Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yahudi Ermeni kızı almak caiz midir? (2 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com

Yahudi Ermeni kızı almak caiz midir?

Hiçbir kimse annesini, babasını, kavmini kabilesini, milletini ve dilini tercih edecek durumda değildir.

Dünyaya hangi anne babadan ve hangi milletten gelmişse hayatını öyle sürdürür. Bu açıdan Türk bir aileden gelen çocuk üstün de, anne babası Ermeni ve Yahudi olan bir çocuk aşağı değildir. İslama göre ise insanlar aileleri ve milliyetleri yönüyle öne çıkmaz, değer kazanmaz ve üstünlük taşımaz.

Hucurât Suresinde Kur'ân'ın ifadesiyle, "Allah katında en değerli olanınız, en ziyade takva sahibi olanınızdır, (Allah'ın emir ve yasaklarına uygun davrananızdır.)" Bu açıdan bir kimseyi kavmi, kabilesi ve milleti yönüyle kınamak, suçlamak ve bir çeşit hakarette bulunmak dinin özünde ve ruhunda yoktur. Şayet sözü edilen "suçlama" nın aslı yoksa bu bütünüyle bir ahlak düşüklüğünden başka bir şey değildir.

Bu konuda çarpıcı örneği, hayatı hepimiz için şaşmaz bir örnek olan Sevgili Peygamberimizin aile hayatında görüyoruz. Peygamberimizin hanımlarından Hz. Safiyye aslen Yahudiydi, tanınmış bir Yahudi ailesinin kızıydı. Bir savaş sonrası yakınlarını kaybetmişti. Daha sonra Peygamberimiz onu nikahı altına almış, ona çok büyük bir makam vererek "Mü'minlerin Annesi" mevkiine yükseltmişti. Kur'ân'ın beyanıyla "peygamber hanımları mü'minlerin anneleridir."

Hz. Safiyye akıllı, zeki, güzel, genç ve kültürlü bir hanımefendiydi. Efendimizin ona olan sevgisini ve yakınlığını kadınlık duygusuyla kıskanan diğer eşi Hz. Hafsa, bir seferinde Hz. Safiyye'ye "Yahudi kızı" diye hitap etmiş, aşağılamıştı.

Bu söz Safiyye annemizi çok üzüldü ve ağlamaya başladı. Eşini ağlar halde gören Peygamberimiz, yanına geldi, "Niçin ağlıyorsun?" diye sebebini sorunca Hz. Safiyye durumu anlattı: "Yâ Resulallah, Hafsa bana 'Yahudi kızı' dedi. Aişe ile Hafsa, Biz Allah Resulünün yanında daha değerliyiz. Çünkü biz onun eşleri ve amcasının kızlarıyız, diye övünüyorlar."

Eşleri arasında geçen bu konuşmalar Peygamberimizi çok üzdü ve Hz. Safiyye'yi şu sözlerle teselli etti: "Senin baban ve amcan peygamberdir. Sen de onlar gibi bir peygamberle evlisin. Durum böyle iken onlar sana karşı nasıl olur da övünebilirler?" (Hz. Safiyye, Hz. Harun'un neslinden geliyordu, dedesiydi, dolayısıyla Hz. Musa da amcasıydı.) Sonra Hz. Hafsa'ya döndü, ona, "Allah'tan kork ey Hafsa!" diyerek ikazda bulundu. Bu sözünden dolayı pişmanlık duyan Hz. Hafsa, bundan sonra bir daha böyle bir kelime kullanmadı.

Benzer bir olay da Peygamberimizin diğer eşi Hz. Zeynep ile Hz. Safiyye arasında geçmişti. Peygamberimiz bir sefer esnasında yanına hanımlarından bu iki annemizi almıştı. Hz. Safiyye'nin bindiği deve yolda hastalandı. Hz. Zeynep'in fazladan ikinci bir devesi vardı. Peygamberimiz ona, "Safiyye'nin devesi rahatsızlandı. Develerinden birini ona verir misin" diye bir teklifte bulundu.

Hz. Zeynep, "Devemi şu Yahudiye mi vereceğim" diye itiraz etti. Onun bu sözünden dolayı üzülen Peygamberimiz, Hz. Zeynep'ten iki ay süreyle uzak durdu. Kullandığı bu sözlerden dolayı Hz. Zeynep çok mahcup oldu. Öyle ki Peygamberimizin tekrar kendisine dönmeyeceği endişesine kapıldı. Aradan iki ay geçmişti ki, bir akşam vaktiydi, Hz. Zeynep dışarıda bir gölge gördü.

- Kim var orda, diye sordu. Allah Resulü, "Benim" diye ses verdi. Hz. Zeynep Peygamberimizi fark edince çok sevindi. "Ya Resulallah, yanıma gelince sevincimden ne yapacağımı şaşırdım" dedi.

Peygamberimiz oturmak üzere sedire doğru yöneldi. Hz. Zeynep Peygamberimizin kendisine bir daha hiç dönmeyeceğini tahmin ederek sediri bulunduğu yerden kaldırmıştı. Peygamberimiz, sediri her zamanki yerinde görmeyince gitti, bizzat kendi elleriyle sediri getirdi, yerine koydu. Eşi Hz. Zeynep ile ilgilenerek onu affettiğini gösterdi.

Mehmed Paksu

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
müslüman kız kalmamış mı ki..!

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Yahudiyle mi evlenecem.Bu yazıyı yazan çok biliyorsa alsın

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
ümmet onlar yüzünden yanarken sizin böyle bir konu açmanız şaşırtıcı.hal böyleyken onlardan biriyle evlenecek müslümana yazıklar olsun.kim yazarsa da yazsın.selametle...

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
ümmet onlar yüzünden yanarken sizin böyle bir konu açmanız şaşırtıcı.hal böyleyken onlardan biriyle evlenecek müslümana yazıklar olsun.kim yazarsa da yazsın.selametle...

siz ya anlayamıyosunuz yada anlamak istemiyosunuz.. böyle bir yazı yeni yazılmış ve soru cevap olarak paylaşmışım .. yazarı alalade biri değil bildiğim tanıdığım güvendiğim(iz) biri..
niye yazmayayım... siz hiiç rastlamadınız mı dinimizde böyle evliliklerin merak edilip hep sorulduğuna...

kalkıpta dinsiz yaşasın demiyor.. zaten iyice öğrenmiş olsaydınız böyle demezdiniz. dinen eğer kadın müslüman oluyorsa evleniliyor..

daha ne diyeyim ki ben size...
selametle

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
siz ya anlayamıyosunuz yada anlamak istemiyosunuz.. böyle bir yazı yeni yazılmış ve soru cevap olarak paylaşmışım .. yazarı alalade biri değil bildiğim tanıdığım güvendiğim(iz) biri..
niye yazmayayım... siz hiiç rastlamadınız mı dinimizde böyle evliliklerin merak edilip hep sorulduğuna...
kalkıpta dinsiz yaşasın demiyor.. zaten iyice öğrenmiş olsaydınız böyle demezdiniz. dinen eğer kadın müslüman oluyorsa evleniliyor..
daha ne diyeyim ki ben size...
selametle

kardeşim selametle...
hayırlı geceler.

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
bana cevap yazarken uslubuna dikkat etmeliydin...

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
müslüman kız kalmamış mı ki..!

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh.
Allah razı olsun s.s.s kardeşim,
Söylenecek olanı söylemişsiniz zaten, Müslüman kitapsız kâfirlerle evlenemez.
Bu tür konuları nerden bulupta açarlar anlamıyorum.
Allah’a emanet olun s.s.s kardeşim,
Selam ve baki dua ile kalın.

motor1hr9.gif
kuranpf3.gif
atlxi8.gif

gif078tw8jw5.gif

Kedi, Aslangiller familyasındandır. Ama 40 tane Kedi bir araya gelse, bir tane Aslan etmez.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.müslüman kardeşlerimiz yahudiler tarafından katledilirken, bu konunun açılması bizi rahatsız etti.selametle......

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
bu da ispatı oldu...
neyse beni anlayan anladı.
bu sefer gerçekten selametle...

ısbatı olan ne onuda anlamadım .. bişey olsa ısbat olsun...

ayrıca arkadaşlar.. bu konuyu açana takıyosunuz.. ama bu yazıyı yazan bilinen hemde herkesçe bilinen bir zat değil mi ?
bu zaten yazılmış bir yazı.. ben sadece paylaştım. bu zaten konuşulan sorulan bi mesele.
ve yabancılarla evlenme konusu dinimizde konuşulan bir mesele...
bana yüklenmiş olmanızı anlamadım...
kişiyi tanımadan taraflı ,
laf imalarında bulunulmasıda üzücü

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
degerli kardeşlerim inçitmeyin birbirinizi.. zamanlama hatası ve yanlış anlaşılmalar var..

arkadaşlar sabır sabır sabır ....;)

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com

Allah razı olsun s.s.s kardeşim,
Söylenecek olanı söylemişsiniz zaten, Müslüman kitapsız kâfirlerle evlenemez.
Bu tür konuları nerden bulupta açarlar anlamıyorum.
Allah’a emanet olun s.s.s kardeşim,

kitapsız kafirlerle evlenir demiyor ki bi bunu anlamadınız.inanın bu meselenin dinimizde konuşulmuş olduğunu bilmeyişinize şaşırdım.. neyse daha yazmayacağım ..
zira yaptığım tek şey MEHMET PAKSU hocamızın yeni yazdığı makaleyi paylaşmak.. niyetimi bilmeden tanımadan konuşmalara hakkımı helal etmiyorum .. selametle

.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
ısbatı olan ne onuda anlamadım .. bişey olsa ısbat olsun...

ayrıca arkadaşlar.. bu konuyu açana takıyosunuz.. ama bu yazıyı yazan bilinen hemde herkesçe bilinen bir zat değil mi ?
bu zaten yazılmış bir yazı.. ben sadece paylaştım. bu zaten konuşulan sorulan bi mesele.
ve yabancılarla evlenme konusu dinimizde konuşulan bir mesele...
bana yüklenmiş olmanızı anlamadım...
kişiyi tanımadan taraflı ,
laf imalarında bulunulmasıda üzücü

İsbat arıyorsanız buyrun kardeşim

“Mümin kadınlardan iffetli olanlar ile daha önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz şartıyla, namuslu olmak, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helaldir.” (Maide 5) ayetidir.

Müslüman erkek, bunlar dışındaki kafir kadınlarla evlenemez.

“İman etmedikçe putperest kadınlarla evlenmeyin. Beğenseniz bile, putperest bir kadından, imanlı bir cariye kesinlikle daha iyidir. İman etmedikçe putperest erkekleri de (kızlarınızla) evlendirmeyin.” (Bakara 221)

Ve hala inat ediyorsunuz konu üzerinde,
Bu kadar kardeşlerimiz şehid edilmişken siz kalkıp yahudi ve ermenilerle evlenmek caizmidir diyorsunuz pes doğrusu diyecek bir şey bulamıyorum artık.
Allah’a emanet olun,

motor1hr9.gif
kuranpf3.gif
atlxi8.gif

gif078tw8jw5.gif

Kedi, Aslangiller familyasındandır. Ama 40 tane Kedi bir araya gelse, bir tane Aslan etmez.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
benim anlayamadigim konunun basligi neden yahudi ermeni kizi almak caizmidir? soru enterasan!!

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com

İsbat arıyorsanız buyrun kardeşim

“Mümin kadınlardan iffetli olanlar ile daha önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz şartıyla, namuslu olmak, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helaldir.” (Maide 5) ayetidir.

“İman etmedikçe putperest kadınlarla evlenmeyin. Beğenseniz bile, putperest bir kadından, imanlı bir cariye kesinlikle daha iyidir. İman etmedikçe putperest erkekleri de (kızlarınızla) evlendirmeyin.” (Bakara 221)

ne ısbatı ne diyosun kardeşim. kim dedi ısbat arıyorum yada kim dedi ben müslümanca düşünmüyorum !!!
kendi aklınıza gelen yargılamalarla muamele ediyosunuz bana anlamadan muamele...

bu arada sizin yazınızda altı çizerek vurguladığım yere bakın
zaten müslüman olma şartı var .. anlatamıyorum.
anlatmaya gerek bile yok aslında bilinen bir konu bu oysa...

“İman etmedikçe putperest kadınlarla evlenmeyin. Beğenseniz bile, putperest bir kadından, imanlı bir cariye kesinlikle daha iyidir.İman etmedikçe putperest erkekleri de (kızlarınızla) evlendirmeyin.” (Bakara 221)

duyan yazı bana ait sanacak.. kaldıki mehmet paksu hoca mız bu güne dek rastgele konuşmuşluğu görülmeyen biri...

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt