Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ZAMANIN Sahabesi Olmak İster Misiniz? (1 Kullanıcı)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
billed.asp

Herkese sorduğumuzda alacağımız cevap genelde aynıdır.''Asrı Saadet'te yaşamak ister misiniz?'' Birçoğumuzun cevabı: ''Tabii kim istemez?'' olacaktır.Evet tabii kim istemez değil mi? Kim istemez? Ama Mevla, kulu için en iyisini bilir; bu yüzden bizi bu zamanda yaratmış demek ki; bunda bir hikmet var.

Düşünüyorum da acaba o devirde yaşasaydık, biz de Ona iman edecek miydik? Yoksa biz de Ebu Cehil ya da Ebu Leheb gibi ona her türlü eza ve cefayı reva mı görecektik? Düşünüyorum, çok düşünüyorum ve ben: ''Ona iman ederdim.'' diyemiyorum.Diyemiyorum çünkü Ona iman edenlerin çektikleri eziyetleri düşündükçe, kendimde o eziyetleri çekecek imanı göremiyorum.Bu yüzden bu devirde yaşadığıma sonsuz şükrediyorum, sonsuz.... Devrimizde İslam'ı yaşamak o kadar kolay ki.. Tabii ülkemizde tam manasıyla yaşamak, bazı alanlarda zor ama; yine de o devre göre ne kadar kolay değil mi? Ve bizim elimizdeki imkanlar, onların elinde olsaydı, ne yolda, nasıl harcarlardı? Ya bizler? Dalıyoruz sanal aleme, çık çıkabilirsen içinden.. Peki birilerine bir şeyler anlatmak için kullanıyor muyuz neti? Faydalı şeyler öğreniyor muyuz? (inş.öğreniyoruzdur)

Düşünüyorum, ben de Sümeyye validemiz gibi canımı verir miydim? Hazreti Bilal gibi taşlar altında ezilir miydim ya da Hazreti Ebu Bekir gibi malımın tamamını verir miydim diye ama ben bunların hiç birine: ''Evet Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) için malımı ve canımı seve seve verirdim.'' diyecek kadar imanı kendimde göremiyorum.(Mevlam nasip etsin inşAllah(celle celalühü))..

Demek ki Rabbime ne kadar hamdetsem, ne kadar şükretsem az...

''Zamanın sahebesi olmak'' dedim.Şimdi size bir soru: ''Zamanımızın sahebesi olmak ister misiniz?'' ''Nasıl?'' derseniz, çok kolay.. Madem Rasullullah zamanında yaşamadık, biz de onun yaşadığı şekilde yaşarız ve ona layık bir sahabe oluruz...

Peygamber Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) (Sallallahu Aleyhi veSellem) Hazreti Ali'ye (Radıyallahu Anh) :"Ya Ali, bakış bakışı takip etmesin, ilk bakış senindir (mübahtır), ancak ikinci bakışa hakkın yoktur." (Ebu Davut-Tirmizi) buyurmuştur.

Bir kişi Cüneyd-i Bağdadi Hazretlerine: 'Gözlerimi haramdan nasıl korurum?' diye sordu.. Cüneydi Bağdadi Hazretleri de: 'Seni görenin bakışının, senin bakışından önce olduğunu düşünerek...' demiş..

Gerçekten bu bilinçte olduktan sonra, bakamıyorsunuz harama.. Deneyin bir..Siz de göreceksiniz ..

Devrimizde, ''gözleri kapalı olmak çok önemli..Büyüklerimiz: ''Kalp, gözün arkasındadır.'' demişler. Ne kadar doğru...
''Yabancı kadına şehvetle bakmak, şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Kim onu, Benim korkumdan dolayı terk ederse, kalbine öyle bir iman neşvesi (yani lezzet) ve halâveti atarım ki, onun zevkini gönlünün derinliklerinde duyar.”

(Hadis-i Kudsi)

Bir radyo programında dinlemiştim..Spiker: ''Haramların, fiziki durumumuzu değiştirmemesi bir imtihandır.'' demişti.Çünkü bizden önceki ümmetler bir günah işledikleri zaman, hemen şekilleri değişirdi.Maymun, hınzır ya da başka suretlere dönerlerdi.

Allah'a söz verelim; bu çağın sahabesi olalım.Bizimle, Rabbimiz meleklere karşı övünsün, melekler bize tebessümle baksın. İstemez misiniz, kim istemez ki?

Mevlamız, cümlemizi zamanımızın sahabesi yapsın inşAllah(celle celalüh) (Amin)
30 Ağustos 2007 / Alıntı

billed.asp

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm güzel kardeşim maaşallah ne güzel yazmış yazan emeğine sağlık istemezmiyiz isteriz tabi hele de olmak bu kadar kolayken :)

mir_erhan

Moderator
esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berkatüh...
Allah celle celalüh bunu yazandan ve paylaşıp nasiplenmemize vesile olduğun için senden razı olsun...
sevgili aliye kardeşim o kadar güzel faideli bilgi dolu konular açıyorsun ki sürekli takip ediyorum gıpta ile okuyorum paylaşımlarını...
bazen okunmuyor diye bir his doğsada içerimizde bir gün değil bi gün elbet birilerine faide sağlıycak şuuru bulunsun hep...
Rabbim devamını nasip etsin inşallah..Rabbim bizleri iman şuuru ile bilnçlenen ve uygulayıp tebiliğe müracaat edenlerden eylesin inşallah...
Tekrar Allah celle celalüh senden razı olsun kardeşim
selam ve dua ile

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
selamun aleyküm güzel kardeşim maaşallah ne güzel yazmış yazan emeğine sağlık istemezmiyiz isteriz tabi hele de olmak bu kadar kolayken :)

Ve Aleyküm Selam Tuğba kardeşim..
Rahman cümlemize, zamanın bir sahabesi olmayı nasip etsin; onları, onlar yapan vasıflara eriştirsin inşallah.. Teşekkür ederim kardeşim.
Selam ve Dua ile.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

6a533261ed7879d8lf0cw8.jpg

= SAHABE YÜREKLİ GÖNÜLLER =

Hamd Alemlerin Rabbine;Salat ve Selam Onun Kulu ve Elçisi,Gönüllerin Efendisi Muhammed(a.s.)üzerine olsun.

“Onlar ki,gayba inanırlar,namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.Yine onlar, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler.İşte onlar, Rablerinden gelen bir hidayet üzeredirler ve kurtuluşa erenler de ancak onlardır.”

Rasulullah'tan yansıyan nurla aydınlananlardır onlar…
Hz.Peygamberden Hakk'a uzanan hidayet yolunun işaret taşlarıdır onlar…
Vahyi tüm yüceliğiyle ve bedeliyle omuzlayan yiğitlerdir onlar….
Onlar; Allah için canlarından, mallarından, yurtlarından, ehlinden.... geçenlerdir.

Ya bugünün sahabeleri…

Asrı Saadet rüzgarları estirmenin çabasında olanlar…
Gönüller Sultanının iki parmağını birleştirerek ashabına gösterdiği “Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yanyanayız” buyurduğu mananın peşine düşen;

Savaşlarla dağılmış, parçalanlmış, afetlerle yıkılmış, acılarla yorgun ve hasta düşmüş yüreklere ilaç olmaya çalışanlar….

Kur-an’ın söylemiyle “Size ne oldu da yolunda ve “Rabbimiz! Bizi,halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize tarafından bir sahip gönder bize katından bir yardımcı yolla!” diyen zavallı erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz!” ayetinin işaret ettiği feryatlara kulak tıkamayanlar…

Evet onlar da bu günün sahabeleri olmanın gayretinde... Rasulullah'ın sahabesine dahil olabilme sancısını yüreklerinde taşıyanlardır..

En zor zamanlarımızda, ihtiyaç anlarımızda Rabbim hep bu güzel mü'min ve mü'mineleri vesile kılar bizlere..

SAHABE YÜREKLİ GÖNÜLLERDİR ONLAR….
Uğradıkları yerlerde masum çocukların gözlerindeki ışık olup neşe saçarlar.Misk kokuları gibi etrafa huzur yayarlar … Ve yetim ve mazlum yüreklere umut olurlar…

Rabbim bizleri de onlar gibi bakıp onlar gibi görebilenlerden eylesin inş.AMİN….

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun aleyküm değerli kardeşim
Kim sitemezki kardeşim. Sahabe olmayı ...
Aslında çok zor değil örneklere bakınca
en azından elimizden gelen gayreti sarfetmeye çalışalım ki,
sonunda felaha erenlerden olalım inşaALLAH.
Emeğinize sağlık...Rahman her iki cihanda razı olsun sizden.
Selam ve dua ile....

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
Hasan basri k.s buyuruyor ki siz sahabe efendilerimizi görseydiniz deli derdiniz onlar sizi görseydi inanmış demezlerdi.. inanmak ve inandığı gibi yaşamak dünyadaki en güzel şey..
.Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), “Ashabım gökteki yıldızlar gibidir; onlardan hangisinin izinde giderseniz gidiniz, mutlaka hidayeti bulur, doğru yolda ilerlemiş olur ve kurtuluşa erersiniz.” buyurmuştur.
Rabbimiz yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de sahabeden bizlere nasıl bahsediyor:

“Muhammed Allah'ın elçisidir. Onun yanında bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûa varırken secde ederken görürsün. Allah'tan lütuf ve rıza isterler. Yüzlerinde secdelerin izinden nişanları vardır. Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır. İncil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ziraatçıların da hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir. Allah inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.” (Fetih Suresi/29 .Ayet)

‘Göğermiş ekinler kadar hayat dolu, taptaze filizler kadar coşkulu bu topluluk, Fetih suresinde Allah’ın çiftçileri imrendiren bir ekine benzettiği sahabiler olmalı’.

Bu geri çekilenler biziz; bu ayaklarımızı gerisin geri döndürenler ise sahabiler..... Bir çıkış yolu arıyorsa ahir zaman mü’minleri, sahabilerin durumunu örnek almalı...

“Muhacirlerle Ensardan Sabikun-i evvelin =İslam'da ilk grubu oluşturanlar ve iyi amellerle onların ardınca gidenler, işte Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah'tan razı oldular ve onlara altlarından ırmaklar akan cennetler hazırladı ki, içlerinde ebedi kalacaklar. İşte büyük kurtuluş budur.” (Tevbe Suresi/100.Ayet)

Allahcc yar ve yardımcınız olsun gönüldaşımız...
Allahcce emanet olasınız...O EN GÜZEL VEKİLDİR...
BESMELE...SELAM...DUA...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berkatüh...
Allah celle celalüh bunu yazandan ve paylaşıp nasiplenmemize vesile olduğun için senden razı olsun...
sevgili aliye kardeşim o kadar güzel faideli bilgi dolu konular açıyorsun ki sürekli takip ediyorum gıpta ile okuyorum paylaşımlarını...
bazen okunmuyor diye bir his doğsada içerimizde bir gün değil bi gün elbet birilerine faide sağlıycak şuuru bulunsun hep...
Rabbim devamını nasip etsin inşallah..Rabbim bizleri iman şuuru ile bilnçlenen ve uygulayıp tebiliğe müracaat edenlerden eylesin inşallah...
Tekrar Allah celle celalüh senden razı olsun kardeşim
selam ve dua ile

Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatühü değerli abimiz.
Rahman sizden de razı olsun, değerli yorumlarınızla sizler de hayırlara vesile oluyorsunuz inşallah.. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.. Rahman, her daim faydalı olabilmeyi nasip etsin cümlemize.. Amin, dualarınıza.. Rabbimiz makbul eylesin..
Allah c.c, 21. yüzyılın Asr-ı Saadetini inşa etmeyi ve gönüllerimizi sahabe vasıflarıyla zırhlandırmayı bizlere nasip eylesin..
Rabbimize emanet olunuz inşallah. Selam ve Dua ile.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm canım kardeşim,konun ilgimi çekti.aboneliklerime ekleyip akşam okumayı düşünüyorum.şu an müsait değilim.her zaman güzel konularla bizleri mutlu ediyorsun.Allah razı olsun canım.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
21.yüzyılda MUS'AB olmak

Varlıklı bir ailenin nazlı çiçeği...

İkiyüz dirhemlik kıyafetleriyle Mekkelilerin hayranlıkla seyrettiği...

En iyi giyinen, en güzel kokuları süren, en yakışıklı olan, annesinin gözbebeği...

Mekke sokaklarını aydınlatan yüzü, İslam'ın nuruyla daha bir parlak olmuştu, gönlündeki çağlayanı saklamaya çalışmışsa da içine sığmayan hakikatler dışarıya akmış ve Erkam'ın evinde, Kainatın Sultanının önünde Kelime-i Şehadet getirdiği anlaşılmıştı...

Devrin ölçüsüne göre suçluydu Mus´ab, binlerce putu bir kenara itip bir olana taptığı için..''Muhammed bir kuldur; ama Rasuldür.'' dediği için suçluydu Mus´ab ve cezasını, saç teline dahi kıyamayan annesi kesmişti. Biricik oğlunun Müslüman olduğu haberini duyan anne, öfkesinden adeta çılgına dönmüştü, aydınlığın sızamadığı kalbi çatlarcasına çarpıyordu...

Ne bilsindi annesi, Mus'ab Muhammed-ul Emin'i görmüştür, onun tarafından görülmüştür... Öyle bir bakmıştır ki gözlerine o Efendiler Efendisi... Öyle derin bakmıştır ki... Yıllardır boşluğa doğru akan bir nehirdi... Nehirler, özledikleri yere akarlar... Mus'ab bulmuştu... Okyanusunu bulmuştu.. Sonsuz ummanını bulmuştu...

Annesinin hapsettiği odada neylesindi Mus'ab aydınlığı gönlünün nuru parlarken? Yüreği zenginken neylesindi şatafatlı elbiselerini , o sonsuz hazineyi bulmuştu... Ne bilsindi annesi?.. İmanın güzelliğini... Lezzetini...Vazgeçilmezliğini. ..

Bir tarafta Mekke müşriklerinin, bir tarafta annesinin baskısı... Bunlar değildi belki Mus'ab'ın kalbini sızlatanlar ama hicret ediliyordu ve Müslümanlar bölük bölük ayrılıyorlardı vahyin kalbinden... Kalınır mıydı burada, Rasulullah'ın dostları bir bir Habeşistan'a giderken? Geri kalabilir miydi Musab?

Bir yolunu bulup sevgilisinin emri üzere hicret etmişti... Mekke'nin toptan iman ettiği ve zulmün kalktığı yalan haberi Mekkeli müşrikler tarafından yayılınca hemen dönüp gelmiş, ama Mekke'de işkencelerin arttığını ve Müslümanlar için artık hayatın dayanılmaz bir hal aldığını görmüştü...

Baskılar, işkenceler, sıkıntılar, maddi imkansızlıklar, açlıklar... döndürebilir miydi Mus'ab'ları dininden? Tekrar karanlığa hapsedebilir miydi onları?... Ne bilsindi annesi ve ne bilsindi Mekke müşrikleri? İmanın güzelliğini? Vazgeçilmezliğini?

Eski lüks hayatını geride bırakan Mus'ab İslam'ın ilk öğretmeni olarak önce Medine sokaklarını, sonra Medine halkının gönüllerini nurlandırmıştı...

Bedir Kahramanı ve Uhud sancaktarı olarak gökyüzünde bir yıldız olarak yerini almıştı. O yıldızlar kuşağının arasındaki Peygamber Efendimizin "Hangisine tutunursanız doğru yolu bulursunuz"hadisinin bir yıldızıydı..

Ve öldüğünde Mus'ab'ın üzerinde kefen olarak tüm vücudunu örtmeyen bir hırka vardı... Bu durumu gören Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle dedi:" Ey Mus´ab! Sen Mekke'nin en şık ve zarifiydin, Muhakkak ki Allah ve Rasulünün sevgisi sana bütün dünya güzelliklerinden daha değerli geldi."

21 Yüzyilda Mus´ab olmak...

Canımiz, malımız, annemiz, babamız sana feda olsun Ya Rasulallah sözünü çaglar ötesinden bugüne taşımak... Anadan, yardan, serden geçmek, Mus´ab gibi... Şatafatlı ve lüks bir hayatı geride bırakmak... Adımlamak, yürümek, koşmak sonsuz ummana doğru.. Nehir olmak, coşmak, çağlamak, aramak ve bulmak... Dosdoğru olmak, Mus´ab gibi...

Mus'ab olmak... Depresyonların, sıkıntıların, boşlukların, manevi huzursuzlukların kol gezdiği şu çağımızda "İslam"ı keşfetmek, yeniden aydınlanmak İslam'ın nuruyla, yeniden kalplere huzuru, ferahı davet etmek, aydınlığın kalblerimize süzülmesine izin vermek yeniden, tüm kara lekeleri gözyaşıyla yıkamak ve yeniden başlamak hayata. Bütün çilelere, sıkıntılara rağmen, direnmek, vazgeçmemek, taviz vermemek...

Mus'ab gibi...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Esselamun aleyküm değerli kardeşim
Kim sitemezki kardeşim. Sahabe olmayı ...
Aslında çok zor değil örneklere bakınca
en azından elimizden gelen gayreti sarfetmeye çalışalım ki,
sonunda felaha erenlerden olalım inşaALLAH.
Emeğinize sağlık...Rahman her iki cihanda razı olsun sizden.
Selam ve dua ile....

Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatühü gönlü güzel kardeşim..
Allah sizden de ebeden razı olsun, bu güzel dualarınızı makbul eylesin inşallah.. Muhakkak ki zor değildir güzel kardeşim.. Onlar, tebliğin en çetin dönemlerinde böyle olmayı başarabilmişler ise, bu zamanın imkanlarında da şüphesiz ki mesaj aynı mesaj, Kur'an aynı Kur'an, elçi aynı elçidir.. Çağın imkanlarında ne kadar olunabilirse, sonuçta bir nebze de olsa başarabilmek mümkündür.. Rabbimiz muvaffak eylesin inşallah..
Güzel dualarınızda yer almak duasıyla, dualarımdasınız güzel kardeşim benim..
Rabbimiz yar ve yardımcınız olsun.. Selam ve baki Dua ile, selametle kalın..
B)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kıymetli ablam ellerine emeğine temiz yüreğine saglık çok güzel bir paylaşımdı rabbim razı olsun inşallahB)

Rabbim bizleri de onlar gibi bakıp onlar gibi görebilenlerden eylesin inş.AMİN….

amin inşallah BERCESTEM:)

rabbimize emanetsin inşallah
selam du ve muhabbetle
<<B)>>

berat05

Yönetici
esselamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu

esselamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu

billed.asp

Herkese sorduğumuzda alacağımız cevap genelde aynıdır.''Asrı Saadet'te yaşamak ister misiniz?'' Birçoğumuzun cevabı: ''Tabii kim istemez?'' olacaktır.Evet tabii kim istemez değil mi? Kim istemez? Ama Mevla, kulu için en iyisini bilir; bu yüzden bizi bu zamanda yaratmış demek ki; bunda bir hikmet var.

Düşünüyorum da acaba o devirde yaşasaydık, biz de Ona iman edecek miydik? Yoksa biz de Ebu Cehil ya da Ebu Leheb gibi ona her türlü eza ve cefayı reva mı görecektik? Düşünüyorum, çok düşünüyorum ve ben: ''Ona iman ederdim.'' diyemiyorum.Diyemiyorum çünkü Ona iman edenlerin çektikleri eziyetleri düşündükçe, kendimde o eziyetleri çekecek imanı göremiyorum.Bu yüzden bu devirde yaşadığıma sonsuz şükrediyorum, sonsuz.... Devrimizde İslam'ı yaşamak o kadar kolay ki.. Tabii ülkemizde tam manasıyla yaşamak, bazı alanlarda zor ama; yine de o devre göre ne kadar kolay değil mi? Ve bizim elimizdeki imkanlar, onların elinde olsaydı, ne yolda, nasıl harcarlardı? Ya bizler? Dalıyoruz sanal aleme, çık çıkabilirsen içinden.. Peki birilerine bir şeyler anlatmak için kullanıyor muyuz neti? Faydalı şeyler öğreniyor muyuz? (inş.öğreniyoruzdur)

Düşünüyorum, ben de Sümeyye validemiz gibi canımı verir miydim? Hazreti Bilal gibi taşlar altında ezilir miydim ya da Hazreti Ebu Bekir gibi malımın tamamını verir miydim diye ama ben bunların hiç birine: ''Evet Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) için malımı ve canımı seve seve verirdim.'' diyecek kadar imanı kendimde göremiyorum.(Mevlam nasip etsin inşAllah(celle celalühü))..

Demek ki Rabbime ne kadar hamdetsem, ne kadar şükretsem az...

''Zamanın sahebesi olmak'' dedim.Şimdi size bir soru: ''Zamanımızın sahebesi olmak ister misiniz?'' ''Nasıl?'' derseniz, çok kolay.. Madem Rasullullah zamanında yaşamadık, biz de onun yaşadığı şekilde yaşarız ve ona layık bir sahabe oluruz...

Peygamber Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) (Sallallahu Aleyhi veSellem) Hazreti Ali'ye (Radıyallahu Anh) :"Ya Ali, bakış bakışı takip etmesin, ilk bakış senindir (mübahtır), ancak ikinci bakışa hakkın yoktur." (Ebu Davut-Tirmizi) buyurmuştur.

Bir kişi Cüneyd-i Bağdadi Hazretlerine: 'Gözlerimi haramdan nasıl korurum?' diye sordu.. Cüneydi Bağdadi Hazretleri de: 'Seni görenin bakışının, senin bakışından önce olduğunu düşünerek...' demiş..

Gerçekten bu bilinçte olduktan sonra, bakamıyorsunuz harama.. Deneyin bir..Siz de göreceksiniz ..

Devrimizde, ''gözleri kapalı olmak çok önemli..Büyüklerimiz: ''Kalp, gözün arkasındadır.'' demişler. Ne kadar doğru...
''Yabancı kadına şehvetle bakmak, şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Kim onu, Benim korkumdan dolayı terk ederse, kalbine öyle bir iman neşvesi (yani lezzet) ve halâveti atarım ki, onun zevkini gönlünün derinliklerinde duyar.”

(Hadis-i Kudsi)

Bir radyo programında dinlemiştim..Spiker: ''Haramların, fiziki durumumuzu değiştirmemesi bir imtihandır.'' demişti.Çünkü bizden önceki ümmetler bir günah işledikleri zaman, hemen şekilleri değişirdi.Maymun, hınzır ya da başka suretlere dönerlerdi.

Allah'a söz verelim; bu çağın sahabesi olalım.Bizimle, Rabbimiz meleklere karşı övünsün, melekler bize tebessümle baksın. İstemez misiniz, kim istemez ki?

Mevlamız, cümlemizi zamanımızın sahabesi yapsın inşAllah(celle celalüh) (Amin)

30 Ağustos 2007 / Alıntı

billed.asp

Değerli kardeşim

Yazı ne güzel anlatılmış..kendimi okudum sanki..bu soruyu hep sorarım kendime ..ama cevaplar ..o veremediğimiz cevaplar....

Ne yapardık??? Çok ürkütücü ....O' (s.a.v.) nu görüpte Ebu cehillerden olmak ..düşünmek bile istemiyorum

Ancak bu zamanda Allah celle celaluhu nun istediği bir kul olabilmek için elimizden geleni yapmalıyız...Ahireti düşünüp yapmalıyız..Dönüş olmayacak günü düşünüp yapmalıyız
Rabbim rızasına uygun yaşayan kullarından,kardeşlerine örnek olacak zamanın sahabelerinden olmayı nasip eylesin inşallah

Selam ve dua ile Rabbime emanet olunuz

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Hasan basri k.s buyuruyor ki siz sahabe efendilerimizi görseydiniz deli derdiniz onlar sizi görseydi inanmış demezlerdi.. inanmak ve inandığı gibi yaşamak dünyadaki en güzel şey..
.Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), “Ashabım gökteki yıldızlar gibidir; onlardan hangisinin izinde giderseniz gidiniz, mutlaka hidayeti bulur, doğru yolda ilerlemiş olur ve kurtuluşa erersiniz.” buyurmuştur.
Rabbimiz yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de sahabeden bizlere nasıl bahsediyor:

“Muhammed Allah'ın elçisidir. Onun yanında bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûa varırken secde ederken görürsün. Allah'tan lütuf ve rıza isterler. Yüzlerinde secdelerin izinden nişanları vardır. Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır. İncil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ziraatçıların da hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir. Allah inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.” (Fetih Suresi/29 .Ayet)

‘Göğermiş ekinler kadar hayat dolu, taptaze filizler kadar coşkulu bu topluluk, Fetih suresinde Allah’ın çiftçileri imrendiren bir ekine benzettiği sahabiler olmalı’.

Bu geri çekilenler biziz; bu ayaklarımızı gerisin geri döndürenler ise sahabiler..... Bir çıkış yolu arıyorsa ahir zaman mü’minleri, sahabilerin durumunu örnek almalı...

“Muhacirlerle Ensardan Sabikun-i evvelin =İslam'da ilk grubu oluşturanlar ve iyi amellerle onların ardınca gidenler, işte Allah onlardan razı oldu, onlar da Allah'tan razı oldular ve onlara altlarından ırmaklar akan cennetler hazırladı ki, içlerinde ebedi kalacaklar. İşte büyük kurtuluş budur.” (Tevbe Suresi/100.Ayet)

Allahcc yar ve yardımcınız olsun gönüldaşımız...
Allahcce emanet olasınız...O EN GÜZEL VEKİLDİR...
BESMELE...SELAM...DUA...

Allah c.c razi olsun degerli abimiz.
Hayatimizi sekillendirecek, cok önemli alintilardi, Mevla c.c razi olsun; bizleri
onlarin sefaatine nail eylesin; ''sevdigiyle ahirette beraber olacaginin müjdesini alan insana'', Rabbim önce kendisinin ve Habibi'nin sevdikleriyle birlikte olmayi nasip etsin...
Dünyada yarenligimiz ONLAR ile olabilirse, cennette komsuluklar da onlar ile olacaktir.. Yeter ki model, onlar olsun..
Baki Dua ile kalin insallah.

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm aliye kardeşim...
o kadar güzel paylaşımların var ki inan okuyunca hem çok haz alıyoruz
hem bilgi açısından çok güzel nasipleniyoruz
ve ellerine sağlık buda onlardan birisidir..
yalnız kaç gündür göremedik merak ettik ve gelmezsen inan çok üzülürdük(m)
biz cevap veremezsekte yetiştiremezseke kesinlikle nasipleniyoruz..
ve benim gibi birçok arkadaşımız da bu bilgilere muhtacız
bir yerden tutunduk inşallah....ve inşallah sağlam tutunmuşuz..
inşallah tebliğde ve bildiklerinizi paylaşımda hep böyle cömert olur esirgemezsiniz

Rabbimiz daim etsin...
senden de razı olsun aliye kardeşim...
selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin aliyecim bu güzel paylaşımdan dolayı Rabbim mükafatını versin inşallah. hiç okumadığım bir hadis okudum sayende çok büyük bir kazanç benim için Allah razı olsun senden. selamün aleyküm.

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
SELAMÜN ALEYKÜM ALİYE KARDEŞİM ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM.ZORLUKLAR KARŞISINDA TAKVASINI KAYBETMEYEN İNSANA NE MUTLU.İBADETLER ZORLUKLAR KARŞISINDA YAPILIRSA DAHA BİR DEĞER KAZANIR.ALLAH CÜMLEMİZİ KUR'AN LA AMEL EDEN RESULLULLAH EFENDİMİZİN GİTTİĞİ YOLDA N GİDEN KULLARINDAN EYLESİN SELAM VE DUA iLE

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
selamün aleyküm aliye kardeşim...
o kadar güzel paylaşımların var ki inan okuyunca hem çok haz alıyoruz
hem bilgi açısından çok güzel nasipleniyoruz
ve ellerine sağlık buda onlardan birisidir..
yalnız kaç gündür göremedik merak ettik ve gelmezsen inan çok üzülürdük(m)
biz cevap veremezsekte yetiştiremezseke kesinlikle nasipleniyoruz..
ve benim gibi birçok arkadaşımız da bu bilgilere muhtacız
bir yerden tutunduk inşallah....ve inşallah sağlam tutmuşuz..

Rabbimiz daim etsin...
senden de razı olsun aliye kardeşim...uzattım kusura bakma..
sen okuyunca istersen silebilrim...

selam ve dua ile

Ve Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatühü degerli abimiz.
Rabbimiz c.c sizden de razi olsun, sizlerin de hayirli ve istifadeli calismalarinizdan istifadelenmeyi bizlere nasip etsin insallah.. Hüsn-ü zanniniz ve ilginiz icin tesekkür ederim..
Mesajinizi silmenizin benim acimdan bir sakincasi yoktur, silinmesini istiyorsaniz, mesajinizi siz daha sonra düzenleyebilirsiniz, ben de degistirebilirim..
Rahman ve Rahim Mevla'ya emanet olunuz.
Selam ve Dua ile kalin.

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Ya bugünün sahabeleri…

Asrı Saadet rüzgarları estirmenin çabasında olanlar…
Gönüller Sultanının iki parmağını birleştirerek ashabına gösterdiği “Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette işte böyle yanyanayız” buyurduğu mananın peşine düşen;

Savaşlarla dağılmış, parçalanlmış, afetlerle yıkılmış, acılarla yorgun ve hasta düşmüş yüreklere ilaç olmaya çalışanlar….

Kur-an’ın söylemiyle “Size ne oldu da yolunda ve “Rabbimiz! Bizi,halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize tarafından bir sahip gönder bize katından bir yardımcı yolla!” diyen zavallı erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz!” ayetinin işaret ettiği feryatlara kulak tıkamayanlar…

Evet onlar da bu günün sahabeleri olmanın gayretinde... Rasulullah'ın sahabesine dahil olabilme sancısını yüreklerinde taşıyanlardır..

En zor zamanlarımızda, ihtiyaç anlarımızda Rabbim hep bu güzel mü'min ve mü'mineleri vesile kılar bizlere..

SAHABE YÜREKLİ GÖNÜLLERDİR ONLAR….
Uğradıkları yerlerde masum çocukların gözlerindeki ışık olup neşe saçarlar.Misk kokuları gibi etrafa huzur yayarlar … Ve yetim ve mazlum yüreklere umut olurlar…

Selamın Aleyküm Aliye kardeşimiz...
amin... amin...binlerce aminler diyoruz güzel duanıza.
Rabbimizin iltifatlarına mazhar olmuş nice gönül erleri davası uğruna
gayretullahın azametindedirler.Rabbimiz bu kardeşlerimizin yolunu emin eylesin ve kolaylıklar lütfetsin.
Onların açtıkları nurlu yollardan gidebilmeyi Rabbimiz bizlerede nasip eylesin inşaAllah...

Bakabilirsek , bakılırız.

Görebilirsek, görülürüz.

Yüceler yücesi Rabbimiz , gözümüzden ve gönlümüzden kendini unutturmasın ve kendine hakiki dost edindirsin...

Selamet-i iman diliyorum sizlere...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt