Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ZEMZEM (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Zemzem, Hz. Hacer'in Kâbe-i Muazzama'nın yanında susuzluktan kıvranmakta olan oğlu İsmâil için, su aramak maksadıyle defalarca Safâ ile Merve tepesi arasında koşup, çâresizlik içinde etrafına bakındığı bir zamanda, Kâbe'nin hemen yanından Allâhü Teâlâ'nın ihsân ettiği mübârek bir sudur. Hz.Hâcer, birbirine yakın Safâ ve Merve tepeleri arasında su aramak maksadıyle yedi defa koşmuş ve en sonunda, bir kuşun ayağının pençesi ve kanadıyle yeri kazdığını, oradan suyun çıktığını görmüş, koşarak gelip, suyun akıp gitmemesi için önüne bent (gölet) yapmış ve bu sudan kırbasını doldurarak oğluna içirmiştir.

İşte bu su bildiğimiz Zemzemi şerif olup, Mevlâmız kuşu vâsıta kılmak suretiyle lütfu İlahi olarak bu şifalı suyu müminlere ihsan buyurmuştur.

Zemzem ayakta, kıbleye dönülüp, Salavât-ı Şerîfe okunarak ve niyet edilerek içilir.

Hz.Peygamberimiz; "Zemzem ne için içilirse onadır" buyurmuşlardır.

Meselâ, bir insan karnı aç olsa da doymak niyetiyle içse doyar, susuz olsa da susuzluğum geçsin diye niyet ederek içse susuzluğu gider. En güzeli, «bütün dertlerime şifâ olsun, bana feyiz ve nur olsun diye niyet ederek içilmesidir.»

Vaktiyle Cürhüm kabîlesinden Mudad, Mekke'ye düşman saldırınca, kaçarken Kâbe'nin bütün hazînelerini Zemzem kuyusuna atmış, kuyunun üstünü de toprak seviyesinde tesviye ederek, belirsiz bir hâle getirmişti. Nice yıllar sonra, Rasulüllah Efendimiz'in dedeleri Abdulmuttalib gördüğü bir rü'ya ile Zemzem'i açıp meydana çıkardı, temizledi. İçinden zırhlar, kılıçlar ve altundan geyik heykelleri çıktı. Kuyu temizlenince eskisi gibi bol bol su kaynamağa başladı. Abdulmuttalib'in bu hizmeti çok makbûle geçti.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ZEMZEM

ZERDA ABLA BEN ZEMZEM SUYUNUN HZ İSMAİLİN AYAGINI YERE VURDUGUNDA ÇIKTIGINI BİLİYORDUM.EMEGİNE SAGLIK

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim cümlemizden razı olsun değerli kardeşim önemli olan bilmeye çalışmaktır rabbime emanet ol

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim cümlemizden razı olsun dua ile

serap bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı

zerda
abla
bende fatoş kardeş gibi hz.İsmail in ayağını vurduğu yerden çıktı diye biliyorum birde ben geçen gün size bir şey sormuştum bu erkeklerde sakalın sünnet olduğu konusu varken bayanların ne sıkması konusuna gelinmişti ben de bizler bayan olarak ne kullanmalıyız demiştim bana bilgi verirseniz sevinirim şimdiden Allah razı olsun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim aslında ben o açıklmayı yaptım hatırlıyorum bir hanıma evinin içinde helali olana karşı istediğini kullanabilir ama bu kullanılan şey namaza abdeste oruca mani ise zedeleyici ise kullanmamak gerek bence bir bayan dışarı çıkarken doğal olmalı ter kokmasın soğan sarımsak vb kokmasın en uygunu budur kardeşim inanınki çok dikkat çekiyor bir bayanın güzel kokması ben acizane olarak dikkat etmeliyiz derim

yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.resulugulu.com
RE: allah razı olsun

RE: allah razı olsun

paylaşımın için çok sağol emeğine sağlık B)

gulbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Bu önemli açıklayıcı bilgi için allah razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt