Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NAMAZ VAKİTLERİNİN SIRRI.... (1 Kullanıcı)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm. ben namazlarımı uzun sürede kılıyorum,sureleri yavaş yavaş okuyorum,anlamlarını düşünüyorum...ama herkes cok uzun kılıyorsun,hızlandır vs.diyorlar ve artık bende düşünmeye başladım yanlışmı yapıyorum yoksa diye.sadece namazım degil eşarbım kıyafetim herkes laf söylüyor.sabrediyorum ama cok üzülüyorum.sormak istedigim,kardeşlerim,namazın uzun kılınması gerekmiyor mu,mesela benim 4 rekatlık namazım yaklaşık 8 dk sürüyor.bana yardımcı olursanız cok sevinirim...

as kardeşim benimde böyle bir sorunum var işte.çok ağır kılıyorum.anlamlarını türkçeden okuyup öğrendim ama yinede keşke arapça tercüme edebilsek.valla düşünmüyor değilim.acaba arapça dersidemi alsam.Rabbim kabul etsin inşallah.hakkıyla kılanlardan oluruz.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm. ben namazlarımı uzun sürede kılıyorum,sureleri yavaş yavaş okuyorum,anlamlarını düşünüyorum...ama herkes cok uzun kılıyorsun,hızlandır vs.diyorlar ve artık bende düşünmeye başladım yanlışmı yapıyorum yoksa diye.sadece namazım degil eşarbım kıyafetim herkes laf söylüyor.sabrediyorum ama cok üzülüyorum.sormak istedigim,kardeşlerim,namazın uzun kılınması gerekmiyor mu,mesela benim 4 rekatlık namazım yaklaşık 8 dk sürüyor.bana yardımcı olursanız cok sevinirim...

ve aleyküm selam

eğer 4-5 yıldır namaz kılıyorsanız.. ve yanlız olduğunuzda da aynı şekilde yavaş kılıyorsanız öylece devam edin..namazı yavaş kılmanın hiç bir mahsuru yok...

lakin..namaza yeni başladıysanız..henüz 7-8 ay olmadıysa; o zaman biliniz ki bu şeytanın sizi namazdan soğutmak için yağtığı bi şeydir..size namazı çok zor göstermeye çalışıyor.. anlattığınıza göre bir yatsı namazını kılmanız yarım saat'i bulur..bu bir müddet sonra bu size çok ağır gelir..ve altından kalkamazsınız..bu şekilde şeytan size namazı bıraktırır...şimdilik size rahatlık verdiğine bakmayın..bu da şeytanidir...

yada yanlız kaldığınız zamanlarda hızlı kılıyor toplum içinde kılarken yavaş kılıyorsanız..; o zamanda bunun size bi faydası yoktur..riya'ya kaçar bu iş..

ortalama olarak bir rekat bir dakika sürecek şekilde namazınızı ayarlayın..arta kalan zamanlarınızda kaza namazınız varsa kaza yoksa nafile kılın...

ama en başta dediğim gibi eğer yıllardır bu şekilde kılıyorsanız.. devam edin..

gamze0387

Kayıtlı Kullanıcı
Mahsun Kul kardeşim Allah razı olsun,inşaAllah Rabbim kabul etsin namazlarımızı.yavaş kılıyoruz ama oda hissedebilmek için...

gamze0387

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam

eğer 4-5 yıldır namaz kılıyorsanız.. ve yanlız olduğunuzda da aynı şekilde yavaş kılıyorsanız öylece devam edin..namazı yavaş kılmanın hiç bir mahsuru yok...

lakin..namaza yeni başladıysanız..henüz 7-8 ay olmadıysa; o zaman biliniz ki bu şeytanın sizi namazdan soğutmak için yağtığı bi şeydir..size namazı çok zor göstermeye çalışıyor.. anlattığınıza göre bir yatsı namazını kılmanız yarım saat'i bulur..bu bir müddet sonra bu size çok ağır gelir..ve altından kalkamazsınız..bu şekilde şeytan size namazı bıraktırır...şimdilik size rahatlık verdiğine bakmayın..bu da şeytanidir...

yada yanlız kaldığınız zamanlarda hızlı kılıyor toplum içinde kılarken yavaş kılıyorsanız..; o zamanda bunun size bi faydası yoktur..riya'ya kaçar bu iş..

ortalama olarak bir rekat bir dakika sürecek şekilde namazınızı ayarlayın..arta kalan zamanlarınızda kaza namazınız varsa kaza yoksa nafile kılın...

ama en başta dediğim gibi eğer yıllardır bu şekilde kılıyorsanız.. devam edin..

Rabbim razı olsun hepinizden.namazımı kılmaya başlayalı 1 seneyi geçti Allah a şükür.ama ilk başlarda hızlı kılıyordum,4 -5 aydır yavaş kılıyorum.hızlı kıldıgımda kendimi kötü hissediyorum.Peygamber efendimiz(sav) de yavaş kılıyormuş ,onun bir kısa suresi uzun sure okuyanınkinden daha uzun sürermiş diye okumuştum.bunu düşününce de seviniyorum...yalnız kaldıgım zamanlarda hızlı toplum içinde yavaş kılıyorum diye bir durumum yok Allah a şükür.hep yavaş kılıyorum...

Sonnenschein

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz sorularim var

Namaz sorularim var

Selamin Aleyküm, Namaz öreniyorum.Ilk önce Sabah Namazigla baslagim dedim, ve bir kac sorum olucak.
Secdeye ilk varirken allahu Ekber demem lazim ve secde halinde 3 kere Sübhane Rabbiyel 'ala ondan sonra allahü Ekber diyerek kalkilir ve sonra dizlerin üzerine oturulur ve bir tesbih miktari durulur.
1. bir tesbih miktarı durulur :ne demek istiyorlar?eyer dua okumam lazimsa hangi dualardir?

Yine "Allahu Ekber" denilerek ikinci secdeye varılır. Bunda da üç defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denilir. Yine "Allahu Ekber" denilerek ikinci secdeye varılır. Bunda da üç defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denilir. Bununla bir rekat bitmiş olur.

Bu ikinci secde arkasından "Allahu Ekber" denilerek ikinci rekata kalkılır. Tam ayakta iken yalnız besmele çekilir. Fatiha suresi ve bir mikdar daha Kur'an okunur. Birinci rekatta olduğu gibi, rükû ve secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulur ki, buna "Ka'de = oturuş" denir. Burada "Ettehiyyatü lillâhî ve Allahümme Salli ve Barik, Rabbena atina" diyerek dualar sonuna kadar okunur. Sonra "Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah" diyerek sağ tarafa ve yine "Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah" diyerek sol tarafa selam verilir. Böylece iki rekatlı namaz bitmiş olur. Ikinci Rekat Sünnet mi bitmis böylece???

yardim icin simdiden tesekürler

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Selamin Aleyküm, Namaz öreniyorum.Ilk önce Sabah Namazigla baslagim dedim, ve bir kac sorum olucak.
Secdeye ilk varirken allahu Ekber demem lazim ve secde halinde 3 kere Sübhane Rabbiyel 'ala ondan sonra allahü Ekber diyerek kalkilir ve sonra dizlerin üzerine oturulur ve bir tesbih miktari durulur.
1. bir tesbih miktarı durulur :ne demek istiyorlar?eyer dua okumam lazimsa hangi dualardir?

Yine "Allahu Ekber" denilerek ikinci secdeye varılır. Bunda da üç defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denilir. Yine "Allahu Ekber" denilerek ikinci secdeye varılır. Bunda da üç defa "Sübhane Rabbiyel'alâ" denilir. Bununla bir rekat bitmiş olur.

Bu ikinci secde arkasından "Allahu Ekber" denilerek ikinci rekata kalkılır. Tam ayakta iken yalnız besmele çekilir. Fatiha suresi ve bir mikdar daha Kur'an okunur. Birinci rekatta olduğu gibi, rükû ve secde yapılır. İkinci secdeden sonra oturulur ki, buna "Ka'de = oturuş" denir. Burada "Ettehiyyatü lillâhî ve Allahümme Salli ve Barik, Rabbena atina" diyerek dualar sonuna kadar okunur. Sonra "Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah" diyerek sağ tarafa ve yine "Esselâmü Aleyküm ve Rahmetullah" diyerek sol tarafa selam verilir. Böylece iki rekatlı namaz bitmiş olur. Ikinci Rekat Sünnet mi bitmis böylece???

yardim icin simdiden tesekürler

1- Bir tesbih miktarı demek 'sübhanallah ' diyecek kadar zaman durmaktır. Ama bir şey söylenmez. Durmanın ölçüsü bir tesbih okuyacak kadar.

2-Sünnet veya farz hangi namazı kılıyorsak o bitmiş oluyor. yani iki rekat bitince hem sünnet hem farz bitmiş olmuyor. Sabah namazının sünnetini kılmağa diye niyyet etmişsek bu ikinci rekatı bitirince sabah namazının sünnetini bitirmiş oluyoruz, selam verdikten sonra allahümme entesselam.... okuyup farza kalkıyoruz. Aynı şekilde iki rekat kılıyoruz farzda bitmiş oluyor.

aşağıdaki link çok güzel hazırlanmış. İstifade etmenizi umarım.

Ama dualarınızıda beklerim :))

Namaz kılmayı öğreniyorum (Video) | Dinimiz İslam .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Mail Grubu .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Sonnenschein

Kayıtlı Kullanıcı
tesekür ederim,simdi anladim, ama baska sorum daha var:

Secdeye ilk varirken allahu Ekber demem lazim ve secde halinde 3 kere Sübhane Rabbiyel 'ala ondan sonra allahü Ekber diyerek kalkilir mi, yoksa oturulur mu? kalkib ve oturulur mu?::::BIR TÜRLÜ ANLAMADIM O KIZMI; VIDEOLARDADA GÖSTERMIYORLAR:

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
tesekür ederim,simdi anladim, ama baska sorum daha var:

Secdeye ilk varirken allahu Ekber demem lazim ve secde halinde 3 kere Sübhane Rabbiyel 'ala ondan sonra allahü Ekber diyerek kalkilir mi, yoksa oturulur mu? kalkib ve oturulur mu?::::BIR TÜRLÜ ANLAMADIM O KIZMI; VIDEOLARDADA GÖSTERMIYORLAR:

Allahü ekber diyip oturacaksınız kısa bir müddet sonra tekrar secdeye gideceksiniz. Tekrar Sübhane Rabbiyel 'ala diyeceksiniz sonra Allahü ekber diyip eğer birinci rekatse kalkılır ikinci rekatse oturulur.

sahabe 2004

Yasaklı Kullanıcı
S.A.
Sevgili kardeşim İnşallah niyet ederek namaza başlıyoruz.Allahu Ekber diyip suphaneke,fatiha, kısa bir süre okuyup Allahu Ekber diyip rükuya gidiyoruz,rükuda SUPHANEL RABBİYEL AZİM diyoruz 3 kere İnşallah.sonra dik durup rükudan secdeye gideceğimiz zaman ayakta,semiyallahu limel hamideh,rabbenal lekel hamd diyip secdeye gidiyoruz İnşallah.Secdede 3 kere suphenel rabbiyel ala diyoruz,allahu ekber diyip az miktar oturup tekrar secdeye gidip SUPHANEL RABBİYEL ALA diyoruz 3 kere İnşallah.AEOİ

Kaan Erdem

Yönetici
sorularla islamiyet..!

selamünaleyküm sevgili kardeşlerimiz aşağıda belirtilen madde doğrultusunda hak verirsiniz ki yasaklama getirilmiştir.açıkça izahı yapılmıştır,idrak edebilenlerden olmak duası ile.

verilen link'te sorularınızı sorabilir veya sorduğunuz soruların aynısını cevapları ile kaynaklara dayalı olarak takip edebilirsiniz.

hatırlatma :

Yeni üye kuralları

2:cool: Defalarca uyarmamıza rağmen halen forum içersine sorular sorulmaktadır. Biz forum içersine soru sorulmasını yasaklamıştık, bunun sebebi ise, farklı fikirler oluştuğu için biri çıkıp "Bence günah değildir, Bence birşey olmaz yani şundan dolayı şöyle olur çünkü, ama böyle olursa benim fikrimce olmamalıdır yani niye caiz olmasın ki" gibi saçmalıklar meydana gelebiliyor. Kişilerin kendi fikirlerini beyan etmesi güzel birşeydir. Ama konu dini konular olunca hassas bir konu olduğu için bunun vebali ağır olur. Bence sence onca gibi kelimelerle ifade edilmesi çok sakıncalıdır.
Konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler elbette kaynaklarıyla konuya cevap verebilir. Biz konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin cevap vermemesini, özellikle yukarıda da belirtildiği gibi "BENCE" kelimesini kullanarak yorum katmamasını rica ediyoruz.​

adres :

hayırlara vesile olması duası ve ümidi ile.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm kardeşim..
Rahman c.c razı olsun inşallah. Hadis-i şerifi hatırlamış, Gül Nebimiz (s.a.v)'i de yad etmiş olduk.. Rabbimiz c.c ehemmiyetini kavramayı nasip etsin namazlarımızın..Ümmete vasiyet ve son çağrı olan namazlarımızı deruni bir ihlas ile eda etmek duası ile..Emeğinize sağlık olsun kardeşim..Rabbimize emanet olunuz.. Selam ve Dua ile.

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.... paylaşımın cok güzell

yun_us25

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
cid-be16d7dad725ce0d.spaces.live.com
Selamün Aleyküm kardeşim..

Rahman c.c razı olsun inşallah. Hadis-i şerifi hatırlamış, Gül Nebimiz (s.a.v)'i de yad etmiş olduk.. Rabbimiz c.c ehemmiyetini kavramayı nasip etsin namazlarımızın..Ümmete vasiyet ve son çağrı olan namazlarımızı deruni bir ihlas ile eda etmek duası ile..Emeğinize sağlık olsun kardeşim..Rabbimize emanet olunuz.. Selam ve Dua ile.

ve aleykum selam ALİYE kardeşim RAHMAN cümlemizden razı olsun ,güzel dualarınızı eksik etmeyin SELAMETLE inşaALLAH..

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ALLAH CC razı olsun selametle

minoug

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeş sakın namaz kılmayı haketmiyorum diye düşünme bu herkesin vazifesi o şeytanın vesfeseleridir Allah C.C kıldığın namazları Kabul Buyurur İnşallah ve son nefesine kadar namaz kılmana izin Verir İnşallah umudunu kesme devam et o şeytanı yenmen lazım
Duaların Surelerin anlamlarını ezberle düşünerek kıl inan ki çok çabuk birzamanda anlamlı kılmaya başlarsın Rabbimin izniyle.
Düşün ki O bize herşeyi vermiş bizim Onun için namaz kılmamız çok mu yani.
Allah seni ve cümlemizi şeytanın şerrinden korusun AMİN!
Sabret ve çok büyük çaba göster kardeş inanki sen sonunda karlı çıkacaksın sakın onun hiylelerine uyupta kanma güçlü ol
Rabbime emanetsin senin için hepimiz dua ederiz İnşallah.
Selamün Aleyküm!

minoug

Kayıtlı Kullanıcı
Şimdi kardeş sen Allahın izniyle daha yeni başladın ya o seni daha çok saptırmaya çalışacak ama sakın ona yol verme devamlı Allahı zikret ki o kahrolsun sım-sıkı sarıl Rabbime inanki O hep kullarının yanıında.
Allah Yardımcın Olsun
AMİN AMİN AMİN!!!

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt