana verilmiştir. Benim daha çok hurmalarım var. Cennette meyveleri bundan daha hoşuma giden hurmalıklar yoktur.� dedi. Sonra adam gitti. Rasulullah�tan bu sözü işiten başka bir adam Rasulullah ile karşılaştı ve şöyle dedi: �Ey Allah�ın Rasulü, o adama verdiğini bana da verir misin? Yani o hurmalığı alırsam cennette bana da bir hurmalık verir misin?� dedi. Rasulullah: �Evet.� buyurdu. Bu şahıs gitti, hurmalığın sahibiyle pazarlık etti. �Sen bu hurmalığa karşılık Muhammed�in cennette bana bir hurmalık vereceğini anladın mı?� dedi. Bu sefer diğeri şöyle dedi: �Onun hurmaları benim hoşuma gidiyor.� O da: �Onu satmak ister misin?� diye sordu. Hurma sahibi: �Hayır, bana verileceğini zannedemediğim bir şeye karşılık ancak onu verebilirim.� dedi. Alıcı: �Peki, o zaman bizden ne istersin?� dedi. O da: �Kırk hurma isterim.� dedi. Müşteri ona: �Çok istedin. Bahçene düşen bir hurmana karşılık kırk hurma istiyorsun.� dedi. Satıcı sustu. Alıcı: �Sana kırk hurmalık veriyorum.� dedi. Satıcı: �Eğer doğru söylüyorsan bana şahit getir.� dedi. Satıcı oradan geçen bir grup insanı davet etti. Ona kırk hurmalık vereceğine dair onları şahit tuttu. Sonra Rasulullah�a gitti ve şöyle dedi: �Ey Allah�ın Rasulü, hurmalık artık benim mülkümdür. Senin tasarrufun altındadır.� Bunun üzerine Rasulullah evin sahibine gitti ve ona şöyle dedi: �Hurma senin ve evlatlarınındır.� Bunun üzerine Allah teala bu ayetleri indirdi. (Vahidi, Esbab-ı Nüzul; Suyuti, Esbab-ı Nüzul Lübab-ı Nükul; İbn Kesir, bu çok garib bir rivayettir, demiş.)

bahçeyi satın alıp hibe eden sahabi kimdir?

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
size bir ipucu vereyim

ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR r.a
tefsirinde geçiyor.

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum arkadaşlar
bilemediniz sanırım...

bir kuralı değiştiryorum müsadenizle.
soru sorulduktan 24 saat sonra bilinmezse cevabı verilsin.

bu sorunun cevabını veriyom.
bu sahabi ebu Dahdah r.a. dır.

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
4.Uhud savaşı arefesinde henüz evlenmiş olan ve herkes savaşa giderken gusül abdesti bile alamadan savaşa katılan ve ebu süfyanı öldürmeye çalışırken şeddat bin esved adlı bir müşrik tarafından şehit edilen ve rasullullahın"ben onu meleklerin yerle gök arasında gümüş bir tepsi içinde yağmur suyu ile yıkadıklarını gördüm"dediği gasil-ül-melaike lakablı sahabe kimdir?

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
cevebı:Eshâb-ı kirâmdan Hanzala hazretleri .

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
5.Müslümanların gizli ibadet ettikleri dönemde arkadaşları ile birlikte Mekke dışına
ibadet etmek için giden, ibadet etmeleri müşrikler tarafından rahatsız edilince bir deve
kemiğini alarak müşriklerin birinin kafasına vurarak İslam�da ilk kan döken sahabe
olmuştur. Aynı zamanda düşmana savaşta ilk oku atan sahabe ünvanını taşıyan ve
cennetle müjdelenen kimdir?

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ablacım

Hz. Sa'd mıdır acaba

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Evet bilmiyordum göz gezdirdim

Hz. Sad Bin Ebu Vakkas (r.a.) mış

.bu sahabe Sa'd b. Ebî Vakkas dır.

künyesi:

Sa'd b. Ebî Vakkas Malik b. Vuheyb b. Abdi Menaf b. Zühre. Babası Malik b. Vuheyb'dir. Malik'in künyesi Ebî Vakkas olup, Sa'd bu künyeye nisbetle İbn Ebî Vakkas olarak çağrılırdı. Rasûlüllah (s.a.v.)'in annesi Zuhreoğullarından olduğu için, anne tarafından da nesebi Rasûlüllah (s.a.v.) ile birleşmektedir. Sa'd'ın annesi Hamene binti Süfyan b. Ümeyye'dir. Sa'd (r.a), ilk iman edenlerden biridir. Kendisinden yapılan rivayetlere göre o İslâmı üçüncü kabul eden kimsedir. Ancak, Hz. Hatice, Hz. Ebu Bekr, Hz. Ali ve Zeyd b. Harise'den sonra müslüman olmuşsa beşinci müslüman olmuş oluyor. Sa'd (r.a), müslüman olduğu gün henüz namazın farz kılınmamış olduğunu ve o zaman on yedi yaşında bulunduğunu söylemektedir (İbn Sa'd, Tabakâtül-Kübrâ, Beyrut (t.y), III, 139).

aynı zamanda uhud savaşında Rasûlüllah (s.a.v.) ona ok veriyor ve şöyle diyordu: 'At Sa'd Anam babam sana feda olsun ' (Müslim, Fezâilü's-Sahabe, 5; İbn Sa'd, a.g.e., III,141; İbnül-Esîr, el-Kâmil,)i't-Tarih, Beyrut 1979, II, 155). Rasûlüllah (s.a.v.), övgü, rıza ve hoşnutluğu ifade eden bu kelimeleri, ana ve babasını bir arada zikrederek başka hiç kimse için kullanmamıştır (İbn Sa'd, aynı yer)

tebrik ederim:a15: :a15: :a15: sıra sizde buyrun sorunuzu bekliyoruz...

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
sanirsam ENES (ra) olabilir.. AMA ÇOK GTÜZEL BİR ANLATIM VE GENÇLERİMİZİN VE BİZİM ÖRNEK ALMAMIZ GEREKİR:A

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Evet ben bu videoyu izledim kim olduğu söylemiyordu öğrenmek istedim belki bilen olur

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
adım geçiyo ama ben daha yiyni gördüm hakkım varsa hele hoş olsun
soru varmı soru

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm canım nasılsın...soru varda videolu ama bende tahmin ettim sende sor seninde sorma hakkın var...

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
isterseniz geçelim soruyu biraz baktımda bulamadım bende bilmiyorum cevabı

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Tamam ben sorayım o zaman 1 tane daha...
ALLAH razı olsun sizin gibi değerli diğer kardeşlerimide buraya davet ediyorum

soru - 6 : Müdessir süresinde anlatılan bir olaydaki muhatap müşrik kimdir?

Müdessir (11-30)
11-12-Şu adamın işini bana bırak ki, kendisini yarattığımda yapayalnızdı.
13- Ona bol bol mal verdim.
13- Gözü önünden ayrılmayan evlatlar verdim.
14- Her işini yoluna koydum.
15- Böyleyken halâ daha çoğunu vermemi bekliyor.
16 Hayır, hayır! O ayetlerimize inatla karşı çıkıyor.
17- Onu sarp bir yokuşa saracağım.
18- O düşündü ve değerlendirme yaptı.
19- Kahrolası, nasıl bir değerlendirme yaptı?
20- Bir daha kahrolası, nasıl bir değerlendirme yaptı?
21- Sonra baktı,
22- Sonra suratını astı ve kaşlarını çattı.
23- Sonra yüz çevirdi, büyüklük tasladı.
24- Ve dedi ki; "Bu Kur ân eskilerden aktarılan bir büyüdür.
25- O kesinlikle insan sözüdür."
26- Onu Sakar a atacağım.
27- "Sakar" nedir, biliyor musun?
28- Geride hiçbir şey bırakmaz, ondan hiçbir şey kurtulmaz.
29- Bütün insanların dikkatlerini üzerinde yoğunlaştırır.
30- On dokuz tane görevlisi vardır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt