Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Uzun sure'ler hakkında yardım edin lütfen (1 Kullanıcı)

Furkan8

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm ;

Arkadaşlar sitenize yeni üye oldum umarım benim için burası hayırlı olur.

Benim günlerdir kafamı allak bullak eden , cevabını her yerde aradığım fakat bulamadığım 2 adet sorum var.

Birincisi ; Arapça bilmediğim için Kuran-ı Kerim'i Latince okumam caiz'midir ?

İkinci sorum ise ; Akşamları yahut boş vakitlerimde Yasin , Tebareke gibi sureleri okumak istiyorum fakat uzun olduklarından ezberleyemiyorum.Bir kağıt,kitap,defter vs. herhangi bir materyalden okusam olurmu ?

Mesela yatmadan önce Tebareke'yi okuyun diyor hadislerde.Ezberlemek yerine dediğim gibi herhangi bir yerden okusam olurmu ?

Lütfen bana bu konularda yardımcı olun.

Allah (C.C) sizlerden razı olsun , Allah (C.C)'a emanet olun.

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Selamün Aleyküm ;

Arkadaşlar sitenize yeni üye oldum umarım benim için burası hayırlı olur.

Benim günlerdir kafamı allak bullak eden , cevabını her yerde aradığım fakat bulamadığım 2 adet sorum var.

Birincisi ; Arapça bilmediğim için Kuran-ı Kerim'i Latince okumam caiz'midir ?

İkinci sorum ise ; Akşamları yahut boş vakitlerimde Yasin , Tebareke gibi sureleri okumak istiyorum fakat uzun olduklarından ezberleyemiyorum.Bir kağıt,kitap,defter vs. herhangi bir materyalden okusam olurmu ?

Mesela yatmadan önce Tebareke'yi okuyun diyor hadislerde.Ezberlemek yerine dediğim gibi herhangi bir yerden okusam olurmu ?

Lütfen bana bu konularda yardımcı olun.

Allah (C.C) sizlerden razı olsun , Allah (C.C)'a emanet olun.

Öncelikle hoş geldin kardeşim.
1. sorunu cevap vereyim. kardeşim Kuran-ı Kerimi latinceden türkçe mealden okumanda bir sakınca yok ki zaten alamak için illaki bildiğimiz dilde okumamız gerekir.
Namazda Arapça dışınca okunamaz bunuda bilmiş ol.Öyle bakayım Allah(c.c.) ne buyuruyor bize diye açıp istediğin dilde okumanda bir sakınca yoktur.Hangi dilde anlıyorsan o dilde okuyabilirsin...Ki Kuran-ı Kerimde okumamız AllaH'ın buyruklarını anlamamız için inmiştir..Duvara süs olsun diye inmemiştir.
2.Soruna cevabım.
Teberake Suresini İllaki Kuran-ı Kerimden okuman gerekmez başka bir yerde kağıt olsun başka bir kitap olsun ordanda bakıp okuyabilirsiniz.
Ezberlemek yerine okuyabilirsiniz kardeşim.Zamanla zaten ezberinize geçer inşallah.u süre muhakkak ezberlenmeli öyle okunmalı diye bir kaide yoktur.

Rabbim ilminizi arttırsın inşallah.
Selam ve Dua ile..

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
Senatör kardeşimize ilaveten KURAN-I KERİM Arapça ibadet gayesiyle okunur..
Anlasak ta,anlamasakta...
Türkçesi -Meali de anlamak ve ibadet kastıyla okunur..
Allahcc dinimizi,kitabımızı anlayıp uygulayanlardan eylesin inşaALLAH...
BESMELE...SELAM...DUA...

Furkan8

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun sizlerden.Sayenizde üzerimden sanki tonlarca yük kalktı.Şükürler olsun.

Allah (C.C)'a emanet olun.

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Ku'an'dan bir sure veya ayet ezberlemek güzel bir şeydir.Lakin Kur'an'da harflerin mahreçleri latin harflerden farklı olduğu için en kısa zamanda bunu öğrenmek gerekir.Mesela Arapça da "HA" harfini çıkış mahreçi "HI" harfiyle bir değildir."ZE" harfiyle "ZI" harfinin okunuşları farklı olduğundan ayetlerin anlamları bozulmaktadır.Ancak namaza yeni başlayan kardeşlerimiz geçici olarak latin harflerden sure ve ayet ezberleyebilirler.
En kısa zamanda Kur'an harflerini bir hocaefendiden okunuşunu öğrenerek artık ezberlemeye başlayabilirsiniz.Öğretecek bir hocaefendi bulamazsanız o halde ezber ve okumaya latin harflerle devam edebilirsiniz....Allah kolaylıklar ihsan eylesin...

Furkan8

Kayıtlı Kullanıcı
Anladım , çok teşekkür ederim.

Allah (C.C) razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt