Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yetim ...!! (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Değerli kardeşim...
Ben de eşimle birlikte evimize yakın bir çocuk yuvasını ziyaret etmiştik...
Kimi öksüz, kimi yetim, kimi de anne-baba ayrılmış çocuklar genelde...

O kadar sokuluyorlar ki bizlere...
Herşeyleri var maşallah maddi olarak...
Ama eksik olan ve onların istedikleri SEVGİ ve ŞEFKAT...

Rabbim gönlünüze göre versin inşallah...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Değerli kardeşim...

Ben de eşimle birlikte evimize yakın bir çocuk yuvasını ziyaret etmiştik...
Kimi öksüz, kimi yetim, kimi de anne-baba ayrılmış çocuklar genelde...

O kadar sokuluyorlar ki bizlere...
Herşeyleri var maşallah maddi olarak...
Ama eksik olan ve onların istedikleri SEVGİ ve ŞEFKAT...

Rabbim gönlünüze göre versin inşallah...

_______aleykum selam abi..
ne güzel yapıyormussunuz .. rabbim razı olsun .. eşinize gönül dolusu muhabbetlerimi iletirseniz sevinirim ..
çocuk esirgeme kurumlarından ramazan ayında iftara .. çocuk grubu alına biliniyor.. bir gözetmenle beraber çok mutlu oluyorlar...: )

annem ve komşuları .. yemek yapmaya gidiyorlar fırsat buldukça...

sizin dediginiz gibi onların istedikleri ilgi ve şevkat .. geri kalanını devletimiz zaten yapıyor ..yanlız olmadıklarının hissetirmek onları çok mutlu ediyor ..
onların gözlerindeki o masum ışıltıyı görmeye degmezmi abi.. : )

selam ve dua ile ________

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Selamın aleyküm Aminenur kardeşim...

Buruk bir gönül ile tüm yazılanları okumaya gayret ettim.En çok acizlere ve zayıflara ikramda bulunan Rabbimiz sizden ve yazıları ile iştirak eden kardeşlerimizden razı ve hoşnut olsun.

Rahmet ve bereket ayının yaklaştığı bu günlerde gönlümüzün ulvi duygularla doygunlaştığını hissediyor , yazılarınızın tesirinin daha kalbi olduğuna tanıklık ediyoruz.

Yüceler yücesi Rabbimiz , yetimlerimize dinimizin emrettiği şekilde davranış sergilemeyi nasip etsin ve bu hususta bize gayret versin inşaAllah.

selametle kalınız . . . . .

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamın aleyküm Aminenur kardeşim...

Buruk bir gönül ile tüm yazılanları okumaya gayret ettim.En çok acizlere ve zayıflara ikramda bulunan Rabbimiz sizden ve yazıları ile iştirak eden kardeşlerimizden razı ve hoşnut olsun.

Rahmet ve bereket ayının yaklaştığı bu günlerde gönlümüzün ulvi duygularla doygunlaştığını hissediyor , yazılarınızın tesirinin daha kalbi olduğuna tanıklık ediyoruz.

Yüceler yücesi Rabbimiz , yetimlerimize dinimizin emrettiği şekilde davranış sergilemeyi nasip etsin ve bu hususta bize gayret versin inşaAllah.

selametle kalınız . . . . .

_______Aleykum selam kıymetli abim ..
ALLAH cc razı olsun ..
dualarınızı eksik etmeyiniz bu kardeşinizden..

rabbim gören göz ,işiten kulak, hisseden yanan .. bir kalb nasip etsin cümlemize...

cevremizle olup bitenlere ., gerçekten muhtaç sahiplerine ..
tam salih niyet ve digergamlıkla yaklaşmayı .. nasip eylesin ..

ramazan-ı şerifiniz şimdiden mübarek olsun ...
hayırlara vesile olsun inşaALLAH ..
Selam ve saygı ile ..B)_______

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
S.A. kardeşim...Allah razı olsun...
Çok önemli manalı ve güzel bir paylaşım olmuş...
Söz konusu yetim olunca etkilenmemek mümkün değil...
benim bulunduğum yerde yetimhane yok ama İzmirdeyken uğramak bir kere nasip oldu...
Çok duygusal bir süreç sizden ayrılmak istemiyorlar:(Orada bir ömür boyu kalmak istesende şartlar uymuyor..Gerçekten yetimlerimizi ve yaşlılarımızı ziyaret edip onların dualarını almamız gerekiyor...Bütün büyük şehirlerdeki kardeşlerim inşallah en yakın zamanlarda ziyaretlerine gidersiniz..Rabbim bizlerede hayır işleyebileceğimiz kapılar açar inşallah...
yüreği güzel kardeşim inşallah yüreğindeki bütün hayırlı dualar kabul olur...Yetimhanelerde gönüllü annellik görevi varmış eğer bulunduğunuz yerde yetimhane varsa başvurun...
dualarda buluşmak dileğiyle...
Allah'a emanet olun

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamün aleyküm kardeşim amine nur bi süredir siteye giremedim girdiğimde ise senin konun beni bi hayli etkiledi
güzel Rabbim gönlüne göre verir inşallah
kısa bi süre yuvada çalışan öğretmen arkadaşlarım vesilesiyle .oraları tanıma ve yaşama fırsatım olmuştu. her seferinde boğazımda düğümlerle ayrılırdım.
oradakiyetiştirme yurdundaki çocuklar. hakikaten sevgiye aç ve mazlumlar.
madem bu kadar çok istiyorsunuz yakınınızdaki yetiştirme yurduna başvurabilir manevi anne rolü üstlenebilirsiniz
elinizdeki küçük bir paket şekerden ne kadar mutlu olduklarını göreceksiniz
sebebi şekerler değil önemsendiklerini hissetmeleri..
size anne diyebilirmiyim sözleriyle bile karşılaşabilirsiniz....
hiç şaşırmayın çünki ordaki çocukların hepsi anne sevgisine hasret ve hayalindeler..
dedimya Rabbim gönlünüze göre versin kardeşim..

herkese hayırlı geceler inşallah..

______aleykum selam ..
teşekkürler kardeşim .. düşüncelerinizi paylaştıgınız için..
anlatırken aynı çoşku ve heyecanınızı sizden hissedebiliyorum
ne güzel ..
inşaALLAH . . hayır olsun .. : )
ALLAH 'a emanet olnunuz ..
selam ve dua ile ________

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan
fakiri doyur, yetimin başını okşa!”
İbn-i Hanbel, II, 263, 387

Kim üç yetimi yetiştirir, nafakasını temin ederse, sanki ömrü boyu geceleri namaz kılmış, gündüzleri oruç tutmuş ve sabahtan akşama yalın kılıç Allah yolunda cihad etmiş gibi sevap alır. Keza, ben ve o, şu iki parmak gibi cennette kardeş oluruz” (İbn-i Mâce, Edeb, 6)

Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır...” (İbn-i Hanbel, V, 250)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
vefa.JPG

Başı okşanmayan yetimin
Yusuf misali düştüğü kuyudan
Geçmemesi kervanın

Son umutla elini tutmayanın
Âma gözlerindeki

Siyah mı vefa

Sizce neydi vefa???

ferahhfeza/aminenur

mir_erhan

Moderator
esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh.

allah celle celalüh sizden razı olsun kardeşim.
çok hoşuma gitti bu konu..
konu ve yorumlar duygusallığın doruğa çıkmasına yetiyor.
yüreklerimizi okşayan manevi bir şey...
Rabbimiz hepimize nasip etsin böyle hayırlar işlemeyi.

en çok etkilendiğim bu hadis oldu.

....''kim müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse affedilmez bir günah (şirk ) işlemişse llah onu mutlaka cennete koyacaktır''..(Tirmizi bir)
MAŞALLAH...MAŞALLAH..MAŞALLAH.

ellerine yüreğine sağlık kardeşim.
Alemlerin sahibi EVVEL ve AHİR olana EMANET OLUN

selam ve dua ile

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan, fakire yedir, yetimin başını okşa!” buyurmuştur. (Ahmed bin Hanbel, II, 263, 387)

Şeyh Sâdî, şu nasîhatte bulunur:

“Hizmetteki fazîlet, kendini güçlü-kuvvetli ve sıhhatli gördüğün zaman, şükrâne olmak üzere zayıfların yükünü çekmektir.”

Susuzluktan çatlamış bir toprağın bereketli yağmurlara hasret duyması gibi toplumumuzda hizmet ve alâkaya en fazla muhtaç kesimlerin başında, bir kanadı kırık olan yetimler ve yoksullar gelmektedir. Onlar bize Allâh’ın emânetleridir.

Cenâb-ı Hak birçok âyet-i kerîmede, Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de pek çok hadîs-i şerîfte, muhtaçlara hizmeti teşvik ederek yetim ve yoksulların himâyesinin zarûrî olduğunu bildirmişlerdir. Âyet-i kerîmelerde şöyle buyrulur:

“Yetimlere mallarını verin, temizi verip murdarı almayın, onların mallarını kendi mallarınıza katarak yemeyin...” (en-Nisâ, 2)

“...Sana yetimler hakkında da sorarlar. De ki: Onların gerek kendilerini, gerek mallarını ıslâh edip geliştirmek, elbette hayırlı bir iştir...”

(el-Bakara, 220)

“Sana Allâh yolunda kimlere ve ne harcayacaklarını sorarlar. De ki: İnfâk edeceğiniz mal; anne-baba, akrabâlar, yetimler, yoksullar ve yolda kalmış garipler için olmalıdır...”(el-Bakara, 215)

“Yetimleri evlenme çağına gelinceye kadar gözetip deneyin...” (en-Nisâ, 6)

“Mîras taksîm edilirken vâris olmayan akrabâlar, yetimler, fakirler de orada bulunuyorlarsa, onlara da bir şey verin ve gönüllerini alacak tatlı sözler söyleyin.” (en-Nisâ, 8)

“...Yetimlerin haklarını tam vermekte adâleti gözetin. Yaptığınız her hayrı Allâh mutlakâ bilir.” (en-Nisâ, 127)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
S.A. kardeşim...Allah razı olsun...
Çok önemli manalı ve güzel bir paylaşım olmuş...
Söz konusu yetim olunca etkilenmemek mümkün değil...
benim bulunduğum yerde yetimhane yok ama İzmirdeyken uğramak bir kere nasip oldu...
Çok duygusal bir süreç sizden ayrılmak istemiyorlar:(Orada bir ömür boyu kalmak istesende şartlar uymuyor..Gerçekten yetimlerimizi ve yaşlılarımızı ziyaret edip onların dualarını almamız gerekiyor...Bütün büyük şehirlerdeki kardeşlerim inşallah en yakın zamanlarda ziyaretlerine gidersiniz..Rabbim bizlerede hayır işleyebileceğimiz kapılar açar inşallah...
yüreği güzel kardeşim inşallah yüreğindeki bütün hayırlı dualar kabul olur...Yetimhanelerde gönüllü annellik görevi varmış eğer bulunduğunuz yerde yetimhane varsa başvurun...
dualarda buluşmak dileğiyle...
Allah'a emanet olun

aleykum selam güzel kardeşim ..

mevla cümlemizden razı olsun ...
inşaALLAH .. güzel dualarınıza kalbi aminler ALLAH cc RAZI OLSUN ..

Gönüllü annelik kulaga ne güzel geliyor degilmi..: )
rabbim hayırlar nasip etsin ... çok çok teşekkür ederim B)

selam ve dua ile ramazanın-ı şerifiniz mübarek olsun ...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh.

allah celle celalüh sizden razı olsun kardeşim.
çok hoşuma gitti bu konu..
konu ve yorumlar duygusallığın doruğa çıkmasına yetiyor.
yüreklerimizi okşayan manevi bir şey...
Rabbimiz hepimize nasip etsin böyle hayırlar işlemeyi.

en çok etkilendiğim bu hadis oldu.

....''kim müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse affedilmez bir günah (şirk ) işlemişse llah onu mutlaka cennete koyacaktır''..(Tirmizi bir)
MAŞALLAH...MAŞALLAH..MAŞALLAH.

ellerine yüreğine sağlık kardeşim.
Alemlerin sahibi EVVEL ve AHİR olana EMANET OLUN

selam ve dua ile

________aleykum selam kardeşim..
güzel ALLAHIM cümlemizden razı olsun...
teşekkür ederim degerli kardeşim ..
ramazan-ı şerifiniz mübarek olsun .. hayırlara vesile olsun inşaALLAH ..
SELAM VE DUA İLE ..________

_YUSUF_

Yönetici
Selamun Aleykum kardeşim
Bu bereketli aylarda bunu tekrar anımsatmanız gerçekten hem yüreğimizi
burktu hemde daha çok çabalayabilmek adına içimizeki şevki arrtırdı.

Hayırlı ve bereketli paylaşımından dolayı mevla ecrinizi bol versin inşaAllah
Bu vesile ile hayırlı ve bereketli bir ramazan geçirmenizi dilerim.

ferahhfeza/aminenur
Bu arada anımsamışta oldum kardeşim :)
Selam saygı ve gönül dolu muhabbetlerimle

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan, fakire yedir, yetimin başını okşa!” buyurmuştur. (Ahmed bin Hanbel, II, 263, 387)

Şeyh Sâdî, şu nasîhatte bulunur:

“Hizmetteki fazîlet, kendini güçlü-kuvvetli ve sıhhatli gördüğün zaman, şükrâne olmak üzere zayıfların yükünü çekmektir.”

Susuzluktan çatlamış bir toprağın bereketli yağmurlara hasret duyması gibi toplumumuzda hizmet ve alâkaya en fazla muhtaç kesimlerin başında, bir kanadı kırık olan yetimler ve yoksullar gelmektedir. Onlar bize Allâh’ın emânetleridir.

Cenâb-ı Hak birçok âyet-i kerîmede, Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de pek çok hadîs-i şerîfte, muhtaçlara hizmeti teşvik ederek yetim ve yoksulların himâyesinin zarûrî olduğunu bildirmişlerdir. Âyet-i kerîmelerde şöyle buyrulur:

“Yetimlere mallarını verin, temizi verip murdarı almayın, onların mallarını kendi mallarınıza katarak yemeyin...” (en-Nisâ, 2)

“...Sana yetimler hakkında da sorarlar. De ki: Onların gerek kendilerini, gerek mallarını ıslâh edip geliştirmek, elbette hayırlı bir iştir...”

(el-Bakara, 220)

“Sana Allâh yolunda kimlere ve ne harcayacaklarını sorarlar. De ki: İnfâk edeceğiniz mal; anne-baba, akrabâlar, yetimler, yoksullar ve yolda kalmış garipler için olmalıdır...”(el-Bakara, 215)

“Yetimleri evlenme çağına gelinceye kadar gözetip deneyin...” (en-Nisâ, 6)

“Mîras taksîm edilirken vâris olmayan akrabâlar, yetimler, fakirler de orada bulunuyorlarsa, onlara da bir şey verin ve gönüllerini alacak tatlı sözler söyleyin.” (en-Nisâ, 8)

“...Yetimlerin haklarını tam vermekte adâleti gözetin. Yaptığınız her hayrı Allâh mutlakâ bilir.” (en-Nisâ, 127)

ALLAH razı olsun güzel kardeşim .. B)

*ayşe*

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardesım.yuregınıze saglık.Rabbım her daim zihin acıklıgı versın ınsallah.Hayırlı razmazanlar,hayırlı cumalar.

Selametle...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamun Aleykum kardeşim
Bu bereketli aylarda bunu tekrar anımsatmanız gerçekten hem yüreğimizi
burktu hemde daha çok çabalayabilmek adına içimizeki şevki arrtırdı.

Hayırlı ve bereketli paylaşımından dolayı mevla ecrinizi bol versin inşaAllah
Bu vesile ile hayırlı ve bereketli bir ramazan geçirmenizi dilerim.

ferahhfeza/aminenur
Bu arada anımsamışta oldum kardeşim :)
Selam saygı ve gönül dolu muhabbetlerimle

aleykum selam kardeşim ..teşekkür ederim . .
rabbim razı olsun ..

evet anımsamış oldunuz .. öyle olsun bakalım .. : )
selam ve dua ile

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
aglayan-cocuk1.jpg

“Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır...” (İbn-i Hanbel, V, 250)
Her saç teline karşılık bir sevap, ne büyük mükâfattır! Şu hâlde yüreğinden kopup gelen derin bir şefkat duygusuyla bir yetimi kucaklayıp bağrına basan, yanaklarına öpücükler konduran, ona yalnızlığını ve yetimliğini unutturmaya çalışan bir kimse, ilâhî rahmet sağanağı altında yıkanmış ve günahlarından arınmış olmaktadır.
Bir yetim gülüyorsa, başına şefkat eli değdiği içindir. Bir yetim gülüyorsa, bütün bir toplum gülüyor demektir. Zira yetime gösterilecek iyi muamelenin dünya hayatında kalp huzuruyla yaşamak için önemli bir vesile olduğu unutulmamalıdır. Fahr-i Kâinât -sallallâhu aleyhi ve sellem- kalbinin katılığından şikâyet eden sahâbîye şu tavsiyede bulunmuştur:
“Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan fakiri doyur, yetimin başını okşa!” (İbn-i Hanbel, II, 263, 387)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt