Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zilzal Suresi (1 Kullanıcı)

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
Zilzal Suresi
1. İza zülziletil erdu zilzaleha
2. Ve ahracetilerdu eskaleha
3. Ve kalel insanü ma leha
4. Yevmeizin tühaddisü ahbaraha
5. Bienne rabbeke evha leha
6. Yevmeiziy yasdürun nasü eştatel li yürav a'malehüm
7. Fe mey ya'mel miskale zerratin hayray yerah
8. Ve mey ya'mel miskale zerratin şerray yerah
images

Medine'de nazil olmuştur. 8 ayettir. Deprem demek olan "zilzal" sûre'nin ilk ayetinde geçer.

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1*Yer, o şiddetli sarsıntısıyla sarsıldığı,

2*Yer, ağırlıklarını dışa atıp-çıkardığı,

3*Ve insan: "Buna ne oluyor?" dediği zaman;

4*O gün (yer), haberlerini anlatacaktır.

5*Çünkü senin Rabbin, ona vahyetmiştir.

6*O gün insanlar, amelleri kendilerine gösterilsin diye, bölük bölük fırlayıp-çıkarlar.

7*Artık kim zerre ağırlığınca hayır işlerse, onu görür.

8*Artık kim zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlerse, onu görür.
images

Zilzâl sûresinin fazîleti

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Zilzâl sûresi Kur'ân-ı kerîmin yarısına denktir.”
“Bir kimse Cuma gecesi iki rek'at namaz kılar ve onda Fâtiha ve onbeş kere Zilzâl sûresini okursa, Allahü teâlâ onu kabir azâbından ve kıyâmet sıkıntılarından emîn kılar.”
Adamın biri Resûlullah efendimize gelerek, "Yâ Resûlallah! Bana öz ve herşeyi içine alan bir sûre öğret" dedi. Resûlullah efendimiz; “Zilzâl sûresini oku!” buyurdu. Adam; "Seni hak din ile gönderen Allaha yemîn ederim ki, bunun dışında bir şey yapmam" dedi ve kalkıp gitti. Resûlullah efendimiz; “Adamcağız kurtuldu” buyurdu.
“Kim herhangi bir gecede Zilzâl sûresini okursa, Kur'ân-ı kerîmin yarısını okumuş gibi sevâb kazanır.”

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
“Müminlerin kalblerine, imanlarını kat kat artırsınlar diye, itminan ve huzur indiren O’dur. Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır! Allah bilendir; hüküm ve hikmet sahibidir!”
(Fetih Sûresi/4. ayet meâli)

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum Kardeşim
Allah razı olsun,ecrini kat kat versin inş.Yazmış olduğunuz Cuma gecesi iki rekat namazla ilgili hiçbir bilgim yoktu,bilgilenmiş oldum,Rabbim razı olsun,yarattıkları adedince ecir versin inş.
Selam ve Dua ile

G

Goldenrose

Allah razı olsun mürmüdük abimiz. emeğinine sağlık
Allah'a emanet olun.

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
Selamun Aleykum Kardeşim
Allah razı olsun,ecrini kat kat versin inş.Yazmış olduğunuz Cuma gecesi iki rekat namazla ilgili hiçbir bilgim yoktu,bilgilenmiş oldum,Rabbim razı olsun,yarattıkları adedince ecir versin inş.
Selam ve Dua ile

Allah razı olsun mürmüdük abimiz. emeğinine sağlık
Allah'a emanet olun.
Ve Aleyküm Selam can gönüldaşlar...
Allahcc,sizlerden razı olsun inşaALLAH...
Rabbimize emanetsiniz...
O EN GÜZEL VEKİLDİR...
BESMELE...SELAM...DUA...

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
“Müminlerin kalblerine, imanlarını kat kat artırsınlar diye, itminan ve huzur indiren O’dur. Göklerin ve yerin orduları Allah’ındır! Allah bilendir; hüküm ve hikmet sahibidir!”
(Fetih Sûresi/4. ayet meâli)
İşittik ve itaat ettik...

nicola

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim. Her ne kadar arapça anlamasamda arapçasını ezbere bilmek de sevaptır. Benim bir komşum var. Sürekli şu dizsiz hıristiyanların klasik dedikleri şeylerden okur. Ona da diyorum bunları okuyacağına aç bir kuran oku diye. O da diyo ben arapça bilmem okusam neyime diye. Böyle dinden imandan uzak olmayın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt