Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

AİLEMİZ VE BU AİLEDE BİZE DÜŞENLER (2 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli kardeşlerim,merhaba sizlerle önemli bir konuda konuşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.Malumdurki günümüz şartlarında evlat yetiştirmek çok zor oldu istediğimiz şekilde ahlak kurallarına riayet eden dinine bağlı bir evlat yetiştirmek zor olsada bizlerde düşen elimizden geleni yapmak ve bu uğurda her türlü fedakarlığı göze almaktır.Ben sizlerden evlerimizde çevremizde genç nesille ilgili sorunları,bu sorunların çözüm yollarını evladımıza doğruları anlatırken hangi metodu kullanmamız gerektiğini,çocuğumuzla olan davranış biçimlerimizi konuşmak ve bilmeyen kardeşlerim için öğretme mahiyetinde olmasını varsaki muhakkak vardır bizlerde eksiklerimizi tamamlamak istiyorum.Bu konuyla ilgili sadece ve sadece şahsi görüşlerimizi yazalım hiç bir alıntı yapmadan sadece bizeait fikirler olsun isteyen varsa çocuklarıyla ilgili problemleri paylaşsın buna çözüm yolu arayalım ve elimizden geldiğince birbirimize yardımcı olmaya gayret gösterelim.Şunuda eklemeden geçemeyeceğim üye kardeşlerimin açtıkları forumlar vardı benim bildiğim 3 tane forum olması gerek ,onların forumlarıda elbette çok değerli ama bizler oralarda sadece paylaşımları yazdık burda kendi görüşlerimizi yazmak istiyorum.Ve bu formun bir kaçgünlük konuşulup geçilecek bir forum olmayacağına inanıyorum.Şimdiden katkılarınız için değerli fikirlerinizi paylaştığınız için sonsuz teşekkürler RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.SELAM VE DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: AİLEMİZ VE BU AİLEDE BİZE DÜŞENLER

Değerli kardeşlerim biz anne ve babalar herşeyin en güzelini yapmaya çalıştığıız halde evladlarımızın her istediklerini yapmaya çalıştığımız halde onları eksiksiz bıraktığımız halde acaba neden evlatlarımız istediğimiz kıvamda olmuyor hatamız nerde eksik veya fazlamı yapıyoruz bazı şeyleri acizane fikrime göre kardeşler bizler orta yolu bulamıyoruz ya çok disiplinli yada çok esnek davranıyoruz çok diisplin çocuğumuzu arsız yapar bir yasaklanan bir şey her daim ilgi çekici olmuştur bu nedenle uygunsuz bazı durumları çocuğumuza yasaklayarak değilde onunla birebir aynı ortamda o durumun ne kadar uygunsuz ve zararlı olduğunu anlatarak öğretmeliyiz mesela şu bazı babalar çocuklarının sigara içmesine şiddetli karşıdırlar iyi belkide güzel bir davranış ama bu baba kendi elinde sigarasıyla çocuğuna yasak koyuyorsa bu bir tezattır eğer bir şey sakıncalı ise bize ve evladımızada aynı derecede sakıncalıdır bizler evlatlarımızı sanki emrimize amade bir köle gibi görmemeliyiz oda rabbimizin yarattığı özgür iradesini kullana bilme özelliği olan bir kuldur bu nedenle evladımıza yasaklar koymayı değilde yanlışı isbatlayarak gösterip buna çocuğumuzu inandırmaktır

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Değerli kardeşlerim biz anne ve babalar herşeyin en güzelini yapmaya çalıştığıız halde evladlarımızın her istediklerini yapmaya çalıştığımız halde onları eksiksiz bıraktığımız halde acaba neden evlatlarımız istediğimiz kıvamda olmuyor hatamız nerde eksik veya fazlamı yapıyoruz bazı şeyleri acizane fikrime göre kardeşler bizler orta yolu bulamıyoruz ya çok disiplinli yada çok esnek davranıyoruz çok diisplin çocuğumuzu arsız yapar bir yasaklanan bir şey her daim ilgi çekici olmuştur bu nedenle uygunsuz bazı durumları çocuğumuza yasaklayarak değilde onunla birebir aynı ortamda o durumun ne kadar uygunsuz ve zararlı olduğunu anlatarak öğretmeliyiz mesela şu bazı babalar çocuklarının sigara içmesine şiddetli karşıdırlar iyi belkide güzel bir davranış ama bu baba kendi elinde sigarasıyla çocuğuna yasak koyuyorsa bu bir tezattır eğer bir şey sakıncalı ise bize ve evladımızada aynı derecede sakıncalıdır bizler evlatlarımızı sanki emrimize amade bir köle gibi görmemeliyiz oda rabbimizin yarattığı özgür iradesini kullana bilme özelliği olan bir kuldur bu nedenle evladımıza yasaklar koymayı değilde yanlışı isbatlayarak gösterip buna çocuğumuzu inandırmaktır

ben orta okulda çok asi bi çocuktum anneme babama çektirmediğim kalmamıştı ve allahım beni bağışlasın saçma sapan sorular sorardım allah bizi yaratdı onu kim yaratdı gibi annem çok inançlı bi insan hep sabrederdi bana anlatmaya çalışırdı herşeyi konuşmak isterdi liseya başladığım sene sıkıntılarım oldu sigara içtim ona bile babam katıdır öldürür duyarsa derken babama yakalandım gene oturup konuştular yalnışlığını anlatdılar bildiğimi okudum lise1. senemde bi rüya gördüm anlatsam belki kimse inanmaz ondan sonra namaza başladım okuyup araştırmaya başladım herşeyi öğrendim ondan sonra o kadar pişman oldumki insan öyle zamanlar yaşıyoki kendini dünyaya getirenden utanıyo yaradanını inkar ediyo eğer anne ve babalarımız bizim gibi düşüne bilirsin hiç bi sorun kalmaz inanın lisede bile hiç bi arkadaşa ihtiyacım olmadı hep annem arkadaşım oldu.çoğu arkadaşım kıskandı ama ablacım çocuklarında anne babayı anlaması gerekiyo şu bi gerçek biz anne ve babalarımızı ne kadar üzsekte canımız yandığında başımıza bişey geldiğinde yanımızda ilk onlar oluyo ALLAH tüm anne ve babaları korusun onları başımızdan eksik etmesin inşallah.

(anlatmak istedim belki uzun oldu ama paylaşmak istedim)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

SEVVAL MİNA KARDEŞİM çocuklukta ve ergenlik dönemlerinde hepimizin uaf tefek hataları olmuştur ama senin öyle üzülecek bir durumun olduğunu düşünmüyorum çünkü iyi bir aileden geldiğine eminim senin yaşadıkların herkesin yaşayabileceği türden şeyler önemi olan şudurki ailenin sıgara içtiğini bildiği halde sana kaba davranmamış ve yanlış bir yönlendirme olmamış olmasıdır rabbim seni hiç bir zaman doğru yoldan ayırmasın selam ve dua ile

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

amin ablacım allah razı olsun.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA BENDE ANNEM LE COK İYİ ANLAŞIYORUM..AMA BABALAR BİRAZ SERT SEVGİSİNİ BELLİ ETMİYOR.GALİBA .AMA İKİSİNİN DE MEKANI CENNET OLSUN .ONLAR OLMASA NAPARIZ ..SELAMETLE....B)B)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Bende kendi hayatımdan örnek vermek istiyorum.Ben çok şanslı bir çocuktum belki çok iyi bir anneye ve çok değerli bir babaya sahiptim ama inanın bunlar bazen yeterli olmayabiliyor ilkokul çağlarımda erkek düşmanı bir çocuk vardı nerde bir erkek çocuğu görsem yaa döverdim yada birşeyini kırardım çekinirdi çocuklar benden bunun sebebi nedir diye sorarsanızda ben evin tek kız çocuğu ve iki tarafında tek kız torunu ilk torun olmam hasabiyle fazlaca seviliyordum ama bütün gözler benim üzerimde idi hal ve hareketlerim sanki büyük bir insan gibi izleniyordu sanki genç bir kızdan beklenen davranışlar benden bekleniyordu ya çocuk olupta şöyle orta bir yerde ağzımın tadıyla ip atlayamadım top oynayamadım yakalamaca oynayamadım hep gizlilerde oynadım akisinede çok hareketli bir çocuktum kendi annem babam değil akrabanın büyükleri nerde bir oyuna dalsam bakardımki bir duvar arkasında bir baş görünüyordu acaba ben erkek çocuklarla oynuyormuyum diye bir kontrol vardı buda beni zamanla erkek çocuklarına karşı tepkili vermeme neden oldu arkadaş çevrem beni hep havalı kendini beğenmiş olarak bilirdi halbuki öyle değildim her oyuna daldığımda bir duvar arkasından uzanan bir baş olacak diye ağız tadıyla oynayamadım zamanla gerçektende havalı burnu havada biri olup çıkmıştım amaaaaa taki annem beni kuran kursuna verene kadar orda kendimi buldum nefsimi içimde olan bir evin bir kızı havalı gururlu imayjı sildim attım çok şükür karaketerimin oluşmasında annemin katkısı çoktur rabbim razı olsun cennet hatunu eylesin onu utandırmasın inş hayırlı uzun ömürler versin daha paylaşacağım çok şey var ama kardeşlerim benim anlattığım bu olayda yaşadıklarım yanlış davranışlardı bırakın çocuğumuz oynasın koşsun çocukluğunun tadına varsın erkek kız ayrımı olmasın sınırlarını bilerek tabiki ve bu bende iz olarak kalmıştır bir pikniğe gitsek veya uygun bir ortamda çocuklar gibi oynamak isterim ip atlarım top oynarım çünkü içimde bir ukte kalmıştır butür olaylar çoğumuzun yaşadığı türden olaylardır ama büyüklerimizin yanlış bildiği tutumlar yüzünden yaşanmıştır

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:
ABLA BENDE ANNEM LE COK İYİ ANLAŞIYORUM..AMA BABALAR BİRAZ SERT SEVGİSİNİ BELLİ ETMİYOR.GALİBA .AMA İKİSİNİN DE MEKANI CENNET OLSUN .ONLAR OLMASA NAPARIZ ..SELAMETLE....B)B)B)
değerli kardeşim zaten analarımız hayatımızın en değerli parçaları onlar olmasa biz ne yapardık anne ve babamızın hayatta iken kıymetlerini bilmeliyiz onları hoş tutup hayır dualarını alırsak ahiretmizi hazır etmiş oluruz selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Hayat boyunca hep huzuru arar ve huzurun peşinden koşarız. Bazen onu yakalar, bazen de tam yakalamışken elimizden kaçırırız. İş hayatımızdan daha ziyade aile hayatımızdaki huzurumuz çok önemli. Çünkü huzurlu bir aile, aynı zamanda huzurlu bir toplumun temelini teşkil etmektedir. Evladlarımıza onları bir emanet gibi gözetleyip koruyup en güzeli en iyiyi vermek bunun için tüm gücümüzü sarf etmek ve hiç bir fedakarlıktan kaçınmamak gereklidir maddi bazı değerler için manevi değerlerimizi bir tarafa bırakmayalım onlar bizler için değerlidir çocuklarımıza ainançlarını tam manasıyla öğretip onları boşluk içinde bırakmamalı ve sabırlı olmalıyız

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Genelde olduğu gibi aile içinde iyilikte yarışırken, bir insana yapılabilecek en büyük iyilik, ona hakikati söylemek; fakat usulünce, muhalefet hislerini tahrik etmeden, İslam daki tebliğ metotlarına uygun olarak söylemektir. Her aile içinde midelerin doyurulması için bir faaliyet vardır. Midelerin doyurulması insanlar için ihtiyaç olmakla beraber, ruhların ve maneviyatların doyurulması da mühim bir ihtiyaçtır. Midelerin doyurulması için sarf edilen zaman, gayret, dikkat ve itina, ruhların ve maneviyatların doyurulmasında ve bilhassa ailede, asla ihmal edilmemelidir. Yemek tarifi kitaplarının, en çok satılan kitap çeşitlerinden olduğu söylenmektedir. Mesleği aşçılık olanlar, yemek yapmayı ya okuluna giderek veya usta-çırak eğitimi sistemi ile öğrenirler ve ayrıca yemek kitabı alarak yemek yapmayı öğrenmek ihtiyacını pek duymazlar. Yemek kitaplarını çokça satın alanlar, aile içinde yemek yaparak aile hayatında paylaşılacak maddî gıdalar, lezzetler hazırlamaya çalışanlardır. Bu, onların aile fertlerine iyiliğidir. Bu iyilik gibi, ihmal edilmemesi icap eden diğer bir iyilik olarak, ebedî saadetlerin yolunu açan hakikatları birbirlerine hazmedebilecekleri ve lezzet alabilecekleri şekillerde sunmak için aile fertlerinin fikirle, zikirle, şükürle, merhametle, hürmetle, şefkatle ve bunlar gibi ulvî hislerle birbirleriyle iletişim kurmaları ve bu şekilde aile içinde iyilikte yarış halini göstermeleri, ne güzel ve ne faydalı bir yarış olur. Böyle bir yarışa var mısınız?

enis

Kayıtlı Kullanıcı

değerli kardeşim
bu konu elbette bizi de çok düşündürüyor.bir baba olarak çocuğum çok küçük ol
duğu halde ahlak yapısının nasıl gelişeceği konusunda endişeliyim.daha şimdiden televizyonun karşısına geçip televizyon izliyor.halbuki televizyon programlarının çoğu kişinin ahlak gelişimini bozacak nitelikte.ben bu konuda annalere çok daha büyük görev düştüğünü düşünüyorum.ancak kendi ailemden ve çevreden izlenimlerim kadınların bu konuyu çok önemsemedikleri yönünde.bu konuyu dile getirdiğiniz içi ALLAH (C.C)RAZI OLSUN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

enis yazdı:
değerli kardeşim
bu konu elbette bizi de çok düşündürüyor.bir baba olarak çocuğum çok küçük ol
duğu halde ahlak yapısının nasıl gelişeceği konusunda endişeliyim.daha şimdiden televizyonun karşısına geçip televizyon izliyor.halbuki televizyon programlarının çoğu kişinin ahlak gelişimini bozacak nitelikte.ben bu konuda annalere çok daha büyük görev düştüğünü düşünüyorum.ancak kendi ailemden ve çevreden izlenimlerim kadınların bu konuyu çok önemsemedikleri yönünde.bu konuyu dile getirdiğiniz içi ALLAH (C.C)RAZI OLSUN
Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim elbette bir çocuk tv başına bırakılmamalı hatta sevdirmemek için elimizden geleni yapmalıyız bana göreede annelere büyük görev düşüyor bende gözlemlediğim kadar anneler bu konuda hatalı çocuğu reklamlarla yedirmeye şarkı veya kliplerle uyutmaya alıştırıyorlar bunlar sakıncalı davranışlar biz annelere büyük görevler düşüyor daha akıllı düşünerek çocuk eğitimi yapmalıyız özellikle okumak ve öğrenmek çok faydalı olacaktır

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Eğer bir çocuk, sürekli eleştirilmişse...

Eğer bir çocuk, sürekli eleştirilmişse, kınama ve ayıplamayı öğrenir.
Eğer bir çocuk, kin ortamında büyümüşse, kavga etmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk, alay edilip aşağılanmışsa, sıkılıp utanmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk, sürekli utanç duygusuyla eğitilmişse, kendini suçlamayı öğrenir.

Eğer bir çocuk, hoşgörü ile yetiştirilmişse, sabırlı olmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk, desteklenip yüreklendirilmişse, kendine güven duymayı öğrenir.

Eğer bir çocuk, övülmüş ve beğenilmişse, takdir etmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk, hakkına saygı gösterilerek büyütülmüşse, adil olmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk, güven ortamı içinde yetiştirilmişse, inançlı olmayı öğrenir.

Eğer bir çocuk, kabul ve onay görmüşse, kendini sevmeyi öğrenir.

Eğer bir çocuk, aile içinde dostluk ve arkadaşlık görmüşse, mutlu olmayı öğrenir.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Hayat devam ediyor ve biz sürekli konuşuyoruz. Ailede, apartmanda, işte, okulda, sokakta, alış–verişlerde sürekli konuşuyoruz. Peki, konuşmamızın güzelleşmesi ve hikmetle buluşması için neler yapmamız gerekiyor? Efendimizin sav Ya hayır söyle, ya da sus ikazı ne kadar kulağımıza küpe? Yarınımızın geleceği çocuklarımıza bu konuda ne kadar yardımcı olabiliyoruz, yahut bu konuda kendimiz acaba ne kadar yeterliyiz, hiç kendimizi sorguluyor muyuz? 0–15 yaş arası çocuk ve gençlerin güzel konuşma, meramını güzel ifade etme, konuşurken edepli ve edebi olabilme, söz sanatlarını bilip uygulayabilmelerinde ne kadar faydamız dokunuyor? Huzurlu ve sağlıklı bir iletişime sahip bir aile ortamını sağlayabilmek için konuşma ve kendini ifade etme anlamında çok çalışmamız gerekiyor. Bu dosyamızda bu konuya ışık tutabilecek ana başlıklar belirlemeye çalıştık. Her konuda olduğu gibi bunda da ilk sırayı çocuk eğitimi alıyor. Eğitimci–yazar Ali Çolak, çocuk eğitiminin artık anne karnında başladığını belirterek, “Dolayısıyla dil eğitiminin de anne karnında başlayacağını söylemek yanlış olmasa gerek.” diyor. Çünkü ona göre, çocuğun psikolojisi annenin hamilelik dönemindeki yaşantısıyla doğrudan ilişkili. Mutlu bir hamilelik süreci geçiren annelerin çocukları daha rahat, sıkıntılı bir dönem geçiren annelerin çocukları ise daha stresli oluyor. Bilinçli anneler özellikle hamilelik döneminde çocuklarına kitap okuyor, Kur’an ve müzik dinletiyorlar. Çocuğun bundan etkilendiği ve olumlu tepki verdiği ise bilimsel olarak belirlenmiş durumda. Dil öğrenme konusunda Türkiye’de ciddi bir sıkıntı var. Ali Çolak, “Türkiye’de ailede bir dil eğitimi verildiği söylenemez. Biz anadilimizi sokakta öğreniriz. Sokaktan öğrendiğimiz yanlış kalıplar ve sokak diliyle eğitime, hayata başlarız.” diyor. Sokak dilinin düzelebilmesi için de herkesin kapısının önünü süpürme anlamında konuşmasını güzelleştirmesi gerekiyor. Genç neslin özellikle de TV dizilerinden etkilenen öğrencilerin ilginç bir dil kullanımı gelişmiş durumda. Ali Çolak, “Bu dili bilmeyenler hayretler içinde kalabilirler. 12–17 yaş arası kuşak kendine has bir dil kullanıyor. Hatta dil de kullanmıyor ünlemlerle, beden diliyle ve tamamen reklam filmlerinden alınmış repliklerle anlaşıyor ve bir takım garip sesler çıkarıyor. Okulların dağılma saatinde bir lisenin önüne gidin, teybinizi açın çok korkutucu bir dille karşılaşacaksınız.” diyor. Düşünebilmek için kavramlar, mefhumlar ve sözcükler gerekiyor. Hiçbirisi yoksa geriye konuşmak değil “anlaşmak” kalıyor ki, ona da tarzanca deniyor. Çolak, “Dil düşüncenin ürünüdür. Düşünüyorsanız dil vardır. Kelime hazineniz ne kadar kıtsa, düşünce zenginliğiniz de o kadar kıttır.” diyerek kavramlar ve semboller dünyasının önemine dikkat çekiyor. Anadil sevgisini ve edebiyatımızı inşa eden muhteşem edebi metinleri okumak ve onlarla muhatap olabilmenin lezzetini yaşamak ve genç nesillere aktarabilmek gerekiyor. Çocuklar elbette Batı’dan ve Doğu’dan birçok dili öğrenecek. Ancak, uzmanların uzlaştığı bir ortak nokta var ki, kendi dilini yeterince öğrenememiş, kendi diline hakim olamamış hiçbir insanın bir başka dile hakim olabilmesi mümkün değil.

tuba20

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Değerli kardeşlerim,merhaba sizlerle önemli bir konuda konuşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.Malumdurki günümüz şartlarında evlat yetiştirmek çok zor oldu istediğimiz şekilde ahlak kurallarına riayet eden dinine bağlı bir evlat yetiştirmek zor olsada bizlerde düşen elimizden geleni yapmak ve bu uğurda her türlü fedakarlığı göze almaktır.Ben sizlerden evlerimizde çevremizde genç nesille ilgili sorunları,bu sorunların çözüm yollarını evladımıza doğruları anlatırken hangi metodu kullanmamız gerektiğini,çocuğumuzla olan davranış biçimlerimizi konuşmak ve bilmeyen kardeşlerim için öğretme mahiyetinde olmasını varsaki muhakkak vardır bizlerde eksiklerimizi tamamlamak istiyorum.Bu konuyla ilgili sadece ve sadece şahsi görüşlerimizi yazalım hiç bir alıntı yapmadan sadece bizeait fikirler olsun isteyen varsa çocuklarıyla ilgili problemleri paylaşsın buna çözüm yolu arayalım ve elimizden geldiğince birbirimize yardımcı olmaya gayret gösterelim.Şunuda eklemeden geçemeyeceğim üye kardeşlerimin açtıkları forumlar vardı benim bildiğim 3 tane forum olması gerek ,onların forumlarıda elbette çok değerli ama bizler oralarda sadece paylaşımları yazdık burda kendi görüşlerimizi yazmak istiyorum.Ve bu formun bir kaçgünlük konuşulup geçilecek bir forum olmayacağına inanıyorum.Şimdiden katkılarınız için değerli fikirlerinizi paylaştığınız için sonsuz teşekkürler RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.SELAM VE DUA İLE
s a zerda abla yazdıklarınızı okudum çok güzel şeyler ama inanın her anne ve baba sizin gibi düşünmüyor ben ailemin ilgisizliğinden çok şikayetçiyim bu durum beni çok üzüyor babam mesela benimle hiç konuşmuyor bir şeye ihtiyacım olup olmadığını sormuyor ilgisiz ve duyarsız bir seferinde denemek kastıyla babamın tlf kendi doğum günümü yazdım ve hatırlatması için alarm kurdum günü geldiğinde tlf alarm vermeye başlamış tubanın doğum günü diye babam beni aradı bu ne ya çalıp duruyor tubanın dopum günü diye bunu beni çok üzdü yazdığı halde bile babamda jeton düşmemiş ne yapayım kader ve imtihan bende ailemin ilgisizliğinden şikayetçiyim banada dua edin olurmu siteye verdiğiniz emek ve katkıdan dolayı size çok dua ediyorum çok faydalı işlere imza atıyorsunuz dualarım sizinle ablacığım aeo

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Güzel bir konu açmışsınız Allah razı olsun.
hayatta en güzeli paylaşım dolu olmaktır. Ama malesef bu bilinçte de değiliz, bu bilinçte bir nesil de yetiştirmiyoruz. Sizin gibi arkasına dönüpte anne ve babasını saygıyla anan, onlar için duacı olan kaç kişi var aceba. Söylediklerinize göre sizi çok iyi yetiştirmişler. Ancak sözcükleriniz arasında şunu da sezinliyorum. Keşke daha fazla sokaklarda oynasaydım. Keşke var sözcüklerinizin arasında. Bizim de yaşamımızda keşkeler vardır mutlaka. Siz sizdeki bu keşkeleri çocuklarınız yaşamasın diye ne kadar mücadele verirseniz verin yarınlarda çocuklarınız da keşke diyecekleridir.
Gençlerimizi veya çocuklarımızı nasıl yetiştirelim sorusuna gelince, herkes aslında kendi yaşamadıklarını çocuklarının yaşamasını istercesine çocuklarını yetiştirmektedir. Ne kadar eğitim verirseniz verin bu anlamda herkes kendi yaşamında gördüğü eksikliklerin giderilmesi noktası olarak görmekte çocuklarını. Annelerimizi düşünelim kızları ile ilgili beklentileri yaşayamadıkları yönündeki beklentiler, babalarımızın ise yine yaşayamadıklarının uygulayıcısı olarak yetiştirmekte bizleri. Bu toplum olarak gözlemlerim sonucu ulaştığım nokta.

tuba20

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Bende kendi hayatımdan örnek vermek istiyorum.Ben çok şanslı bir çocuktum belki çok iyi bir anneye ve çok değerli bir babaya sahiptim ama inanın bunlar bazen yeterli olmayabiliyor ilkokul çağlarımda erkek düşmanı bir çocuk vardı nerde bir erkek çocuğu görsem yaa döverdim yada birşeyini kırardım çekinirdi çocuklar benden bunun sebebi nedir diye sorarsanızda ben evin tek kız çocuğu ve iki tarafında tek kız torunu ilk torun olmam hasabiyle fazlaca seviliyordum ama bütün gözler benim üzerimde idi hal ve hareketlerim sanki büyük bir insan gibi izleniyordu sanki genç bir kızdan beklenen davranışlar benden bekleniyordu ya çocuk olupta şöyle orta bir yerde ağzımın tadıyla ip atlayamadım top oynayamadım yakalamaca oynayamadım hep gizlilerde oynadım akisinede çok hareketli bir çocuktum kendi annem babam değil akrabanın büyükleri nerde bir oyuna dalsam bakardımki bir duvar arkasında bir baş görünüyordu acaba ben erkek çocuklarla oynuyormuyum diye bir kontrol vardı buda beni zamanla erkek çocuklarına karşı tepkili vermeme neden oldu arkadaş çevrem beni hep havalı kendini beğenmiş olarak bilirdi halbuki öyle değildim her oyuna daldığımda bir duvar arkasından uzanan bir baş olacak diye ağız tadıyla oynayamadım zamanla gerçektende havalı burnu havada biri olup çıkmıştım amaaaaa taki annem beni kuran kursuna verene kadar orda kendimi buldum nefsimi içimde olan bir evin bir kızı havalı gururlu imayjı sildim attım çok şükür karaketerimin oluşmasında annemin katkısı çoktur rabbim razı olsun cennet hatunu eylesin onu utandırmasın inş hayırlı uzun ömürler versin daha paylaşacağım çok şey var ama kardeşlerim benim anlattığım bu olayda yaşadıklarım yanlış davranışlardı bırakın çocuğumuz oynasın koşsun çocukluğunun tadına varsın erkek kız ayrımı olmasın sınırlarını bilerek tabiki ve bu bende iz olarak kalmıştır bir pikniğe gitsek veya uygun bir ortamda çocuklar gibi oynamak isterim ip atlarım top oynarım çünkü içimde bir ukte kalmıştır butür olaylar çoğumuzun yaşadığı türden olaylardır ama büyüklerimizin yanlış bildiği tutumlar yüzünden yaşanmıştır
değerli senin yaşadıklarında önemli ama enazından iyi bir aileye sahipmişsin ben dünde bahs ettiğim gibi böyle bir şansa sahip olmadım ama yinede şükr olsun kendime devamlı şunu etlkin ediyorum ben iyi ve duyarlı bir anne olacağım buna göre eğitimimi alıyorum ve kitaplar okuyorum senden rabbim razı olsun selam ve dua ile seni çok seviyorum canımablam

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Güzel bir konu açmışsınız Allah razı olsun.
hayatta en güzeli paylaşım dolu olmaktır. Ama malesef bu bilinçte de değiliz, bu bilinçte bir nesil de yetiştirmiyoruz. Sizin gibi arkasına dönüpte anne ve babasını saygıyla anan, onlar için duacı olan kaç kişi var aceba. Söylediklerinize göre sizi çok iyi yetiştirmişler. Ancak sözcükleriniz arasında şunu da sezinliyorum. Keşke daha fazla sokaklarda oynasaydım. Keşke var sözcüklerinizin arasında. Bizim de yaşamımızda keşkeler vardır mutlaka. Siz sizdeki bu keşkeleri çocuklarınız yaşamasın diye ne kadar mücadele verirseniz verin yarınlarda çocuklarınız da keşke diyecekleridir.
Gençlerimizi veya çocuklarımızı nasıl yetiştirelim sorusuna gelince, herkes aslında kendi yaşamadıklarını çocuklarının yaşamasını istercesine çocuklarını yetiştirmektedir. Ne kadar eğitim verirseniz verin bu anlamda herkes kendi yaşamında gördüğü eksikliklerin giderilmesi noktası olarak görmekte çocuklarını. Annelerimizi düşünelim kızları ile ilgili beklentileri yaşayamadıkları yönündeki beklentiler, babalarımızın ise yine yaşayamadıklarının uygulayıcısı olarak yetiştirmekte bizleri. Bu toplum olarak gözlemlerim sonucu ulaştığım nokta.
konak kardeşim açıklayıcı bilgileriniz için çok tşk ediyorum her zaman faydalı olabilecek şeylerle bizleri aydınlatıyorsunuz ben çocukluğumdan bir anıyı yukarda paylaştım ama ben öyle yaşadım diye hiç bir zaman çocuklarım şöyle rahat etsin böyle davransın kaygısı içine düşmedim herşey yerli yerince olursa güzeldir bana yapılan davranış aşırı derecede yanlış bir davranıştı beni üzen tarafı buydu rabbime şükürler olsunki anlayışlı bir anne ve babam vardı bu sebeble aile büyüklerinin davranışları bende olumusuz bir iz bırakmadı.selam ve dua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Gençliğimizi nerede geçirdik sorusunu özel kılan nedir biliyor musunuz?
Bence bu soru üzerinde de biraz düşünmek gerekir.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

eğer açıklarsanız sanırımkardeşlerimiz içinde faydalı olacaktır.Ben açıklarsam kendi şahsım adıma kardeşlerim övünme olarak anlayabilirler o yüzden ama kısaca şunu diyebilirim Rabbime çok şükür ederek yazıyorum eğer onun izni ve yardımı olmasaydı ben bir hiçtim bu nedenlle rabbiminde yardımı ile iyi ve hakkımda hayırlı olabilecek işlerle meşgul olduğumu düşünüyorum ve hala daha öyle olduğunu sanıyorum çünkü öyle zaman oluyorki kendi derdime üzülmeyi hatırlayamıyorum dahi başka insanlarının sorunlarına
üzülmekten ne diyebileceğimide fazla bilemiyorum zaten bu günlerde bu konudan muzdaribim biraz inş kalan ömürmüzde rabbimin rızasına uygun olsun diye dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimden,konak kardeşim tamda test çözüyordum öyle bir sordunuzki testi falan unuttumsayenizde bu soru dahada zordu RABBİM RAZI OLSUN SİZDEN SELAM VE DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt