Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

XP ve Vista nın Gizli Güncellemeleri (1 Kullanıcı)

ELNUR7

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.forum.dilsaz.com
20070930114750au5.jpg

CHIP Online, son günlerde MS hakkında çıkan “gizli güncelleştirme yüklüyor” iddiasını inceledi…

Microsoft, Windows PC’nize gizlice güncelleştirmeler yükleyebilir. Bu adi-gizli güncellemeler “otomatik güncelleştirmeler” kesin bir şekilde kapatıldıktan sonra bile PC’nize gizlice sokulabiliyor. CHIP Online sizlere bu davetsiz misafirlerden nasıl kurtulacağınızı gösterecek.

Skandal, utanmazlık, casus yazılım – kullanıcı forumlarındaki tepkiler son derece açık ve netti. Gizlice yüklenen Windows güncellemeleri ile ilgili haber binlerce kullanıcıyı ayaklandırmıştı. İddia: Otomatik güncellemeler tamamen kapansa bile, izinsiz bir şekilde Microsoft’tan yeni sistem dosyaları alınıyordu.

Microsoft’un kullanıcıyı kısıt altına alma çabalarından biri daha mı yoksa Windows’ta bir arka kapı mı? Haberlere göre bu durum Windows Vista ve XP’yi ilgilendiriyor. İki sistem üzerinde de ağustos ayının sonunda kullanıcının bilgisi olmadan sistem dosyalarının yamalandığı iddia ediliyor.

CHIP Online, Vista ve XP yüklü iki test sistemi ile bu iddianın doğruluğunu araştırdı.
20070930115205so0.jpg

Windows güncellemelerini “tam otomatik” olarak indirip kurmayanlar, sistemine neyin kurulduğunu bilmek isterler. Ama Microsoft her yamayı bildirmiyor, hatta güncelleme yazılımının kendisi bile gizlice güncellenebiliyor.

Denetim masasında “Otomatik Güncelleştirmeler” de (Windows XP) veya “Windows Update” (Vista) kısmında kullanıcılar dört güncelleme modundan birini seçebiliyorlar. Seçenekler ise şunlar: Herşeyi otomatik indir ve kur, yeni güncellemeleri indir ama kurmadan önce sor, her şeyi yapmadan önce bilgilendir veya hizmeti tamamen kapat.

CHIP Online test için XP ve Vista’yı sanal makinelere yükledi, sistemi bilerek eski bir noktaya geri yükledi ve dört farklı güncelleme seçeneğini denedi. Sonuç: Kim her şeyi otomatiğe bağlarsa aynen onu alıyor: Tüm yamalar sorgusuz sualsiz yükleniyor.

Ancak testimiz şunu da gösterdi: “Devre dışı bırakmak” seçeneği gerçekten de kelime anlamına sonuna kadar bağlı kalıyor. Bu durumda hiçbir güncelleme yüklenmiyor.

Peki diğer uzlaşma-ayarlarından biri seçildiğinde ne oluyor? Mesela sadece güncellemeleri indir veya her hareketi bildir… bu iki durumda Microsoft kesin bir bilgilendirme olmadan, güncellemelerden sorumlu “update” yazılımının yeni sürümünü otomatik olarak yüklüyor. Elbette WindowsUpdate.log dosyasında bunun yapıldığına dair bir kayıt düşülüyor ama bizim “doğru bilgilendirmek” ile kastettiğimiz tam olarak bu değil.

Peki, neden bir sistem üzerinde kullanıcı bunu istemese de otomatik güncellemeler çalışır? Microsoft’a mantıklı bir açıklama yapmak düşüyor. Windows Update takımının blogunda “Müşteri Beklentileri” kısmında, mükemmel bir güncelleme yazılımının kullanıcıyı yanlış bir güvenlikten korumak için son derece önemli olduğu söyleniyor. Ama neden bu sürecin tam olarak “otomatik” gerçekleştirildiği ise muallâkta.
20070930115247aa7.jpg

Eğer sisteminize neler yüklendiğini gerçekten kontrol etmek istiyorsanız Otomatik-Güncellemeler sizin için yasak – hangi yazılım üreticisinden olursa olsun. Önümüzdeki durumu göz önünde bulundurduğumuzda güncellemeleri tamamen devre dışı bırakmak yardımcı oluyor.

Basit bir şekilde her şeyi kapatın ve geriye yaslanın: Otomatik yamalama yapılırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız yapmanız gereken Otomatik Güncelleştirmeleri komple devre dışı bırakmak. Ama dikkat: Bu durumda iş size düşüyor çünkü güvenlik güncelleştirmeleri her sistemde yüklü olmalı. Bunları manüel olarak indirip kurmanız gerekecek.

Test şunu gösteriyor: Kim yarı otomatikten yana kararını kullanırsa “Update” yazılımının sorgusuz sualsiz güncellenmesine göz yummak zorunda kalacak.

Microsoft’un, güncelleme-programı için çıkardığı bir yamayı neden tüm diğer yamalarda olduğu gibi kullanıcıya bildirmediği ise bir süre daha belirsiz kalacak

zemzemm

Kayıtlı Kullanıcı
benim burda anlayamadğım bir konu affınızı sığınarak saruyorum şimdi biz burda tüm otomatik olan ayarlarımızı kapatalım mı yoksa???birileri beni aydınlatırsa memnun olurum

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
benim burda anlayamadğım bir konu affınızı sığınarak saruyorum şimdi biz burda tüm otomatik olan ayarlarımızı kapatalım mı yoksa???birileri beni aydınlatırsa memnun olurum

Kapatın ve ayrıca Bilgisayarıma sağ tıklayın ve özelliklerden Uzaktan Yardım kısmınıda kapatın.

MAZLUMkul

Kayıtlı Kullanıcı
Kapatın ve ayrıca Bilgisayarıma sağ tıklayın ve özelliklerden Uzaktan Yardım kısmınıda kapatın.

Delete kardeşim neden kapatılması gerekiyor?Aşağıdaki cümleyi biraz açabilirmisin yani eğer şimdiye kadar güncelleme açık ise bizi ne gibi tehlikeler bekliyor ya da ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.... bana yardımcı olur musunuz?

"Microsoft’un kullanıcıyı kısıt altına alma çabalarından biri daha mı yoksa Windows’ta bir arka kapı mı? "

MAZLUMkul

Kayıtlı Kullanıcı
Delete kardeşim neden kapatılması gerekiyor?Aşağıdaki cümleyi biraz açabilirmisin yani eğer şimdiye kadar güncelleme açık ise bizi ne gibi tehlikeler bekliyor ya da ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.... bana yardımcı olur musunuz?

"Microsoft’un kullanıcıyı kısıt altına alma çabalarından biri daha mı yoksa Windows’ta bir arka kapı mı? "

s.a delete kardeşim
???................

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh kardeşim.

Uzaktan bir bilgisayar Kullanıcısının Ortalıkla dolasan Programları Kullanarak Bilgisayarınıza Giriş yapmasını yanı Bilgisayarınızı Hacklemesinin engellemeniz için di bu söylediğim kardeşim.!

Dns, NetBios, Bios, üzerinden giriş yapabilirler! Ancak engelleyeceğimiz bir iki şeyden sonra sisteminize giriş zorlaşacaktır!

Uzaktan yardımın kapatılması Uzak masaüstü portu'nun kapatılması içindi kardeşim.

Ayrıca Msn kişi listenize ise dikkat etmeniz gerekiyor. Belki biliyorsunuzdur, Msn üzerinden çok rahatlıkla IP adresi alınabilmekte, ve bu IP adresine programlarla rahatlıkla girilebilmekte kardeşim.

Bilgisayarım sağ tıkla Yönet –> Bilgisayar Yönetimi penceresinden Hizmetler ve uygulamalar –> Hizmetleri seçip sağ taraftaki çalışan bazı servisleri kapatmaya başlayalım.

Kapatmak istediğiniz servis üzerine tıklayın ve açın. Ilk olarak “Durdur” daha sonra –> Başlangıç türü bölümünden “Devre Dışı” nı seçili hale getirin. En son olarak Uygula ve Tamam diyerek işlemi sonlandırın.

Kendim kapattığım servisler şunlar

Yardım ve Destek
Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) Konumlandırıcı
Uzaktan Kayıt Defteri
Telnet
Sunucu
Otomatik Güncelleştirme

Ayrıca yine kullandığım bir diğer yöntemim ise şu kardeşim

lk önce registry editoru çalıştırın(Başlat>Çalıştır> regedit yazın). Oradan: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Tcpip\Parameters bölümünü bulun.

Sayfanın boş bir kısmına sağ tıklayarak yeni 7 tane dword dosyası oluşturun.
Bunların adı ve özelliği sırasıyla şöyle İlk önce oluşturulan dosyalara şu adları girin, dosyayı açıp yazdığım değerleri yazın

1. "TcpMaxDataRetransmission" değeri 2.
2. "SynAttackProtect" değeri 2.
3. "TcpMaxHalfOpen'' değeri 100.
4. "TcpMaxHalfOpenRetried" değeri 80.
5. "EnableDeadGWDetect" değeri 0.
6. "EnablePMTUDiscovery" değeri 0.
7. "KeepAliveTime" değeri 300000.

Not: Bu son yazdığımı yaparken dikkatli olun, PC yi çökertebilirsiniz. Sakın yanlışlık yapmayın yoksa işe yaramaz!

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız eğer, Tabi bu arada yine de Firewall kullanmanız sizin menfaatinize olacaktır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra hackerlar sisteminize girmekte zorlanacaklardır ve Pc Ekranınızın görüntüsü alamazlar. Şu an benim değerlerim bu şekilde.

Allah'a emanet olun
Selam ve baki dua ile kalın.

93270140eb0.gif
97906724wb4.gif

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Yine de yardıma ihtiyacınız olursa,
her zaman yardımcı olurum kardeşim,
Allah'a emanet olun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt