Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

[Cennet-cehennem]-[müslüman-müslüman olmayanlar] (1 Kullanıcı)

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
o hadiste ehli kitabla ittifaka çağırmıyor Resulullah (sav) nasıl olurda "Ehli kitaba muhalefet ediniz" diye emreden Peygamber (sav) ittifaka onlarla çağırsın
Kuran ayetleri de bu ittifakı yasaklıyor olduğu halde?!

peygamber as.bu ittifakı olacak diyor...sizde o hadisiten önce şu satırı verdiğimizi unutacak ve hadis alimliğine soyunacaksınız...

hadis var ama böyle diyeceksiniz..
peki aşağıda şu kırmızıyla çizilmişleri sekiz gözle bakarsanız...izahta baktığınız verileri hadise uyarlayıp...
ayetlerle deşifre etme ahmaklığına dalmaszsınız...

Hadis-i sahihle,ahir zamanda İsevilerin hakiki dindarları ehl-i kuran ile ittifak edip,müşterek düşmanları olan zındıkaya karşı dayanacakları gibi;şu zamanda dahi Ehl-i Diyanet ve Ehl-i hakikat,değil yalnız dindaşı,meslektaşı,kardeşi olanlarla samimi ittifak etmek,belki HRİSTİYANLARIN dindar ruhanileri ile dahi,medar-ı ihtilaf noktaları muvakkaten(geçici olarak) medar-ı münakaşa ve niza(kavga)etmeyerek,müşterek düşmanları olan mütecaviz DİNSİZLERE karşı ittifaka muhtaçtırlar..

ÇARPITMA

şu anda filistinde ırkata ne oluyor , haberin var mı? millenyum nedir?
yahudi -hristiyanların Müslümanları yok etmek için biraraya geldikleri ittifaktır

ayetleri ne yaptın okudun mu? o hadisi de yaz bakalım olduğu gibi...kaynağıyla beraber...

Sünnet boyunca Kuran boyunca Ehli Kitaba MUHALEFET EMREDİLİYOR !

" Ehl-i kitaptan birçoğu arzu etmektedir ki, sizi imanınızdan sonra çevirip kâfir etsinler: Hak kendilerine iyice belirdikten sonra bile sırf nefsaniyetlerinden ve kıskançlıktan dolayı bunu yaparlar. Buna rağmen siz şimdi af ile, hoşgörüyle davranın tâ Allah emrini verinceye kadar. Şüphe yok ki Allah her şeye kâdirdir. "

(Bakara, 109 )

"Bir de "yahudi ve hıristiyanlardan başkası asla cennete giremeyecek" dediler. Bu onların kendi kuruntularıdır. Sen de onlara de ki; "Eğer doğru iseniz, haydi bakalım getirin delilinizi."

(Bakara , 111 )

29 - Kendilerine kitap verilenlerden oldukları halde ne Allah'a, ne ahiret gününe inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram tanımayan ve hak dini din edinmeyen kimselere alçalmış oldukları halde elden cizye verecekleri hale gelinceye kadar savaş yapın.

30 - Yahudiler, "Uzeyir Allah'ın oğlu" dediler, Hıristiyanlar da "Mesih Allah'ın oğlu", dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir. Daha önce inkâra sapmış olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl da saptırıyorlar!

31 - Onlar, Allah'dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindiler, Meryem oğlu Mesih'i de. Oysa onlar bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Allah'dan başka hiçbir ilâh yoktur. O, müşriklerin ortak koştuğu şeylerden de münezzehtir.

32 - Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar, Allah da razı olmuyor. Fakat kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlamayı diliyor.

33 - O öyle bir Allah'dır ki, Resulünü hidayetle ve hak dinle bütün dinlere üstün kılmak için göndermiştir. Müşrikler hoşlanmasalar da.

34 - Ey iman edenler, şurası bir gerçektir ki, yahudi hahamları ile hıristiyan rahiplerinin bir çoğu insanların mallarını haksız yere yerler ve Allah yolundan saptırırlar. Bir de altın ve gümüşü hazineye doldurup, onları Allah yolunda sarfetmeyenleri bu yüzden acıklı bir azap ile müjdele!

35 - O gün o altın ve gümüşlerin üstü cehennem ateşinde kızdırılacak da bunlarla alınları, yanları ve sırtları dağlanacak (onlara): "İşte bu kendi canınız için saklayıp biriktirdiğiniz şeydir. Haydi şimdi tadın bakalım şu biriktirdiğiniz şeyin tadını!" denilecek.

(Tevbe )

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
haydi bana göster ehli kitapla ittifak sözünü

bekliyorum..

yeter çarpıttığın yahu

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
tamam hadisi yazıcam...

tek tek gidelim... önce sen bize

şu satırda...

Hadis-i sahihle,ahir zamanda İsevilerin hakiki dindarları ehl-i kuran ile ittifak edip,müşterek düşmanları olan zındıkaya karşı dayanacakları gibi;şu zamanda dahi Ehl-i Diyanet ve Ehl-i hakikat,değil yalnız dindaşı,meslektaşı,kardeşi olanlarla samimi ittifak etmek,belki HRİSTİYANLARIN dindar ruhanileri ile dahi,medar-ı ihtilaf noktaları muvakkaten(geçici olarak) medar-ı münakaşa ve niza(kavga)etmeyerek,müşterek düşmanları olan mütecaviz DİNSİZLERE karşı ittifaka muhtaçtırlar..

ehli kitap ifadesini yaz...

sonra hatta hadisi sahihhe geçeriz...inşaALLAH..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
tamam hadisi yazıcam...

tek tek gidelim... önce sen bize ( kaç kişisiniz?) ben bişi demedim ben bişi demedim ..

şu satırda...

ehli kitap ifadesini yaz...****

şengül sen niye ikide bir nursinin sözlerini yazıyyorsun bana ?

ama madem yazdın şunu açıkla bi zahmet...:8

1)İsevilerin hakiki dindarları kimlerdir ?

2)iseviler de zındıka değilmi ?

3) ve bu : "HRİSTİYANLARIN dindar ruhanileri ( :D :! ) ile dahi,medar-ı ihtilaf noktaları muvakkaten(geçici olarak) medar-ı münakaşa ve niza(kavga)etmeyerek,müşterek düşmanları olan mütecaviz DİNSİZLERE karşı ittifaka muhtaçtırlar..

4) muhtaç olan kimdir ? weee tabiii mütecaviz olan kimdir ?!

selametle:)

ittifaka yakışan bir renk ile ittifak sözcüğünü gösterdim...

5 ) şşşşş...şu medar-ı ihtilaf noktaları nedir ha Müslümanlarla ?! arka plana atmak istediğiniz..

**** hristiyanlar ehli kitab değil yani sence ?

aaa bu mantığa göre şimdi "ehli hakikat" da kimdir acaba?!...

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;677466' Alıntı:

3) ve bu : "HRİSTİYANLARIN dindar ruhanileri ( :D :! ) ile dahi,medar-ı ihtilaf noktaları muvakkaten(geçici olarak) medar-ı münakaşa ve niza(kavga)etmeyerek,müşterek düşmanları olan mütecaviz DİNSİZLERE karşı ittifaka muhtaçtırlar..

5 ) şşşşş...şu medar-ı ihtilaf noktaları nedir ha Müslümanlarla ?! arka plana atmak istediğiniz..

beyanı bulamadın değilmi kavram çalışa geldik yine kavramları bilmiyorsun kavram çalış kimmiş hakiki dindar bu konuya bediüzzaman r.a neden girmiş bunları biz 10 yıldır yedik yuttuk hala sırları var..sen biraz kavram çalışta sorumuza soruyla cevap verme...

heee birdaha da söylemediğimiz sözleri söylemiş gibi çarpıtma..

herkes görmüştür umarım..(bulamadın değilm i o kavramı? peki neden o kavram üzerinden bana iftira atıyorsun ispat edeyim mi iftiranı???

bu kaçıncı yahu...
yeter ...bir de ibrahimi dinleri savunmuşum...öyle diyorsun..

ispat et..

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;677156' Alıntı:
hadi ordan nurcuların okulları diye bir tabir yokmuş sana göre ama ben orda okudum işte....
risaleyi nura da gittik zaten , bıktım , koyduğum linkte herşey açık açık izah ediliyo
sen İslamdan başka din mensubların de ehli necat olabileceğini savunadur (daha öncede İbrahimi dinleri savunmuştun ), ehli kitabla ittifaka girmeye devam et, mesleğin hakkında daha önce de söylemiştin zaten ....

şimdi sen o HOCA dediklerinden farklı konuşmuyorsun, fark ne?

yanlış biliniyo, bu okullarda Türkçe okutulmuyo, daha çok inglizce okutuluyo, Türkçe ise iki saatlik seçmeli ders olarak bir şeyler okuyoduk işte, ayrıca müslüman olan sınftaşlarıma da hristiyanlığın doğru bir din olduğu konusunda telkinler yapılıyordu..GÖZ GÖRE GÖRE
papa dediya dinlerarası diyaloğ çağdaş hristiyanlaştırma metodudur diye, işte böyle de oluyo başka türlü de olması mümkün değildi...

işte yukarıda beyanın var...

İSPAT ET

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
işte yukarıda beyanın var...

İSPAT ET

şengülcüm selam, sen misin bu?:] neyi ıpsat edim ben?
İbrahimi dinleri savunduğunu mu , bi de herkes mi okudu diye sormuşsun..
sen kendin unuttun mu şencülcüm ?:)

baaaşüstünee...burada : http://forum.islamiyet.gen.tr/dini-...kavrami-nin-patenti-kadim-musriklere-ait.html

weee buraaada ...::::

İslam'ın Ehl-i Kitap'a Bakış Açısı

Kuran'da Yahudiler ve Hıristiyanlar Ehl-i Kitap olarak isimlendirilirler. Bunun nedeni her iki dinin mensuplarının da, Allah'ın vahyettiği İlahi kitaplara tabi olmalarıdır. Yahudilerin ve Hıristiyanların kitapları incelendiğinde, bazı tahrif olmuş kısımlar olmakla birlikte, hak dine ait bazı hükümlerin ve güzel ahlak öğütlerinin muhafaza edilmiş olduğu da görülecektir. Samimi olarak iman eden Yahudiler ve Hıristiyanlar –her ne kadar inanışlarında ve ibadetlerinde zaman içinde bazı bozulmalar yaşanmışsa da- özünde Allah'ın varlığına ve birliğine iman eden, meleklere, peygamberlere ve hesap gününe inanan ve din ahlakının yaşanması gerektiğini düşünen kimselerdir. Bu gerçek, Müslümanların onlara yaklaşımında da önemli bir ölçüdür. Kuran ahlakının gereği, Müslümanların Ehl-i Kitap'a karşı adil ve merhametli bir tutum izlemeleridir. Nitekim sevgili Peygamberimiz (sav) de Müslümanlara, tüm insanlar arasında her zaman adaletle hükmetmeleri gerektiğini bildirmiştir:

İnsanlar arasında adalet yapılması büyük bir sadakadır. (Buhari, V, 2504)

Allah bir ayette Kendisi'ne ve ahiret gününe iman ederek salih amellerde bulunan Yahudiler ve Hıristiyanların, bu iyi ahlaklarının karşılığını en güzel şekilde alacaklarını şöyle haber vermiştir:

“Şüphesiz, iman edenler(le) Yahudiler, Hıristiyanlar ve sabiiler(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amellerde bulunursa, artık onların Allah Katında ecirleri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.” (Bakara Suresi, 62)

Bu ayetin anlamı apaçıktır. Müslüman, Yahudi veya Hıristiyan olsun, Allah'a ve ahiret gününe iman eden ve salih amellerde bulunanlar müjdelenmekte; söz konusu müminlerin kurtuluşa ve esenliğe kavuşacakları haber verilmektedir. Maide Suresi'nin 48. ayetinde ise, insanlar için "farklı bir şeriat ve yol-yöntem kılındığı", sorumluluklarının ise "hayırlarda yarışmak" olduğu belirtilmiştir. Bu da ister Yahudi, ister Hıristiyan, isterse Müslüman olsun samimi olarak Allah'a ve ahiret gününe iman eden tüm inananların güzellikle davranmaları ve Allah rızası için hayırlarda yarışmaları gerektiğini göstermektedir. Bu durumda Müslümanların, kendileri gibi Allah'a iman eden, salih amelde bulunan ve güzel ahlak gösteren kimselere katı veya hoşgörüsüz davranmaları mümkün değildir. Nitekim, İslam tarihi de bunu kanıtlar.

Kuran'da Peygamberimiz (sav)'e Hz. İbrahim'in "Hanif Dinine" Uyması Bildirilmiştir

Kuran'da Hz. İbrahim'in dininin "hanif" bir din olduğu bildirilmektedir. Hanif kelimesi, "Allah'ın emrine teslim olup, Allah'ın dininden hiçbir konuda dönmeyen, ihlaslı kişi" anlamındadır. Bir ayette Allah Hz. Muhammed (sav)'e, Hz. İbrahim'in hanif dinine uymasını şöyle bildirmiştir:

“Sonra sana vahyettik: "Hanif (muvahhid) olan İbrahim'in dinine uy. O, müşriklerden değildi." (Nahl Suresi, 123)

Hz. İbrahim'den sonra gelen oğulları, torunları ve onun soyundan olan diğer salih müminler, Allah'ın Hz. İbrahim'e vahyettiği hak dine uymuşlardır. Bu gerçek Kuran ayetlerinde şu şekilde bildirilmektedir:

“Kendi nefsini aşağılık kılandan başka, İbrahim'in dininden kim yüz çevirir? Andolsun, Biz onu dünyada seçtik, gerçekten ahirette de o salihlerdendir. Rabbi ona: "Teslim ol" dediğinde (O:) "Alemlerin Rabbine teslim oldum" demişti. Bunu İbrahim, oğullarına vasiyet etti, Yakup da: "Oğullarım, şüphesiz Allah sizlere bu dini seçti, siz de ancak Müslüman olarak can verin" (diye benzer bir vasiyette bulundu.) Yoksa siz, Yakub'un ölüm anında, orada şahidler miydiniz? O, oğullarına: "Benden sonra kime ibadet edeceksiniz?" dediğinde, onlar: "Senin İlahına ve ataların İbrahim, İsmail ve İshak'ın İlahı olan tek bir İlaha ibadet edeceğiz; bizler O'na teslim olduk" demişlerdi.” (Bakara Suresi, 130-133)

Görüldüğü gibi Hz. İbrahim'in "hanif" dini, Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında ortak bir kelimedir. Hz. İbrahim'e iman, ona duyulan sevgi ve saygı Yahudiler ve Hıristiyanlar için olduğu gibi Müslümanlar için de son derece önemlidir.

Hz. Muhammed (sav)'in Kitap Ehli'ne Karşı Örnek Tutumu

Müslümanların Kitap Ehli'ne karşı tutumlarında, her konuda olduğu gibi, en güzel örnek Peygamber Efendimiz (sav)'dir. Hz. Muhammed (sav), Yahudilere ve Hıristiyanlara karşı her zaman son derece adil ve merhametli davranmış, İlahi dinlerin mensupları ile Müslümanlar arasında sevgi ve uzlaşmaya dayalı bir ortam oluşturulmasını emretmiştir. Peygamberimiz (sav) döneminde ve sonrasında, Hıristiyan ve Yahudilerin kendi dinlerini diledikleri şekilde yaşamalarına izin verecek ve özerk cemaatler olarak varlıklarını devam ettirebilmelerini sağlayacak anlaşmalar yapılmış ve güvenceler verilmiştir. İslamiyet'in ilk yıllarında Mekkeli müşriklerin eziyet ve baskılarına maruz kalan Müslümanların bir kısmı, Peygamber Efendimiz (sav)'in öğüdüyle, Etiyopya'daki Hıristiyan Kral Necaşi'ye sığınmışlardır. Peygamberimiz (sav)'le birlikte Medine'ye göç eden müminler ise, Medine'de yaşayan Yahudilerle, sonraki tüm nesillere örnek olacak bir birarada yaşama modeli geliştirmişlerdir. İslam'ın yayılış döneminde de, Arabistan'daki Yahudi ve Hıristiyan topluluklarına gösterilen tolerans, Müslümanların Kitap Ehli'ne karşı hoşgörü ve adaletinin önemli birer örneği olarak tarihe geçmiştir.

Buna bir örnek olarak, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'in, Hıristiyan olan İbn Harris b. Ka'b ve kavmine yazdırdığı anlaşma metninde: "Şarkta ve Garpta yaşayan tüm Hıristiyanların dinleri, kiliseleri, canları, ırzları ve malları Allah'ın, Peygamber'in ve tüm müminlerin himayesindedir. Hıristiyanlık dini üzere yaşayanlardan hiç kimse istemeden İslam'ı kabule zorlanmayacaktır. Hıristiyanlardan birisi herhangi bir cinayete veya haksızlığa maruz kalırsa Müslümanlar ona yardım etmek zorundadırlar" maddelerini yazdırdıktan sonra: "... Kitap Ehli'yle en güzel olan bir tarzın dışında mücadele etmeyin. Ve deyin ki: "Bize ve size indirilene iman ettik; bizim İlahımız da, sizin İlahınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuz." (Ankebut Suresi, 46) ayetini okumasıdır. (İbn Hişam, Ebu Muhammed Abdulmelik, Es-Siretü'n-Nebeviyye, Daru't-Türasi'l-Arabiyle, Beyrut, 1396/1971, II/141-150; Yrd. Doç. Dr. Orhan Atalay, Doğu-Batı Kaynaklarında Birlikte Yaşama, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Yayınları, İstanbul, 1999, s. 95)

Hz. Muhammed (sav), Evs ve Hazrec kabileleri ile yapılan Medine Anlaşması'na Yahudilerin de katılmasına izin vermiş ve böylece Yahudilerin de Müslümanların arasında, ayrı bir dini grup olarak varlıklarını devam ettirmelerini sağlamıştır.

Hz. Muhammed (sav), Rabbimiz'in emrettiği ahlakın bir gereği olarak, Kitap Ehli'ne karşı yalnızca anlayış ve merhamet göstermekle kalmamış, İslam idaresi altındaki Yahudi ve Hıristiyanların korunup kollanması gerektiğini de sahabeye öğretmiştir. Bizzat Peygamber Efendimiz (sav) tarafından Edruh, Makna, Hayber, Necran ve Akabe'li Kitap Ehli'ne verilen beratlar, Müslümanların Kitap Ehli'nin can ve mal güvenliğini garanti altına aldıklarını ve onlara inanç ve ibadet özgürlüğü tanıdıklarını göstermektedir. Peygamberimiz (sav)'in Necranlılar ile yaptığı sözleşmede yer alan şu maddeler de dikkat çekicidir:

Necranlıların ve maiyetindekilerin canları, malları, dinleri, varları ve yokları, aileleri, kiliseleri ve sahip oldukları herşey Allah'ın ve Allah'ın peygamberinin güvencesi altına alınacaktır.

-Hiçbir psikopos ya da keşiş kilisesinden ya da manastırından edilmeyecektir ve hiçbir papaz papazlık hayatını terk etmeye zorlanmayacaktır. Onlara hiçbir eza ya da aşağılama yapılmayacaktır ve toprakları ordumuz tarafından işgal edilmeyecektir.

Adalet isteyen adalet bulacaktır, ne zalim ne de zulüm bulunacaktır. (Majid Khoduri, İslam'da Savaş ve Barış, Fener Yayınları, İstanbul, 1998, s. 209-210)

Tüm bunların yanı sıra Resulullah'ın Kitap Ehli'nin düğün yemeklerine katıldığına, hastalarını ziyaret ettiğine ve onlara ikramda bulunduğuna dair rivayetler bulunmaktadır. Hatta Necran Hıristiyanları onu ziyaretlerinde Hz. Muhammed (sav) onlara abasını sermiş ve oturmalarını söylemiştir. Peygamberimiz (sav)'in vefatının ardından da, Müslümanların Kitap Ehli'ne gösterdikleri güzel ahlakın temeli, Hz. Muhammed (sav)'in hayatı boyunca bu topluluklara karşı gösterdiği hoşgörüye dayanmaktadır.

kişisel aktivite: lütfen kavramlara iyi çalışınız...ezberleriniz bozunuz. bakın siz de ecnebi ülkelerde yaşamışsınız..biz de sizin ezberlerinizi size yazmayalım..(yok yok öyle bişey yapmayız)..

konunun linki :http://forum.islamiyet.gen.tr/kuran-i-kerim/59115-ebced-hesabi-4.html

tamam da her zamanki gibi sorularıma cevab vermemişsin/ verememişmisin yoksa...?:D

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
“Şüphesiz, iman edenler(le) Yahudiler, Hıristiyanlar ve sabiiler(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amellerde bulunursa, artık onların Allah Katında ecirleri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.” (Bakara Suresi, 62)

tutumumuz adil tutumdur..

yoksa onları savunmak değildir...

yine çarrpıtmışsın...

işte gözler önünde hadis ayet..
tutum..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı

tutumumuz adil tutumdur..

yoksa onları savunmak değildir...

yine çarrpıtmışsın...

işte gözler önünde hadis ayet..
tutum..

eeeeh bende tam onu yazıcaktım ayetlerle ehli kitab

niye sen bana ıspat et dedin unuttuğundan mı? acaba...

sorulaaaara cevab ver ...
adalet konusuna da değinmiştik şengül, müslüman karıncayı bile incitmeeez ..

ehli kitab olsun olmasın her mahluğa karşı adaletlidir Müslüman

benmi benmi benmi çarpıttım Allah aşkına !!!

BAKARA SÜRESİ...

61 - Hani bir zamanlar, "Ey Musa, biz tek çeşit yemeğe asla katlanamayacağız, yeter artık bizim için Rabbine dua et de bize yerin yetiştirdiği şeylerden; sebzesinden, kabağından, sarmısağından, mercimeğinden ve soğanından çıkarsın." dediniz. O da size "O üstün olanı daha aşağı olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Bir kasabaya konaklayın o vakit istediğiniz elbette olacaktır." dedi. Üzerlerine zillet ve meskenet damgası vuruldu ve nihayet Allah'dan bir gazaba uğradılar. Evet öyle oldu, çünkü Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Evet öyle oldu, çünkü isyana dalıyorlar ve aşırı gidiyorlardı.

62 - Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.

63 - Hani bir zamanlar sizden mîsak (sağlam bir söz) almıştık, Tur'u üstünüze kaldırıp demiştik ki; size verdiğimiz kitaba kuvvetle tutunun ve içindekilerden gafil olmayın, gerek ki, korunursunuz.

64 - Sonra verdiğiniz sözün arkasından yüz çevirdiniz, eğer üzerinizde Allah'ın lütfu ve rahmeti olmasa idi herhalde zarara uğrayanlardan olurdunuz.

65 - İçinizden cumartesi günü yasağını çiğneyenleri elbette bilirsiniz. İşte bundan dolayı onlara "sefil maymunlar olun!" dedik.

66 - Bu ibret dolu cezayı öncekilere ve sonrakilere bir ders, korunacaklara da bir nasihat, bir öğüt yaptık.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
şimdi siz siyete dönün...

ve bu tutumu gösterecekleri gösteremeyecekleri listeleyin...

sonra bu tutumu gösteren üyeleri siz ibrahimi dinleri savunuyorsunuz deyin...

selametle

yukarıdaki yazına cevap:çarpıttığın şu...bak senin ifadeni yazıyorum..

(daha öncede İbrahimi dinleri savunmuştun )

biz ibrahimi dinleri mi savunmuşuz????
çok ayıp kavram çalış,,kavram,,yazdıklarımız ortada..
selametle..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
şimdi siz siyete dönün...

ve bu tutumu gösterecekleri gösteremeyecekleri listeleyin...

sonra bu tutumu gösteren üyeleri siz ibrahimi dinleri savunuyorsunuz deyin...

selametle

yukarıdaki yazına cevap:çarpıttığın şu...bak senin ifadeni yazıyorum..

(daha öncede İbrahimi dinleri savunmuştun )

biz ibrahimi dinleri mi savunmuşuz????
çok ayıp kavram çalış,,kavram,,yazdıklarımız ortada..
selametle..

bu kadar büyük yazmana ne gerek var ? ben iyi görüyorum...

sen savunmadın de "adaletle" onların cennete girebileceklerini yazdınmı? cevab ver!

Hz. Muhammedin risaletinin anlamı nedir cevab ver ve yukarda sorduğum sorulara da ayrıca cevab ver !

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
tamam hadisi yazıcam...

tek tek gidelim... önce sen bize ( kaç kişisiniz?) ben bişi demedim ben bişi demedim ..

şu satırda...

ehli kitap ifadesini yaz...****

BEKLİYORUM ŞENGÜL YAZMAZSAN YAZAMIYORSUN DEMEKKİ ÖLE DE O ZAMAN

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
yahu insan bi özür diler...

özür dile cevap vericem ben seni yanlış anlamışım de haydi..neyse..

sende ziyan olur cevaplarımız...

cevap vermedi falan deme ha..cevabımız var ama sende ziyan oluyor..(daha önce denenmiştir)

hakkını helal et..

selametle..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
ooo ben ne için özür dileyeyim...? şaşırtıyorsun beni şengül..gerçekten..ama...

sen konularımı okumuyorsun ama ben yazdım çok yazdım cahil papanın Peygamberimize nasıl küfrettiği , müslümanların yüzüe nasıl tükürdükleri hakkında bu utanmaz tiplerin...

işte sana İsevilerin hakiki dindarlarından bir demet :

şeytan orduları...

Resulullah (s.a.v): “Allah’ım Şam’ı bizim için mübarek kıl. Allah’ım Yemen’imizi bizim için mübarek kıl” diye buyurdu. Oradakilerden biri: “Ey Allah’ın Resulü: Irak’ımızı da söyle” dedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v): “Orada zelzeleler ve fitneler çıkacaktır. Şeytanın ordusu da oradan hareketle ortaya çıkacaktır” buyurdu. (Buhari Fiten ve İstiska–Fethu’l Bari 16/56. Tirmizi’de sahih olduğu belirtilmiş ve Ahmet B. Hanbel rivayet etmiştir). ABD ordusunun Irak’ta yaptıklarını görüp de “İşte şeytanın ordusu zuhur etti” dememek mümkün mü? Gerçekten, ABD ordusu ancak şeytanın ordusu ve şeytanlaşmış insanların aklına gelebilecek işkenceleri ve zulümleri Iraklı müslüman kardeşlerimize yapıyor....

İsrailde 2 yıl kalan bir tanıdığım var bütün duvarlarda muharref tevrattan alıntılarla yazılar var dedi

ABD de aynen fanatik hristiyan evangelistler BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİNİ tahkik etmek için yola çıkmışlar şeytan orduları

sonuçları biliyorsunuz...Irak Afganistan Filistin

durup durken olmadı bunlar Bush da 22 İslam ülkesi dedi ...hedef TÜRKİYE

Türkiyede de SON aşama yaşanıyo bu planların

AYRICA BİR HAÇLI PAPAZ ATHEGONAUSUN (SANA TANIK GELMELİ BU İSİM) TORUNU
ŞÖYLE DEDİ "

KONSTANTİNİYE YENİDEN BİZİM OLUCAK , ÜÇTE BİRİ KAÇACAK, ÜÇTE BİRİ DENİZDE BOĞULUCAK VE ÜÇTE BİRİ DE HRSİTİYAN OLUCAK"

AAAAANLAŞIDIMI?! umarım daha iyi anlaşılmıştır şu yere göğe sığmaz ittifak çağrıları..

selametle

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm bence şu yaptığınız hiç hoş değil.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm bence şu yaptığınız hiç hoş değil.

vas kardeşim..

peki..konunun uzmanı olarak şunu nasıl karşılarsınız???

hoş mu? na hoş mu?

siz şimdi şu satırları yazsanız...

Kuran'da Yahudiler ve Hıristiyanlar Ehl-i Kitap olarak isimlendirilirler. Bunun nedeni her iki dinin mensuplarının da, Allah'ın vahyettiği İlahi kitaplara tabi olmalarıdır. Yahudilerin ve Hıristiyanların kitapları incelendiğinde, bazı tahrif olmuş kısımlar olmakla birlikte, hak dine ait bazı hükümlerin ve güzel ahlak öğütlerinin muhafaza edilmiş olduğu da görülecektir. Samimi olarak iman eden Yahudiler ve Hıristiyanlar –her ne kadar inanışlarında ve ibadetlerinde zaman içinde bazı bozulmalar yaşanmışsa da- özünde Allah'ın varlığına ve birliğine iman eden, meleklere, peygamberlere ve hesap gününe inanan ve din ahlakının yaşanması gerektiğini düşünen kimselerdir. Bu gerçek, Müslümanların onlara yaklaşımında da önemli bir ölçüdür. Kuran ahlakının gereği, Müslümanların Ehl-i Kitap'a karşı adil ve merhametli bir tutum izlemeleridir. Nitekim sevgili Peygamberimiz (sav) de Müslümanlara, tüm insanlar arasında her zaman adaletle hükmetmeleri gerektiğini bildirmiştir:

Allah bir ayette Kendisi'ne ve ahiret gününe iman ederek salih amellerde bulunan Yahudiler ve Hıristiyanların, bu iyi ahlaklarının karşılığını en güzel şekilde alacaklarını şöyle haber vermiştir:

Bu ayetin anlamı apaçıktır. Müslüman, Yahudi veya Hıristiyan olsun, Allah'a ve ahiret gününe iman eden ve salih amellerde bulunanlar müjdelenmekte; söz konusu müminlerin kurtuluşa ve esenliğe kavuşacakları haber verilmektedir. Maide Suresi'nin 48. ayetinde ise, insanlar için "farklı bir şeriat ve yol-yöntem kılındığı", sorumluluklarının ise "hayırlarda yarışmak" olduğu belirtilmiştir. Bu da ister Yahudi, ister Hıristiyan, isterse Müslüman olsun samimi olarak Allah'a ve ahiret gününe iman eden tüm inananların güzellikle davranmaları ve Allah rızası için hayırlarda yarışmaları gerektiğini göstermektedir. Bu durumda Müslümanların, kendileri gibi Allah'a iman eden, salih amelde bulunan ve güzel ahlak gösteren kimselere katı veya hoşgörüsüz davranmaları mümkün değildir. Nitekim, İslam tarihi de bunu kanıtlar.
v.s v.s...

biz de size çıksak desek ki...

sevvalmina sevvalmina..
sen ibrahimi dinleri SAVUNUYORSUN...

desek..

bunu nasıl karşılarsınız...
madem bu konuda fikrin var..
e bu konuda da vardır umarım..
yoksa ben de burada bi boy göstereyim diye mi girdiniz ???

yok canım biran öyle düşündüm..

bakalım hoş mu? na -hoş mu?

(sadece ve sadece soruma cevap verirseniz başka konularda da hoş mu nahoş mu sorularıma maruz kalmazsınız)

EVET SEVVALMİNA AŞAĞIDA DA DENDİĞİ GİBİ KURAN BİR BÜTÜNDÜR..AŞAĞIDAKİ İÇERİK KURAN İÇERİĞİDİR..BİZİM İÇERİĞİMİZ İSE ..SEN İBRAHİMİ DİNLERİ SAVUNUYORSUN DEMEK HOŞ MU DEĞİL Mİ? DİR...SAKIN İÇERİĞİ KARIŞTIRMA..BİZİM İÇERİĞİMİZ..SEN BUNLARI DEDİKTEN SONRA İBRAHİMİ DİNLERİ SAVUNMUŞ OLURMUSUN?

(BU SATIRLARI ANLAMAK İSTEYENLERE YAZDIK)

evet..
cevap:

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Kuran ayet ayet değil bir bütündür..

sonraki ayetleri de yazalım ne kastedildiği anlaşılsın..

61 - Hani bir zamanlar, "Ey Musa, biz tek çeşit yemeğe asla katlanamayacağız, yeter artık bizim için Rabbine dua et de bize yerin yetiştirdiği şeylerden; sebzesinden, kabağından, sarmısağından, mercimeğinden ve soğanından çıkarsın." dediniz. O da size "O üstün olanı daha aşağı olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Bir kasabaya konaklayın o vakit istediğiniz elbette olacaktır." dedi. Üzerlerine zillet ve meskenet damgası vuruldu ve nihayet Allah'dan bir gazaba uğradılar. Evet öyle oldu, çünkü Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Evet öyle oldu, çünkü isyana dalıyorlar ve aşırı gidiyorlardı.

62 - Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.

63 - Hani bir zamanlar sizden mîsak (sağlam bir söz) almıştık, Tur'u üstünüze kaldırıp demiştik ki; size verdiğimiz kitaba kuvvetle tutunun ve içindekilerden gafil olmayın, gerek ki, korunursunuz.

64 - Sonra verdiğiniz sözün arkasından yüz çevirdiniz, eğer üzerinizde Allah'ın lütfu ve rahmeti olmasa idi herhalde zarara uğrayanlardan olurdunuz.

65 - İçinizden cumartesi günü yasağını çiğneyenleri elbette bilirsiniz. İşte bundan dolayı onlara "sefil maymunlar olun!" dedik.

66 - Bu ibret dolu cezayı öncekilere ve sonrakilere bir ders, korunacaklara da bir nasihat, bir öğüt yaptık.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Görüldüğü gibi Hz. İbrahim'in "hanif" dini, Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında ortak bir kelimedir. Hz. İbrahim'e iman, ona duyulan sevgi ve saygı Yahudiler ve Hıristiyanlar için olduğu gibi Müslümanlar için de son derece önemlidir.

Özellikle Bakara Suresi, Ehl–i kitabın Hz. İbrahim (as)’a sahip çıkmasını ya da O’nun isminin etrafında oluşturmaya çalıştıkları ve tamamen İslam’ın önünü kesmeyi hedefleyen gayretlerini yalanlayan, onlarca ayetle doludur. Mesela; “İbrahimî dinler”, “Üç dinin babası olan Hz. İbrahim”, “Hz. İbrahim’de buluşmak”... bütün bunlar, 14 asır önce yapılan iddialardır. Ve Kur’an bu iddialar toptan reddediyor.

Al–i İmran suresinin 83. ayetinin iniş sebebi (sebe–i nüzul) de bu konu ile ilgilidir. Medine’deki Yahudi ve Hıristiyanlar Hz. İbrahim’in dini hakkında tartışmaya başladılar. Her dinin mensubu en iyi İbrahimî dinin kendilerinin olduğunu iddia ediyordu.

Yahudîler: “En iyi İbrahimî din Yahudiliktir” diyor, Hıristiyanlar da: “En iyi İbrahimî dinin Hıristiyanlık” olduğunu iddia ediyordu.Son çare durumu Hz. Peygamber (as)’a taşımak olmuştu.

Hz. Muhammet (as) bu iddianın sahiplerine: ”Hiç birinizin dini İbrahimi değildir” cevabını verdi.

Resulüllah’ın bu cevabını beğenmeyen dönemin Ehl–i Kitap’ı Resulüllah’a: “Verdiğin bu hükmü kabul etmiyoruz ve dinine de girmiyoruz” diyerek adeta isyan ettiler.

Ve bu konuşma üzerine şu ayet–i kerime indi:

“Allah’ın dininden başka bir din mi arıyorlar.” (Al–i İmran, 3/83)

(Bkz: Alûsî, Ruhu’l Meani c. 3, s. 340–41; Kurtubi, Ahkâmu’l–Kur’an, c. 3, s. 82)

Anladınız mı bu iddianın İslam’daki hükmünü?

Allah’ın dininden başka din aramak.

Kuran’da Hz. İbrahim (as) hakkındaki bütün ayetlerin iniş sebebi Al–i İmran’ın 83. ayetinin iniş sebebiyle aynı. Cenabı Hak o ayetlerin tamamını ehl–i kitabın İbrahimî din iddialarını yalanlamak için indirmiş.

“Ey Ehl–i Kitap! İbrahim hakkında niye çekişirsiniz?..İbrahim ne Yahudi ne de Hıristiyan idi; fakat o, Allah’ı bir tanıyan dosdoğru bir Müslüman idi, müşriklerden de değildi.” (Al–i İmran, 3/65, 67)

“İnsanların İbrahim’e en yakın olanı, O’na uyanlar, şu peygamber (Muhammet) ve (o Muhammet’e) iman edenlerdir. Allah müminlerin dostudur.” (Al–i İmran, 3/68)

”Ey Ehl–i kitap! (Gerçeği) görüp bildiğiniz halde niçin Allah’ın ayetlerini inkar edersiniz?” (Al–i iMran, 3/70)

“Ey Ehl–i kitap! Neden doğruyu eğriye karıştırıyor ve bile bile gerçeği inkar ediyorsunuz?” (Al–i İmran, 3/71)

“De ki: Şüphesiz ben apaçık bir uyarıcıyım.”

“Nitekim biz, (Kuran’ı) kısımlara ayıranlara azabı indirmişizdir.”

“Onlar Kuran’ı bölüp ayıranlardır.”

“Rabbin hakkı için, mutlaka onların hepsini yaptıklarından dolayı sorguya çekeceğiz.”

________________________________________________________________:8

İslam Kuran hadisler icma ve kıyas bir bütündür, bir kısımı öne çıkarıp işerine gelmeyen kısımları de göz ardı edenleri de biliyorsunuzdur, Kuranda haber veriliyorlar

6- Ehl-i Kitap müşriktir:

* Bakara, 2/135 - Bir de: "yahudi veya hıristiyan olunuz ki, hidayet bulasınız." dediler. Sen onlara de ki: "Hayır! Hanif olarak hakka tapan İbrahim'in dinine (uyarız) ki, o hiçbir zaman müşriklerden olmadı."

* Al-i İmran, 3/64
64 - De ki: Ey kitap ehli! Sizinle bizim aramızda ortak olan bir söze geliniz. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah'ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilâhlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, deyin ki: "Şahit olun biz müslümanlarız".

* Maide, 5/17, 73,116

17 - Muhakkak ki, "Allah, ancak Meryemoğlu İsa Mesih'tir" diyenler kâfir olmuşlardır. (Onlara) de ki: " Allah, Meryemoğlu İsa Mesih'i, anasını ve bütün yeryüzündekileri helak etmek istese O'na kim engel olabilir? " Göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin mülkiyeti sadece Allah'a aittir. O, dilediğini yaratır. Allah, her şeye kadirdir.

73 - "Allah, üçün üçüncüsüdür" diyenler elbette kâfir olmuşlardır. Oysa tek ilâhtan başka ilâh yoktur. Eğer söylediklerinden vazgeçmezlerse, elbette onlardan inkâr edenlere acı bir azap dokunacaktır.

116 - Ve Allah demişti ki: "Ey Meryemoğlu İsa, sen mi insanlara: 'Beni ve annemi, Allah'tan başka iki tanrı edinin' dedin?". "Hâşâ, dedi, sen yücesin, benim için gerçek olmayan birşeyi söylemem bana yakışmaz. Eğer demiş olsam, sen bunu bilirsin, sen benim nefsimde olanı bilirsin, ben ise senin nefsinde olanı bilmem, çünkü gaybları bilen yalnız sensin, sen!".

* Tevbe, 31 - Onlar, Allah'dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindiler, Meryem oğlu Mesih'i de. Oysa onlar bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Allah'dan başka hiçbir ilâh yoktur. O, müşriklerin ortak koştuğu şeylerden de münezzehtir.

* Nisa, 4/51- "Şu kendilerine kitaptan (okuma yazmadan) bir nasib verilmiş olanları görmüyor musun! Onlar puta ve şeytana inanıyorlar. Ve Allah'ı tanımayanlara, "Bunlar, müminlerden daha doğru yoldadır." diyorlar.

devamını buradan okuyun :::: http://forum.islamiyet.gen.tr/kuran-i-kerim/59765-ayetlerle-ehli-kitab.html

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
vas kardeşim..

peki..konunun uzmanı olarak şunu nasıl karşılarsınız???

hoş mu? na hoş mu?

siz şimdi şu satırları yazsanız...

v.s v.s...

biz de size çıksak desek ki...

sevvalmina sevvalmina..
sen ibrahimi dinleri SAVUNUYORSUN...

desek..

bunu nasıl karşılarsınız...
madem bu konuda fikrin var..
e bu konuda da vardır umarım..
yoksa ben de burada bi boy göstereyim diye mi girdiniz ???

yok canım biran öyle düşündüm..

bakalım hoş mu? na -hoş mu?

(sadece ve sadece soruma cevap verirseniz başka konularda da hoş mu nahoş mu sorularıma maruz kalmazsınız)

EVET SEVVALMİNA AŞAĞIDA DA DENDİĞİ GİBİ KURAN BİR BÜTÜNDÜR..AŞAĞIDAKİ İÇERİK KURAN İÇERİĞİDİR..BİZİM İÇERİĞİMİZ İSE ..SEN İBRAHİMİ DİNLERİ SAVUNUYORSUN DEMEK HOŞ MU DEĞİL Mİ? DİR...SAKIN İÇERİĞİ KARIŞTIRMA..BİZİM İÇERİĞİMİZ..SEN BUNLARI DEDİKTEN SONRA İBRAHİMİ DİNLERİ SAVUNMUŞ OLURMUSUN?

(BU SATIRLARI ANLAMAK İSTEYENLERE YAZDIK)

evet..
cevap:

selamünaleyküm hayırlı sabahlar öncelikle güzel kardeşim benim bu sitede boy gösterme gibi bi amacım olamaz siz uslubunuza dikkat ederseniz çok güzel olucak burada ben birbirinizle tartışma içinde olduğunuza hiç hoş değil dedim kim bana ne derse desin umrumda olmaz çünkü ben kendimi biliyorum.Bu yüzdende kimseyle tartışmaya girmem.fiemanillah

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm hayırlı sabahlar öncelikle güzel kardeşim benim bu sitede boy gösterme gibi bi amacım olamaz siz uslubunuza dikkat ederseniz çok güzel olucak burada ben birbirinizle tartışma içinde olduğunuza hiç hoş değil dedim kim bana ne derse desin umrumda olmaz çünkü ben kendimi biliyorum.Bu yüzdende kimseyle tartışmaya girmem.fiemanillah

vas kardeşim...

hayırlı günler...

amacınız boy göstermek elbette değil..şu yaptığınız hoş değil demekle ,amacınız bizi tartışma içinde görüp tartışmayı izleyip izleyip,herkesin yapabileceği şeyi yaptınız...(bu yaptığınız hoş değil) evet haklısınız..ben bunun farkındayım..hoş değil..ama bu tasarruf şahsımın elindemi???

oysa bu yaptığınız hoş değil diyeceğinize..

bu forumdaki ikinci sayfaya bakıp...
şengül forumu açan üyeye fakat deyip bir bakış açısı kazandırmış...

sonra da naime--nimet girmiş o na dialog linki vermiş..

beni muhatab alarak link vermenin amacını düşünmezmisiniz..???
şimdi bu tasarrufu ben mi hazırladım..???
sen ibrahimi dinleri savunuyorsun...diyor bana alıntımı yapan arkadaşımız..

bunu görecek gözünüz yok mu eyyy sevvalmina arkadaşımız..sınıftamıyız..bize bu yaptığınız hoş değil diyorsunuz..biz de bir çok tartışmaya çıkıp..bu yaptığınız hoş değil deriz..ama sadece demekle kalırız..

hoş olan ..o sorunu gidermektir..

nasıl da...size verdiğimiz boy gösterme payına...
cevap verme ihtiyacı duydunuz????
bu bir pay vermekti...
işte sevvalmina kardeşim..

içinde bulunduğum duruma siz de düşebiliyorsunuz demekki..

baksanıza...

ben şimdi şu satırları yazsam...

geçen günler t.v de adamın biri T.C deki faaliyetlerini anlatıyordu..incil dağıtıyormuş,müslüman cemaatlerin arasına girip onları karıştırıyormuş,ufak çocuklarla daha çok ilgileniyormuş,birçok misyonerlik faliyetleleinde bulunuyormuş..görüldüğü gibi ben misyonerim ve bir çok misyonerlik faaliyetlerde bulundum.dinim için...................................diyen bu adam......

desem...

ve nimet arkadaşımız da yukarıda yaptığı gibi..
konuyu görüldüğü gibiden alıp..(hanif din) bir kaç ayeti de verirse..o bayat çekirdek reklamındaki gibi herkes kala kalır....
peki şu yukarıdaki misyonerin faaliyetlerini anlatan şengülün şu görüldüğü gibi satırını alsa nolur...???

görüldüğü gibi ben misyonerim ve bir çok misyonerlik faaliyetlerde bulundum.dinim için

şengül aynen misyoner olur..

bir kaç ayette yazdımıydı..
ooo biz de bak o öyle değil nekadar dersek diyelim..

görüldüğü gibiden almış...
görüldüğü gibi, görüldüğü gibi..görünmüyor..

siz yine çıkıp..

yıllarca bize bu yaptığınız hiç hoş değil yazarsınız...

soruma rasyonel cevap veriniz...
farzı ve sünneti işleyiniz.
soruma cevap vermedikçe..

ben hakkımı isteyeceğim..zira bu olaya kimse müdahil olamaz..
çünki..bu kul hakkıdır..(bir de olaya bu gözle bakınız)

karşımda çok büyük bir yangın var ,ben yangını söndürmeye gidiyorum...koşarken size çarptıysam..çok özür dilerim..
hakkınızı helal ediniz...
SELAMETLE..

günün tavsiyesi:çocuklara şevkat ve sevgi gösteriniz..

Küçüklere merhamet etmeyen bizden değildir .h.ş(Buhari)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt