Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

8 mart mevlid kandili için sevaba nail olmak isteyenler buyursunlar inşallah (3 Kullanıcı)

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
S.a.Kıymetli kardeşim.Rabbım bütün abadetlerimizi kabul eylesin inşaallah,22 ve 23. cüzler okundu kardeşim.

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm..
bende aldığım 26. cüz ü okudum..Rabbim kabul etsin inşallah..

selam ve dua ile..

~ARUS~

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm mevlid kandili 8 mart degilmi

ibn ravaha

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum
allah amellerinizin karsiliklarini versin. sadece sunu hatirlatmak istiyorum. bizler dinimizi sav efendimizin bize ogrettigi sekilde yesamak durumundayiz ve sonra selefi salihin izinden gideriz cunku selefi salihin de efendimizin izinden gitmistir
ve onlarin sahabenin ve sonra gelenlerin hayatlarinda mevlid kandili ve bu kandile ozel bazi ibadetler gorulmemistir.
allah icin bunlari hatirlatmak istedim
allaha emanet olun

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum
allah amellerinizin karsiliklarini versin. sadece sunu hatirlatmak istiyorum. bizler dinimizi sav efendimizin bize ogrettigi sekilde yesamak durumundayiz ve sonra selefi salihin izinden gideriz cunku selefi salihin de efendimizin izinden gitmistir
ve onlarin sahabenin ve sonra gelenlerin hayatlarinda mevlid kandili ve bu kandile ozel bazi ibadetler gorulmemistir.
allaha emanet olun

aleyküm selam kardeşim.amin duana rabbimiz razı olsun inşallah.hatırlatman içinde çok sağol.bizler Allah CC rızası için hatim indirip sevabını efendimize bağışlıycaz inşallah.kandillerde birazdaha yoğunluk katıyoruz,hiç olmassa hiç katılamayanlar bu vesile ile Allah için bir araya geliyor.zararı yok faydası var inşallah.selametle

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum
allaha emanet olun

esselamun aleykum kardeşim.. güzel bir konu acılabilecek bir soru sormuşsun aslında ..ama yazdıgımı okursan... bende sana sonun da bi soru saorucam inş...

Kandiller hurafe mi?

Bazı kişiler kandil kutlamalarının hurafe olduğunu, dini bir dayanağının olmadığını söylerler. Kandillerle ilgili Kuran-ı Kerim’de bir açıklama olmadığını da görüşlerine delil olarak sunarlar.
Peki, bu görüş doğru ve isabetli mi? Bizce değil. Kuran-ı Kerim tabii ki Türkçe’de kullandığımız kandil ifadesini kullanmaz. Bunun Arapça karşılığı olan “mübarek gece” (Duhan 44/3; Kadir 97/1-2-3) ifadesini kullanır. Kuran-ı Kerim’in indirildiği geceye işaret edilirken şöyle buyurulur: “Apaçık olan kitaba andolsun ki, biz O’nu (Kuran-ı Kerim’i) mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. (…) Her hikmetli iş o gecede ayırt edilir. (Duhan 2-7).” Yine Kadir Gecesi’nin, bin geceden hayırlı olduğu Kuran’da ifade edilir (Kadr 97/1-5).
* * *
Mübarek mekán (özel, kutsanmış mekán, bereketli yer) kavramı da Kurani bir kavramdır (İsra 17/1; Enbiya 21/71, 78). Kutsal gece ve kutsal mekán kavramı İslami anlayışa ters değildir. Halkımız arasında da kutlanan “Berat ve Regaip” kandillerine de hadislerde işaret vardır. Mevlit kandili kutlamaları ise 10. yüzyılda ilk kez Mısır’da (Fatımiler devrinde) başladı. Bugünkü anlamda kutlama ise 1207′de Erbil ve çevresinde Selçuklu Atabeyi Muzafferüddin Gökböri (1233) zamanında başladı ve devam etti. Mevlit Kandili’nde Peygamberimize salat ve selam getirilir, Peygamberimizin dünyaya gelmesiyle oluşan rahmet ve merhamete vurgu yapılır ve bizim peygamberimizin ahlakına göre kendimizi gözden geçirmemiz istenir. Bunlar zararlı ve kötü şeyler mi?

Miraç Kandili, Hz. Peygamber’in (SAV) yüce makama çıkışının yıldönümü. Bu muhteşem hadiseyi müminler her yıl hatırlayıp ondan pratik dersler çıkarırlar. Miraçta Peygamberimiz diğer peygamberlerle görüşmüş, yüce Rabbimizin birçok nimetine muhatap olmuş ve dönüşünde Mekke’yi sarsacak bu muhteşem olayı insanlara taşımıştır. Miraç ruh ve beden bütünlüğüyle meydana gelmiştir. Yoksa rüya áleminde olsaydı bunun kayda değer bir tarafı olmazdı ki! Öyle ya herhangi birimiz de rüyamızda miraca çıkar, farklı álemler görebiliriz. Eğer olay böyle basit olsaydı Mekkeliler Hz. Peygamber’le tartışırlar mıydı? Hayır, senin bu dediğin olamaz derler miydi? Bu hadisenin mucizelik tarafı kalır mıydı? Tabii ki hayır. İşin tarihi ve dini boyutu kısaca böyle.
Peki, kandil kutlamalarının zararı var mı? Dine sonradan eklenmiş bir ibadet mi? Tabii ki hayır. Bilakis kandil vasıtasıyla insanımız Yüce Allah’a verdikleri sözleri, ahitleri, iman ve itaatleri yeniliyorlar. Tövbenin kapılarını zorluyorlar. Kendileriyle yüzleşiyorlar. Birbirlerini yeniden hatırlıyorlar. Kandiller; babaların-annelerin, fakirlerin, yoksulların, kimsesizlerin, mazlumların, borçluların yeniden hatırlandığı zaman dilimleridir. Bunun neresi dine ters, bunun neresi bidat?
Mübarek gün ve geceler, bütün dinlerin ortak bir uygulamasıdır ve son derece isabetlidir. Peki, bütün yıl boyunca her türlü günahı işleyenlerin sadece bu gece Yüce Allah’a yönelmesi yeterli midir? Sanırım buna evet diyecek hiç kimse yoktur ama bunun kapısı kapalıdır diyebilecek de yoktur. İbadetler tabii ki 4-5 geceye sıkıştırılamaz. İbadet ve yöneliş bütün zamanlara dağıtılmalı, Yüce Allah’a her an yönelinmelidir.
O zaman şöyle bir soru soralım. Biri gelir de “Ben bütün bir yıl günah işleyeceğim ama mübarek beş gecede Allah’a yöneleceğim, bu haram mıdır? Bana bu kandil gecelerinde tövbe kapısı kapalı mıdır?” derse, biz ne diyeceğiz ona. Hayır, sana kapılar kapalı. Sen ümidini yitir mi diyeceğiz. Tabii ki hayır. Biz ona, aslında her an Allah’a yönelmen gerek ama bunu yapmıyorsan bari mübarek gecelerde olsun Rabbine yönel deriz. Belki bu geceler onun için bir çıkış kapısı olur. Belki bu gecelerde uyanır, Rabbine yönelir. İşte bizim bakış noktamız budur. Bu nedenle de kandiller hurafe değil, tam aksine yitirilen, ümitleri yok olan insanlar için birer fırsat geceleridir.

evet sorumda su kardeşim benim...eski de insanların ömürleri fazla imiş bizimkisi ise onlara göre azdır düşünürsek onların sevabı bizde daha cok olması lazımdır fakat öyle bişey söz konusu değil sence onlara göre ömrümüz az iken bizim onları neden gecebilecegimiz söylenmiştir ...buna bi cevap yazarsan sevinirim...

vesselam

zarife_76

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum muaz coktandir yoktun :) yoksa benmi gormedim nasilsin?

nurışığı

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşim
1000 tanede ben salavat-ı şerife alıyorum
Selametle Allah Azze ve Celle razı olsun kardeşim

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
afra nur ben bütün bir hatmi şerif alıyorum

~ARUS~

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam kardeşim.evetyalnış yazdım fakat başığı düzeltemedim

[sıze="3"]anlıyorum mod a bildir butonundan şikayetiniz yzarsanız belki düzeltirler diye düşünüyorum.bi yanlş anlaşılma olmasın diye sordum hakkınızı helal edin emat olun en güzele.vesselam..[/sıze]

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
[sıze="3"]anlıyorum mod a bildir butonundan şikayetiniz yzarsanız belki düzeltirler diye düşünüyorum.bi yanlş anlaşılma olmasın diye sordum hakkınızı helal edin emat olun en güzele.vesselam..[/sıze]

aleyküm selam Allah razı olsun kardeşim sağol.ne hakkı kardeşim varsada ebeden helal.sende rabbimize emanet ol güzel kardeşim

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleyküm kardeşlerim.
5 günümüz kaldı okuma alanlar bitince lütfen yazalım inşallah.selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt