Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

๔ Ne ki Senden Alınmıştır; O SENİN HAYRINADIR ๔ (2 Kullanıcı)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ölümsüz diyarı, bu ölümlü diyar ile değiştirmeye kalkma. Gayret et, senin de avın iyilik olsun, öteki diyarda lazım olur. İyilikten murat, ibadettir. Kul için ibadetten daha iyi av yoktur. Çünkü ibadet eden ateşe benzer. Ateş ne kadar alçak yerde yansa da, alevi yükselir. İbadet etmeyenler de, suya benzer, su ne kadar yukarı akıtılsa da, aşağı düşer, göklere yükselmez. Boynumuzun borcu olan ibadet ateşini öyle kuvvetli yak ki, alevi göklere yükselsin.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Dünyada iki şey vardır: Halk birinden kaçar, öbürünü sever. Biri zahmet, diğeri rahatlıktır. Ama ikisi de insana gereklidir. Çünkü zahmet çeken rahata erer, rahat yaşayan zahmete ermedikçe olmaz. Bugünkü zahmet yarının rahatıdır, yarınki rahatlık da önceki günün zahmetidir. Ne elde edersen, ikisini harca, ikisini sakla. Ne kadar ihtiyacın olursa olsun bundan fazlasını harcama, zamanla birikir, bir zaruret anında ihtiyaç olur. İşte o her gün artanı biriktir ve küçük bir ihtiyaç için ona dokunma, onu unut. Biriktirince böyle biriktirmek gerekir. Eğer yaşlanmadan ölürsen "Hayırlı kişiydi, mirasçısına bu kadar miras bıraktı" derler. Yaşlanırsan zaten işten güçten kalırsın, o zaman bu biriktirdiğin sana destek olur.

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Madem ki içinde bulunduğun yer, konuştuğun kimse sana feyz vermiyor, terke mani olan ne?

SELAMUN ALEYKUM ALİYECİĞİM.ÇOK GÜZEL,DÜŞÜNDÜRÜCÜ BİR YAZI EMEĞİNE SAĞLIK.HERŞEYDE VARDIR Bİ HAYIR MUHAKKAK.İDRAK EDEBİLENE NE MUTLU...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

EBRARNISA

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Aliye .
Allah razı osun bu uyarıcı , nasihatlerle dolu yazıyı bizlerle paylaştığın için.
selam ve dua ile Yaradan'a emanet ol....

MAZLUMkul

Kayıtlı Kullanıcı
"Senin ALLAH’tan istediğin şeylerin en hayırlısı, O’nun senden istediğidir."

En büyük zenginlik, akıl.
En koyu fakirlik, ahmaklık.
En yaman yalnızlık, böbürlenmek.
En değerli âlîcenâplık, güzel ahlâktır.

Selamun aleykum Can aliyem
Paylaşımını baştan sona okudum , istifade ettim inşaallah
Rabbim senden razı olsun her daim
Rahmana emanet ol...
Her halimize şükürler olsun "Elhamdülillah"
Mevlam Peygamber Efendimizin(sav) ahlağıyla ahlaklandırsın bizleri inşaallah...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Bazı iyi işler vardır, onları âdet edinen hem halk katında, hem de Hak katında itibar görür. Bunlar, ilim, edeb, tevazu, zühd, doğruluk, iffet, kimseyi incitmemek ve halka kolaylık göstermektir. Bunların hepsinin sermayesi hayadır. Nitekim Peygamber efendimiz (El hayâü minel iman) yani (Haya, imandandır) buyuruyor. Haya varsa iman da var. İman varsa, o iyi işlerin hepsi de hâsıl olur.

KAYIP

Kayıtlı Kullanıcı
benden alınan canımı çok yakıyo ama hayırlısı buymuş demekten başka bişi yapamıyorum:(
yine rabbime sığınıyor yine dua ediyorum...hayrıyla versin geri istiyorum. belki vercek belki vermeyecek...her iki halde de benim için hayırlı olanı gösterecek...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Madem ki içinde bulunduğun yer, konuştuğun kimse sana feyz vermiyor, terke mani olan ne?

SELAMUN ALEYKUM ALİYECİĞİM.ÇOK GÜZEL,DÜŞÜNDÜRÜCÜ BİR YAZI EMEĞİNE SAĞLIK.HERŞEYDE VARDIR Bİ HAYIR MUHAKKAK.İDRAK EDEBİLENE NE MUTLU...

Ve aleyküm Selam can ablam..
Sizin de gönlünüze sağlık olsun.. Haklısınız ablam, terk-i diyar olan da, teşrif olan da hayırlıdır muhakkak..Yeter ki insan, hayrı kendine göre değerlendirmesin.. Rabbimize emanetimsiniz inşallah..Selam ve baki Dua ile..B)

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Ölümsüz diyarı, bu ölümlü diyar ile değiştirmeye kalkma. Gayret et, senin de avın iyilik olsun, öteki diyarda lazım olur. İyilikten murat, ibadettir. Kul için ibadetten daha iyi av yoktur. Çünkü ibadet eden ateşe benzer. Ateş ne kadar alçak yerde yansa da, alevi yükselir. İbadet etmeyenler de, suya benzer, su ne kadar yukarı akıtılsa da, aşağı düşer, göklere yükselmez. Boynumuzun borcu olan ibadet ateşini öyle kuvvetli yak ki, alevi göklere yükselsin.

Selamın Aleyküm Aliye Kardeş ...

Sebebsiz iltifatlar ederek bizleri sevindiren yüceler yücesi Rabbimiz

Siz değerli kardeşimizden ziyadesiyle razı ve hoşnut olsun inşaAllah.

Güzel yazılarının anlamları ders almak isteyen biz acizler için yağmur

yüklü bulutlar gibi dolu dolu...

İsyanda da itaatte de sahibimiz olan Yüce Rabbimiz ,

ibadette lezzet-i şükür içinde davranabilmeyi ve ibadetlerimizi feyz

içinde yapabilme gayreti vermesini diliyoruz...

Yüce mevlaya emanet olunuz...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm Aliye .
Allah razı osun bu uyarıcı , nasihatlerle dolu yazıyı bizlerle paylaştığın için.
selam ve dua ile Yaradan'a emanet ol....

Ve aleyküm Selam değerli ablam..
Allah c.c sizden de razı olsun, işlerinizde kolaylıklar ihsan etsin inşallah..Rabbimize emanet olunuz. Selam ve Dua ile.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Şahsiyetini kendi gayretinle elde et

Ey oğul!

Şahsiyetini ananın babanın verdiği adla değil de, kendi gayretinle kazanmaya çalış. Çünkü anan ve baban sana bir ad verdi: Ya Ahmet, ya Mahmut, ya falan, ya da filan. Oysa senin kazandığın ad, ya bilgin, ya bilge, ya üstat, ya öğretici, ya da becerikli olacaktır.
Böyle olunca, öteki adın, babanın ve ananın yanında makbul olduğunun alametidir, bu sonraki adlar da halk arasında makbul olduğunun nişanıdır.

alıntı

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
"Senin ALLAH’tan istediğin şeylerin en hayırlısı, O’nun senden istediğidir."

En büyük zenginlik, akıl.
En koyu fakirlik, ahmaklık.
En yaman yalnızlık, böbürlenmek.
En değerli âlîcenâplık, güzel ahlâktır.

Selamun aleykum Can aliyem
Paylaşımını baştan sona okudum , istifade ettim inşaallah
Rabbim senden razı olsun her daim
Rahmana emanet ol...
Her halimize şükürler olsun "Elhamdülillah"
Mevlam Peygamber Efendimizin(sav) ahlağıyla ahlaklandırsın bizleri inşaallah...

Ve aleyküm Selam gönlü güzel ablam..B)
Güzel ve içten yorumunuz için çok teşekkür ederim.. Sizin de gönlünüze sağlık olsun inşallah.. Allah c.c cümlemizden razı ve memnun olsun.. Cumanız mübarek olsun inşallah güzel ablam..Selam ve baki Dua ile Rabbimize emanet olunuz inşallah..B)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
benden alınan canımı çok yakıyo ama hayırlısı buymuş demekten başka bişi yapamıyorum:(
yine rabbime sığınıyor yine dua ediyorum...hayrıyla versin geri istiyorum. belki vercek belki vermeyecek...her iki halde de benim için hayırlı olanı gösterecek...

Evet değerli kardeşim.. Her şeyin en güzelini bilen Rabbimiz c.c muhakkak ki her şeyde bir hayır halk ediyor.. Biz sabırla beklersek, hayır ölçüsünü kendi keyfiyetimize göre değerlendirmezsek, zaman güzel şeyler getirecektir Allah c.c'nin izniyle bizlere.. Bu da sağlam bir teslimiyeti ve tevekkülü gerektiriyor..Allah c.c hepimizi mütevekkil kullardan eylesin.Selam ve Dua ile inşallah..

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamın Aleyküm Aliye Kardeş ...

Sebebsiz iltifatlar ederek bizleri sevindiren yüceler yücesi Rabbimiz

Siz değerli kardeşimizden ziyadesiyle razı ve hoşnut olsun inşaAllah.

Güzel yazılarının anlamları ders almak isteyen biz acizler için yağmur

yüklü bulutlar gibi dolu dolu...

İsyanda da itaatte de sahibimiz olan Yüce Rabbimiz ,

ibadette lezzet-i şükür içinde davranabilmeyi ve ibadetlerimizi feyz

içinde yapabilme gayreti vermesini diliyoruz...

Yüce mevlaya emanet olunuz...

Ve aleyküm Selam kıymetli Abimiz.
Rahman c.c razı ve memnun olsun sizden de her daim inşallah. Güzel dualarınız ve kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.. Kalbi aminler inşallah dualarınıza.. Hepimiz adına makbul olsun inşallah..
Rahman ve Rahim olan Rabbimize emanet olunuz.. Selam ve baki Dua ile..

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
Sevdiğin ve kendisine koştuğun iyi iş, meşgul olman gereken iştir.

Yapacağın iki iş birbirine karıştığı zaman onlardan nefsine ağır gelenine bak ve onu yap. Çünkü nefse ancak hak ve doğru olan şey ağır gelir.

Selamün aleyküm kardeşim.
emeğine sağlık ALLAH(C.C.)sizler gibi yetişen zamanını böyle güzel ve çevresine güzel emekler sunan kardeşlerimizin yollarını açık eylesin .
RABBİME emanet olunuz.

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm canım kardeşim ALLAH c.c. razı olsun...İNŞALLAH
emeğine sağlık güzel bir paylaşım her zamanki gibi...ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...(konuyu okuyunca geçenlerde okuduğum yazıyı eklemek istedim uygun olmazsa silebilirim canım kardeşim)

Meleğin İlhamı ,şeytanın vesvesesi

Hepimiz bir ağaçtaki yapraklar gibiyiz. Ağaca çok ince bir bağla tutunuyoruz, sararıp solmamız, kurumamız ağaca bağlıdır.

Eğer şeftali yapraksız bir ağaçta olsaydı, güneş ışığı onu kavurur, sarartır, çürütürdü. ALLAH o meyveyi yaktırmamak için, o meyvenin başında yirmi tane yelpazeli memur koyar. Mikail a.s.'a da ferman eder, rüzgarı estirir. Ağaçların yaprakları, senin yediğin şeftalinin başına yelpaze olur.

Seninle ben bir yaprak mesabesinde, kalp meyvemizin başında, ALLAH'ın kudretine bağlı olduğumuzu görmeliyiz. Kalbimizde meydana gelen hidayetin, ilhamın da ALLAH'tan olduğunu idrak etmeliyiz. Bu idrak olmayınca meyvemiz tatsız olur, ham olur.

Kim kalbinde meleğin ilhamını duyarsa, o ilham bir tohum mesabesindedir. Kalp de bir tarla hükmündedir. O meleğin ilhamının kalpte neşvü nema bulması kudret-i ilâhiyenin elindedir.

Eser yazan müellif, yola çıkan yolcu, derse başlayan hocaefendi dualarında; “ya Rabbi, hayırlı işlere müyesser kıl, yardımını ve inayetini esirgeme” der. Yani, sen bana yardım etmezsen, sen ALLAHu Azimüşşan olarak bu meleğin sesini duyacak idraki bana vermezsen, melek bana yetmiş bin sene yetmiş bin kere vaaz etse duymam, demeye gelir.

Mel'un şeytanın vesvesesi de ALLAH'ın hükmüne söver durur. Hem de kalbinin münevver köşesinde, hem de damarlarının içinde cevelân ederek, hem de sonunu hiç görmeyerek, senin benim düşmanımız içimizde gezer. Kırmızı kanın içerisinde saraylar kurar. ALLAH, şeytana kalbin içinde her türlü melâneti işlemesi için kıyamete kadar mühlet vermiştir.
Bir taraftan melek, bir taraftan da şeytan kalbe seslenir. Ya bu kalbin sahibi ne yapsın?

Senin dört saatlik ömrün kalsa, bir saatini olsun duaya ver. ALLAH yardımını göndersin. Bir saatini de nefsin ıslahına ver ki, şeytanı alt edesin. Bir saatini de şeytanın vesvesesinden kurtulmaya ayır. Bir saatini de helâl rızk kazanmakla geçir. Yani, dua edip ALLAHu Tealâ'ya sığınmak, nefsin ıslahı ve helâl rızk için çalışmak gerekir.

Şeytan rızık konusunda çok vesvese verir. İnsanın kalbine endişeyi sokarak, Hakk'a yönelmesine mani olur. Halbuki “ey insan, hidayete ermek istersen, rızkının ALLAH tarafından belirlendiğini bil, korkuya veya hırsa kapılma” denmiştir. Madem ki ALLAH'a dua edip, O'na sığındın, O'nun salih kullarına gittin ve madem ki ALLAHu Tealâ'nın izni ile nefsini ve kalbini İslâm'a meylettirdin, rızkın için endişe etme.

“ALLAH kendisine karşı gelmekten sakınan kimseye kurtuluş yolu sağlar. Ona beklemediği yerden rızık verir.” (Talâk, 3). ALLAHu Tealâ, Kur'an-ı Kerim'de yemin etmiştir. İnsanın yaşaması ve ibadetini yapabilmesi için gerekli enerji ve kuvvete yetecek rızkı, Rezzak-ı Kerim olarak vaadetmiştir. Madem ki ALLAHu Tealâ vereceğim diye vaadetmiştir, gayri meşru yola gitmemek lazım. İnsanın kalbini bozmaması, şeytanın iğvasına kanmaması gerekir.

ALLAH, kalbine melekle hayrı ilka eder. Melek de hakkı tasdik eder. Kalbinde bu tasdiki bulursan, ALLAH'tan olduğunu bilip hamd edersin. Vesvese ise şeytandan gelir. O, bir yandan şerri teşvik ederken öbür taraftan da Hakk'ı tekzip ederek, insanı hayırdan alıkoyup, ALLAH'ın yoluna düşman eder. Fakirlik ile korkutur, rızık gailesiyle haramı helâli karıştırır, fuhşiyatı emreder, günahları küçük gösterir.

Bir günahı işleyenin günahının küçüklüğüne değil, kime karşı işlendiğine bak. Verilen rızkın azlığını değil, kimin verdiğini düşün. Musibet ve bela geldiğinde, onu büyük veya küçük görme, kimin gönderdiğini bil. Sen günahı küçük görür, kasten işlersen, ALLAH'a karşı bilerek işlemiş durumuna geçersin.

Kalbe gelen hayırları artırmakla izzet, şerleri artırmakla zillet meydana gelir. Bizler dünyadaki şu kısa ömrümüzde nefsimizi ıslah, kalbimizi tasfiye edelim. Kalbin tasfiyesi işi, ancak şeytanın, nefsin iğvasından kurtulmakla olur.

MEHMET ILDIRAR

yazısıyla yorumuyla mükemmel ötesi bir paylaşım.elleriniz dert görmesin..
selametle.

YEGAN

Kayıtlı Kullanıcı
bir şeyi allahı rabbi unutucak kadar cok seviyorsak ne utanç ne fanice bi durumdur ki allah sevgisiyle hiç birşey kıyaslanamaz elbette her hayırda şer her şerde hayır aranmalı düşüncesiyle allahın elimizden aldınada razı olmalıyız ve daha cok rabbe yaklaşmalı ....

Sebahat.28

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm

Aliye, nihalim ve gecekondu yazilarinizi büyük bir hosnutlukla okudum. Tavsiyeleriniz icin sizlere coooooooooooooook tesekkür ediyourm.

Cok sevincliyim ? Neden ? Cünki sizler gibi degerli kisilerle tanisma güzel yazilarinizi okuma imkani buldugum icin. Beni bu siteye yönlendiren kardesimdende, sizdende Allah C.C razi olsun. Artik tamamen dogru yerde oldugumun farkindayim ve mutluyum.

Allah C.C yar ve yardimciniz olsun, mekaniniz cennet olsun InsAllah.

Yazilarinizi kopyaladim hakkinizi helal edin.

Allaha C.C emanet olun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt