Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yaprak.. (2 Kullanıcı)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

Elinde bir yaprak vardı. Onu uzun uzadıya süzdükten sonra,“Yazık!” dedi.

“Niye yazık?"

“Okuma bilmiyoruz da ondan.”
Şaşırdım. Okuma bilmek ne kelime, iyi bir tahsil yapmıştı kendisi. Kitap elinden düşmezdi.

“Biliyorsun ya!” dedim şaşkınlıkla.

Gülümsedi belli belirsiz.
“Asıl okuyuştan söz ediyorum. Sen hiç ağaç kitabını ya da yaprak sayfasını okudun mu mesela?”

“Hayır!”
“Okumadın, çünkü okuma bilmiyorsun. Bak, bu bir yaprak. Bir bakıma da sayfa... Bunda da yazılar yazılı. Bu da kâtibini, yazıcısını, sanatkârını bildiriyor. Çünkü o yazıcı kendini bu yaprakla da bize tanıtıyor. Bir mektup gibi göndermiş bize. Nasıl, bir mektup yazarını gösterir, bildirir, tanıtır, öyle de her bir yaprak onun ustasını anlatıyor, tanıtıyor, sevdiriyor. Şimdi ben bu dili, bu okuma biçimini öğrenmeye çalışıyorum.”

“Ne dili bu?”
“İman dili... Bu dili bize Kuran öğretiyor.”

“Nasıl yani?”
“Evrendeki varlıklar için ayet tabirini kullanıyor. Bakın, görün, düşünün, ibret alın diyor. Kuran gibi kâinat da bir kitap, onunda sureleri, ayetleri, kelimeleri var.”

“İlk inen ayetteki ‘oku!’ emri bunu da kapsıyor mu?”

“Elbette! İki kitap var önümüzde. Biri kelam sıfatından, öbürü kudret sıfatından geliyor. Bunlar birbirini tefsir ediyor.”

Bu şaşırtıcı açıklamaları dinledikten sonra yerden bir yaprak da ben aldım, birlikte okumaya başladık!

Ömer Sevinçgül / Zafer Dergisi

MeHMeT KoÇ

Kayıtlı Kullanıcı
KoNYa BüYüKKoYuNCU LiSeLeRi FeTHuLLaH GüLeN
S.A KARDEŞİM GÜZEL BİR PARÇAYMIŞ PAYLAŞIMINDAN ÖTÜRÜ ALLAH RAZI OLSUN.
ALLAHIN MUCİZELERİNİ GÖRMEK İSTİYORSAN GÖLERİNİ AÇ HER YERDE BİR MUCİZESİ VAR.
BÜTÜN BU MUCİZELERİ GÖRMEMEK İÇİN GERÇEK BİR KÖR OLMAK LAZIM.

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm niğdeli kardeşim;
sağolasınız bizlerle paylaştığınız için..elinize,emeğinize sağlık olsun inşaAllah..şüphesiz kainattaki herbir eser kendi lisaniyle ''ALLAH'' der..yapraklar,ağaçlar,çiçekler vs. vs. bütün eserler lisan-ı haliyle bana bak,beni oku der ama bizler çoğu zaman bunu göremeyiz..görebilmemiz için kalp gözümüzün ve tefekkür penceremizin açık olması gerekir elbette..herbir sanattan yüce Rabbimizi görmemiz gerekir..dünyaya gönderiliş gayemiz kainat kitabını okumak ve Rabbimizi hakkıyla tanımaktır muhakkak..Rabbim yaratılış gayemize muvafık hareket ederek herbir eserden O'nu bulabilmek,esmasını ve sıfatlarını görebilmek nasib etsin bizlere..Allaha(c.c.)emanet olunuz kardeşim..arefemiz,bayramımız mübarek olsun..Rabbim nice ramazanlara nice bayramlara ulaştırsın bizleri inşaAllah..selamun aleyküm

A

Arzu_76

Yüreğinize ve emeğinize sağlık

Rabbim sizden razı olsun bizlerin açıkken ama görmeyen gözlerimizi açtığınız için

Rabbim hamd olsun

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Ve nihayet; Yunus Emre’nin dizeleri, zihnimi aydınlattı:

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmez isen
Ya nice okumaktır

Okumaktan mânâ ne
Kişi Hakk’ı bilmektir
Çün okudun bilmez isen
Ha bir kuru emektir

Dört kitabın manası
Bellidir bir elifde
Sen elifi bilmez isen
Bu nice okumaktır

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
S.A KARDEŞİM GÜZEL BİR PARÇAYMIŞ PAYLAŞIMINDAN ÖTÜRÜ ALLAH RAZI OLSUN.
ALLAHIN MUCİZELERİNİ GÖRMEK İSTİYORSAN GÖLERİNİ AÇ HER YERDE BİR MUCİZESİ VAR.
BÜTÜN BU MUCİZELERİ GÖRMEMEK İÇİN GERÇEK BİR KÖR OLMAK LAZIM.

ve aleyküm selam kardeşim.Sağolasınız.. Amin..ecmain inşaAllah.

"Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır.
Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah'ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. "Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru" derler. " (Al-i İmran Suresi, 190 -191)

Hayatı, Yaratan'ı anlatıyor cümle eşya..Rabb'im c.c. daim tefekkür edenlerden eyler bizleri inşaAllah.selametle kalın..

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun, cok guzel bir paylasimdi.cok begendim.bir an icin aklima geldi.bizler cok unutkaniz aslinda.yeri geliyor hizli bir sekilde yururken yere dokulen yapraklari ezip geceriz.Ama o anda hic aklimiza gelmez ki birgun bizde o yaprak gibi ölecegiz.
ALLAH c.c. ye emanet olun.

efsude

Kayıtlı Kullanıcı
selmunaleykum
allah razı olsun.yazandanda buraya tasıyan sızdende .kısa ama oz bıranlatım olmus aynı yaprak ornegı gıbı gorunen kısıtlı ama anlamı sonsuz bır yazı olmus.
selam ve dua ıle.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm niğdeli kardeşim;
sağolasınız bizlerle paylaştığınız için..elinize,emeğinize sağlık olsun inşaAllah..şüphesiz kainattaki herbir eser kendi lisaniyle ''ALLAH'' der..yapraklar,ağaçlar,çiçekler vs. vs. bütün eserler lisan-ı haliyle bana bak,beni oku der ama bizler çoğu zaman bunu göremeyiz..görebilmemiz için kalp gözümüzün ve tefekkür penceremizin açık olması gerekir elbette..herbir sanattan yüce Rabbimizi görmemiz gerekir..dünyaya gönderiliş gayemiz kainat kitabını okumak ve Rabbimizi hakkıyla tanımaktır muhakkak..Rabbim yaratılış gayemize muvafık hareket ederek herbir eserden O'nu bulabilmek,esmasını ve sıfatlarını görebilmek nasib etsin bizlere..Allaha(c.c.)emanet olunuz kardeşim..arefemiz,bayramımız mübarek olsun..Rabbim nice ramazanlara nice bayramlara ulaştırsın bizleri inşaAllah..selamun aleyküm

ve aleyküm selam Recep kardeşim.sağolasınız.Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Allah razı olsun.Mevlamız tüm mevcudatı birer tefekkür ve ibret kaynağı olarak yarattı muhakkak. Bizler ise bunu farkedemiyoruz çoğu zaman.Duanıza amin inşaAllah-ü Teala..Sizin de arefenizi ve bayramınızı tebrik ederim kardeşim. Amin, inş daha nice bayramlara hayırlısıyla erişmemiz duasıyla.
Fi emanillah.ve aleyküm selam verahmetullahi veberekatuh.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Yüreğinize ve emeğinize sağlık

Rabbim sizden razı olsun bizlerin açıkken ama görmeyen gözlerimizi açtığınız için

Rabbim hamd olsun

sağolasınız.amin.ecmain inşaAllah.
vesile olduysa ne mutlu. elhamdülillah
Bayramınız mübarek olsun inşaAllah..
Selamun aleyküm

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Ve nihayet; Yunus Emre’nin dizeleri, zihnimi aydınlattı:

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmez isen
Ya nice okumaktır

Okumaktan mânâ ne
Kişi Hakk’ı bilmektir
Çün okudun bilmez isen
Ha bir kuru emektir

Dört kitabın manası
Bellidir bir elifde
Sen elifi bilmez isen
Bu nice okumaktır

Allah razı olsun Hafize annem..katkınız için Allah razı olsun.Bayramınız mübarek olsun inşaAllah

Dualarınızda yer verin annem inş..selametle kalın.. B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
“Asıl okuyuştan söz ediyorum. Sen hiç ağaç kitabını ya da yaprak sayfasını okudun mu mesela?”

SELAMÜNALEYKÜM....

"NE AĞAÇ NE AĞAÇ, AKILDAKİ TEK AĞAÇ GÖNÜLDEKİ YAPRAK. VARSIN OKUSUN DİLİN ÇÖZÜLMÜŞ, GÖZÜN GÖRMÜŞ DUDAKLAR... BİR DİR O BİR.... SONRA DÖKÜLÜR YAPRAKLAR, TEK KALIR AĞAÇLAR, AĞACI AĞAÇ YAPAN YAPRAKLAR GECE GÜNDÜZ ZİKREDER BİR OYANI BİR BUYANI. HİKMETİNDEN AĞAÇTA NASİBİNİ ALMAZMI SANARLAR ODA MEYVESİNİ ALIR TAŞLANSADA"... acizane buda benim konuya yorumum, emeğiniz vede bu güzel okuma taktiğine vesile olduğunuz için şükranlar, Arefeniz mübarak ola hayırlara vesile ola, seam ve dua ile kalınız fii emanillah

ve aleyna aleyküm selam
Allah razı olsun. vakit ayırıp okuduğunuz ve yorumunuz için ben teşekkür ederim kardeşim.. cezakelllahu hayran..
Sizin de arefeniz ve bayramınız mübarek ve hayırlara vesile olsun inşaAllah..selametle kalın. Fi emanillah

gonulturker

Kayıtlı Kullanıcı
esselamun aleykum canm kardesim....guzel yuregine saglik..Allah cc razi olsun bu guzel paylasim icin....“Ne dili bu?”
selam ve dua ile...dualarda bulusmak dilegi ile...

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun, cok guzel bir paylasimdi.cok begendim.bir an icin aklima geldi.bizler cok unutkaniz aslinda.yeri geliyor hizli bir sekilde yururken yere dokulen yapraklari ezip geceriz.Ama o anda hic aklimiza gelmez ki birgun bizde o yaprak gibi ölecegiz.
ALLAH c.c. ye emanet olun.

Allah c.c cümlemizden razı olsun..selametle..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
selmunaleykum
allah razı olsun.yazandanda buraya tasıyan sızdende .kısa ama oz bıranlatım olmus aynı yaprak ornegı gıbı gorunen kısıtlı ama anlamı sonsuz bır yazı olmus.
selam ve dua ıle.

ve aleyküm selam kardeşim. Ecmain.inş.beğenmiş olmanıza sevindim..
selametle kalın..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
esselamun aleykum canm kardesim....guzel yuregine saglik..Allah cc razi olsun bu guzel paylasim icin....“Ne dili bu?”
selam ve dua ile...dualarda bulusmak dilegi ile...

ve aleyküm selam ve rahmetullah canım kardeşim..sağolasın..AMİN..
Rabb'im senden de her daim razı olsun inş..selametle kal kardeşim..dualarımdasın inşaAllah ..B) B)

nevin_70

Kayıtlı Kullanıcı
Cok Guzel Olmus Ellerine Saglik

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt