Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yalan (1 Kullanıcı)

sufinindunyasi

Kayıtlı Kullanıcı
S.A. kardeşlerim,

Konum itibariyle olması gereken yerde açmamış olabilirim konuyu,kusura bakmayın.

Düşünün ki karşınızda yalanı alışkanlık haline getirmiş biri var.
Bu hem sizin sevdiğiniz hem de çok sevildiğinizi iddia eden bi dostunuz (!)..
Daha önce defalarca uyarılmasına rağmen,
kendince ufak tefek gördüğü şeylerde yalana başvurmaktan çekinmeyen bu insanla başa çıkamıyorum artık.
Görüşmeyi kesmek için haftalardır uğraştığım halde bir türlü vazgecmiyor.Örneğin konuşmazsan ilacımı içmem,kendme zarar veririm temalı tehditlerle duygu sömürüsü yapıyor.Her seferinde belki bu kez samimidir şeklinde yardımcı olmaya çalışıyorum.
Söylediği şeylerin ciddiyetinin farkında değil.Tahminimce patolojik yalancılık hastalığına tutulmuş durumda ve kesinlikle psikiyatriste gitmeyi kabullenecek biri değil.Ben ne yapmalıyım? Söylediği her yalan canımı daha çok acıtıyor.

Telkinde bulunun mu diyeceksiniz?Daha dün aramızda geçen diyalog şudur :
X-bi yalan daha?
Y-(yalana kılıf uyduran ve öenmsizliğini ifade eden cümle yığını)
X- "Kim yalan söylemeyi ve yalanla iş görmeyi terketmezse, Allah'ın o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına ihtiyacı yoktur"
Y-oruç tutmuyorum zaten (Normalde tutan hatta dinine bağlanmaya çalışan bi insandır)

Yani yalan söyleyebilirim mi demek oluyor bu?
Nasıl bi düşüncedir anlamış değilim.Lütfen bana bu konuda nasıl sabredebilirim bişeyler söyleyin.Yada sabretmeli miyim?
Daha sonra çıkıp elimden tut iyi bi insan olayım söylemlerine kanmalı mıyım?
Yalan söyleyen insanlar karşısında tavrımız nasıl olmalı?

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Kötü bir benzetme olacak ama bu örneği vermek zorundayım.

Kerhanede calışan bir kadın ilk başlarda utanır.

Yapılan iş utanc vericidir.

Yeni düşürüldümü cok utanır. ama Zaman gectimi Artık bunu yemek yemek gibi birşey olarak Algılar

Yada temizlikci de calışan bir bayannın masaları silmesi gibi.. masayı silen utanır mı ? utanmaz (ekmekten utanılmaz)

Kerhanedeki 2 sene sonra artık utanma duygusunu kaybeder. masa siler gibi yapar işlerini.

Yalan da böyledir.

İlk başlarda yakalanınca kızarır. sonralardan iyice bir alışır.

En son yalan söyleyip yakalanmamak ona zevk vermeye başlar hersey icin yalana basvurur artık.

Şeytan yalana başlanıldımı bu dediğim son noktaya kadar götürür insanı.

kızarması da kalmaz. utanması da kalmaz. cirkin olarak Algılaması de gecer.

Ona normal gelir.

Bu noktaya gelen biri ya cok büyük bir tövbe edecek ve psikiatrik destek alacak

Yada Cehenneme gidecek.

Allahın affı cok büyük unutmayın umut kesmeyin.

Kazanmaya calısın.

Ben de eskiden ara ara yalan söylerdim. ama seneler evvel büyük bir tövbem vardı

ozamandan sonra yalanı bırkatım Yalanı hepimiz birakmalıyız.

Yalan münafık eder hem!

sufinindunyasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bi insan pembe yalanlar söylemekten çekinmiyorsa (hatta yalanın rengi olduğu gibi bi saçmalığa kendni inandırmışsa) daha büyüklerini de söylemekten çekinmiyor.Siz ona ne kadar değer verirseniz,o kadar canınız yanıyor.Yalan ilişkilerin çatırdamasına ve güven kelimesinin içinin boşalmasına sebep olur.

Sanırım benim tahammül edemediğim şey ; ben ona bu kadar değer verirken onun beni aptal yerine koymaya çalışması.Yada önünde ibret alınacak milyon durum varken hala akıllanmayıp ona kanmaya devam etmeyi seçtiğim için kendme kızgınlık duyuyorum.Ve görünen o ki ; bu aslında bi nefs mücadelesi.

İnsanız.Fıtratımızda günaha eğilim var.Ama bir de iyiyi kötüyü günahı sevabı ayırt edebilecek bi muhasebe mekanizmasına sahibiz:Vicdan.
Yaptığınız hatalar normal hale geliyorsa bu vicdanınızı absürd savunma mekanizmalarıyla susturduğunuz anlamına gelir.Pişmanlık duymamak demek kalbinizdeki ufak tefek kara noktaların size farkettirmeden kendine kocaman bi günah sahası oluşturması demek.İlk nokta gözünüze gelmez belki.2,3,6578,45678..lercesinini oluşturduğu şeyse girdaba girmişsiniz demek.Ve bu sizden artık her türlü günahın beklenebileceği demek.Taviz tavizi getirir derler tarihte.

Ümitsiz olmamak lazımdır evet.Ama onca denemeden sonra hala bişeyleri düzeltemiyorsanız ya kullandığınız yöntem yanlıştır (ki her türlüsünü denedm artık aklıma bişey gelmediğinden buraya yazdım) yada o kişiyi kurtaracak kişi siz değilsinizdir.O sizin imtihanınızdır,sabredemediyseniz kalmışssınızdır dersinizden.Ve sanırım artık kabullenip uzak durma vakti gelmiştir.

Yanlış düşünüyorsam buyrun..

Hamza344

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşım bu tamamen bir hastalık... Ve bence psikiyatrik tedavi mecburi... Olmadı o kişiyi olduğu gibi kabul edeceksin. Sana bir zararı olmadığı sürece kendi haline de bırakabilirsin... Ne yapsan nafile. Çünkü artık o senin ve benim hicbir şekilde çeviremeceğimiz bir yola girmiş durumdadır. Profesyonel destek şart...

sonayg

Kayıtlı Kullanıcı
.............................................................

sufinindunyasi

Kayıtlı Kullanıcı
Nietzsche.

Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki,
kalbinde önce siyah bir nokta belirir Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur.
Sonunda Allah nezdinde "yalancılar" arasına kaydedilir
Kaynak: Muvatta, Kelam 18, 2,(990)

"Doğru olun, doğruluk iyiliğe, iyilik ise, Cennete çeker. Yalandan sakının, yalan fücura, fücur ise Cehenneme götürür"

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt