Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zeytinli Somun Ekmek (1 Kullanıcı)

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Cahide
6362171491_c0074d1709_z.jpg

Zeytinlerimin tamamını bu yıl kendim yapınca aklıma zeytinli ekmek yapmak geldi. İnternette daha önce yapılmış zeytinli ekmeklere baktım. Hiçbirisi benim kafamda tasarladığım ekmeğe benzemiyordu. Genellikle zeytinler en başta hamura katılmış. Fakat zeytin hamuru karartır düşüncesiyle, ben bu işi en sona bıraktım. Ayrıca içine haşlanmış patates ve zeytinyağı kattım. Bu ekmeğe muhteşem bir yumuşaklık verdi.​
Zeytinle beraber cevizde ekledim. Aile fertlerimden bir kısmı zeytini, bir kısmı cevizini daha çok sevdi. Fakat ekmeğin yumuşaklığı konusunda herkes hem fikirdi: Pamuk gibi!
icon_smile.gif
EV USULÜ ZEYTİNLİ, CEVİZLİ, SOMUN EKMEK
Malzemeler

• [*=center]4 su bardağı çok amaçlı beyaz un (silme bardak)
    [*=center]3 su bardağı tam buğday unu (silme bardak)
    [*=center]3 su bardağı ılık süt
    [*=center]1 çay bardağı zeytinyağı
    [*=center]1 adet irice haşlanmış patates
    [*=center]2yemek kaşığı şeker
    [*=center]1.5 tatlı kaşığı tuz
    [*=center]1 yemek kaşığı instant maya
    [*=center]Silme ve tepeli nedir? ve ölçü olarak kullandığım bardaklar için Tıklayınız!
Ayrıca

• [*=center]1 su bardağı dolusu ayıklanmış doğranmış zeytin
    [*=center]1 çay bardağı iri kıyılmış ceviz
6365028953_9313913e92.jpg
6365029409_ff414799c0.jpg

Zeytinli Ekmek Yapımı

• [*=center]Ezilmiş patates, maya, tuz, şeker, süt ve yağı yoğurma kabına alıp karıştırın.
    [*=center]Unları bardak bardak ekleyerek yoğurmaya başlayın.
    [*=center]Elinize hâlâ hafifçe yapışan hamura un eklemeyi bırakın ve yaklaşık 7-8 dakika boyunca yoğurun.
    [*=center]Hamur elastik bir hal alıp elinize yapışmayacak bir hale geldiğinde yoğurmayı bırakın.
    [*=center]Hamurun üzerini örtüp (ben yoğurma kabıyla beraber büyükçe bir poşete geçiriyorum) ılık bir ortamda mayalanmaya bırakın.
    [*=center]En az iki, katına çıkan hamuru hafifçe unladığınız düz bir zemine alın.
    [*=center]Elinizle bastırarak büyükçe bir servis tabağı büyüklüğünde yayın.
    [*=center]Üzerine zeytin ve cevizi serpiştirin.
    [*=center]Hamurların kenarlarını içe doğru toplayın ve 2 dakika kadar yoğurarak zeytin ve cevizin hamura iyice karışmasını sağlayın.
    [*=center]Hamuru üç parçaya bölün. İster uzun ister top şeklinde ayarlayıp un serptiğiniz tepsiye aralıklı dizin.
    [*=center]Fırını hafifçe ılıtıp kapatın. Ekmekleri fırına koyup yeniden kabarana kadar bekleyin. Bunu mutlaka yapın! Yoksa ekmekleriniz istenilen şekilde kabarık ve yumuşak olmaz.
    [*=center]Kabaran ekmekleri 200 derececeye ayarladığınız fırında pişirmeye başlayın.
    [*=center]Üzerleri pembeleşince ısıyı 170 dereceye düşürün ve tamamen kızarana kadar bekleyin. Eğer hamuru 4-5 parçaya böldüyseniz pişirme süresi daha da kısalacaktır.
    [*=center]Kızaran ekmekleri fırından alın. Üzerine hafif su serpiştirin. Bir süre dinlenip içini çekmeleri için üzerlerini pamuklu bir örtüyle örtüp bekletin. 1 saat kadar bekledikten sonra dilimleyip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

6362170689_f80b73f3c7.jpg

Bu da ekmeğimizin iç dokusu. Gerçekten hazır somun ekmekler kadar yumuşacık bir ekmekti.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt