Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Unutulan Sünnetler (2 Kullanıcı)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Müsafeha etmek, yani sünnete uygun tokalaşmak unutulmuştur.
Sakal, sünnet üzere bırakılmıyor.
Namazlarda başı örtmeye önem verilmiyor.
Abdestte eller ve ayaklar üç defa yıkanmıyor. Parmak araları üç defa hilallenmiyor.
Aksıran Elhamdülillah demiyor. Başkası, dinde öyle bir şey olmadığı halde, çok yaşa diyor. Halbuki elhamdülillah demesi sünnet, bunu duyan müslümanın da yerhamükellah demesi sünnettir.
Yalnız tanıdıklara selam vermek kıyamet alametidir. Selam sünnete uygun verilmiyor. Bir odada oturulurken, bir kimse o odaya on kere girip, on kere çıksa, her giriş ve çıkışta selam vermesi sünnettir. Bu sünnet de unutulmuştur.
Camiye giren, Kur'an okunmuyorsa oradakilere selam vermiyor. Camide selam verilmez sanılıyor.
Abdestte kaplama, yani başın tamamı mesh edilmiyor. Maliki ve Hanbeli'de kaplama mesh farz, olduğu halde, bu sünnet genelde yapılmıyor. Sadece farz ile iktifa ediliyor.
Duada eller sünnet üzere açılmıyor.
Cenaze namazı olduğu zaman sünnet olan tesbihler terk ediliyor ve âyet-el kürsi okunmuyor.
Bir sünneti ihya edene yüz şehid sevabı verildiğine göre, bir farzı ihya edene ne kadar çok sevap verileceği düşünülmeli, bilhassa farzlar hiç ihmal edilmemelidir. "

[marq][/marq](Ümmetim bozulduğu zaman sünnetime sarılana yüz şehid sevabı vardır.) [Taberani, Hakim]

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Unutulan Sünnetler

allah razı olsun hatırlatma için..selametle..

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı

A.S Aslında ishak kardeşim onu ordan silecektim tam bende bilmiyorum.Ama şöyle bi hadiste müslümanın müslüman üzerine 5 hakkı vardır bu 5 haktan biride yahramukallahtan sonra karşı tarafın yehtina ve yehti kumullah(umarım yanlış yazmamışımdır:)) demesidir

Esselamü aleyküm.. Sizde AEO'lun

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı

Amin Sizden allah razı olsun.Esselamü Aleyküm...

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı

Çok sağol yazdıkların için AEO'lun

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

ishakyakub yazdı:
S.A. Kesinlikle farz değildir. islamın edeblerindendir. müstehabtır
aksıran : elhamdülilah der sebebi ise aksırma esnasında ağızdan basınç ile çıkan hava mikropların dışarı atılmasını sağlar bu bir şifa dır rahmettir.
yanındaki yerhamükallah der:
aksıran :yehdina ve yehdikümüllah der
selametle.....

S.A. İSHAK KARDEŞİM...FARZ DEĞİLDİR ZATEN..

BU HAPSIRMA OLAYIDA ALLAH Ü TEALANIN HZ ADEM E ÖĞRETTİĞİ BİŞEYDİR..O HAPSIRDIGI SIRADA ALLAH C.C. ONA BANA HAMD ET DEMİŞTİR..ODA EDİNCE ALLAH C.C. DE YERHAMUKELLAH DEMİŞTİR...VE SONRADA SU KARSILIGI VER DEMİŞTİR..YAHDİNİ VE YEHDİKİMULLAH..DE BUYURMUŞTUR SELAMETLE...AMA HAPSIRAN ELHAMDÜLİLLAH DIYECEK YOKSA DENEMEZ BU ...S.A.

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı

En iyisi ben ordan farz ibaresini kaldırayım:)

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun kardeşim emeğine sağlık
inş bu hatırlatmandan sonra bizler bu sünnetleri terk etmemeye gayret gösteririz a.e.o

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı

Bunların haricinde unutulan en önemli sünnet tebessüm etmek bence.Halbuki insanlar tebessüm ettiklerinde 8 kasını,somurttuklarında ise 32 kasını çalıştırıyor.Ve bundandırki yüzler çabuk kırışıyor.

esselamü aleyküm aeo'lun

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

ishakyakub yazdı:
S.A. MUAZ KARDEŞİM mevla sizden razı olsun bu kadarını bilmiyordum.
...... biz bütün mü'min kardeşlerimize her zaman tebessüm ederiz. amacım muhalefet etmek veya gönül kırmak değildi......

a.s..kardeşim...est..bende muhalefet etmek istemedım acizane acıklıyım dedimm yanlış anlaşıldıysa hakkınızı helal edin inş..selametle..

serkan25

Kayıtlı Kullanıcı

VEALEYKÜM SELAM KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN HATIRLATMALARIN İÇİN
ALLAH(CC) RAZI OLSUN.
SELAMÜN ALEYKÜM...

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı

Sevgili ishak arkadaşım tebessümle ilgili bilgileri ben yazdım bunu neden muaz arkadaşıma atfettiniz?acaba benmi yanlış anladım:)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

ishakyakub yazdı:
muaz kardeşim bizim bütün müslümanlara hakkımız helal olsun kimseye kırılmadığımız yok. s.a.

ANLADIM KARDEŞİM..ALLAH RAZI OLSUN SAĞOLUJN...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Nevin_1982 yazdı:
Sevgili ishak arkadaşım tebessümle ilgili bilgileri ben yazdım bunu neden muaz arkadaşıma atfettiniz?acaba benmi yanlış anladım:)

S.A. ORTADA SORUN YOK ZATEN..:)TAMAM ANLAŞILDI TATLIYA BAGLADIK RAHAT OLUN..SELAMTLE..

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun inş.daha dikkatli davranırız bundan sonra

OkanDemir

Kayıtlı Kullanıcı
s.a.

önemli bir konuya değinmişsiniz ALLAH razı olsun. Birkaç sorum olacak;

Sünnet e uygun olarak dua da eller nasıl açılır ? mesela ben dua ederken ellerimi birbirine bitiştiririm ama sünnet olanını öğrenirsem onu uygulamak istiyorum.

namazlarda başı örtmek hakkında sadece takkemi kasdediliyor yoksa giydiğimiz montun kapşonu veya kullanmış olduğumuz bere de bu işlevi yerine getirir mi ? önemli olan örtmek mi neyle örttüğümüz mü ?

Cevap alırsam sevinirim Selametle.

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim hatırlatmanız çok güzel olmuş inş dikkat ederz...selametle...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt