Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

RİSALE-İ NUR DA ESMA-İ HÜSNA (1 Kullanıcı)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net
Raşîd

Allah (c.c.), Raşîd’dir. Yani Cenâb-ı Hak sonsuz kemâl sahibidir; her sözü hak ve doğru olan, doğruyu ve hakkı emreden, doğruya ve hakka hidâyet edendir. Allah Teâlânın sözlerinde ve kelâmında aslâ yalan ve hilâf bulunmaz. Kullarını doğruya, istikâmete ve hak yola hidâyet eden bizzat Rabb-i Raşîd’dir. O, bütün kâinatı sonsuz mükemmellikteki sıfatlarıyla yaratır, yönlendirir ve yönetir. Cenâb-ı Allah kullarının işlerini en iyi sonuca, en kâmil neticeye ulaştırır. Dînini kâmilen gönderir ve insanları kemâlâta, hayra, iyiliğe, rüşte ve en doğru yola davet eder ve eriştirir. Cenâb-ı Allah rüşt ve iyi ahlâkta insanların yardımcısıdır.

Peygamber Efendimiz’in (a.s.m.) bildirdiği Râşid ismi ve bu ismin mübalağa şekli olan Raşîd ismi Kur’ân’da geçen “rüşd” mastarından türemiştir.

İlgili âyetleri inceleyelim:

Cenâb-ı Hak, kendi nâzil buyurduğu hak dinini ve hakîkat yolunu “rüşt” lafzıyla şöyle ifâde buyurmuştur: “Dinde zorlama yoktur; rüşd (doğruluk) dalâletten, iman küfürden iyice ayrılmıştır.” “Rüşd (doğruluk) yolunu görseler, onu yol edinmezler, sapıklık ve fesat yolunu gördüklerinde ise o yolu tutarlar.”

“Biz rüşd (doğru) yoluna ileten hârikulâde bir Kur’ân’ı dinledik ve ona îmân ettik. Artık biz Rabbimize hiç kimseyi ortak koşmayacağız.”

Âlemde her şeyde sonsuz bir hareket olduğunu beyan eden Bedîüzzaman, kâinatın bir ağaç gibi bütün zerreleri ve cüz’leri ile mükemmelliğe meylettiğini ve mükemmelliğe doğru yürüdüğünü kaydeder. Bediüzzaman Saîd Nursî’ye göre, bu umûmî mükemmellik meylinin dışında, insanda ayrıca bir yükseliş meyli de bulunmaktadır. Bu yükseliş meyli her insanda bir çekirdek gibidir; tecrübeler vâsıtasıyla açılır, gelişir ve insanı bir çok başarıya götürür.

Bedîüzzaman, Alîm-i Mutlak ve Kadîr-i Mutlak olan şu kâinatın Yaratıcısının, doğru sözlü peygamberlerine bildirdiği vaat ve vaîdini, yani mükâfât ve cezâ ile ilgili sözünü yerine getirmemesinin kâbil olmadığını belirtir. Nitekim Cenâb-ı Allah’ın vaat ve vaîdinde bulunduğu iş ve emirler, Kendi kudretine geçmiş baharın sayısız varlıklarını gelecek baharda kısmen aynen ve kısmen mislen iâde etmesinden daha kolay, daha hafîf ve daha rahattır. Cenâb-ı Hakkın vaadini ifâ etmesi de, hem bize, hem her şeye, hem Kendisine, hem rubûbiyet saltanatına pek çok lâzımdır. Sözünü îfa etmekten vazgeçmesi ise, iktidarının izzetine ve ilminin ihâtâsına zıttır. Çünkü sözünde durmaması ya cehâletten, ya da âcizlikten gelir. Oysa Cenâb-ı Hak âcizlik ve cehâlet gibi noksan sıfatlardan münezzeh ve müberrâdır. Dahası hulf, hilâf ve aldatmak, hiçbir vecihle Allah’ın izzetine ve haysiyetine yakışmaz. Nitekim, bütün görünen şeyler ve işler Allah’ın sıdkına, doğruluğuna, hakkâniyetine ve rüştüne şehâdet etmektedirler.

Bedîüzzaman’a göre, bütün mevcûdât ve kâinatın tüm hâdiseleri Cenâb-ı Hakkın hak söyleyen sâdık kelimeleri hükmünde, doğru söyleyen nâtık âyetleri hüviyetindedir. Cenâb-ı Hak ebediyeti vaat etmiştir, bu vaadini dilediği anda yapacaktır. Bir mahkeme-i kübrâyı açacak, bir saadet-i uzmâyı—inşaallah—verecektir. Allah’ın kudretinin zâtî ve Zât-ı Akdesin zarûrî lâzımı olduğunu beyan eden Bediüzzaman Saîd Nursî, görünen her şeyin sınırsız sür’at içinde sayısız çokluk ve gâyet intizam ile; sonsuz kolaylık içinde gayet güzel san’at, maharet ve sağlamlık ile ve hadsiz ucuzluk ve karışıklık içinde gayet kıymetli ve tam bir ayrıştırma ile îcat edilmelerinin, kudretin zıddı olan aczin Allah’ın kudretine hiçbir şekilde ârız olamayacağına işâret ettiğini kayd eder.

Bedîüzzaman’a göre, insan bir yolcudur. Çocukluktan gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam etmektedir. Bu geçici dünyada en büyük bir fânî, en küçük bir insanın hayâlini bile doyurmamaktadır. Çünkü insanın ebede uzanmış emelleri, kâinatı ihâta etmiş fikirleri ve ebedî saadetin her çeşidine yayılmış arzûları vardır ve bu arzular insanı ebedî hayata namzet kılmaktadır. İnsan ebede gidecektir. Bu dünya ona yalnız bir misâfirhâne hükmündedir ve âhireti için bir bekleme salonundan ibârettir.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com
RE: RİSALE-İ NUR DA ESMA-İ HÜSNA

S.A
GÜZEL BİR ÇALIŞMA ALLAH RAZI OLSUN.ESMAÜL HÜSNAYI İSİM İSİM Mİ İŞLEYECEKSİNİZ.???

BU ARADA AVATARINIZ DEĞİŞMİŞ.NASIL YAPTIĞINIZI BANADA ÖĞRETİRSENİZ SEVİNİRİM.
SELAM VE MUHABBETLE HANIM TEYZEM.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

profil güncellemeye girdim,avatarı sildim,brose diye bir yere tıkladım kendi resimleimden seçtim.Çok komik anlattığımın farkındayım ama o kadar cahilimki bu konuda ancak böyle anlatabiliyorum.Seçtikten sonra da profili güncelledim.

Esma-i Hüsnayı işlemek istiyorum inşaallah ama tekbaşıma değil tabiki hep beraber.Slayt istemişsin kardeşim www.kuranikerim.com dan böyle bir program indirmeyi başardım.Kullanıyorum.ALLAHA emanet olun.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

allah razı olsun hanım teyzem bende deneyeceğim.bakalım olacakmı.bu arada bizde download engellemes var o yüzden indiremiyorum.size zahmet bana msnden atabilirmisiniz???

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

Bu arada unuttum her resmi seçemiyorsunuz resimlerin belli ölçüleri var onun üzerine çıkarsa kabul etmiyor.Seçeceğiniz resimin üzerine gelince ölçüsü 100x100 den büyükse olmuyor sanırım.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

mk5834 yazdı:
allah razı olsun hanım teyzem bende deneyeceğim.bakalım olacakmı.bu arada bizde download engellemes var o yüzden indiremiyorum.size zahmet bana msnden atabilirmisiniz???

VALLAHİ MSN MİZ BİZDE KAPALI YANİ YASAK,AMA KAPALI OLMASA DA O DEDİĞİN ŞEYİ ANLAMADIM,YANİ MSN DEN BİRŞEY NASIL ATILIR BİLMEM.AMA MSN ADRESİNİ YASAK DEĞİLSE VE VERİRSEN KARDEŞİM ÖĞRENİP NASIL OLDUĞUNU BİRİLERİNDEN,YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞABİLİRM,AMA SÖZ VERMEYEYİM.E-POSTA İLE GÖNDERİLEN BİRŞEYSE O ŞEKİLDE YOLLAMAYA ÇALIŞIRIM.İNŞAALLAH.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

form içerisinde msn adresi verilmesi yasakdır anlamadığınız bişey varsa burda yardımcı olmaya çalışıyım.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

http://www.kuranikerim.com/ekran_koruyucu.htm
web adresini açtığınız da esma-ul husna , kutsal yerler, veda hutbesi yazıyor
hangisini isterseniz onu indire bilirsiniz. üzerine bir tıklama yeter :), :p

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

SAĞOL SEVVALMİNACIM ÇÖZÜLDÜ SANIRIM,BURADAN BİR ARKADAŞ YUKARIDAKİ BÖLÜMDE NASIL İNDİRİLECEĞİNİ YAZDI.UMARIM OLMUŞTUR.SORUN ÇIKARSA YİNE YARDIMCI OLURUM.YANİ OLUNMASINI SAĞLARIM.ÇÜNKÜ ANLAMADIĞIM ŞEYLER AMA ALLAH RAZI OLSUN İŞYERİNDE BİLENLER VAR YARDIM EDİYOR.A.E.O.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

sevvalmina yazdı:
form içerisinde msn adresi verilmesi yasakdır anlamadığınız bişey varsa burda yardımcı olmaya çalışıyım.

s.a
forumda msn vermeyeceğim.ama üye profilinde msn adresim açık.onun mahsuru yok sanırım.ben esmaül hüsnanın slayt versiyonunu (açıklamalı) ekran koruyucuyapmak istiyorum ama download yasağı nedeniyle indiremiyorum.elinde olan varsa mail ile atabilirmi diyecektim.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

YAAA ÜZGÜNÜM SANIRIM ÖYLE DE OLMUYOR,ARTIK KİM BİLİYORSA BİR EL ATSIN BU KONUYA ADRES YUKARIDA VAR.MK5834 KARDEŞ NASIL YÜKLEYECEKSE AÇIKLARSANIZ BENİ BU VEBALDEN KURTARIRISINIZ.A.E.O.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

Sabûr

Allah (c.c.), Sabûr’dur, Sabbâr’dır. Yani Cenâb-ı Hak sonsuz sabır sahibidir. Emir, hüküm ve fiillerinde, sabırla, kademeli bir süreç içinde hikmeti gözetir, acele etmez. Kötülüklerin ve kusurların cezâsını dilediği zamana kadar erteler. Tövbe için mühlet verir ve zaman tanır. Cenâb-ı Allah sabreder, sabrı tavsiye eder.

Mübalağa sîgasından olan Sabûr ismi, yine mübalağa sîgasından gelen Sabbâr ismi ile eş anlamlıdır. Her iki ismi de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bildirmiştir. Kur’ân’da bu isimlerin muhtelif fiil ve isim türevleri mevcuttur.

İlgili âyetlerden bir kaçı şöyledir:

“Kim ki sabreder ve bağışlarsa, şüphesiz bu işlerin büyüğüdür (kabûle şâyândır).”1

“İnsan hiç şüphesiz hüsran içindedir. Ancak, inanıp sâlih amel yapanlar, hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnâ.”2

“Ey iman edenler, sabredin! Sabırda ileri geçin!”3

“Allah sabredenlerle beraberdir.”4

Bediüzzaman’a göre, dünyada hikmet tecellîleri ön plândadır. Yani, her tecellîde sebeplerin ve maslahatların teşekkülüne bakılmakta, vâkıalar, zamana bağlı, kademeli ve periyodik bir süreç içinde meydana getirilmekte, yaratılmaktadır. Her şeyde, her zaman “hikmet” sırrı, ön plândadır.

Bedîüzzaman’a göre, insan için sabır ve kanaat ticâretli bir şükrândır. Hırs tehlîkeli bir nankörlüktür. İktisat, nimete güzel ve menfaatli bir hürmettir. İsrâf ise, nîmete çirkin ve zararlı bir hafife almadır. Kanaat ve rızâ akıllı insanın işidir.

Tahammülü zor tecellîlerde insan Allah’a sığınmalı, “Yâ Sabûr!” diyerek sabretmeli, sabır istemeli, Cenâb-ı Hakkın takdirine, tayinine ve hak olarak ayırdığına râzı olmalı, şikâyet etmemelidir. Çünkü Allah’ın takdir ve tecellîsinden dolayı, dönüp yine Allah’a şikâyet etmek, tutarlı bir yol değildir. Eğer şikâyet edilecek bir şey varsa, nefsin Cenâb-ı Hakka şikâyet edilmesi gerekmektedir. Çünkü her zaman kusur nefistendir.

Hastalık halinde ısrarla sabrı tavsiye eden Bediüzzaman, hastalığın yaşanılan şu anla ilgili olduğunu kaydeder. Nitekim geçmiş hastalık saatlerinin acısı gitmiş, geriye sevinci ve sevabı kalmıştır. Gelecek günler ise henüz gelmemiştir. Gelmeyen bir elemden, ağlanmamalıdır.

İnsan, Cenâb-ı Hakkın verdiği bütün sabır kuvvetini bulunduğu şu âna vermeli, sağa sola, yani geçmişe ve geleceğe dağıtmamalıdır. Sabır kuvvetiyle sırf bu saatteki eleme karşı “Yâ Sabûr!” denilerek tahammül edilir ve sabredilirse, Allah merhametiyle eleme ve acıya hafiflik verir, devâ ve sevap lütfeder.

“Ey iman edenler! Sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin. Allah sabredenlerle beraberdir”5 âyetinde geçen, Allah’ın sabredenlerle beraber olmasının keyfiyetini izah eden Bediüzzaman Saîd Nursî, Cenâb-ı Hakkın Hakîm ismi muktezâsınca nîmetlere ulaşmak için bir merdivenin basamakları gibi bir tertip koyduğunu, sabırsız adamın dikkat ile hareket etmediğinden ve hırs gösterdiğinden basamakları ya atladığını, ya düştüğünü veya noksan bıraktığını, neticede hedefine ulaşamadığını; çünkü, hırsın mahrûmiyete sebep olduğunu; oysa sabrın, müşkülâtın ve zorlukların anahtarı olduğunu beyan eder. Nitekim, Allah’ın hikmetle iş yaptığı dünyada eşya bir derece zamana bağlı olarak kademe kademe tertip ve îcat edilmektedir.

Bediüzzaman’a göre, üç türlü sabır vardır:

1. Günahlardan nefsimizi çekip almak hususunda göstermemiz gereken sabır. Bu sabır bizi, “Allah muttakîlerle beraberdir”6 âyetinin sırrına mazhar etmektedir.

2. Musîbetlere karşı göstermemiz gereken sabır. Bu sabır bizi, “Allah tevekkül içinde olanları sever”7 âyeti ile, “Allah sabredenleri sever”8 âyetinin şerefine mazhar kılmaktadır.

3. İbâdet ve taat üstünde göstermemiz gereken sabırdır. Bu sabır da bizi Allah katında sevilenler makâmına çıkarmakta, bizi ibâdetin kemâline erdirmektedir.

İsyanlarımıza ve günahlarımıza karşılık Cenâb-ı Hakkın yaşamamıza müsaade etmesinin ve mühlet vermesinin, başı boş olduğumuz mânâsında olmadığını beyan eden Bedîüzzaman, semâvât ve arzın teklif, tecrübe ve imtihan için açıldığını, verilen süre ve zaman bittikten sonra semâvât ve arzın, teklif ve tecrübeye ait olan eşyayı Allah’ın emri ile bertaraf edeceğini kaydeder.

Bedîüzzaman’a göre, zâlimin çoğu zaman yaptığı kötülüklerin hesabı sorulmadan izzetinde kalarak bu dünyadan çekip gitmesi, çetin bir mahkeme-i kübrânın vâki olacağının işâretidir. Yoksa bu durum, mazlumun hakkına ve hukukuna bakılmadığını aslâ göstermez.

Dipnotlar:
1- Şûrâ Sûresi: 43;
2- Asr Sûresi: 2-3;
3- Âl-i İmran Sûresi: 200;
4- Bakara Sûresi: 153;
5- A.g.s.;
6- Bakara Sûresi: 194;
7- Âl-i İmran Sûresi: 159;
8- Âl-i İmran Sûresi: 146.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

s.a
hayırlı sabahlar.hanım teyzem
hergün bir kutsi isimmi işleyeceksiniz.???

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

EVET KARDEŞİM NİYETİM BU,KENDİ ADIMA İNŞAALLAH RABBİM İZİN VERİRSE,RİSALE-İ NUR DAN ALINTILARLA BÖYLE BİR FORUMU DEVAM ETTİRMEYE ÇALIŞACAĞIM.

tebessumd

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH CC RAZI OLSUN KARDEŞİM.B)B)B)
5dj2.jpg

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

ALLAH SENDEN DE RAZI OLSUN TEBESSÜMD KARDEŞİM.CÜMLEMİZDEN RAZI OLUR İNŞAALLAH.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Avukat yazdı:
EVET KARDEŞİM NİYETİM BU,KENDİ ADIMA İNŞAALLAH RABBİM İZİN VERİRSE,RİSALE-İ NUR DAN ALINTILARLA BÖYLE BİR FORUMU DEVAM ETTİRMEYE ÇALIŞACAĞIM.

s.a
inşaallah hanım teyzem.allah muvaffak etsin.
bu arada avatarım nasıl??
sağolsun şevvalmina ve fatma ergün kardeşin teknik desteğiyle değişti.
B)B)B) eee sayın bacılarım bu gülleri haketti...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

mk5834 yazdı:
Avukat yazdı:

s.a
inşaallah hanım teyzem.allah muvaffak etsin.
bu arada avatarım nasıl??
sağolsun şevvalmina ve fatma ergün kardeşin teknik desteğiyle değişti.
B)B)B) eee sayın bacılarım bu gülleri haketti...

mk5834 kardeş başka bir forumda sormuştum avatarını.Bu bizim sitemizin Aysiması değil mi diye.MAAŞALLAH,MAAŞALLAH.Tıpkı babaannesi yani ben.Esmercik.Rabbim nazarlardan korusun.İşte bulduk,nazar deyiyor bu şekere ondan hep sıkıntı oluyor.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

Câil

Allah (c.c.), Câil’dir. Yani, meydana getiren, yapan, emreden, istediğini istediği gibi kılan, dilediği gibi yaratan, istediği gibi halk eden, meşîetince îcat eden ve dilediği gibi hükmedendir.

Peygamber Efendimizden (a.s.m.) rivâyet edilen1 Câil ismi, Kur’ân’da kimi âyetlerde isim olarak zikredilmiş, genelde ise fiil şeklinde gelmiştir. Cenâb-ı Hak meleklere, yeryüzünde bir halîfe yaratacağını bildirirken Kendi Yüce Zâtının “Câil” olduğunu da beyan buyurur: “Rabbin meleklere ‘Ben yeryüzünde bir halîfenin Câil’iyim (var edicisiyim, yaratıcısıyım, tanzim edicisiyim)’ demişti.”2 Cenâb-ı Hak, bir diğer âyette de, “Gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve aydınlığı ca’l eden (var eden) Allah’a sayısız hamd olsun”3 buyurur. Bir başka âyette ise, “Sizi bir nefisten yaratan ve gönlünün huzura kavuşacağı eşini de ondan ca’l eden (var eden) Allah’tır”4 buyurulmaktadır.

“O yeryüzünü size bir döşek, göğü de bir kubbe tarzında ca’l etti (kıldı)”5 âyetini tefsîr eden Saîd Nursî Hazretleri, insanların Allah katında yüksek bir kıymete sahip ve mükerrem bulunduğuna işâret ederek, bu âyetle insanlara, “Ey insanlar! Yüksek ve alçak bütün yıldızları sizin istifâdenize tahsis etmekle sizleri bu kadar aziz kılıp sizlere ikramda bulunan Cenâb-ı Hakka ibâdet ediniz! Sizlere yaptığı kerâmete liyâkatınızı gösteriniz” diye emredildiğini beyan eder.6

“Göklerin ve yerin Fâtır’ı ve melâikenin ikişer, üçer ve dörder kanatlı elçiler olarak Câil’i bulunan Allah’a sayısız hamd olsun”7 âyetinin tefsîrinde de Bedîüzzaman, burada zikredilen Câil ismini “teçhiz eden ve donatan” mânâsında almış ve “melekleri kanatlarla donatmak” tâbiriyle, sonsuz kudretinin gayet büyük ve umûmî tasarrufuna işâret edildiğini kaydetmiştir.8

Dipnotlar:
1- Mecmuatü’l-Ahzab, 2: 254
2- Bakara Sûresi: 30
3- En’am Sûresi: 1
4- A’raf Sûresi: 189
5- Bakara Sûresi: 22
6- İşârâtü’l-İ’câz, s. 154
7- Fatır Sûresi: 1
8- Sözler, s. 393

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt