Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah C.C. 'nun tecelli etmesi... (1 Kullanıcı)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
A'raf Suresi...;
143. Mûsâ, belirlediğimiz yere (Tûr’a) gelip Rabbi de ona konuşunca, “Rabbim! Bana (kendini) göster,
sana bakayım”
dedi.
Allah da, “Beni (dünyada) katiyen göremezsin.
Fakat (şu) dağa bak, eğer o yerinde durursa sen de beni görebilirsin.” dedi.
Rabbi, dağa tecelli edince onu darmadağın ediverdi.
Mûsâ da baygın düştü.
Ayılınca, “Seni eksikliklerden uzak tutarım Allah’ım! Sana tövbe ettim.
Ben inananların ilkiyim” dedi.

Yukarıda Ayette Allah C.C. 'nun tecelli etmesi ...
Allah C.C. 'nun kendilerini göstererek ifşa etmesi manasına uygun bir örnektir...

Allah C.C. kendi zatının görünmesinin yani...;
''Allah C.C. ''lafzı veya manasına uygun müşahede edilmesinin ''tecelli etmesinin'' mümkün olamayacağını buyurmuştur...

Normal şartlarda Allah C.C...;Allah C.C. lafzı ile tabi ki tecelli edebilecekken...Bu tecelliye dayanmanın yaratılanların şu an içinde bulundukları hayatları dolayısı ile dayanamayacaklarını buyurmuştur...
Allah C.C. lafzı manasında müşahadelerinin , görmelerinin mümkün olmayacağı manasınadır...
Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
İsra Suresi...;
30. Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve (dilediğine) kısar. Çünkü O, gerçekten kullarından
haberdardır ve onları görmektedir.

Bu ayette ise Allah C.C. 'nun yaratılanları daima görmekte olduğunu buyurmaktadır...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bakara Suresi...;
55. Hani siz, “Ey Mûsâ! Biz Allah’ı açıktan açığa görmedikçe sana asla inanmayız” demiştiniz. Bunun
üzerine siz bakıp dururken sizi yıldırım çarpmıştı.

56. Sonra, şükredesiniz diye ölümünüzün ardından sizi tekrar dirilttik.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Enfal Suresi...;
24. Ey iman edenler! Size hayat verecek şeylere sizi çağırdığı zaman, Allah’ın ve Resûlü’nün çağrısına
uyun ve bilin ki Allah, kişi ile kalbi arasına girer. Yine bilin ki, O’nun huzurunda toplanacaksınız

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar,Sure örneklerini ayrı ayrı verdik ki ;hedefimiz olan ,Allah C.C. nun Allah C.C. Lafzı ile Tecellisini veya görmek konularını en ayrıntılı noktasına kadar anlayalım...istedik...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Yunus Suresi...;
31. De ki: “Sizi gökten ve yerden kim rızıklandırıyor? Ya da işitme ve görme yetisi üzerinde kim mutlak
hâkimdir?
Ölüden diriyi, diriden ölüyü kim çıkarıyor? İşleri kim yürütüyor?” “Allah” diyecekler. De ki:
“O hâlde, Allah’a karşı gelmekten sakınmayacak mısınız?”

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Secde Suresi...;
7. O ki, yarattığı her şeyi güzel yaptı. İnsanı yaratmaya da çamurdan başladı.
8. Sonra onun neslini bir öz sudan, değersiz bir sudan yarattı.
9. Sonra onu şekillendirip ona ruhundan üfledi. Sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yarattı. Ne
kadar az şükrediyorsunuz!

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Yasin Suresi...;
9. Biz, onların önlerine bir set, arkalarına da bir set çekip gözlerini perdeledik. Artık görmezler.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Mülk Suresi...;
12. Görmedikleri hâlde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükâfat vardır.
13. Sözünüzü gizleyin, yahut onu açığa vurun; (fark etmez). Şüphesiz Allah, sinelerin özünü (kalplerde
olanı) hakkıyla bilir.
14. Yaratan bilmez mi? O, en gizli şeyleri bilir, (her şeyden) hakkıyla haberdardır.
15. O, yeryüzünü sizin ayaklarınızın altına serendir. Haydi onun üzerinde yürüyün ve Allah’ın rızkından
yiyin. Dönüş ancak O’nadır.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
MUTAFFİFÎN SÛRESİ

15. Hayır, şüphesiz onlar, kıyamet günü Rablerini görmekten mahrum bırakılacaklardır.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Bakara Suresi...;
20. Şimşek neredeyse gözlerini alıverecek. Önlerini her aydınlatışında ışığında yürürler. Karanlık çökünce
dikilip kalırlar. Allah dileseydi, elbette onların işitme ve görme duyularını giderirdi. Şüphesiz Allah,
her şeye hakkıyla gücü yetendir.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Buraya kadar Allah C.C. nu Allah Lafzı ile görmenin ; sadece ,Allah C.C. nun izin verdikleri için mümkün olacağını anlamış olduk...''O da kişinin kendi kaldırma kapasitesine uygun olarak ''Allah C.C. nun takdir etmesi ile veya kadar ''PERDE 'li ;Müstesna kişilerde ise PERDESİZ...

Yoksa biz aciz kulların Allah C.C. nu Allah C.C. Lafzı ile görmemiz kesinlikle mümkün değildir...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Son söz...;Allah C.C. ismi...; KÜMÜLATİF ''Bütün Esmasının yani isimlerinin tamamını kapsayan'' isim olup ...İzin verdikleri kimseler dışında Allah C.C. 'nu ...Bu Lafz ile ''PERDESİZ'' görmek mümkün değildir...
Saygı ve Selamlarımla...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Buraya kadar Allah C.C. nu Allah Lafzı ile görmenin ; sadece ,Allah C.C. nun izin verdikleri için mümkün olacağını anlamış olduk...''O da kişinin kendi kaldırma kapasitesine uygun olarak ''Allah C.C. nun takdir etmesi ile veya kadar ''PERDE 'li ;Müstesna kişilerde ise PERDESİZ...

Yoksa biz aciz kulların Allah C.C. nu Allah C.C. Lafzı ile görmemiz kesinlikle mümkün değildir...

Yüreğime hancerleri sapladın, bari az yaralasaydın... bilirim hepsinide okudum, hepsinide anladım , bilirim ama
Umud vardı içimde olmasa da bir umut beklediğim niye onuda yerle bir ettin???
Acaba perde denen şey o muydu? maksat perdesiz seyrine dalmakmıydı? bilmiyorum, isteyen ben değilim, hakikat aynasını görmenin aslı
perdeyi çekmek değil midir???
Hey ikiden çık şimdi asıl TEK değil midir (kusura bakmayın ilham ile yazarken biraz sert çıkışlı özür dilerim)
aynayı kırınca görünen aslı değilmidir, yok yazamıyacagım canım yanıyor, yüreğime hancerler saplanıyor, bilmem neden biraz sakinleşsem
Rabbim seni çok özledim, seni sevenleri görmeye bile razıyken, tabiki bilirim seni dünya gözüyle göremem ama...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Özlemin nedir senin?
Rabbim boşuna mı umud ettim?
Ezelden özlemim , ben ne dedim?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Seyrettiğimizde ; Ben Allah C.C. 'yum diye bir ses duyduysak veya o hissi hissedip ;sevinç ve mutlulukla dolduysak ne mutlu bize...
O sureti unutmayalım vede takılmayalım yola devam edelim ne mutlu bize...
Sakın artık garanti diye düşünmeyelim çünkü her görünüm sadece bir kere nasip olur...
Allah C.C. nun Lafzı apayrı bir tecellidir ...Bu gördüğümüz nasip üzere ''Vasıta,Perde,Ayna,İlham vs...'' tecelli olur...Selamlar...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Çünkü..Allah C.C. 'nun ...Allah C.C. olarak tecellisi Zaman ,Mekan,Yön tarifinden ... muaftır...
Tüm yönler Allah C.C.'na aittir...Hangi yöne bakarsanız Allah C.C. 'nun tecellisi orada hazırdır...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
emin değilim kimseyle paylaşmadım ama evet o oldugundan eminim his öyle idi, hiç öyle his olmamıştı
Sordugum soruyu bir konuyla anlattı , o oldugundan eminim ama denilmez ki şimdi ben yine onları arıyorum, gölgelerine razıyım biliyorum o hissi...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Tecelli konusu bu yüzden çok önemli konu...Eşyada tecelli ile veya ''Perdeli'' tecelli ile tevekkül etmek mutlaka Allah C.C. nun Yaratma kudretini hissettirir ancak Allah C.C. 'nun gerçek tecellisi eşya ile değildir...

Not : Bu yazılanlar öğrenci hesabından olup; öğrenmek aşkı ile yazılmaktadır..Allah C.C. na sığınırız hata ve kusurdan...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Tabiki gerçek tecellisi değil, o kadar okudum kıssaları görünemez biliyorum ama çareler arıyorum.. o güzel hissler ama çaresizdim ama acılar içindeydim bana teselliydi belki , bilmiyorum ama yine görsem diyorum, yine duysam kulaksız, agızsız konuşsam özledim
Hani bir güzel görseniz , bir dünya güzeli bir daha görmek istemezmisiniz? yine görünür sandım, anlatmıyorum kimseye , belki gelmez sandım.Reseul alyhisselam da bir erkek şeklinde görmüş diye okudum ama bambaşka birşey bu kimseye benzemiyor yani bildiğim bir kimse gibi değil ama hissediyorum O, O'nu çok özledim .. hayır o görüntüdekini değil, nasıl anlatılır bilmem ki ? şevkati sevgisi yok ki dünyada bir eşi..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt