Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Beş akçelik kumaşın sırrı… (1 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Beş akçelik kumaşın sırrı…

Kendi halinde bir türccardı.
Bir gün kumaşları gemiye yükledi Endonezya ya gitti. Oraya yerleşti ve işini orda devam ettirdi. Kumaşları kaliteliydi tam da halkın aradopı cinsten di kendiside kanaat sahib bir insandı Kazancı azolsun temiz olsun düşüncesindeydi bir gün geç geldi işyerine
Eleman iyi bir kar elde etmişti mallardan
Merak etti, sordu:

- Hangi kumaştan sattın ?
- Şu kumaştan efendim.
- Metresini kaça verdin ?
- On akçeye efendim
- Nasıl olur ? diye hayret etti,
- Beş akçelik kumaşı nasıl on akçeye satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen tanır mısın o adamı ?
Elaman gider müşteriyi bulur getirir. Dükkan sahibi karşısında görür görmez, helallik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı Müşteri şaşırmıştı böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyordu.

Hakkını helal et demekti ?

Olay kısa sürede dilden dile dolaştı Çok geçmeden ıralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı ve sordu.
- sizin yaptıgınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk nede gördük. Bunun aslı nedir ?
- Ben, dedi tüccar, müslüman’ım. İslam dini böyle emreder. Müşterinin bana hakkı geçmişti. Dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim.
Kral,
İslam dini nedir ? Müslümanlık nedir ? gibi peş peşe sorular sordu. Birer Birer sorularını cevapladı. Kral ilk defa duydugu böyle bir dinin varlıgını fazla zaman geçmeden İslam ı kabul etti. Daha sonrada tüm halk kısa bi süre içinde Müslüman oldu.

250 milyonluk nufusa sahip olan bugun kü endonezya’nın müslümanlıgı kabul etmesinde ki sır sadece beş beş akçelik kumaştı. Yapılan tek şey vardı:
inandıgı gibi yaşamak sahib oldugu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı. Efendimizin müjdesi herkeze açık ‘’ doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler sıdıklar ve şehitlerle beraberdir. Yani asıl etkili olan söz değil hal dilidir. Konuşmaktan çok yaşmaktır. Sevgilerimle… Rahmanın Rahmetine Efendisinin Şefaatine muhtaç bir kul…

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Beş akçelik kumaşın sırrı…

GÖNLÜNE YÜREGİNE SAGLIK.AMA GÜNÜMÜZDE ARTIK FAİZSİZ YAPILAN İŞ AZ BAŞ ROLDE KREDİ KARTLARI GELİYOR.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm kardeşim.Allah razı olsun...bu zamanda da öyle olsaydı ama nerde..herkes kazandıkça daha çok kazanmak derdinde..kul hakkı,haram kazanç artık bunların bir değeri kalmamış gibi.. rabbim doğru yoldan ayırmasın..herkese hayırlı ve helalden kazanmayı nasip etsin inşAllah...selametle kalın..

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

SelamunAleyküm
Böyle konularda bizleri aydınlattığınız için
Allah sizden razı olsun.
Böyle küçük şeylerin bu kadar büyük sonuçlar doğuracağını
bize hatırlattığın için Allah razı olsun...B)B)B)
Dua ve Selametle...

Hayat merdivenlerini çıkarken, insanlara iyi davranalım.
Çünkü inerken gene aynı insanlara rastlayacağız.

l@l

Kayıtlı Kullanıcı

B)"Efendimizin müjdesi herkeze açık r16;r17; doğru ve güvenilir tüccar, kıyamet gününde peygamberler sıdıklar ve şehitlerle beraberdir.."B)

B) emeğine sağlık keşke ticaret hep böyle ALLAH(c.c.) korkusuyla yapılsa...B)

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİN.CENAB-I ALLAH'TA BİZLERE TÜCCARLIĞIN KIYMETİNİ BİLENLERDEN VE BU İŞİ HAKKIYLA YAPANLARDAN EYLESİN İNŞALLAH .

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

Emeğinize sağlık..Allah razı olsun a.e.o..B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt