Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah bizi seviyor mu? (1 Kullanıcı)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Allahın bizleri sevdiği ispatlanmış bir hadisedir. Asıl bizim bu dünyaya gönderilmemizin gayesi Allahı sevip sevmediğimizi ispat etmek içindir. Zira yokluk aleminin karanlıklarından varlık aleminin en nurani tepelerine çıkarıp, bizi Müslüman yapıp ve yine kimseye açmadığı esmasının tecellilerini 6.5 milyar içinde bize açarak bizi sevdiğini ispatlamış olmuyor mu?

Bir düşünün, sevmediğimiz birisine neden özelliklerimizi, sevdiğimiz şeyleri, sevmediğimiz şeyleri anlatalım ki? Onunla muhatap bile olmayız değil mi?

kainat1.jpg
Hem Allah bizi sevmese ve itimat etmese bir çok mahlukuna vermediği yüzlerce organı neden bize versin ki ve neden özellikle akıl, ruh, kalp, vs..gibi kıymeti, kainat ağırlığında olan lüks mücevheratı boynumuza taksın ki? Birisinin bizi sevmesinin ölçüsü bize verdiği hediyenin kıymetiyle doğru orantılı değil mi?

Biz bu dünyada peşinen aldığımız bu nimetler karşısında Allahı sevme ve Ona itaat etme sınavına tabi tutulmuşuz. Allahın sevilmeye layık olduğuna zaten bizler iman edeceğiz.Bu bizi ilgilendiren bir durum.

Bazı şeylerin bize perdeli gelmesi sınavda olmamız nedeniyledir. Allahın elmayı bizzat elimize vermesi belki gönlümüze daha hoş gelebilirdi.Kendimizi, daha çok sevilen olarak hissettirebilirdi. Ama ağaçtan vermesi de bundan farksız değil mi? Zira ağacı, elmayı yapmada iktidarsız bırakması zaten buna delildir.

O halde bir tür okuyamama problemiyle karşı karşıyayız. Sizi çok iyi anlıyorum. Gerçekten iyi okunmadığında, altından kalkılması zor bir durum. Ama herhalde zihnimizde bir tür toptancı bir anlayış var. İnsanların içinde kaynadığımızı zannediyoruz. Sanki bize özel bir şey yokmuş gibi... Yine birisinin bizi sevme derecesi "bize özel" ikramlarıyla doğru orantılı görüyoruz. Ama emin olun etrafınız yalnızca size özel ikramlarla dolu...

papatyaa.jpg
Örneğin yaşamanız.
Siz bunun fabrikasyon bir şey olduğunu mu sanıyorsunuz? Hemen bir biyologla konuşun. Ya da bir fizikçiyle veya bir doktorla veya kitaplarla… "zira okuduğunuz fenlerden her fen lisan-ı mahsusu ile" size bunu ispat edecektir.

Örneğin; sizin bu soruyu sormanız için gerekli olan hayatın hikayesinin 14 milyar ışık yılı önce başladığını biliyor musunuz?

Yani evren o müthiş patlama ile yaratılmaya başladığı anda 10 üzeri 45 santigrat derece sıcaklıktan yaklaşık 5 milyar yıl öncesine kadar genişleyerek -233 derece sıcaklığa düşmesinin sizin hayatınızla münasebetini biliyor musunuz? Bütün uzayın o sıcaklıkta bırakılması dünya gibi bir gezegenin yaratılması için en önemli ve ilk şart olduğunu bugün bütün fizik dünyası açıklıyor. Yani sizin bu soruyu sormanız için evren bu sıcaklığa gelmek zorunda...

Dünyamızın yaratılması emin olun bize özel. Çünkü bizim bu dünyada insan olarak hayatınızı sürdürmemiz biyologlara göre 250 milyonda bir ihtimaldir...

Hadi doğduk... Bize aklın verilmesi ve yine Müslüman olmamız aklı çatlatacak ihtimal oranlarıyla önümüze gelmiş. Ve verilen bu hayatın devam etmesi bütün kainatın tıkır tıkır işlemesi gibi sayıların aciz kaldığı bir ihtimal oranı ile bize her an ikram ediliyor Ve hayatımız devam ederken güneşin göz bebeğimize vuran ışık öpücüğü... Bunun bize özel olduğunu anlamak istiyorsanız körlere bakın, felçlilere bakın, geceden gündüze çıkamayan yani o gün güneşi görmeden ölenlere bakın. Emin olun bu size özel...
Bütün bunların dışında yalnızca size özel iltifatlarda var. Parmak iziniz, kan grubunuz, ses tonunuz, göz bebeğiniz ve her şeyden öte kimseninkine benzemeyen kaderinizle...
ALINTI

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Allah, kullarına çok lütufkardır." (Şura; 19)

Allah-u Zülcelal, hem merhamet sahibidir. Hem de azabı en ağır olandır. Yani Allah-u Zülcelal kendisine asi gelen kimselere şedidü'l-ikab'dır. Mü'minlere karşı da çok latif ve çok merhametlidir. Nitekim Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

"Allah, arz ve semayı yarattığı gün, yüz rahmet yarattı. Her bir rahmet, göklerle yer arasını dolduracak kadardır. Ondan yeryüzüne tek bir rahmet indirmiştir. İşte anne, yavrusuna bununla şefkat eder. Vahşi hayvanlar ve kuşlar birbirlerine bununla merhamet ederler. Kıyamet günü geldiği vakit Allah, rahmetine bunu da ilave ederek (tekrar yüze) tamamlayacaktır." (Müslim)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
birgün Resûl-i Ekrem , esirler arasında çocuğundan ayrılan bir kadın gördü. Kadın çocuğunun hasretinden rast gelen çocuğu kucağına alıyor, onu sevip emziriyordu. Resul-i Ekrem ashabına: - Hiç bu kadın çocuğunu ateşe atar mı? Diye sordu. Ashab: - Asla, cevabını verdiler. Bunun üzerine Resul-i Ekrem : - O halde, biliniz ki, Allah’ın kullarına merhameti, bu kadının çocuğuna merhametinden daha fazladır, buyurdu.
Hiçbir beklenti olmadan, tek taraflı bir sevginin kaynağı olmak, daima fedakarlık etmek, bıkmadan usanmadan sevmek, ileride kendilerinin takdir edileceğini yada ihanete uğrayacaklarını bile düşünmeden, hayatını adamaktır ana sevgisi..Hep verir, yaşamaz yaşatmaya çalışır yavrusunu..

Dünyasal değildir, yalnızca Allah’ın ana olacak kuluna bir lütfüdür bu sevgi..

Hiçbir ana çocuğunun kötü olmasını istemez, hiçbir ana onun canının yanmasına razı olmaz..kendini atar da ateşe, evladını vermez..

Şimdi düşünmek gerekir; bir ana bu kadar fedakarken yavrusuna, onu yaradan Allah, rızkını veren rahmeti ile koruyan esirgeyen Allah nasıl azap eder kullarına?

Bir anne yavrusuna karşı, Allah’ın kullarına karşı duyduğu sevginin sadece bir cüzünü taşıyorken böylesine merhametlidir de, onu yaradan Allah ne kadar rahman ve rahimdir?

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Eğer Allah'ın sizi sevip sevmediğini düşünüyorsanız sizi ne ile meşgul ettiğine bakın"

Bu hadisin açıklaması şu şekilde; eğer günlük hayatta malayani yani boş işlerle meşgul değilseniz hayatınız O'nun istediği şekilde geçiriyorsanız bilinki Allah sizi seviyordur...
Allah sevdiği insanın aklından hiç çıkmaz. Eğer bir insan sürekli Allah'ı düşünüyorsa aklı sürekli Allah'la irtibat halinde ise bu insanın 'Acaba Allah beni seviyor mu?' diye sorması abes olur...

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.hep aklımdan geçerdi acaba Rabbim beni seviyor mu ? diye.bununla ilgili araştırma yaptım ve paylaşmak istedim.

YEGAN

Kayıtlı Kullanıcı
tevafuk oldu her birimizin aklında olan soruydu ne güzel idarak etmemize vesile oldunuz allah c.c. binkere razı olsun

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Allah’ın sevgi ve rızasına kavuşmak için

Allah’ın sevgi ve rızasına kavuşmak için

Sual: Ne yaparsak Allah bizden razı olur?
CEVAP
İsrailoğulları benzer bir suali Musa aleyhisselama sual etmişlerdir. Allahü teâlâ, (Onlar benden razı olurlarsa, ben de onlardan razı olurum) buyurdu. Yani başına gelen belalara katlanmak, ona buna şikâyet etmemek, Allah’tan gelen her şeye razı olmaktır.

Musa aleyhisselam, (Ya Rabbi en çok buğzettiğin kimdir?) diye sual etti. Allahü teâlâ (Bir kul, benden hayırlısını isteyip Ben de ona hakkındaki hükmü gönderince ona rıza göstermeyendir) buyurdu. Allahü teâlânın takdirine razı olmalıdır! Hadis-i kudside buyuruldu ki:
(Kaza ve kaderime razı olmayan, beğenmeyen, verdiğim nimetlere şükretmeyen benden başka rab arasın!) [Taberani]

Allah benden razı mı?
Sual: Allah benden razı mı değil mi, bilmem mümkün mü?
CEVAP
Mümkündür. İbadet etmek tatlı ve kolay, günah işlemek acı ve sıkıntılı geliyorsa, o kimseden Allahü teâlâ razıdır.

Sevilmenin iki alameti
Sual: Allahın, bir kulunu sevdiği nasıl anlaşılır?
CEVAP
Bunun iki alameti vardır:
1- Ona tam iman etmiş olmak, yani hiç şüphe etmeden, doğru bir şekilde, Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiği gibi inanmak.

2- Onun kullarının dünyasına ve ahiretine hizmet etmek. Dünyasına hizmet etmek, mesela bir işini görmek, maddi yardımda bulunmak, çok sevab olur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(İnsanlar, Allah’ın ıyalidir [kullarıdır, çoluk çocuğu gibidir], Allahü teâlânın en çok sevdiği kimse, onun ıyaline iyilik edendir.) [Bezzar]

Bir kimseyi yanarken kurtarmak çok kıymetlidir. Fakat bu, ebedi Cehennem ateşinden kurtarmak yanında hiç kalır. Bunun için, hizmetin en kıymetlisi, ahireti için yardımcı olmaktır. Yani dinini doğru olarak öğrenmesine vesile olmaktır. Bugün için, bunun en kolay yolu da, uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı kitabını] hediye etmektir.

Allah sevgisine ulaştıran şeyler
Sual: Allah sevgisine kavuşmak için ne yapmak gerekir?
CEVAP
Önce temeli sağlam yapmak gerekir. Temel sağlam olmazsa, üstüne yapılan bina da çürük olur, kolay yıkılır. Önce doğru itikada sahip olmak gerekir. Doğru itikad ile birlikte, hubb-i fillah ve buğd-i fillah [Allah için sevmek ve Allah için buğz etmek] gerekir. Şartlarına uygun olarak kılınan beş vakit namaz da temeldir. Bunlardan sonra, en önce, sünnete yapışıp bid’atlerden sakınmak şarttır. Çünkü, Allahü teâlânın sevgisine ulaştıran yolun esası, bu ikisidir. İşlerimiz, sözlerimiz ve ahlakımız, Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarına uygun olmalıdır. Salihler gibi olmaya ve onları sevmeye çalışmalıyız. Uykuda, yemekte ve söylemekte aşırı gitmeyip orta derecede olmalıdır. Gece seher vakti, kalkmaya gayret etmeli. Bu vakitlerde istiğfar etmeyi, ağlamayı, Allahü teâlâya yalvarmayı ganimet bilmeli. Salihlerle beraber olmaya çalışmalı. (İnsanın dini, arkadaşının dini gibidir) hadis-i şerifini unutmamalı! Şunu, iyi bilmeli ki, cennete gitmek isteyenlerin, dünyaya ve dünyadaki faydasız şeylere düşkün olmaması gerekir.

Allah kimi sever?
Sual: Allahü teâlâ kimleri sever?
CEVAP
Dinin emirlerini yapıp yasaklarından kaçan Müslümanları sever. Hubb-i fillah ve buğd-i fillah üzere olanları sever. Her işi ihlâsla yapan Müslümanları sever. Bir hadis-i şerif meali:
(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Benim için birbirlerini sevenleri, benim için oturup sohbet edenleri, benim için mal ve canını birbirlerine feda edenleri ve benim için birbirlerini ziyaret eden Müslümanları sevmemi vacib kıldım.) [Taberani]

Mail Grubu .:.: www.dinimizislam.com :.:.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: Ne yaparsak Allah bizden razı olur?
CEVAP
İsrailoğulları benzer bir suali Musa aleyhisselama sual etmişlerdir. Allahü teâlâ, (Onlar benden razı olurlarsa, ben de onlardan razı olurum) buyurdu. Yani başına gelen belalara katlanmak, ona buna şikâyet etmemek, Allah’tan gelen her şeye razı olmaktır.

Musa aleyhisselam, (Ya Rabbi en çok buğzettiğin kimdir?) diye sual etti. Allahü teâlâ (Bir kul, benden hayırlısını isteyip Ben de ona hakkındaki hükmü gönderince ona rıza göstermeyendir) buyurdu. Allahü teâlânın takdirine razı olmalıdır! Hadis-i kudside buyuruldu ki:
(Kaza ve kaderime razı olmayan, beğenmeyen, verdiğim nimetlere şükretmeyen benden başka rab arasın!) [Taberani]

Allah benden razı mı?
Sual: Allah benden razı mı değil mi, bilmem mümkün mü?
CEVAP
Mümkündür. İbadet etmek tatlı ve kolay, günah işlemek acı ve sıkıntılı geliyorsa, o kimseden Allahü teâlâ razıdır.

Sevilmenin iki alameti
Sual: Allahın, bir kulunu sevdiği nasıl anlaşılır?
CEVAP
Bunun iki alameti vardır:
1- Ona tam iman etmiş olmak, yani hiç şüphe etmeden, doğru bir şekilde, Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiği gibi inanmak.

2- Onun kullarının dünyasına ve ahiretine hizmet etmek. Dünyasına hizmet etmek, mesela bir işini görmek, maddi yardımda bulunmak, çok sevab olur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(İnsanlar, Allah’ın ıyalidir [kullarıdır, çoluk çocuğu gibidir], Allahü teâlânın en çok sevdiği kimse, onun ıyaline iyilik edendir.) [Bezzar]

Bir kimseyi yanarken kurtarmak çok kıymetlidir. Fakat bu, ebedi Cehennem ateşinden kurtarmak yanında hiç kalır. Bunun için, hizmetin en kıymetlisi, ahireti için yardımcı olmaktır. Yani dinini doğru olarak öğrenmesine vesile olmaktır. Bugün için, bunun en kolay yolu da, uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı kitabını] hediye etmektir.

Allah sevgisine ulaştıran şeyler
Sual: Allah sevgisine kavuşmak için ne yapmak gerekir?
CEVAP
Önce temeli sağlam yapmak gerekir. Temel sağlam olmazsa, üstüne yapılan bina da çürük olur, kolay yıkılır. Önce doğru itikada sahip olmak gerekir. Doğru itikad ile birlikte, hubb-i fillah ve buğd-i fillah [Allah için sevmek ve Allah için buğz etmek] gerekir. Şartlarına uygun olarak kılınan beş vakit namaz da temeldir. Bunlardan sonra, en önce, sünnete yapışıp bid’atlerden sakınmak şarttır. Çünkü, Allahü teâlânın sevgisine ulaştıran yolun esası, bu ikisidir. İşlerimiz, sözlerimiz ve ahlakımız, Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarına uygun olmalıdır. Salihler gibi olmaya ve onları sevmeye çalışmalıyız. Uykuda, yemekte ve söylemekte aşırı gitmeyip orta derecede olmalıdır. Gece seher vakti, kalkmaya gayret etmeli. Bu vakitlerde istiğfar etmeyi, ağlamayı, Allahü teâlâya yalvarmayı ganimet bilmeli. Salihlerle beraber olmaya çalışmalı. (İnsanın dini, arkadaşının dini gibidir) hadis-i şerifini unutmamalı! Şunu, iyi bilmeli ki, cennete gitmek isteyenlerin, dünyaya ve dünyadaki faydasız şeylere düşkün olmaması gerekir.

Allah kimi sever?
Sual: Allahü teâlâ kimleri sever?
CEVAP
Dinin emirlerini yapıp yasaklarından kaçan Müslümanları sever. Hubb-i fillah ve buğd-i fillah üzere olanları sever. Her işi ihlâsla yapan Müslümanları sever. Bir hadis-i şerif meali:
(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Benim için birbirlerini sevenleri, benim için oturup sohbet edenleri, benim için mal ve canını birbirlerine feda edenleri ve benim için birbirlerini ziyaret eden Müslümanları sevmemi vacib kıldım.) [Taberani]

Mail Grubu .:.: www.dinimizislam.com :.:.
Allah razı olsun.Rabbime emanetsiniz.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm harbi ablacım..
Rahman c.c razı olsun inşallah..Emeğine, gönlüne sağlık.. İnsan, gerçekten ''okuyabildiği'' vakit, kainatın yegane idare edicisi olan, Sevginin Biricik Kaynağı Vedud c.c'nin sevdiğini ve sevgisi neticesinde sunmuş olduğu bu nimet ve ihsanları anlayabilecektir.. İnsanın en güzel şekilde yaşayabilmesi için dünyayı insanlara mekan kılan, insanın yaşayabileceği bir ortam haline getiren Rahman c.c, bizleri eşref-i mahlukat olarak yaratması hasebiyle de Sevgisini göstermektedir.. İmtihan hasebiyle sevgisini, okuyabilen akıllara, gözlere, yüreklere ilan etmektedir..Ama yazının da başında geçtiği gibi bu imtihanda aslolan,

''Sevgisini her şeyiyle göstermiş olan Yüce Sahibimize, bizim ne kadar sevgi göstereceğimizdir''.. Hamd ve şükre ne kadar sadakat göstereceğimizdedir, bu imtihanın sırrı.. Allah c.c bu sevgi imtihanımızı kazananlardan eylesin inşallah bizleri.. Rabbimize emanetimsin ablacım..Selam ve Baki dua ile..B)B)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm harbi ablacım..

Rahman c.c razı olsun inşallah..Emeğine, gönlüne sağlık.. İnsan, gerçekten ''okuyabildiği'' vakit, kainatın yegane idare edicisi olan, Sevginin Biricik Kaynağı Vedud c.c'nin sevdiğini ve sevgisi neticesinde sunmuş olduğu bu nimet ve ihsanları anlayabilecektir.. İnsanın en güzel şekilde yaşayabilmesi için dünyayı insanlara mekan kılan, insanın yaşayabileceği bir ortam haline getiren Rahman c.c, bizleri eşref-i mahlukat olarak yaratması hasebiyle de Sevgisini göstermektedir.. İmtihan hasebiyle sevgisini, okuyabilen akıllara, gözlere, yüreklere ilan etmektedir..Ama yazının da başında geçtiği gibi bu imtihanda aslolan,

''Sevgisini her şeyiyle göstermiş olan Yüce Sahibimize, bizim ne kadar sevgi göstereceğimizdir''.. Hamd ve şükre ne kadar sadakat göstereceğimizdedir, bu imtihanın sırrı.. Allah c.c bu sevgi imtihanımızı kazananlardan eylesin inşallah bizleri.. Rabbimize emanetimsin ablacım..Selam ve Baki dua ile..B)B)
Aleyküme selam can aliyem.Allah senden de razı olsun.amin inşallah canım.Rabbime emanet ol aliyem.

Pandora

Kayıtlı Kullanıcı
Allah bizi seviyor mu?

Soruya bir de şöyle bakmak gerekir; Allah evrene müdahale ediyor mu?

Pandora

Kayıtlı Kullanıcı
Allah’ın insanları sevip sevmediği konusunu irdelemiş ve sevdiği sonucuna varmışsınız. Eğer doğru anlamışsam Allah doğaya, evrene, insanlara müdahale ediyor demek istiyorsunuz.

Sizce; iyi ve güzelin yolu açılıyor, kötü olanlar bilinçli bir şekilde engelleniyor…

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Allah’ın insanları sevip sevmediği konusunu irdelemiş ve sevdiği sonucuna varmışsınız. Eğer doğru anlamışsam Allah doğaya, evrene, insanlara müdahale ediyor demek istiyorsunuz.

Sizce; iyi ve güzelin yolu açılıyor, kötü olanlar bilinçli bir şekilde engelleniyor…
Allah’ın insanları sevip sevmediği konusunu irdelemiş ve sevdiği sonucuna varmışsınız

sizin maksatnız farklımı kardeşim.siz Allahın kullarını sevdiğini düşünmüyormusunuz?

Pandora

Kayıtlı Kullanıcı
İslam inancına göre Allah evrene müdahale eder mi? Bunu öğrenmek istiyorum.

MyKaBuS

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Mahsun Kul Ablacım...

Allah Razı Olsun Çok Teşekkür Ederim Ne Güzel Bir Konu Açmışsınız.

Evet Allah (cc) Kullarına Çok Lutufkardir...

Ablacım Konu İçin Çok Teşekkürler

Bu Arada Bugun İNCİNUR Geldi Siteye Yine Güzel Bir Konu Açtı Gitti Ne Kadar Güzel Bir Çocuk İNCİNUR. Valla Abla İnşAllah Bende Yarın Evlenince İNCİNUR Gibi Bi Çocuğum Olur.

Allah'a Emanet Olun Hayırlı Ramazanlar Selametle Kalın

MyKaBuS

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun Aleyküm Kardeşim.......

Evrene Müdahale Edip Etmediğini Kuran-ı Kerim de Açıklıyor Allah Teala

Enbiya Suresi

30.Ayet - O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?

33. AYET - Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O'dur. Bunların her biri kendi dairesinde dolaşmaktadır.

Mahsunkul Abla Kusura Bakma Konunu Dağıtmıyorum Sadece Arkadaşa Cevap Yazdım Hakkını Helal Et :)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
bakın kardeşim ben dini açıdan fazla donanımlı olmadığım için yanlış cevap vermek istemiyorum.bu güzel yazıyı okuyup paylaşmak istedim.ama eminim bu konuda ilim sahibi kardeşlerimiz var onlar cevap vericektir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt