Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Türkan saylanın savaşları (2 Kullanıcı)

kaniirfan

Kayıtlı Kullanıcı
"Türkan Saylan'ın savaşları"

Yaşamında da ölümünde de olay oldu Türkan Saylan .

Yakınlarının ifadesiyle kendi inanç ve ideallerini bir bir hayata geçirdi ve ölüme hazır olduğunu söyleyerek bu dünyadan göçüp gitti.

:“Büyük Hesap Günü”ne hazır olarak gitti ise, ne mutlu ona!

Bizim de dileğimiz; “yaptıklarının karşılığını hakkıyla görmesi”dir.

Zaten zerre miktarı da olsa yapılan her “hayır ve şer”, “iyilik ve kötülük” orada karşılığını bihakkın bulacaktır.

Beğeniriz beğenmeyiz ama şu bir vakıa:

Türkan saylan, inandığı değerlerin gerçekten yılmaz bir savaşçısı idi.

İnandığı değerler tartışılabilir.

Ama bunları hayata geçirmedeki kararlılığını, azmini, sabrını ve savaşçılığını kimse tartışamaz...

Keşke her insan onun gibi inanç ve ideallerinin savaşçısı olabilse!

Günlerdir dostları, hayat boyu yaptığı mücadeleleri anlatıyorlar.

Hatta bu mücadelelerini “savaşçı” kimliğiyle niteliyorlar.

“Türkan Saylan’ın Savaşları” bir bir sıralanıyor:

O, bir “eğitim savaşçısı” idi.

O, muhtaç öğrencilere el uzatan bir “yoksulluk savaşçısı” idi.

(Hatta ona “iyilik meleği” diyenler de var ki, Cahiliye dönemi müşrik Arap toplumunda meleklerin dişi olduğuna inanılır ve kızlar melek diye nitelendirilirdi).

O, çok sayıda hastayı sağlığına kavuşturan bir “cüzzam savaşçısı” idi.

İnsanların korkulu rüyası kansere “savaş” açan bir “sağlık kahramanı” idi O...

Onun görevi “cehaletle savaş”tı...

O, hep, örnek bir “yurtsever” ve “aydınlanmacı” olarak “savaş”ını sürdürdü...

O, “çağdaş yaşam savaşçısı” idi.

O, darbelerin savunucusu değil “devrimlerin savaşçısı” idi...

.....

Dostları hep böyle sıralıyordu Saylan’ın “savaşçı” özelliklerini...

Bunların hepsi doğru olabilir.

Ama Saylan’ın sayılanlardan başka “savaşçı” özellikleri de var.

Bunlar sayılmaz ve unutulursa ona haksızlık yapılacağını düşünüyorum.

İşte Saylan’ın diğer “savaşçı” özellikleri:

O çetin bir “başörtüsü savaşçısı” idi.

Dindar kızların üniversitelere alınmamasının “savaş”ını verdi.

Burs verdikleri öğrenciler arasında “imam hatiplilere savaş” açmıştı.

İmam Hatip Liselerinin kapatılması kampanyalarının en önde gelen “savaşçı”larındandı.

O Kur’an okuyanlara, ve dini tahsil yapanlara “savaş” açanların “amiral köşkü”ndeydi hep.

“Kur’an Kursları Yönetmeliği”ne karşı “savaş açanlar”ın başında geliyordu.

İlköğretim öğrencilerin Kur’an Kursu’na gitmesini yasaklayan yönetmeliğin yılmaz savunucusu ve İHLlerin orta kısmını kapatan“kesintisiz eğitim”in en ateşli savaşçısı idi.

El.Ezher Üniversitesi mezunlarının devlette görev almamaları için “savaş”tı.

“Katsayı” engelini koyan ve kalkmaması için çaba sarf eden bir “savaşçı” idi O.

Devlet kademelerinde “namaz kılan bürokratlara karşı savaş” açanlardandı.

“Dindar Cumhurbaşkanı” seçtirmemek için düzenlenen toplantı ve mitinglerin “savaşçı aktör”lerindendi O.

Türkiye’de “müslümanlık istemeyen”lerin safında yer almış ve “İslami değerler”in topluma yansımasını isteyenlere karşı savaş açmıştı...

Üniversite koridorlarında “türban avı”na çıkan “savaşçı tim”lerin hocası , “ikna odaları”nda beyin yıkayan “militarist ekip”lerin bayan komutanıydı O...

Başlarının içiyle değil dışıyla uğraşıp giyim kuşamları yüzünden genç kızların hayatlarını zehir eden, istikballerini karartan ve birçoğunun ruhsal travma geçirmesine ve hastanelik olmasına sebep olan bir zihniyetin “baş mimarları”ndan biriydi .

Mezun olmaya ramak kalmış yüzlerce “beyin gücü”nün kariyer ve diplomasını çöpe atan ve üniversite kapılarına yığılmış binlerce ilim yolcusunu eğitim dışına itip ülkeyi tek düşünce kalıbına mahkum eden faşizan bir uygulamanın yılmaz bir “savaşçısı”ydı O.

“Katsayı engeli” ve “başörtüsü yasağı” yüzünden öz vatanını terk edip Avrupa yollarına düşen ve maddi manevi nice zorluklar içinde yabancı üniversitelerde başörtülü olarak okumaya mecbur bırakılan öğrencilerin âhını alan bir anlayışın yılmaz savaşçısıydı Türkan Saylan...

Niyetimizi kötüye yorup ölen bir kişinin arkasından bunları söylemeyi bize yakıştıramayanlar olabilir.

Onlara sözümüz şu:

Türkan Saylan bu yaptıklarını inkâr etmiyordu ki!

Aksine bundan kıvanç ve onur duyduğunu söylüyordu...

Arkadaşları da bunu iftiharla anlatmıyorlar mı?..

Biz de bunları hatırlayıp ona bu yönde şahitlik yaparak vefa gösterelim dedik.

Ölen bir kişinin arkasından yapacağımız dua da şu:

“Allah dünyada yaptıkları tüm eylemlerinin karşılığını versin.”

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm ellerine sağlık kardeşim..
ben günlerdir bu haberi dinlemekten bunaldım.(gerçi pek izlemezdim ama gündemi günlerdir kurcalıyor kimileri kendi lehine çeviriyor v.s.)
benim merak ettiğim. nerdeyse dinci diye dini için bir mücahide ilan edeceklerdi..
bu sabah izedim emekli ist.müftüsü ki namazını da kıldırmıştı..onun konuşmlaranı dinledim..
neredeyse ağzım açık kaldı..bu kadar bacılarımızın hayatını zindana çaviren
Allahın emir ve efendimizin sünneti için karşı savaş açmış biri iken nasıl olurda onu mücahide gibi gösterebildi..
hayret ettim açıkçası...
gerçi kardeşimizi dediği gibi..

Niyetimizi kötüye yorup ölen bir kişinin arkasından bunları söylemeyi bize yakıştıramayanlar olabilir.

Onlara sözümüz şu:

Türkan Saylan bu yaptıklarını inkâr etmiyordu ki!

Ölen bir kişinin arkasından yapacağımız dua da şu:

“ALLAH dünyada yaptıkları tüm eylemlerinin karşılığını versin.”

bu güzel bilgiler ile nasiplendirdiğini için Allah celle celalüh senden razı olsun kardeşim..
ellerine sağlık
selam ve dua ile

kaniirfan

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ellerine sağlık kardeşim..
Ben günlerdir bu haeri dinlemekten bunaldım.(gerçi pek izlemezdim ama gündemi günlerdir kurcalıyor kimileri kendi lehine çeviriyor v.s.)
benim merka ettiğim. Nerdeyse dinci diye dini için bir mücahide ilan edeceklerdi..
Bu sabah izedim emekli ist.müftüsü ki namazını da kıldırmıştı..onun konumlaranı dinledim..
Neredeyse ağzım açık kaldı..bu kadar bacılarımızın hayatını zindana çaviren
allahın emir ve efendimizin sünneti için karşı savaş açmış biri iken nasıl olurda onu mücahide gibi gösterebildi..
Hayret ettim açıkçasın...
Gerçi kardeşimizi dediği gibi..

niyetimizi kötüye yorup ölen bir kişinin arkasından bunları söylemeyi bize yakıştıramayanlar olabilir.

Onlara sözümüz şu:

Türkan saylan bu yaptıklarını inkâr etmiyordu ki!

ölen bir kişinin arkasından yapacağımız dua da şu:

“allah dünyada yaptıkları tüm eylemlerinin karşılığını versin.”

bu güzel bilgiler ile nasiplendirdiğini için allah celle celalüh senden razı olsun kardeşim..
Ellerine sağlık
selam ve dua ile

allah sendende razı olsun

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
ölen ölmüş giden gitmiş yiten yitmiştir..

affı ve magfireti ne kadar sonsuzsa azabıda o kadar şiddetli olan celal ve cemal sahibi rabbmizin huzurunda .. hayrıda şerride has tartan ilahi terazi önünde . her kul gibi o kişide hesabını verecektir ..

ölen kişinin arkasından konuşmak aslında bir fayda saylamıyor ...

rabbim bizlere imanla huzuruna varmayı .. son nefesimizde imanla göçetmeyi nasip etsin inşaALLAH ..

rabbimize emanet olunuz ..
selam ve dua ile ..

Ne kendi etti rahat,
Ne âleme verdi huzur,
Yıkıldı gitti cihândan,
Dayansın ehl-i kubûr!”

mir_erhan

Moderator
ölen ölmüş giden gitmiş yiten yitmiştir..

affı ve magfireti ne kadar sonsuzsa azabıda o kadar şiddetli olan celal ve cemal sahibi rabbmizin huzurunda .. hayrıda şerride has tartan ilahi terazi önünde . her kul gibi o kişide hesabını verecektir ..

ölen kişinin arkasından konuşmak aslında bir fayda saylamıyor ...

rabbim bizlere imanla huzuruna varmayı .. son nefesimizde imanla göçetmeyi nasip etsin inşaALLAH ..

rabbimize emanet olunuz ..
selam ve dua ile ..

Ne kendi etti rahat,
Ne âleme verdi huzur,
Yıkıldı gitti cihândan,
Dayansın ehl-i kubûr!”

selamün aleyküm...
aslında haklısınız mümine yakışanda odur...
ama ben bizim din (i) için çalıştığını bize yutturmaya çalışanların kırılganlığındaydım aslında..
ama onlar öyle anlatırken benim gibi biraz konuya uzak olanların
nerdeyse...neyse ......
selam ve dua ile

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamün aleyküm...
aslında haklısınız mümine yakışanda odur...
ama ben bizim din (i) için çalıştığını bize yutturmaya çalışanların kırılganlığındaydım aslında..
ama onlar öyle anlatırken benim gibi biraz konuya uzak olanların
nerdeyse...neyse ......
selam ve dua ile

aleykum selam kardeşim ..

ben bu aralar haber vs izleyemiyorum .. hakkında ne yazıldı ne cizildi kim ne dedi bir bilgim yok ..

müslüman uyanık olmalı her söylenene inanmamalı ..
incelemeli ,irdelemeli ,analiz etmeli degil mi.. :)

selam ve dua ile rabbmiize emanet olunuz kardeşim ..

dua sekeri

Kayıtlı Kullanıcı
ben bazen çok kırılıyorum. elbette haşa Allahın mağfiretine sözümüz yok da. bu kadar Onun yolunda olmak için çabalayanların hayatını zindan eden bir insanın bu şekilde melek gibi bahsedilmesi neredeyse cennetlik edilmesini içim almıyor. hayatlarını dini inançları uğrunda harcayıp, zorluk çekenlere haksızlık gibi geliyor. yani bazı şeyler adalete ters düşer gibi.o zaman şöyle bir şey düşünülebilir. hayatım boyunca istediğimi yapayım, haram helal nedir bilmeden zevkimin peşinde koşayım nasıl olsa ölürken namazım kılınıp, duam edilir.nasıl olsa tövbe ederim ve dini bir hayat yaşarım.burda artniyetli olanları kastediyorum. sakın bilmediği için yaşamayan ve sonradan tövbeli kardeşlerimzi alınmasın. zira ben de 18 imden sonra dinime döndüm.ama sonuçta Herşeyin iyisni Rabbim bilir. ahirete bırakmak lazım herhalde.

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Herkes elbet hakettiği ile yargılanacaktır.. Bundan şüphemiz elbette yok..

kalemgenç

Kayıtlı Kullanıcı
ben bazen çok kırılıyorum. elbette haşa Allahın mağfiretine sözümüz yok da. bu kadar Onun yolunda olmak için çabalayanların hayatını zindan eden bir insanın bu şekilde melek gibi bahsedilmesi neredeyse cennetlik edilmesini içim almıyor. hayatlarını dini inançları uğrunda harcayıp, zorluk çekenlere haksızlık gibi geliyor. yani bazı şeyler adalete ters düşer gibi.o zaman şöyle bir şey düşünülebilir. hayatım boyunca istediğimi yapayım, haram helal nedir bilmeden zevkimin peşinde koşayım nasıl olsa ölürken namazım kılınıp, duam edilir.nasıl olsa tövbe ederim ve dini bir hayat yaşarım.burda artniyetli olanları kastediyorum. sakın bilmediği için yaşamayan ve sonradan tövbeli kardeşlerimzi alınmasın. zira ben de 18 imden sonra dinime döndüm.ama sonuçta Herşeyin iyisni Rabbim bilir. ahirete bırakmak lazım herhalde.

s.a. RABBİMİN adaletinden (haşa) şüpheniz olmasın. O gerekenin en iyisini bilir.
hem zaten o niyetteki insanları da RABBİM bilir.o yüzden
MEVLA GÖRELİM NEYLER.
NEYLERSE GÜZEL EYLER.
SELAM VE DUA İLE........

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
nasıl bilirdiniz?
iyi bilmezdik saylanı.
Muhammed isminden rahatsız olan,Rabbimin emrine savaş açanın arkasından tabi ki konuşucam.arkasından onunla aynı davayı savunan binlerce saylan bıraktı.saylanı anlatmalıyız çoluğumuza çocuğumuza yoksa o binlerce saylan daha çok beyin yıkarlar.pasif müslüman olmaktan çıkıp davamıza sahip çıkmalıyız.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Sn. Saylan! Gittiğin Yer Daha Çağdaş Bu Dünyadan

“Bir öğrenci sıranın üzerinde namaz kılacağına bale yapsın” dedi, öyle gitti. Şimdi ise; tabutunun yanında namazı kılınacak. Ancak ben, tabutunun yanında bale yapmayı tercih ediyorum. Çağdaşlık türküsü dinliyorken kulaklarım, şimdi bir sala sesi var. Ahh ne yazık, çağdaşlığın cenazesi var!

Gençlik Korosu’nu yöneten müzisyenin isminin “Muhammed” olmasını ironi olarak değerlendiren, çağdaş bir bayan vardı. Ve ne garip… 19 Mayıs gençlik ve spor bayramında o çağdaş bayanın çağdaş beyni, toprağa vardı.

Milli İstihbarat Teşkilatının Türkiye’deki misyonerlik faaliyetlerini anlattığı yazıda, “Profesör” Türkan Saylanın da adı geçiyordu. Ben bunları duydukça aklım kanıyordu. Şimdi adı silindi tüm yazılardan ve adı silindi çağdaş sayfalardan. Korkma Sayın Saylan. Gittiğin yer daha çağdaş bu dünyadan.

Yaradılış gerçeği için ‘hurafe’ demiştin. Ölüm de hurafe miymiş Sn. Saylan? Sen iyi bilirsin!

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla…

1.Yaratan Rabbin adıyla oku.
2.O, insanı bir alak'tan yarattı.
3.Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir;
4.Ki O, kalemle (yazmayı) öğretendir.
5.İnsana bilmediğini öğretti.
6.Hayır; gerçekten insan, azar.
7.Kendini müstağni gördüğünden.
8.Şüphesiz, dönüş yalnızca Rabbinedir.

Bu 8 ayet-i kerime hayatının bir özeti olsun.

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Rabbine döndün hayırlı olsun.

Seni çağdaş dünyanın sahibine emanet ediyorum. Ya da havale… Hangisini hak ediyorsan, öyle işte…

Nimet SARI

haber5.com

ömer..

Kayıtlı Kullanıcı
İslamın azılı düşmanları öldüğü zaman, üç kere tekbir getirmek..efendimiz sav. sünnetindendir..

ALLAHÜEKBER..ALLAHÜEKBER..ALLAHÜEKBER..

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Müslümandan başkasına merhamet edilmez... Ateşi bol olsun.

GEVHER

Yönetici
Hayat da ölüm de Allah’tandır.
Ölen bir kişinin arkasından konuşmak , bize ve Rahmet Peygamberine tabi olanlara uygun değildir.
Çünkü bizim düşmanlarımızdan bir farkımız var :
'' Rabbimize olan inancımız gereği , bize saldıranlar gibi merhametsiz olamayız. ''

Ve biliyoruz ki , herkes dünyada ne ektiyse ahirette de onu biçecektir.

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
evet kardeslerim gevher kardesimin dedigine katiliyorum... konu uzatilmasa iyi olur.. herseyi Allah bilir..

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
nasıl bilirdiniz?
iyi bilmezdik saylanı.
Muhammed isminden rahatsız olan,Rabbimin emrine savaş açanın arkasından tabi ki konuşucam.arkasından onunla aynı davayı savunan binlerce saylan bıraktı.saylanı anlatmalıyız çoluğumuza çocuğumuza yoksa o binlerce saylan daha çok beyin yıkarlar.pasif müslüman olmaktan çıkıp davamıza sahip çıkmalıyız.
Allahcc yar ve yardımcınız olsun kardeşimiz...
Allahcce emanet olasınız...
O EN GÜZEL VEKİLDİR...
BESMELE...SELAM...DUA...

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Allahcc yar ve yardımcınız olsun kardeşimiz...
Allahcce emanet olasınız...
O EN GÜZEL VEKİLDİR...
BESMELE...SELAM...DUA...
Aleyküme selam .
Allah sizinde yar ve yardımcınız olsun değerli abimiz.dualarımızın müşterek.selametle...

Nazar57

Kayıtlı Kullanıcı
Feministim diyipte kız cocuklarını okutmak icin ccabaladıgını söyleyen birinin kapalıların unv. ye girmesini istememesi tezat bir yapı.. bu yüzden sevmedigim biriydi. he sevapları vardı onu Allah bilir.
sadece Allah gunahlarını affeylesin diyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt