Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yarım şekerin israfı (2 Kullanıcı)

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı
Son derece iktisatlı ve tutumlu bir hayatı vardı. Elbisesi, kullandığı eşyalar, yediği içtiği şey­ler hep bu tarzdaydı.

Kesinlikle bir şeyi israf etmez, aksini yapan talebelerini de hemen uyarırdı.

Bir tek lastik ayakkabıyla yıllarca idare eder, bir gömleği yırtılınca yama yapar yine giymeye devam ederdi.

Yemesi içmesi de böyleydi. Bir ekmeği 15 günde bitirir, bir-iki zeytini veya bir yumurtayı da ona katık ederdi. Çok sade ve iktisatlı bir çizgide hayat sürerdi.

Barla'da kaldığı günlerde hizmetini gören talebelerinden birisi de Sıddık Süleyman’dı.

Bir gün uzaktan misafirleri gelmişti. Sıddık Süleyman'a, "Kardeşim misafirlerimize çay ikram edelim" dedi.

Sıddık Süleyman, odun ateşinde küçük demlikle çayı dem­ledi, getirdi. Misafirlere dağıtmaya başladı.

Çayları dağıttıktan sonra, yarım tane kesme şeker artmıştı.

"Bunu ne yapayım?" diye düşünürken, o yarım şekeri boş bir bardağa atıverdi.

Bunu gören Bediüzzaman'ı bir sıkıntı bastı, çok üzülmüştü.

"Kardeşim," dedi. "Yirmi kişiye daha çay verseydin de böy­le yapmasaydın, o zaman ruhum bu kadar sıkılmazdı. Çün­kü sen iktisat etmedin."

Ömer Faruk Paksu

etruce

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Yarım şekerin israfı

allah razı olsun...evet hepimiz verilen nimetlerin değerini bilip israf etmemeliyiz sonra halimiz ne olur..

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

allah c.c. razı olsun ..herseyın değerini bilmek duası ile..selametle.B)B)

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa11 yazdı:
allah razı olsun ellerine sağlıkB)B)B)B)B)

Rabbim cümlemizden razı olsun inşallah... bu paylaşımım okunmadı diye üzülmüştüm... halbuki benim kanımca ne kadar da önemli bir konu idi... neyse önemli olan paylaşmış olmak

B)selam ve dua ile... Allah'a emanet olunB)

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:
allah c.c. razı olsun ..herseyın değerini bilmek duası ile..selametle.B)B)

AMİN... inşallah cümlemiz neyi çöpe attığımıza iyice dikkat ederiz... Rabbim sizlerden de razı olsun

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı

Allah c.c razı olsun ablacım gerçekten çok güzel bir konu seçmişsin
selametle kal a.e.o. inş B)B)B)B)

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa11 yazdı:
arkadaşım ben elimden geldiğince bütün yazıları okumaya çalışıyorum çünkü hepsi birer hazineB)B)B)B)B)B)B)

Allah razı olsun... bende mümkün olduğunca okumaya çalışıyorum çünkü bilmediğim o kadar çok şey varki... bilmediklerimi üst üste koyup ayağımın altına alsam başım nereye ulaşır bilemiyorum artık:(... bakın bunuda bilmiyorum:)... sizlerin sayesinde, paylaşımlarınızla yavaş yavaş öğreniyorum... Rabbim paylaşımda bulunan herkesden binlerce kez razı olsun...

selam ve dua ile... Allah'a emanet olun

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

paryosa_t yazdı:
Allah c.c razı olsun ablacım gerçekten çok güzel bir konu seçmişsin
selametle kal a.e.o. inş B)B)B)B)

Rabbim cümlemizden razı olsun inşallah canım Tuğba'cım... en önemlisi Allah rızası... bunu duymak (okumak) işte herşeye bedel...

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

tevbekar yazdı:

Rabbim cümlemizden razı olsun inşallah... bu paylaşımım okunmadı diye üzülmüştüm... halbuki benim kanımca ne kadar da önemli bir konu idi... neyse önemli olan paylaşmış olmak

Ablam S.A;
Ben de yeni gördüm bu forumu..gerçekten çok önemli bir konu...Allah razı olsun..
Efendimiz (sav) de "Yiyiniz,içiniz fakat israf etmeyiniz" buyurmuştur...
Selametle,aeo...

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

nigdeli yazdı:
tevbekar yazdı:

Ablam S.A;
Ben de yeni gördüm bu forumu..gerçekten çok önemli bir konu...Allah razı olsun..
Efendimiz (sav) de "Yiyiniz,içiniz fakat israf etmeyiniz" buyurmuştur...
Selametle,aeo...

vealeykümselam Rabia'cım... çok önemli bir hadisi şerifi paylaşmışsın.. Allah razı olsun kardeşim...

ebe78

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN.İNŞEAALAH RABBİM İSRAF ETMEYENLERDEN HAMD EDİP ŞÜKREDENLERDEN.ELİMİZDEKİ İLE YETİNENLERDEN ETSİN .AMİN

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

ebe78 yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN.İNŞEAALAH RABBİM İSRAF ETMEYENLERDEN HAMD EDİP ŞÜKREDENLERDEN.ELİMİZDEKİ İLE YETİNENLERDEN ETSİN .AMİN

AMİN... inşallah... hamd etmeyi ve şükretmeyi unutmayalım inşallah

sindy

Kayıtlı Kullanıcı

BÖYLE GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNDĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN ALLAH BİZİ İSRAF ETMEYEN İYİ KİŞİLERDEN EYLESİN
AMİNB)B)

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

sindy yazdı:
BÖYLE GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNDĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN ALLAH BİZİ İSRAF ETMEYEN İYİ KİŞİLERDEN EYLESİN
AMİNB)B)

AMİN...AMİN...Rabbim cümlemizden razı olsun inşallah...

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Selamün Aleyküm hayırlı cumalar başlık için özür diliyorum

Oha yani

“Adam başı 130 küsur milyona yanında bir şeyler daha vermeleri gerek herhalde. Üstelik fiyata içecekler de dahil değilmiş” diye kocama takıldım. “Veriyorlar zaten” diye bir cevap geldi.

24 ayar altın veriyorlar. Ne? Nasıl yani? Yanlış yok. Zaten ATV de onun haberini yapıyor, çaktırmadan. Başını kaçırdığım için ne çorbası olduğunu yazamıyorum. Ama çorbanın içine 24 ayar altın yaprak katılıyormuş.

Altın yaprak mı ne demek? İncecik bir altın tabakası...Oha yani!

Ne işe yarıyormuş peki? Altının tadı mı güzel? İsteyen çorbama koymayın bana verin, bozduracağım diyebiliyor mu?

Bir merakım daha var, acaba iftara gelenlerin kullanacakları tuvaletlerdeki tuvalet kağıtları bizim evdekilerden farklı mı?

Kuş sütünün eksik olmadığı ve Ramazan ayında gösteriş ve israfın tavan yaptığı bu yemeklere tepkisini şu sözlerle ifade etti:

“Benim bildiğim, iftar sofraları sade olur. En azından biz ailemizden öyle gördük. Domatesi, peyniri, pidesi, zeytini asla unutmazdık.

Bir de hurma. Ayrıca çok güzel ev yapımı çorbalar hazırlanırdı. Dumanı üstünde tüterdi.Altın maltın da yoktu ama...

Kendimizi o sofrayla zengin sayardık. Herkes iftarını nerede istiyorsa yapar. Kimseye diyeceğim bir şey yok. Ama kantarın topuzu biraz kaçmadı mı?

Böylesine gösteriş, yarısından çoğu çöpe atılan görkemli sofralar...
İslamiyet'in ruhuna aykırı değil mi?”

yarım şekeri israftan sayıyorsak buna ne demeli ???:(:(:(

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

ALLAH RAZI OLSUN....YİYİNİZ , İÇİNİZ FAKAT İSRAF ETMEYİNİZ...(HADİSİ ŞERİF) EMEĞİNİZE SAĞLIK...B)B)B) A.E.O....SELAMETLE...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt