Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ümmi olmanın hakikati ; (1 Kullanıcı)

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
''Allahumme Entel Mennan Bedius Semavati vel ard.Zulcelali vel ikram.Ya Hayyu ya Kayyum Ya Allah Celle Celalehu... Ya Erhamerrahimin...Ya Rabbimiz Günahımız çoktur... Bizi afet...''

Ümmi olmanın hakikati konusuna değineceğim ; konu doğaçlama yürüyecektir...Kusurumuz olursa af ola..Soru olursa mutlaka sorunuz...

Bazı konuları kapalı geçebilirim..İzah etmeye bilirim ... sebebi bilmememizden değil..Zaman ...mekan ve şartların oluşmadığından veya söylenmemesi gerektiğin dendir...

İsteğimiz nasibi olan ...yolunda yürüsün...konu anlaşılsın...

Hep beraber ÜMMİ olma konusuna haydi buyurun...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Bakara Suresi ;

77. Onlar bilmiyorlar mı ki, Allah onların gizli tuttuklarını da bilir, açığa vurduklarını da.
78. Bunların bir de ümmî takımı vardır; Kitab’ı (Tevrat’ı) bilmezler. Onların bütün bildikleri bir sürü
kuruntulardır. Onlar sadece zanda bulunurlar.
79. Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab’ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, “Bu, Allah’ın
katındandır” derler. Vay ellerinin yazdıklarından ötürü onların hâline! Vay kazandıklarından dolayı
onların hâline!

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Yukarıda buyrulan şekli ile ...Ümmi olanların , daha önceden Allah C.C. tarafından gönderilen kitapları bilmediğidir...
Yani Musa A.S. 'ın , Allah C.C. nun ;Tevrata buyurduklarından , ÖNCEDEN bilgisinin olmadığı ve ilk defa kendisine buyrulduğu ve öğretildiğidir...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
3- ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ ;

19. Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf,
aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah’ın âyetlerini inkâr ederse, bilsin ki
Allah hesabı çok çabuk görendir.
20. Seninle tartışmaya girişirlerse, de ki: “Ben, bana uyanlarla birlikte kendi özümü Allah’a teslim ettim.”
Kendilerine kitap verilenlere ve ümmîlere de ki: “Siz de İslâm’ı kabul ettiniz mi?” Eğer İslâm’a
girerlerse hidayete ermiş olurlar. Yok, eğer yüz çevirirlerse sana düşen şey ancak tebliğ etmektir.
Allah, kullarını hakkıyla görendir.
21. Allah’ın âyetlerini inkâr edenler, Peygamberleri haksız yere öldürenler, insanlardan adaleti
emredenleri öldürenler var ya, onları elem dolu bir azap ile müjdele.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Bu ayette ''Kendilerine kitap verilenlere ve ümmîlere'' buyurulması...; Kitap verilen ,bu kitap içeriğinden haberi olanlar ile ve Ümmi olup hiç haberi olmayanlar kasdedilmiştir...

Peygamber efendimiz A.S. ın Ümmi oluşu gibi ....Ümmi olan diğer inanan larında olduğu kasdedilmiştir...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
“Ümmî”, okuma yazması olmayan demektir....

İşte bizim yanlış yorum dediğimiz tarif budur efendim... Ümmi okuma yazması olmayan değildir...ancak ;yukarıda yazılı ikinci Ümmi tarifinde ...Ümmi olanlara da lafzına muhatap olan diğer insanlar arasında Okuma yazma bilmeyen Ümmiler olabilir...Ancak Kur'an-ı kerime Muhatap olan Muhammed Mustafa A.S. 'ın Okuma yazma bilmeyen ÜMMİ olduğunu anlatmaz...

Buradaki kullanımı ile, kendilerine kitap verilmeyenlerle, Arap müşrikleri kastedilmiştir.
Kitap verilenler ise Yahudilerle Hıristiyanlardır.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Şimdi...biz bu konuyu akılları karıştırmak veya Peygamber A.S. efendimizin Ümmi oluşuna karşı çıkmak için açmadık ...Tam tersine ÜMMİ olmanın hakikatini konuşalım ve doğru olanı aktaralım için açtık...

Çünkü ÜMMİ olmak ...Allah C.C. nun Peygamber A.S. lara buyuruğunun esasıdır...Yani Allah C.C. , Peygamberine veya Peygamber A.S. lara A.S. ''Sen ÜMMİ sin diye buyuruyor ''...nedeni Allah C.C. dan gelen Kitapların...Peygamber A.S. lar tarafından yazılmadığını öğretmek içindir...

Sen okumamıştın.... sen bilmiyordun...Biz iletmezsek sen nereden bileceksin...buyurması bundandır...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Tabi ki bu konu önemli ...şöyle ki..Allah C.C. 'nun ÜMMİ buyruğunun esası ortaya çıkınca ..Allah C.C. nun İLMİ ne layık olanlarında ...onlarında ÜMMİ liğinin manası ortaya çıkar...

Allah C.C. KİTAP gönderdiği zaman; Kitaba Muhatap olan Peygamber A.S. 'ın Ümmiliğini ilan ederek...Bu KİTAP benim emrim ve bendendir buyurmaktadır...

Ümmi olmanın önemi budur efendim...

Şimdi... konuya başka yönden bakalım...

Her yaratılan Ebedi bilgi sahibi olan Yaradan.... Allah C.C. nun İLMİ ne muhtaçtır...Gaybı bilen yegane var...Allah C.C. dur... İlmin hakikatini ve başlama, bitiş veya gelişme konularına da gerçek manada sahip Allah C.C. dur...O yüzden Her insan veya yaratılan... Allah C.C. nun ÜMMİ sidir...

İlim sahibiyim diyebilirsiniz ..ilmi edindiğiniz makam yaratılan ise sınırı...Allah C.C. nun yaratılan o alim dediğiniz insana lütfü veya size nasip ettiği kadarla... sınırlı İLİMdir ...
Ancak Allah C.C. ...Yaratılanların bilemeyeceği...kesin öyle bilgiler verir ki işte o zaman siz ÜMMİ hesabından ilim sahibi olmuşsunuzdur...Bu sizin nasibiniz olup...Sizden ... İLME kazandırılan olur...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allah C.C. nu duymak veya Alah C.C. nu görmek iLMİ de ...ÜMMİ ilminin bir parçasıdır...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allah C.C. dilemedikten ve sizi bizzat talim ettirmeden kesinlikle ...Allah C.C. nu duyma ve görme ilmine sahip olamazsınız...

İşte bakın İnsanların veya yaratanların bilmediği ve hiç bir yerden öğrenemeyeceği bir bilgi ortaya çıktı...

Bu ilmi alan 'a Allah C.C. sen ÜMMİ sin diye ümmilik hesabından istediği kadar süreli, veya süresiz ilmi öğretir... Öğreten Allah C.C. nun bizzat kendisi olup...Muhatap ta Allah C.C. nun öğretmek istediği İNSAN dır...

Bu durumda İnsan...ÜMMİ dir...

Bilmediği anlamadığı ve idrak edemediği bir ilmi bilgiyi Allah C.C. dan almıştır...
İşte ÜMMİ olmak bilgisi oluşmuş demektir...

Ümmi olmak; bu manada da büyük bir lütuftu...Küçümsemek değil yüceltilmesi gerekir...Allah C.C. nun sevgisine Muhatap olduğunuzun belirtisidir...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Şimdi...Ümmi olmanın bu manası Peygamber Efendimizin yüksek ilim ve irfan sahipliğinin işaretidir...Allah C.C. kendilerini seçmiş ve kendilerine ÜMMİ hesabından hiç bir insana nasip olmayacak İLİM le dolu Kur'an-ı Kerimi göndermiş veya OKUTMUŞ tur...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Ümmi olmak önemli değilse ...o zaman buyurun Allah C.C. nu .... kendiniz veya İnsan hesabından öğrenin bakalım...Heyhat ne mümkün...
Allah C.C. sizi seçecek ve size ÜMMİ olmanız hesabınızdan.... ile yeni bilgi aktaracak...talim ettirecek ve Celmal 'ini nasip edecek...

Veya sesini lütfedecek...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allah C.C. diledi ise size öğretmek...o zaman sizin MÜRŞİD in olduğunu ilan eder ve size nakış işler gibi İLMİ işleyerek kapasiteniz çerçevesinde ..kadar sürede... size eğitim verir ve İlan eder sen benim ÜMMİM sin ...görmen için bak sana ben öğretiyorum...gör emrini verirse..sizde...İdrak etti iseniz ki size lütfetti ise mutlaka o ilmi size göre sizi aşan İLİM olmasına rağmen öğretir...

İşte ÜMMİ eğitimi budur...

Allah C.C. dan alınan sizin kesinlikle bilmediğiniz veya idrak edemediğiniz bir ilimdir...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Allah C.C. sizi sevdi ise ...size bazı lütufları vermeyi diledi ise...size göre uzun süreli veya kendisi ne kadar diledi ise o kadar bir süre içinde...
aşama aşama sana sinyal verir...
Seviyorum diye iletir...bak şunları yaşa cinsinden bazı konuları yaşatır...zamanı gelince Allah C.C. nun emri çerçevesinde...önce sizi başka Mürşide yollar...isterse değiştirir...isterse ...kendileri bizzat Mürşid olur...İşte Allah C.C. mürşidiniz oldu ise... işte hiç bilmediğiniz bir ilme adım atmışsınızdır...

Ümmi eğitimi bu olup sonuç size göre inanılmaz ve mükemmel bir emirdir...

Öğreten Allah C.C. dur...Mürşidinizdir...

Aldığınız ilim ÜMMİ emridir...

Ümmilik te esas olan Allah C.C. nun Mürşidliğinin olmasıdır...

Şimdilik yeterli diye düşünüyor konuyu siz lerin talep noktalarınıza havale ediyorum...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Bu konuları nereden biliyor...a... vs.. gibi sorularınız olabilir... bizim aktarımımız ....sadece bilgiyi size ...taliplisine sunmak onun ilerlemesine yardımcı olamak ve layık olana arz dır... Bize değer verin için değildir...tekraren arz ederim...

Biz sizlerden bir talepte değiliz sadece rıza peşindeyiz o kadar...faydalı olursak ne mutlu bize...Selamlar..

Not : İnanın biz geçmişte bilgi açı idik ve tırmalıya tırmalıya bilgi arıyorduk... Her kes gizli...sır diye saklıyordu...Eğer nasip olmasa idi veya avcı olmasa idik... gene aç durumda bilgi yemeğe çalışacaktık...

Biri çıkıp ben MÜRŞİDİM ...Müceddidim el aldım...ders aldım... okudum...öğrendim diyordu... Şimdi anladık ki ...
Gerçek MÜRŞİD veya gerçek Müceddid Allah C.C. tarafından nasip edilerek verilen bir görevdir...Kişi veya Kişilerin ilanı ile olmaz...Maddi menfaat veya itibar kazanmak için olmaz efendim...
Bu görevi alanada görevi ÖZEL ve gizlidir...Açıklanmaz efendim...Kişi veya kişiler ima yolu ile de olsa açıklayamaz açıklattıramaz...beni kasdedin ...o olabilir...o müceddid dir olamaz efendim...

İstediğin kadar İLİM sahibi ol ...Allah C.C. görev vermedi ise bir hiçsindir...

Reyhani_konyevi

Kayıtlı Kullanıcı
Bu görevi alanada görevi ÖZEL ve gizlidir...Açıklanmaz efendim...Kişi veya kişiler ima yolu ile de olsa açıklayamaz açıklattıramaz...

Müceddidi geç bu kimse Allah dostudur demekte sana göre yanlış o zaman? E ümmeti Muhammed'in tamamı cehenneme girsin demektir bu.yine çam devirdin.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Yoruma teşekkür ederim ama anlayamadım...tekrar anlaşılır izah edermisiniz...?

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Ümmet olamak da ayrı bir İLİMDİR... Lütuftur...Görevdir...Ben Ümmetim demekle de Ümmed olunmaz...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Ümmed ; Allah C.C. tarafından bu lütfa ...aşka tabi oldu isen Cennet sana açılmış ve Muhammed Mustafa A.S. 'ın lütfuna sahip olmuşsun demektir...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Müceddid Allah C.C. tarafından görevlendirilmiş bir zattır...R.A. lütfuna mazhardır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt