Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Veda Hutbesi’ne uzanan eller (1 Kullanıcı)

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Her devirde olduğu gibi bu devirde de inancımıza kasteden "din haramileri" bulunmaktadır. İmtihan sırrı gereği kıyamete kadar da var olacaktır. Son zamanlarda Sünnetsiz de din olacağını savunan kimseler türemiş bulunmaktadır. Bu, maksatlı bir davranıştır ve dinde adı: inkârdır. İnkar ise küfürdür. İnsan inkâra, ya kasten ya inadından ya da cahilliğinden düşer. En iyi ihtimal, cahilliktir, ondan da kurtulamayanın sonu hüsrandır. Allah (cc) Kur’an’ı Kerim’inde, “Kim Peygamber’e itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur.’’ (Nisa: 80). Hz. Peygamber (sav) de, ‘’Kim benim Sünnetimden (yaşama tarzımdan) yüz çevirirse benden değildir." (Buhari, Nikah 1; Müslim, Nikah, 5) buyurarak önümüze ölçü koymuştur. Eğer dikkat edilmezse bizi bekleyen tehlikeye de yine Hz. Peygamberimiz tarafından dikkat çekilmiştir, “Dinin elden çıkışı Sünnetin terkiyle başlar. Halat nasıl lif lif kopup parçalanırsa, din de Sünnetin birer birer terki ile ortadan kalkar.” (Darimi, Mukaddime 16).
Sünnetsiz bir İslam anlayışı olamaz
Yukarıdaki hükümler ışığında “Veda Hutbesi” üzerinde oynanmak istenen oyuna dikkat çekmek istiyorum. Bazı aklı evveller, gerçek Sünnete sahip çıkmak adına Sünnete, dolayısıyla da Peygamber’e muhalefet etmektedirler. Kendilerini Sünnet ıslahatçısı olarak görüp Sünnet aşıklarını da cahillikle suçlamaktadırlar. Günümüze gelinceye kadar (Dinlerarası Diyalog baykuşları ötmeye başlamadan evvel) Peygamberimizin “Veda Hutbesi” her birimizin ya evinin ya da işyerinin duvarında mutlaka tablo halinde asılı bulunurdu. Her bir satırı da özenle korunur, saygıyla okunurdu. Son zamanlarda Veda Hutbesi, internet sitelerinde, TV kanallarında, Milli Eğitim onaylı ders kitaplarında, CD’lerde gündem edilmeye başlandı. Dikkatimizi çekti, inceledik ki, asıl metinde: ‘’Benden sonra yolunuzu sapıtıp dalalete düşmemeniz için size iki emanet bırakıyorum. Onlar: Allah’ın Kitabı ve Resulü’nün Sünnetidir.”(Malik, Muvatta, Kader 3, Buhari, Fedailü’l Kur’an, 20) Şeklinde olan kısım, "Bir emanet bıraktım, o da, Kur’an’dır.” biçiminde değiştirilmiş. Yani, Veda Hutbesi’nden, Peygamber’in Sünnetinin çıkarıldığını ve dolayısıyla yıllardır ülkemizde estirilen değişim rüzgarlarından Veda Hutbesinin de nasibini aldığını gördük. Yerleştirilmeye çalışılan mantık, Sünnetsiz bir İslam anlayışına zemin hazırlamaktır. ’Kur’anı Kerim bize yeter’ (!) mantığı yeni bir olay değildir. Onların asıl niyetleri Peygamber Efendimizi devre dışı bırakarak dini bütünlüğümüzü parçalamaktır. Bakınız bu zihniyeti Allah Resulü nasıl haber vermiş: ”Dikkat! Kendisine benden bir hadis ulaşacak ve koltuğuna gerilmiş olduğu halde ’Bizimle sizin aranızda Allah’ın Kitabı vardır! Bu Kitapta neyi helal bulur onu helal kabul eder ve neyi haram bulursak onu haram kılarız!’ diyecek olan bir adam çıkacak mı? Oysa Allah’ın Peygamberi’nin haram kıldığı şey, Allah tarafından haram kılınan şey gibidir.”(Tirmizi ilim 10/ 2801. hadis).
"Emanet" kavramında ’Sünnet yoktur’ demek, aslında Veda Hutbesinin tümden inkarına giden yolun kapılarını aralamaktır. Veda Hutbesi Rasülullah’ın ağzından çıkan sözlerden oluştuğu için Hadis’tir. Yani Sünnetin tâ kendisidir. Bu ve benzeri faaliyetler, Diyalogun zehirli meyveler verdiği bir zamana rastladığı için iyi niyet belirtileri taşımamaktadır!
Göremeyenlere birkaç ayet tokadı vuralım dilerseniz (belki ayıkırlar);
“Peygamber size ne verirse onu alın, neyi yasaklarsa ondan kaçının!” (Haşr Suresi 7. ayet).
“De ki: Allah’ı seviyorsanız, bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın” (Ali İmran suresi 31. ayet)
“Allah’a ve kıyamet gününe kavuşacağını uman sizler için Allah’ın Resulü’nde güzel bir örnek vardır.”(Ahzab suresi 21.ayet).
“Allah’a ve Resulü’ne inanıyorsanız, anlaşmazlığa düştüğünüz konuları Allah’a ve Resulü’ne arz ediniz!”(Nisa suresi 59. ayet)
“Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan anlaşmazlıklarda seni hakem tayin edip verdiğin hükmü, içlerinde hiçbir sıkıntı duymadan kabul edip teslim olmadıkları sürece tam mü’min olamazlar.” (Nisa suresi 65. ayet).
“Peygamber’in emrine muhalefet edenler, fitneye ya da can yakıcı bir azaba uğramaktan çekinsinler” (Nur suresi 63. ayet).
Resulüllahsız, Sünnetsiz din olur mu? Edep ya Hu!..
Zararın neresinden dönülürse kârdır. Hele yapılan bu yanlış Allah’ı ve Rasulünü incitecekse, daha dikkatli davranmak gerekmektedir.

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
İSLAMİYET İ gerçekten yaşamak isteyenler,sünnet_i seniyye ye uymadan,asla Kuran_ı kerimi anlayamazlar ve amel edemezler..
paylaşım için RABBİM RAZI OLSUN İNŞALLAH..
selam ve dualarımla..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
İSLAMİYET İ gerçekten yaşamak isteyenler,sünnet_i seniyye ye uymadan,asla Kuran_ı kerimi anlayamazlar ve amel edemezler..
paylaşım için RABBİM RAZI OLSUN İNŞALLAH..
selam ve dualarımla..

Sizden de Allah razı olsun!
böylelerin Dini İslam olmaz,
Bir hadisi şerifte insan ölünce Münker ve Nekirin onu sorguya çekeceğini şöyle haber veriyor Peygamber Efendimiz (sav): '' kafire sorarlar:'' Muhammed kimdir?'' diye ,''bilmiyorum der'', münafık ''bir şeyler duydum ama kim olduğunu hatırlamıyorum der, mümin ise '' o benim Peygamberim, Allahın Resulüdür'' der.

Allahü Teala hepimize Resulüllahı seven bir gönül nasib eylesin!

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
Bir hadisi şerifte insan ölünce Münker ve Nekirin onu sorguya çekeceğini şöyle haber veriyor Peygamber Efendimiz (sav): '' kafire sorarlar:'' Muhammed kimdir?'' diye ,''bilmiyorum der'', münafık ''bir şeyler duydum ama kim olduğunu hatırlamıyorum der, mümin ise '' o benim Peygamberim, Allahın Resulüdür'' der.

amin ecmain olsun inşallah..
RABBİM DAVANIZDA YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN İNŞALLAH..tüm ümmet_i muhammede de yardımcı olsun inşallah..
esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu..

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm...
ALLAH cc bizleri müslümanlığı dilde değilde kalpte,özde hayatta iken yaşantısında yaşayanlardan etsin...

güzel bir paylaşım..ilminize ve bilginize sağlık olsun..selam ve dua ile aklın kardeşlerim..selametle..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı

RABBİM DAVANIZDA YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN İNŞALLAH..tüm ümmet_i muhammede de yardımcı olsun inşallah..
esselamunaleyküm verahmetullahi veberekatuhu..

Amin, Allah razı olsun kardeşim

O dünyaya gelince :''Ümmetim Ümmetim ''diyordu,giderken de yine ''Ümmetim Ümmetim ''dedi
Şanına layık olarak Hz.Muhammede binbir salatu selam olsun ve ala alihi ve sahbihi ecma'in. bizlere O Güzel Muhammede layık ümmet olabilmeyi nasib eylesin Cenabı Hakk!

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
Amin, Allah razı olsun kardeşim

O dünyaya gelince :''Ümmetim Ümmetim ''diyordu,giderken de yine ''Ümmetim Ümmetim ''dedi
Şanına layık olarak Hz.Muhammede binbir salatu selam olsun ve ala alihi ve sahbihi ecma'in. bizlere O Güzel Muhammede layık ümmet olabilmeyi nasib eylesin Cenabı Hakk!
Fİ EMANİLLAH

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
selamünaleyküm...
ALLAH cc bizleri müslümanlığı dilde değilde kalpte,özde hayatta iken yaşantısında yaşayanlardan etsin...

güzel bir paylaşım..ilminize ve bilginize sağlık olsun..selam ve dua ile aklın kardeşlerim..selametle..

ve aleyküm selam, amin!

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
Veda Hutbesi Ni Okuyup,anlayip,uygulayabilenlerden Olalim Inşallah"şefaat Ya Resul."

Veda Hutbesi Ni Okuyup,anlayip,uygulayabilenlerden Olalim Inşallah"şefaat Ya Resul."

vedabas.gif

(9 Zilhicce l0 H./8 Mart 632 M. Cuma)
Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi'nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa şöyle hitabetti.

Bismillahirrahmanirrahim
"Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder, O'ndan yardım isteriz. Allah kime hidâyet ederse, artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki; Allah'dan başka ilâh yoktur. Tektir, eşi, ortağı, dengi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve Rasûlüdür. "

Ey Nâs!

Sözümü iyi dinleyiniz. Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedî olarak bir daha berâber olamayacağım.

İnsanlar!

Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay, bu şehriniz Mekke nasıl kutsal bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, nâmus ve şerefiniz de öylece mukaddestir; her türlü tecâvüzden masûndur.

Ashâbım!

Yarın rabbınıza kavuşacaksınız. Bugünkü her hâl ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız. Bu vasiyyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsinler. Olabilir ki, bildirilen kimse, burada bulunup da işitenden daha iyi anlayarak hıfzetmiş olur.
Ashâbım!

Kimin yanında bir emânet varsa, onu sâhibine versin . Fâizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Fakat aldığınız borcun aslını ödemek gerekir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle bundan böyle fâizcilik yasaktır. Câhiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz de Abdülmuttalib'in oğlu amcam Abbas'ın fâiz alacağıdır.

Ashâbım!

Câhiliyet devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası, Abdülmüttalib'in torunu (amcalarımdan Hâris'in oğlu) Rabîanın kan davasıdır.

Ey Nâs!

Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu konuda Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah'ın emâneti olarak aldınız. Onların nâmus ve ismetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki haklarınız, âile nâmusu ve şerefinizi kimseye çiğnetmemeleridir. Eğer onlar sizden izinsiz râzı olmadığınız kimseleri âile yuvanıza alırlarsa, onları hafifçe dövüp korkutabilirsiniz. Kadınların sizin üzerinizdeki hakları ise, örfe göre her türlü (meşru ihtiyaçlarını), yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

Mü'minler!

Size iki emânet bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. Bu emânetler, Allah'ın kitabı Kur'ân ve O'nun Peygamberinin sünnetidir.
Ey Nâs!

Devâmlı dönmekte olan zaman, Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü duruma dönmüştür. Bir yıl, l2 aydır. bunlardan 4'ü Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep hürmetli aylardır.

Ashâbım!

Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden nüfûz ve saltanatını kurma gücünü ebedî olarak kaybetmiştir. Fakat size yasakladığım bu şeyler dışında, küçük gördüğünüz şeylerde ona uyarsanız, bu da onu sevindirir. ona cesâret verir. Dininizi korumak için bunlardan da uzak kalınız.

Mü'minler!

Sözümü iyi dinleyin, iyi belleyin. Rabbınız birdir, babanız birdir. Hepiniz Âdem'densiniz, Âdem de topraktan yaratılmıştır. Hiç kimsenin başkaları üzerinde soy sop üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük, ancak takvâ iledir. Müslüman müslümanın kardeşidir. Böylece bütün müslümanlar kardeştir. Gönül hoşluğu ile kendisi vermedikçe, başkasının hakkına el uzatmak helâl değildir. Ashabım! Nefsinize de zulmetmeyin. Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır. Bu nasihatlarımı burada bulunanlar, bulunmayanlara tebliğ etsinler.

Ey Nâs!

Cenâb-ı Hak Kur'an da her hak sahibine hakkını vermiştir. Mirâsçı için ayrıca vasiyyet etmeye gerek yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa, ona âittir. Zina eden için ise mahrûmiyet vardır. Babasından başkasına soy (neseb) iddiâsına kalkışan soysuz, yahut efendisinden başkasına intisâba yeltenen nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lânetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın. Cenâb-ı Hak böylesi insanların ne tevbelerini ne de adâlet ve şâhitliklerini kabûl eder.

Ashabım! Allah'tan korkun, beş vakit namazınızı kılın, Ramazan orucunuzu tutun, malınızın zekatını verin, âmirlerinize itaat edin. Böylece Rabbınızın Cennetine girersiniz.

Ey Nâs!

Yarın beni sizden soracaklar, ne dersiniz? Ashâbı kiram:
Allah'ın dinini teblîg ettin, vazîfeni hakkıyla yaptın, bize nasihat ve vasiyette bulundun, diye şehadet ederiz, dediler.

Rasûlüllah (s.a.s.) mübarek şehâdet parmağını göğe doğru kaldırdı, cemâat üzerine çevirip indirdikten sonra üç defa:

Şâhid ol Yâ Rab!

Şâhid ol Yâ Rab!

Şâhid ol Yâ Rab!

buyurdu.
____alıntıdır____
ESSELAMUNALEYKÜM VERAHMETULLAHİ VEBEREKATUHU

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuhu
Allah Resulullahın (sav) yolundan ayırmasın

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
“Dinin elden çıkışı Sünnetin terkiyle başlar. Halat nasıl lif lif kopup parçalanırsa, din de Sünnetin birer birer terki ile ortadan kalkar.” (Darimi, Mukaddime 16).

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü.
Allah razı olsun kardeşim,
Selam ve baki dua ile kalın.

(Kur’andan başka delil kabul etmem diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]
(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]
(Bana uyan Cennete girer, isyan eden Cennete giremez.) [Buhari]

Allahü Teâlâ, Resulünü hep kendi ile beraber de bildirirken aşağıda ise sadece Resulünü bildiriyor:

(Resulüm de ki; “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”) [Al-i İmran 31]
(Ona [Resulüme] uyun ki, doğru yolu bulasınız!) [Araf 158]
(Onun sözü vahiyden başka şey değildir.) [Necm 4]
(Peygamberin verdiğini alın, yasak ettiğinden sakının!) [Haşr 7]

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü.
Allah razı olsun kardeşim,
Selam ve baki dua ile kalın.

(Kur’andan başka delil kabul etmem diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]
(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]
(Bana uyan Cennete girer, isyan eden Cennete giremez.) [Buhari]

Allahü Teâlâ, Resulünü hep kendi ile beraber de bildirirken aşağıda ise sadece Resulünü bildiriyor:

(Resulüm de ki; “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”) [Al-i İmran 31]
(Ona [Resulüme] uyun ki, doğru yolu bulasınız!) [Araf 158]
(Onun sözü vahiyden başka şey değildir.) [Necm 4]
(Peygamberin verdiğini alın, yasak ettiğinden sakının!) [Haşr 7]

ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve bereketuhu,
sizden de Allah razı olsun
ecrinizi versin

ysmnkaos

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm naime hanım...
zaten islam binasını yıkmak için yüzyıllardır uğraşıyorlar,
ama dozu dahada arttırıp "sünnetleri nasıl bozup-unutturabiliriz" diye uğraşmaya başlamaları düşündürücü...
ve bunu sinsice çaktırmadan yapmaları...
ALLAHA EMANET OLUNUZ

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
selamünaleyküm naime hanım...
zaten islam binasını yıkmak için yüzyıllardır uğraşıyorlar,
ama dozu dahada arttırıp "sünnetleri nasıl bozup-unutturabiliriz" diye uğraşmaya başlamaları düşündürücü...
ve bunu sinsice çaktırmadan yapmaları...
ALLAHA EMANET OLUNUZ

aleyküm selam, yasmin hanım, herşey sünneti bertaraf etmekle başlandı, ve bu süreç şimdi de dinimizin temelini yıkıp kelimeyi şehadeti parçalamakla taçlandı, Peygamberimizi (sav) kelimeyi şehadetten çıkardılar...
ahirzaman fitnesi bu değilse nedir ? bundan sonra bunu yapanlarda ve tasdik edenlerde zaten ne din kalır ne iman..

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.Rabbim fırsat vermesin islam düşmanlarına.Allah razı olsun.

selimbay

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı osun kardeş, ben bu sünnetsizlerle çok uzun süredir değişik forumlarda tartışıyorum inanın senin verdiğin o ayetlerde dahil bir çok deliller sunmamıza rağmen hala inkarlarında inat etmekteler, ayetleri kendi kafalarına göre tevillere gidip kendilerine mutlaka çıkar (!) bir yol bulmaktalar, yani gözlerindeki o at gözlüklerini atmadan gerçekleri görmeleri kolay olmayacak !!!

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Allah razı osun kardeş, ben bu sünnetsizlerle çok uzun süredir değişik forumlarda tartışıyorum inanın senin verdiğin o ayetlerde dahil bir çok deliller sunmamıza rağmen hala inkarlarında inat etmekteler, ayetleri kendi kafalarına göre tevillere gidip kendilerine mutlaka çıkar (!) bir yol bulmaktalar, yani gözlerindeki o at gözlüklerini atmadan gerçekleri görmeleri kolay olmayacak !!!

sizden de Allah razı olsun, bu sünnetsizler tabiki reddedecekler, onların vazifesi bu, ahirzamanda böyle olacağını Hz Muhammed (sav) haber verdi, bizim için önemli olan bize düşeni yerine getirmektir , Allah rizası için, gerisi önemli değil..
ister dünya dursun Hz. Muhammedin ( sav) bir tek sözü dünyalara bedel ..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt