Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yahudi Ermeni kızı almak caiz midir? (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
şimdi ben anlamadım bu yazıda önceden yadudiymiş ama iman etmişlerdemi bahsediyor yoksa iman etmemişlerden yani yahudi olanlardanmı bahsediyor

evet başlıktada bir enterasanlık var..

ama cellallenmeyin arkadaşlar.....

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
şimdi ben anlamadım bu yazıda önceden yadudiymiş ama iman etmişlerdemi bahsediyor yoksa iman etmemişlerden yani yahudi olanlardanmı bahsediyor

evet başlıktada bir enterasanlık var..

ama cellallenmeyin arkadaşlar.....

başlıkta aslında anormallik yok... yani nasıl caiz olacağını açıklıyor..
hani günümüzde varya
"o kendi dinini yaşar ben kendi dinimi sevdikten sonra sorun yok gibi evlilikler..."

buna binaen hocamız açıklıyor ...
ki zaten dinimizce de eğer müslüman olursa o hanımlarla evlenilir..

bakın bir müslüman kadın bir yahudi erkekle evlenmesi yasaktır neden ?
çünki erkek daha baskın çıkabilir diye..
ama kadın erkek evine gelin gelirken vede müslüman olmayı kabul ederse buna caiz denmiş...

kusura bakma kardeşim anlatabilmişimdir.. bayağı bi incindim umarım cümlelerim karışık olmamıştır...

.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
hani günümüzde varya
"o kendi dinini yaşar ben kendi dinimi sevdikten sonra sorun yok gibi evlilikler..."

ama kadın erkek evine gelin gelirken vede müslüman olmayı kabul ederse buna caiz denmiş...

kusura bakma kardeşim anlatabilmişimdir.. bayağı bi incindim umarım cümlelerim karışık olmamıştır...

yok kardeşim.. anladım anlamıştım zaten ..
.saat geç oldu haliyle bizim anlama kapasiteside düştü gibi...

ama sanki konunun zamanlamasımı olmadımı ne ???

başka zaman açılsa belki bu kadar tepki olmazdı gibi geliyor bana ...

güzel kardeşim incinmeyin ..incitmeyin.. büğütülecek bir şey yok ..;)
dersem ukalalık etmiş olmam inşaALLAH..

hayırlı bereketli nurlu geceler kardeşim ..

29 aralık 2008 tarihinden itibaren filistinli kardeşlerimiz için teheccüd kampayasında sizlerinde mübarek dualarınızla kampanyaya iştirak etmenizi rica ediyorum Muharrem ayının ilk günü bu mübarek günlerde desteklerinizi bekliyoruz
Allahın yardımı inayeti üzerinize olsun ...

KATILIMLARINIZI BEKLİYORUZ

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
hani günümüzde varya

yok kardeşim.. anladım anlamıştım zaten ..
.saat geç oldu haliyle bizim anlama kapasiteside düştü gibi...

ama sanki konunun zamanlamasımı olmadımı ne ???

başka zaman açılsa belki bu kadar tepki olmazdı gibi geliyor bana ...

güzel kardeşim incinmeyin ..incitmeyin.. büğütülecek bir şey yok ..;)
dersem ukalalık etmiş olmam inşaALLAH..

hayırlı bereketli nurlu geceler kardeşim ..

29 aralık 2008 tarihinden itibaren filistinli kardeşlerimiz için teheccüd kampayasında sizlerinde mübarek dualarınızla kampanyaya iştirak etmenizi rica ediyorum Muharrem ayının ilk günü bu mübarek günlerde desteklerinizi bekliyoruz
Allahın yardımı inayeti üzerinize olsun ...

KATILIMLARINIZI BEKLİYORUZ

canım kardeşim tabiki büyütülecek bişey yok zaten büyütmüyorum sadece cevap hakkımı kullandım .. da hani gönül bu elde değil .. anlamadan böyle yargılanmak doğru değil.
bak sen ne güzel yaklaştın Allah razı olsun.. hem bunu bilinen hocamız yazmış ben çok şaşırdım hocamıza itimat olmayışına. inan bana rastgele güvenmediğim yazarların yazılarını paylaşmam..

zamanlama konusuna gelince ozaman paksu hocamız zamanlama hatası yapmış diyemem haşa saygısızlık yapamam bilgisine...:) çünki yeni yazmış bu yazısını...

kaldıki bu ayrı bi mesele değilmi sencede kardeşim..
dinimizde yer edilmiş sorulmuş konusu olan bir melese.. nezaman açıklanacağının zamanın önemi yok çünki müslüman olmayı kabul etmiş bir yabancı için açıklama yapılıyor.. neyse baya uzun oldu :) hakkını helal edesin selametle kardeşim

.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
evet anladım güzel kardeşim..şimdi bırakın bir yahudiyle evlenmeyi.. yahudi ismini duymaya bile kimsenin tahammulü yok...

gerçekten bir zamanlama hatası var.. bu hassasiyet gözetilmeliydi kardeşim...
hakkımız yoktur...

selam ve dua ile hayırla kalınız inşaALLAH

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
eyyy yahudilerrrr ey ermenilerrrr !

aminenurcu gibi bedava avukatınız var ! avukatınız aminenurcu hepinize bedel
siz dışarıdan hücüm ediyorsunuz aminenurcular içeriden çürütüyor

güzel kardeşim aslında şuç bende.. ama gel görki tutamadım kendimi.. diger forumda uyardım seni...

bak güzel kardeşim
helaller bellidir haramlar bellidir..

bizim yolumuz kuran ve sünnetttir...

bir durumla karşılasınca kurana bakarız sünnete bakarız... ehli sünnet alimlerine bakarız...
sonrada haddimizi biliriz hamdolsun...

helal se helal dir haramsa haramdır

helalle haram demek harama helal demek bize düşmez.. hadimizi bilelim kafamıza göre fetva vermeyelim ... basit mi bu işler bu kadar...

hadi selametle güzel kardeşim...

hakikatten halim yok seninle ugraşmaya
( ne yalan söyleyim ama özlemişim seni canım canım )

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
şırınga kardeş kardanesi kardeşin neyi oluyorsunuz avukat mislai geldiniz..
hayrola ne işler dönuyo burada yine.
siz neden üstünüze alınıp cevap verdiniz..
destek kuvvet mi geldi yok aaa sitem sitem canım sitem...

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
bak ben dedim kartanesine
eriyeceksin diye eriyip şırıngaya dolmuş gelmiş

ama yine dikkatli olun kar tanesi yaga yaga buz etti her yeri ayagınız kayıp düşmeyin şırınganın üzerine ... rabbim korusun.. üzülürüm hakkikatten

benim espri anlayışı kuvvetli nur perisi ablam :a21:

GEVHER

Yönetici
"Bütün müminler kardeştir.
Öyleyse kardeşlerinizin arasını iyilikle, güzellikle, doğrulukla düzeltin.
Allah'ın öfkesini çekmekten sakının ki üzerinize sevgi ve merhamet yağsın."

( Hucurat - 10 )

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
devam etmek isterdim ... hatta son bir şey söyleyim.. ben boş yere düştüm ama senin elinde şırınga var..
ya sizin *BAŞ*INIZ kim... neyse cevap verme uzar gider bu şimdi...

ne diyordum devam ederidm özlem giderirdik seninle amaaaa ..

hastayım biraz ürerinize afiyet...
mesaj yazmak bile zoruma gidiyor igleşeyim inşaALLAH nasıl olsa sen buralardasın..
görüşürüz.. ama yazı şekilindenmidir nedir bilemiyorum ilk mesajda tanıyorum seni ...

hadi selametle

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum
Allah (c.c.), evlilikte müslümanın kimi tercih edeceğini açıklamıştır:
"(Ey Müminler,) iman etmedikçe müşrik kadınlarla evlenmeyin. Mümin bir cariye, hoşunuza gitse bile müşrik bir kadından hayırlıdır. (Mü 'min kadınları) iman etmedikçe müşrik erkeklerle evlendirmeyin. Mümin bir köle, hoşunuza gitse bile (hür) bir müşrikten hayırlıdır. Bunlar (sizi) cehenneme çağırırlar; Allah ise, izniyle, cennete ve mağfirete dâvet ediyor. İşte, Allah, düşünüp ibret alsınlar diye, ayetlerini insanlara böyle açıklar " (el-Bakara, 2/221).
Hz. peygamber de Buhâri ve Müslim tarafından nakledilen bir hadisinde, bir kadınla ancak dört meziyeti dolayısıyla evlenildiğine işaret ederek, bunların; kadının malı, soyu-sopu güzelliği ve bir de dini olduğunu belirtmiş, sonra da, "sen kadının dindar olanını al" buyurmuştur (Buhâri, Sahih, VI, 123; Müslim, Sahih, II. 1086). İbn Mâce tarafından nakledilen bir hadisinde ise şöyle demiştir: "Kadınlarla güzellikleri dolayısıyla evlenmeyin; olabilir ki, güzellikleri onları kötülüğe sevkeder. Malları dolayısıyla da evlenmeyin; olabilir ki malları da onları size karşı isyâna sevkeder. Fakat onlarla dinleri dolayısıyla evlenin. Dindar olan siyahi bir cariye, diğerlerinden üstündür" ("İbn Mâce, Sünen, I. 572).
İslâm, müslüman bir erkeğin kâfir veya müşrik bir kadınla evlenmesine izin vermezken, kitap ehlinden olan, yani yahudi veya hristiyan bir kadına evlenmesine izin vermiştir. Çünkü bunların dini, aslı bozulmuş olsa da semâvî bir dindir. Bu konuda Kur'an'ı Kerim'de şöyle buyurulur:
"Kitap verilenlerin yemeği size helâl, sizin yemeğiniz de onlara helâldir. Mehirlerini verdiğiniz takdirde, iman eden hür ve iffetli kadınlar ve sizden önce kitab verilenlerin hür ve iffetli kadınları, zina etmemek ve gizli dost tutmamak şartıyla size helaldir" (Maide 5/5).
Bu, kitap ehline İslâm'ın bir müsâmahasıdır. Kitâbî kadınlarla evlenmek bir ruhsattır, azîmet değildir. Yani aslolan, müslüman bir erkeğin kitâbî kadınla evlenmesi değil, evlenebilir olmasıdır. Fakat müslüman bir kadın, yahudi ve hristiyan da olsa gayr-i müslim bir erkekle evlenemez, bu haramdır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, müslüman bir erkek için mümin bir kadın şüphesiz, kitâbî bir kadından daha iyidir. Doğacak neslin inanç, terbiye ve yetiştirilmesinde tehlike görülürse kitâbî kadınlarla evlenilmemelidir. Müslümanların azınlık durumunda olduğu memleketlerde müslüman nüfusun artması, kitâbî erkeklerle evlenemeyeceklerinden müslüman kızların açıkta kalmaması için, kitâbî kadınlarla evlenebilme hükmünün geçici olarak kısıtlanması da mümkündür.
Samil Islam Ansiklopedisi

Kaan Erdem

Yönetici
Selamünaleyküm;

Güzel ahlakı elde etmek ve güzel ahlakla hemhâl ve hemdem olmak için, Cenab-ı Hakkın emirlerini yapıp, nehyettiği kötülüklerden sakınmalı,Peygamber Efendimizin sünnetine uygun hareket etmeli,Her türlü haram, zulüm ve haksızlıklardan uzak durmalı,Gizli ve açık her yerde, Allah`ın murakabesinde olduğunu hatırlamalı,Günah ve faydasız olan sözleri söylemeyip, az ve faydalı konuşmalı,Vaktini boşageçirmeyip,dünya ve ahirete yarar bir şeyle meşgul olmalı,Hiç kimsenin aleyhinde konuşmamalı ve kimseyi rahatsız etmemeli.

Konu içersinde karşılıklı hoş olmayan aşağılayıcı ve hakaretlerin olması,müslümanın müslüman kardeşine yaklaşımındaki diyoloğların hoş olmamasından dolayı konu ve üye / üyeler incelemeye alınarak gerekli işlemler yapılması için kapatılmıştır.

Selametle kalınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt