Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yamuk minare... (1 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Süleymaniye Camiinin inşası tamamlanmış, ibadete açılacağı gün ilan edilmişti O gün gelince istanbul'un her yanından insanlar bu eşsiz eserin açılışında bulunmak için şehrin bu noktasına akın etmişti Herkes hayranlıkla bu Türk mucizesini seyrediyordu Fakat bunlar arasında bulu nan bir çocuk, "Aaa şu minareye bakın nasıl eğri!" diye bağırıyordu Herkes de bakıyordu ama bir eğrilik görmüyordu Çocuğun minarelerden biri için eğri dediği Mimar Sinan'a kadar ulaştı Koca mimar hemen çocuğun yanına geldi ve ona, "Yavrum hangi minare eğri göster bana" dedi Çocuk da "İşte şu" diye minarelerden birini gösterdi Mimar Sinan hemen adamlarını topladı Uzun halatları biribirine ekletip minareye bağlattı "Çekin yukarı doğru!" diye çektirmeye başladı Çocuğa da, "Oğlum, bak bu minareyi doğrultturuyorum, sen dikkat et, dosdoğru olunca haber ver"

dedi Adamlar gerçekten düzeltiyormuş gibi çekiyorlardı Çocuk bir süre sonra, "Tamam, minare doğruldu" diye bağırdı İşçiler çekme işini bırakıp halatları çözdüler Başından beri olaya tanık olan Sinan'ın ustalarından biri herkesin kafasını kurcalayan soruyu Mimar Sinan'a yöneltti:

- Ulu mimarbaşımız, sen herkesten iyi biliyorsun ki, minarede eğrilik falan yok O halde niçin düzeltmeye kalkıştın?

Mimar Sinan'ın cevabı inceliğin, anlayışın, hoşgörünün simgesi idi:

- Ben bilmez miyim minarede eğrilik olmadığını Ama çocuğun kafasındaki "minare eğri" intibaını da öyle bırakamazdım Bu yönteme başvurdum ki çocuğun kafasındaki "eğri" kanaati silinsin Yoksa her yerde çocuk aklıyla minarenin eğri olduğunu söyler, sonra gerçekten eğri olduğu şeklinde bir inanç yayılırdı

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Yamuk minare...

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM GÖRÜYORSUNUZ DEĞİLMİĞ İNCELİĞİ ALLAH'IM ONLARDAN RAZI OLSUN İNŞALLAH

Zafer

Yasaklı Kullanıcı

kardeşim çok sağol paylaşımın için çok teşekkür ederim B)B)B)

ruzgar_17

Kayıtlı Kullanıcı

kardes saol allah o ınsanlardan razı olsun
EDEB BIR TAC IMIS NUR-U HUDADAN
GİY O TACI KURTUL HER TÜRLÜ BELADAN

DIDEM

Kayıtlı Kullanıcı

GÜZEL PAYLAŞIMIN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM...

ALLAH'A EMANET OL..SELAMETLE....B)B)B)

melek16

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel bir hikaye anlatmışsın tarihimizde ki böyle hikayelerin zamanımızda daha çok dile getirilmesi hem bizlere hemde çocuklarımıza fayda sağlayacaktır şüphesiz Allah razı olsun bize ilettiğin için

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

cümlemizden kardeşim sizlerde yollayın bizlerde istifade edelim inş...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt