Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Beyaz atlı prensiniz geldi... (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Evlilik Genç kızlık rüyası Ta küçük bir çocukken, annemizin, gittiğimiz bir düğünde bize gelinlik giydirmesinden itibaren kurduğumuz tatlı hayal.

Her kadın mutlu olmak için geçer evlilik eşiğinden. Mutlu olmak ve mutlu etmek.. Peki ne olur da, bu güzel büyü yerini sıkıcı bir monotonluğa bırakır? Suç kimdedir? Ya da bu kronik yalnızlığı mutlu bir birlikteliğe dönüştürmek mümkün müdür?

Uzmanlar ilk günlerin büyüsünü yitirmiş olan çiftlerin öncelikle sorunlarıyla yüzleşmeleri gerektiğini vurguluyorlar. Unutmayın ki, sorunun ne olduğunu bilmek çözmek yolunda atılmış büyük bir adımdır. Sonrasında eşlerin her birinin kendi içine dönerek ben ne yapabilirim? sorusunu kendine yöneltmesi ve üzerine düşen görevleri ilk başlarda içinden gelmese de yapması gerektiği vurgulanıyor. Unutulmamalıdır ki, yaptığınız hareketler sürekli hale geldiğinde karaktere dönüşür.

Eşinizi kendinizden soğutmanın 8 yolu!

Dedikodu: Erkekler sürekli başkaları hakkında konuşan kadınlardan hiç hoşlanmazlar. Kendilerini böyle kadınların yanında rahat hissetmedikleri gibi, bu davranışı gereksiz bulurlar.

Paraya düşkünlük: Hiç bir erkek hayatınızdaki ilk tercihinizin maddi şeyler olmasını istemez. Çünkü evlilik zenginlikte-yoksullukta "evet" denilen bir kurumdur.

Aşırı kıskançlık: Her şeyde olduğu gibi kıskançlığın da aşırı olması erkeği evden soğutan bir durumdur. Allah'ın insana bahşettiği her duygu, yerinde ve kararında yaşandığında lezzet verir.

Kendine güvensizlik: Bazı kadınlar yanlarında eşleri olmadan hiçbir şey yapamazlar. Hayatı paylaşımda kendilerine düşen görevleri yapmada dahi kendilerine güvenleri yoktur. Sürekli eşlerine bağımlıdırlar. Kendi karakterlerini ortaya koyamayan bu kadınlar, eşleri üzerinde bir yük gibidir.

Dırdır: Sürekli eleştiren ve hiçbir şeyi beğenmeyen kadınlar da erkekleri canından bezdirir.

Kronik sızlanmalar: Sürekli bir derdinden bahseden kadınlar karşılarındaki erkeği yorar ve sıkarlar. Çünkü erkek, kadının problemini mutlaka kendisinin çözmesi gerekiyormuş gibi bir hisse kapılır ve aynı konunun defalarca açılması erkeği bezdirir.

Saçmalamak: Kuaförünün ne dediğinden, arkadaşının ne giydiğinden vb. gereksiz konulardan sürekli olarak bahsetmek erkeği çok sıkan bir durumdur. Unutmayın erkekler ve kadınlar farklı yaradılıştadır. Erkekler bu tip ayrıntılara önem vermezler.

Bekletmek: Bilinen en yaygın kadın hastalıklarından biri de bekletmektir. Bu hareket erkeklerin en nefret ettikleri sırasında en üstlerdedir.

Mutlu bir evlilik için kadınca kararınca tavsiyeler

Daima neşeli, bakımlı, pozitif görünün. Güzel kokun, temiz olun ve en güzel kıyafetleri kocanız için giyin.

Münakaşalarınızda yapıcı, arabulucu, şahsiyetli olun fakat ısrarcı olmayın. Sakın aşağılamayın, erkeklik onurunu aşağılayacak şeyler söylemeyin.

Birbirinize daima sevecen davranın. Elinize geçen her anı birbirinize yakınlaşarak değerlendirin. Mesela el ele tutuşarak veya uzaktan dahi olsa bakışarak.

Münakaşalarda 1-2 dakika sonra başka odaya geçin ve daha ileri gitmesini önleyin. Kızgınlık veya hakaretlerinizi kendinize saklayın. Karşı taraf bunları duymasın. İleride yalnız bu lafları hatırlar.

Tenkitlerinizde önce iyi tarafları ön plana çıkarın. Sonra değişmesini istediğiniz konuları zarifçe belirtin.

Açken, yorgunken, kızgınken, arabada, yemek sofrasında, başkalarının yanında münakaşa oluşturabilecek konulara girmeyin.

Alttan alırken kendinizi ezilen, taviz veren, kendisine haksızlık yapılan taraf diye görmeyin. Siz aslında huzurunuzu satın alıyorsunuz. Birkaç gün sonra her şey yolunda iken kırgınlığınızı yumuşak ifadelerle dile getirin ve bir daha olmamasını dileyin, isteyin.

Romantik atmosfer oluşturun, çocuklar olmadan baş başa kalma yollarını arayın.

İletişim evlilikte esastır. Aranızda halledemeyeceğiniz hiçbir şey olmamalı, ruhsal olarak aranızdan su bile sızmayacak kadar kenetlenmelisiniz.

Bugün hayattaki son gününüz, eşinizi son görüşünüz olabilir. Hiçbirimizin yarına garantisi yok. Bunun bilincinde olursanız eşinizin çoraplarını yere fırlatmış olması, su bardağını televizyonun üzerinde bırakması yada bunlar gibi “sudan” kavga sebepleri sizi rahatsız etmez.

Hayatın ertelenmeyecek ve çoğu zaman ikinci bir şans vermeyecek bir süreç olduğunu düşünün ve bugünkü mutluluğunuzu küçük sebepler için yarınlara ertelemeyin.

Eşinizdeki olumsuz davranışlara odaklanırsanız, kendi mutluluğunuzu çalmış olursunuz. Evet, belki evlilik yıldönümünüzü unutmuştu ama unutmayın ki, hastalandığınızda sabaha kadar başınızda bekleyen de oydu!

Unutmayın ki siz Hatice olmadan eşiniz Muhammed olmayacaktır. Değişime kendinizden başlayın!Yazar: Hatice Kübra Kaleli
Kaynak: Moral Dergisi

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Beyaz atlı prensiniz geldi...

Bekar bir insan olarak yazdıklarınızı çok iyi algıladım ve asla unutmayacağım:) ALLAH evli olan insanlara ağız tadı versin...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

BENDE RABBİMDEN SİZİN İÇİN İYİLİKLER GÜZELLİKLER VE GELECEKTE MUTLU BİR EVLİLİK DİLİYORUMKARDEŞİM DUA İLE

lana

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleyküm kardeşim çok güzel paylaşımlar yamışınız inş. bizd evliliğimizde bu önerilerinizle mutlu oluruz çok tşkler dualarınızız eksik etmeyin selametle kalın...B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

a s kardeşim bu öneriler kendim içinde geçerli yapılan nasihatlar önce nefse sonrada başkalarına olursa daha iyi netice doğurur dualar müşterektir kardeşim

DIDEM

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM...BU GÜZEL PAYLAŞIMIN GELECEKTE ÇOK İŞİME YARAYACAK, BUNDAN EMİNİM...;)
ALLAH'A EMANET OL .SELAMETLE...B)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. ablacım o 8 sogutma yöntemi dicem :) bir erkek olarak beni sogutmayı bırak birdaha yüzünü bile görmek istemedigim bir hanım haline getirir en sevdigim bile olsa allah razı olsun şimdi bu konuyu yazdırdım şuanda bekarım ama ilk evlilik düşündüğüm hanıma ilk tanışmamda emin ol bu yazıyı okutucam ALLAH razı olsun bekar hanım ve erkeklere yönelik yazılarını devam ettir inş. bende kendi yazılarımla sana destek olucam konu ile ilgili ablacım saol s.a.

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Bekar olarak bizlerin çok işine yarayacak. Allah razı olsun, Evli olanlar için de belki evliliklerini gözden geçirme ve tazeleme fırsatı olu değil mi? Yararlı bir yazı. Asıl ince konu kadın ve erkek fıtratının ayrı olduğunu kabul etmekten geciyor sanırım. İnce ama temel bir nokta. Sağolun.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

:) ABLA ÇOK GÜZEL OLMUŞ :)

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

ZERDA ABLACIM YAZI ÇOK GÜZEL ALLAH RAZI OLSUN BUNLAR ÖNEMSENMESİ GEREKEN KONULAR FARKINDA OLMADAN HEPİMİZ YAPARIZ AMA Bİ AYRINTI DAHA VAR ÜÇÜNCÜ KİŞİLER BEN SÖZLÜYÜM ALLAH KISMET EDERSE HAFTA SONU NİŞAN OLACAK SÖZLÜMLE YANLIZKEN ÇOK İYİ ANLAŞIYORUZ AMA ÜÇÜNCÜ KİŞİLER ARAYA GİRİNCE SORUNLARDA ÇIKIYOR BİZ GÖRÜCÜ USULU DİYE ADLANDIRILAN ANALAŞRAK EVLENME EŞİĞİNDEYİZ İNSAN ÇOK ÇELİŞKİLER YAŞIYOR BEN HALAA ACABA DOĞRU İNSANMI DİYE DÜŞÜMMÜYOR DEĞİLİM RABBİM EN HAYIRLISINI VERSİN HEPİMİZE İNŞALLAH

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

inş hakkında hayırlısı olur kardeşim dua edelim mutlu bir evlilik olur inş ama 3.kişiler ancak yapıcı olarak devreye girmelidir bence ama öz eleştriri yapmakda istiyorum genç kızlarımızda şu var aaa ablan neden karıştı kardeşin neden karışıt annen neden karıştı ne hakla karışırlar bana karışamazlar akıl veremezler bu tavırlar takınılıyor arada kalan erkek oluyor artık bu kaprisleri bir kenara bırakıp bir aile olarak bir dert varsada paylaşmak bir sevinç varsada paylaşmak gerekir bir anne anne olarak evlatlarının hr zaman yanında olmalı gençlerde buna değer vermelidir bir abla abla olrak her zaman kardeşlerinin yanında olmalı gençlerde bunu kabul etmelidir biz herşeyin en iyisini biliyoruz havasına girmemelli bence çıkan sorunların çoğu genç kızlarımızın kaprislerinden çıkıyor çok iyi gözlemliyorum genelde böyle rabbim iyi etsin dua ile fidan kardeşim hayat iki kişilik değil biz bir aileyiz kocaman bir aile

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

zerda ablacım allah razı olsun ama biraz haklı yanları var bence annesinin babasının abisinin başımın üstünde yeri var ama yengesi bile herşeye abisinden çok karışıyor uzun konular bunlar. aslında ben hep yapıcı olmaya çaılışıyorum hayat felsefem bu insanları kırmamaya çalışıyorum ama çok kırılıyorum ve kırıldığımı söyleyemiyorum bile düşünce yapısı olarak sözlümle çok uyuyoruz ama araya başkaları girince olayların rengi değişiyor rabbim en hayırlısını nasip etsin inşallah bana da dualarınızda yer verirmisiniz biyorumki en çabuk kabul olan dua başkası için yapılan duadır allah sizlerden razı olsun allaha emanet olun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evet bu konuyu seninle özel olarak konuşmak isterim sabır tavsiye ediyorum gençlere ancak yapıcı olma niyetiyle karışılabilir onları üzüp kırıp incetecek şekilde değil kardeşim sana düşen güzellikle orta yolu bulmaktır şuna emin olki bu tür sorunlarda ortada kalan erkek oluyorve şuna emin olki erkeğin mutsuz olması kadının mutsuz olmasına benzemiyor bunu seninle konuşalım

aysu

Kayıtlı Kullanıcı

iyi akşamlar.Yazdıklarınız çok güzel.Allah herkese iyi ve de anlayışlı eş nasip etsin.Evlilik çok sorumluluk istiyor.Ama günümüzde maalesef ne bu sorumluluk nede karşılıklı anlayış var.Temennim Allahu Teala tüm evli olanlara iylikler bekar olanlarada kolaylıklar versin.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

canım güzel dileklerin için çok tşk ama bazı durumlar insan olarak bizim elimizde biz bayanlar olarak yerimizi ve değerimizi bilirsek beylerde bence hak ettiğimiz kıymeti ve değeri hakkıyle vereceklerdir rabbim herkese mutlu bir evlilik nasip etsin

husna

Kayıtlı Kullanıcı

Bu yazılardan eminim benim gibi pekçok kardeşimiz yararlanmıştır.Çok faydalı bir yazı inşallah bu tür paylaşımların devamı gelir.Allah razı olsun.

aise_sahra

Kayıtlı Kullanıcı

B)çok güzel yazmışsın ablacım.ellerine yüreğine sağlık.inşaALLAH ilerde bunlar bize yol gösterici olur.ALLAH razı olsun. selam ve dua ile...B)

zeynep78

Kayıtlı Kullanıcı
RE: s.a

RE: s.a

B)Evet Zerda hanım bu bilgiler çok değerli,engin bilgilerinizle dolu forum yazılarınızı yeni üye olarak hemen fark ettim ve okumaya başladım.
Sanırım sizden çok şey öğreneceğim benim bir prensim yok daha doğrusu onu bir türlü bulamıyorum acaba diğer bayanlarda aynı özelliklerin mi peşinde hani tarifii çoğu zaman güç olan özellikler
siz ne dersiniz bu konuda bizi aydınlatırsanız çok sevinirim bu yazının üstüne çok iyi gelir inanın.
Allah sizin gibi örnek müslümanların sayısını artırır inşAllah,yazınızı sabırsızlıkla bekliyorumB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli kardeşim öncelikle yazdıkların için çok tşk ederim çok naziksin burdaki tüm kardeşlerimden bir çok şeyler öğrenebilirsin dediğin gibi insanın hayalindeki gibi birini bulması çok zor bu bir karder bazen insan birini sever acı çeker ağlar o tam ideailidir ama kaderdir olmaz bir acı içinde ömür boyunca kalır ve bunun dindarlıkla hiç bir alakası yoktur yaratılış gereği bu böyledir bazen çok şey isteriz farklı özellikler bekleriz seninde anlatmak istediğin gibi kardeşim bu şeyler sipariş üzerine olmazz rabbim kimi yazmışsa odur ister senin hayalin gibi olur takdir gereği olmazzz ama sen hayal edilen bir eş olursan inanıyorumki hayal ettiğin bir eş karşına çıkar eğer sen hatice validemiz gibi bir eş olmayı hayal edersen karşına da bir muhammet elbette çıkar rabbim hayırlsını nasib etsin rabbim gönlüne göre versin değerli kardeşim ne diyeyimmmm

zeynep78

Kayıtlı Kullanıcı
RE: cevap için teşekkürler

RE: cevap için teşekkürler

B)tek kelimeyle harika konuşuyosun , dualarında bizede yer ayır gerçi çok duanı isteyen vardır ama olsun ,hep böle güzelliklerin seni yücelttiği gibi kalırsın inşAllah..B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt