Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zorla Alınamayacak Şey : "EDEP" (1 Kullanıcı)

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Emegine saglik Melek4545 kardesim, guzel bir emek...
Rabbim en iyisi ile karsiligini versin (ne o?)
Rizasi...
Rabbim razi ol bizden, edebinle kusananlardan eyle
Kirma kalbimi garip, edebi kimden aldin?
Rabbim, edep deyip susayim?
Bir, bir senin dostlarinin yureginden aldim, Rabbim makamlarini arttir, yuregimize sevgilerini aldir...

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
419631_295093753885404_173045019423612_817138_1393548506_n.jpg

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Allah C.C. nun izni ile İnşallah ...bizde çok ...Haydi sizde edinin...
Pardon...bu benim kendi kendime temennim idi...İnşallah Allah C.C. nasip eder....

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Bir Genç Kız İçin En GüzeL EDEP, Baba Kapısından AR ve NAMUS' uyla çıkıp güzel bir yuva kurmasıdır...!!!

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
[h=2]Kısa Fakat Anlamlı Bir Kelime: Edep[/h]Türkçenin en güzel kelimelerinden biridir "edep". Bu dört harften ibaret kısacacık kelime koskoca bir mana denizi barındırır içinde. Gözlerimizi kapayıp bir kez fısıldamak bile yeter melodisini duymaya.

Her yazımda yaptığım gibi bu mana denizi kelime ile alakalı yazmadan sözlüklere baktım ne demekmiş karşılığı.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde;
Edep; Toplum töresine uygun davranma, iyi ahlak, incelik, terbiye diye tanımlanmış. Küçücük bir kelime nereden baksan bir derya gibi bu makalemizde bu kavramı toplumumuzda karşılık bulduğu birkaç yönü ile anlatmaya çalışacağım. Edep güzel ahlaktır. Güzel ahlak içiyle dışı bir olandır. İstikameti düzgün olandır. Edepsiz insana dost olmak da düşman olmak da zordur. Onunla hiçbir şeyin değeri olmaz edepli insan için bir kişiye yapılan haksızlık bütün topluma karşı işlenmiş bir suçtur.

Edepli insan bu bilinci paylaşmak ve bu sorumluluğu yerleştirmek zorundadır. Aramızda bu güvence sağlanmadıkça hoş görünün sevgi yoluna döşenen o güzel yola bir taş bile koyamayız. Unutmayalım ki “Cesur Bir Kez, Korkak Bin Kez Ölür”. Yaşam dikkat edilmesi ama her şeye rağmen umutla yaşanması gereken bir emanet, içinde arttıkça güzelleşen azaldıkça sana azaplar çektiren bir duygu hele birde paylaşan biri olursa sonsuz kelimesi anlam bulmaya başlar. Yaşadığımız hayatı ve bizi değerli kılan, bizi insan olarak anlamlandıran en önemli kavramların başında gelir edepli olmak.

Edepli insan doğru düşünmeye başladığı zaman aslında yanlış düşünmekten vazgeçtiğini dürüst davranışın sadece kendisi için dürüst olabileceğini, her zaman doğru olmanın ne kadar doğru olduğunu gitmek için kalkan birine ne denmesi gerektiğini bilir. Edepli insanlar kendi gerçekliğini net bir şekilde görüp gerçeklerin farkında olanlardır. Bizler hayallerimizin peşinde koşarken aslında sahip olduğumuz en değerli özelliği yani insanlığımızı kaybetmemeliyiz.

Bir büyüğüm “İnsan doğmuş olmak bizleri insan yapmaz, insan doğmuş olan her varlık şeklen insan olabilir ama insan olmak mana ve edeple dolu bir bütünlük gerektirir” demişti. Oysa hepimiz şöyle bir çevremize baktığımızda İnsan olmaktan çok uzak insanlar dolu olduğunu görürüz ne yazık ki.

Peki, Edepli İnsan Nasıl Olunur?
Aklını iradesini doğru kullanarak sorunlara yaklaşırken birilerine yol gösterirken hakaret etmeden, bildiklerini merhametle, şefkatle ve en önemlisi vicdanla davranarak edepli olmaya başlarız. Hani derler ya hüküm insanın hayatına hakim olan duruma göre verilir. Oysaki edepli insanın dostluğu gibi düşmanlığı da mertçedir. Edepli insanlar iyiyi kötüyü gösterirken insan seçmez herkese karşı edepli adil davranır. O karşıdaki insanın davranış seviyesine göre değil kendi terbiyesine göre muamele eder. Edepli insan başkasında zarar görebilir fakat başkasına zarar vermez. Birileri onu aldatabilir fakat o kimseyi aldatmaz. Edebi olmayan insan yalnız kendisine zarar vermez etrafındaki herkese zarar verir. Edep varsa ilimde var demektir. Fakat edepsiz bir insan kütüphaneler yutsa da yine edepli sayılmaz. Öyle edepli insanlar da vardır ki kendilerine edepsizlik bile yapılsa, hiç edeplerini bozmadan karşılık verirler. Edepli insanlar bilirler ki “Mutlu Yaşamak” için; var olan kusurlarını görüp, düzeltmeleri gerekir.

Bakın Yunus Emre bu konuya mısralarında nasıl bakıyor;
İlim, ilim bilmektir; İlim kendini bilmektir; Sen kendini bilmezsen; Ya nice okumaktır

Yine edep ile alakalı beğendiğim bir kıssada şöyle der;
Padişahlardan Biri İlim Öğrenmek İçin Halep ve Şam’ın Yolunu tutar, fakat ilimi öğrenmek istediğini alimlere, uygun olmayan bir Hitap ile ilim öğrenmek istediğini söyler, aldığı cevap ve anladığı şeyi ülkesine gidince şöyle telaffuz eder.

Gittim Halep’e Şam'a; Eyledim İlim Talep; Meğer İlim Gerideymiş; İlla Edep İlla Edep...

Kıssadan çıkan anlama baktığımızda her kim olursan ol makam mevki para pul… Hangi ülkede hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin, hiç önemli değil önemli olan edeptir.

Edep; insanın doğumundan ölümüne kadar süren bir süreçtir. Bütün dinsel mitolojilerde Allah’a iyi kul olabilmenin şartı; güzel ahlaklı, terbiyeli, hayâlı, edepli kul olabilmek şeklinde tanımlanır. Biz biliriz ki Dünya zıtlık prensibine göre yaratılmıştır. Bir şeyi zıddıyla biliriz, edebi de Lokman Hekim’in “Edebi, edepsizden öğrendim” sözü bu konuda misal oluşturur. İnsanın makbulü edepli, terbiyeli olanıdır.

Hacı Galip Kuşçuoğlu “Hz Kuranda Tesettür, Hicap ve Edep” isimli kitabında şöyle diyor; “Gözünü açta baştanbaşa Allah kelamına bak! Ayet ayet bütün Kuranın manası edepten ibarettir! Âdemlikten insan olma şerefine ermiş kişinin kıymeti ve değeri edebi ile ölçülür...” Bir kulun çok ibadet etmesi, çok hayır işlerinde koşturması, çok ilim sahibi olması yeterli değildir. Tüm bu araçlar, vesileler; edepli, terbiyeli, güzel ahlaklı kul olmak içindir. Eğer bütün bu çabalar bizi edepli kul haline getirememişse; boşuna uğraşmışız, amaca ulaşamamışız demektir”.

Yunus Emre’ye göre ise Edep; eline, beline, diline sahip olmakla başlar. Dilde olması gereken edebi Yunus şöyle ifade eder:
Söz ola kese savaşı; Söz ola kestire başı; Söz ola ağulu aşı; Bal ile yağ ede bir söz!

Eldeki edep ise; kimseyi elimiz vasıtasıyla incitmemek, hakkın olmayana el uzatmamak, belin edebinde ise; namusumuzu koruyarak yaşamak söz konusudur der.

Hz. Mevlana ise edepten şöyle bahseder; “Ey insan, edep nedir?” diye sorarsan bil ki edep, ancak her edepsizin edepsizliğine sabır ve tahammül etmektir. Kimi, “filan adamın huyu kötü, tabiatı fena” diye şikâyet eder, görürsen, bil ki bu şikâyetçinin huyu kötüdür; kötüdür ki o kötü huylunun kötülüğünü söylüyor! Çünkü iyi huylu, kötü huylulara, fena tabiatlılara tahammül eden, onların kötülüğünü söylemeyen kişidir”.

Ben de diyorum ki sevgili dostlar; İnsanın arabaya benzer bilgisi, motoru; edebi ve ahlakı da direksiyonudur. Motor ne kadar güçlü olsa da, direksiyon olmayınca o bir işe yaramıyor. İnsan eğitilebilir, gelişmeye müsait yaratılmıştır. İnsanın gelişmesinin, güzelleşmesinin sonu, sınırı yoktur. İnsanlığa yapılması gereken en büyük iyilik onlara akıllarını kullanmayı öğretmektir. O yüzden edep ve ahlâkın bu toplumun fertlerine öğretilmesi gerekir bu da ancak yaşayarak örnek olarak ve birbirimize sahip çıkarak mümkündür.

NEVZAT ERDAG

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
EDEP nerede? Ne kadarımızda var ne kadarımızda yok? Kendimizi ne kadar edepli görüyoruz? Evet cevabımız ne olur acaba?
İlla edep....

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilinmezse edep, ne olur acep???

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
EE cevap yok mu???
Hani yolun sonu??
Edep olmazsa bulunur mu O'nun yolu??
Edebini seveyim, Rabbim edep yolu

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
EE cevap yok mu???
Hani yolun sonu??
Edep olmazsa bulunur mu O'nun yolu??
Edebini seveyim, Rabbim edep yolu

Cevabin yine burdadir Sems'im..

Edep olmazsa bu gonulde,
Ne iman olur, ne inan olur, ne de ask olur..
Eger edep olmazsa, Kur'an olmaz..
Cunku o buyuk aliminde dedigi gibi Kur'an'in her ayeti edeptir.
Pur edep Kur'an'sa, edep Kur'an, edep Ask'i Alem'dir (s.a.v)
Edebin olmadigi yerde iman da yoktur.
Imanin olmadigi yerde ASK'ta arayamazsin ey Sems :)

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Mevlana'm seni arasam nerde bulsam?
Edebinle otursam, yüzüne bakmaya doymasam
Edep Yâr ile buluşmaktır, ona halini arz etmektir
Kur-an'a yüzümü vursam, Resulu acep nerde bulsam?
Yüreğine vurgunsam, çık gel Mevlana'm
Hasretim sana, sevgine , şevkatine aslı özüne hayransam
Çık gel Mevlana'm
İmanım tamsa, edep yolunda olmaksa, vurgunum her zerrene
Olmazsa olmaz Resule biat tamsa , uzat elini bir tanem
Yarımım tamamlandı şimdi, kaderimiz buymuş belki
Ben sensem, sen, ben, tamam çık gel şimdi...

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Mevlana'm seni arasam nerde bulsam?
Edebinle otursam, yüzüne bakmaya doymasam
Edep Yâr ile buluşmaktır, ona halini arz etmektir
Kur-an'a yüzümü vursam, Resulu acep nerde bulsam?
Yüreğine vurgunsam, çık gel Mevlana'm
Hasretim sana, sevgine , şevkatine aslı özüne hayransam
Çık gel Mevlana'm
İmanım tamsa, edep yolunda olmaksa, vurgunum her zerrene
Olmazsa olmaz Resule biat tamsa , uzat elini bir tanem
Yarımım tamamlandı şimdi, kaderimiz buymuş belki
Ben sensem, sen, ben, tamam çık gel şimdi...

Nerdesin?
Gel dedindiginde gelenin olayim ey Can'im..
Ben geldimse de sen yoktun.
Gelseydin bilirdim cunku geldigini.

Yariminin tamamladigina emin misin gercekten?

Sen yuregimdesin, dunyada ruyama, ahiretimde bedeninle ruhunla gel.

Emin misin yariminin ben olduguma ey Sems..
Uzak yollardan geldim.
Emin misin?

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
"Sakın terk-i edepten, kuy-i mahbub-ı Huda'dır bu!
Nazargah-ı İlahi"dir, makam-ı Mustafa'dır bu.
Müraat-ı edep şartıyla gir Nabi bu dergaha,
Metaf-ı Kudsiyandır, busegah-ı enbiyadır bu."
Yusuf Nabi (rah.)

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
Şeytanın başına ayağına koymak istersen gözünü iyi aç, şeytanın canını çıkaran edeptir.

Aç gözlerini bak, Allah kelamı olan Kur‘an ayet ayet edeptir.

Ey müslüman, edep nedir diye arar sorarsan bil ki edep, ancak her edepsizin edepsizliğine sabır ve tahammül etmektir.

Hz.Mevlana

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt