Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Türk Operatörlerin 3G Kampanyaları (1 Kullanıcı)

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Eki 2008
Mesajlar
6,066
Tepki puanı
24
Puanları
38
Konum
Ankara
3G haberleri, kullanıcıların kafasını karıştırmış durumda. Bu karışıklığın önüne geçmek için hangi operatörün ne gibi kampanyaları var gelin öğrenin.

fc56ill1s0.jpg

3G hayatımıza girdiğinden beri kelimenin tam anlamıyla bir karışıklık hakim. 3 GSM operatörü de kullanıcılarını kendi tarafına çekmek için kıyasıya rekabet halindeyken, son kullanıcıların kafası da bir hayli karışmış durumda. Bu karışıklığın önüne geçebilmek mümkün.

9wf0lyhxcp.jpg

3G'nin ne olduğu, ne olmadığı konusuna bir açıklık getirelim önce. 3G, üçüncü nesil kablosuz iletişim teknolojisi. İçerisinde birçok standart yer alır. Uzun süredir GPRS teknolojisini kullanan telefonların, bir sonraki adımı 3G demek hatalı olur. GPRS'in gelişmiş versiyonu 3G'dir dersek eksik söylemiş oluruz Zira GPRS bir standartlar ailesi değil, sadece bir servistir. GPRS, 2,5G olarak anılmaktadır. 3G ise içerisinde birçok servis barındıran standartlar paketidir.

3G ve Türkiye

3G dünya çapında uzun süredir kullanılan bir sistem. Ülkemizde kelimenin tam anlamıyla 30 Temmuz 2009 itibariyle kullanıma girmiştir. Turkcell, Vodafone ve Avea, Türkiye için 3G ihalelerini alan GSM operatörleridir. Turkcell 3 kanal, Avea ve Vodafone ise 2 kanal almışlardır.

3G genel olarak pahalı bir hizmet. Öncelikle 3G uyumlu bir telefon şart. Bunun yanı sıra evinizden 3G ile internete bağlanmak istiyorsanız 3G modem almanız gerekiyor. Mobil telefonunuz aracılığıyla 3G üzerinden veri alışverişi yapmak istiyorsanız, GSM operatörünüzün 3G aboneliğini yapmanız gerekiyor.

v593poa6g.jpg

Ülkemizde, 3G için oldukça uygun kampanyalar mevcut. Tabii ki, başlangıç seviyesinde olan 3G için bu kampanyalar ileride artacak, farklı alternatiflere sahip olacağız. Bunun yanı sıra bağlantı ücretlerinde de farklılaşmalar olacaktır. Bakalım ne gibi ücretlendirmeler ve kampanyalara sahibiz.

Üyelik

Turkcell aboneleri 3G uyumlu telefona sahiplerse, 3G yazıp 2323'e SMS atmaları yeterli. Bu işlemin ardından 3G'ye geçişe dair Turkcell'den bir bilgilendirme mesajı gelecektir. Üye olunduğundan itibaren ilk 1 ay boyunca, görüntülü konuşmadan ve Turkcell MobilTV'den 1 saat yararlanılabiliyor. 1 saatin sonunda, normal ücretlendirme geçerli oluyor.

Avea aboneleri ise, 3G hizmetlerinden yararlanabilmek için 3G yazıp 3334'e SMS atmaları gerekiyor. Avea, kullanıcılarına 3 paket sunuyor. Bunlar HoşGeldin, Standart ve Süper paketler. Paketlerin içerikleri şu şekilde;

bg800uybb.jpg

Paketiniz seçtikten sonra paketin adını yazıp 3499'a SMS atmalısınız. İptal etmediğiniz sürece paket otomatik olarak her ay sonunda yenilenecektir. İptal etmek istiyorsanız IPTAL yazıp, 3499'a SMS atmalısınız.

Vodafone abonelerinin, 3G yazıp 3636'ya SMS göndermeleri gerekiyor. Bunun dışında şu alternatif yollara sahipler;

- My Vodafone'da servis tercihleri adımından 3G hizmetini açtırabilirler,
- 444 0 542 Vodafone Müşteri Hizmetleri'ni arayabilirler,
- En yakın Vodafone Cep Merkezi'ne uğrayabilirler.

Görüntülü Konuşma ve Cepten Televizyon Keyfi

Yeri gelmişken belirtelim, 3G sayesinde görüntülü konuşma yapmak istiyorsak, bu ilk 1 aylık ücretsiz kullanımdan sonraki görüşmelerimizde uçuk ücretlendirmelere tabii tutulmayacağız. Görüntülü iletişim, hepimizin çok iyi bildiği sesli iletişim ile aynı ücretlendirmeye sahip.

9usselonj.jpg

Turkcell MobilTV ise, telefonunuz aracılığıyla televizyon izleyebilmemize olanak sağlıyor. İlk 1 ay boyunca 1 saatlik ücretsiz kullanım ise standart paket için geçerli. Hemen belirtelim, görüntülü konuşma yapabilmek için, karşıdaki kişinin de sizinle aynı şartlarda 3G kullanıcısı olması gerekiyor.

Görüntülü Konuşma ve Cepten Televizyon Keyfi - II

Turkcell'in MobilTV'sinin Avea'daki karşılığı 3G Avea Mobilvizyon. Mobilvizyon'a günlük abone olmak da mümkün. Bunun için GUNLUK yazıp 9688'e SMS atmalısınız. Günlük paketin ücreti 5 Lira (35 Kontör) olarak belirlenmiş. Günlük olması gün içinde sınırsız olması anlamına gelmiyor. Gün içinde 8 saati aşarsanız kilobyte başına ekstra ücrete tabii tutuluyorsunuz. Bu ücret, faturalı hatlar için 0.00146 TL, faturasız hatlar için ise 0.0017 TL olarak belirlenmiş.

19koyxnpdv.jpg

Görüntülü konuşma olayında ise, 31 Ekim 2009 tarihine kadar yeni üye olan herkese, her yöne 15 dakika ücretsiz konuşma hakkı tanınıyor. Görüntülü konuşma olayında bilmeniz gereken en önemli ayrıntı ise, telefonun önünde bir adet kamera olması gerektiğidir. Görüntülü konuşma için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. Avea 3G abonesi olduğunuz anda görüntülü konuşma da mevcut oluyor. Faturalı hatlar dakikası 10 Kuruş, faturasız hatlar ise dakikası 1 kontör karşılığında görüntülü konuşabiliyor.

Görüntülü Konuşma ve Cepten Televizyon Keyfi - III

Mobil telefonunuzdan televizyon seyretmek istiyorsanız, Mobil TV himetinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmet, 3G abonelerine ilk 1 ay ücretsiz verilecek. Ücretsiz kullanımdan sonra abonelik için:

MTV AC yazıp 3636'ya göndermelisiniz. Belirli bir paket istiyorsanız pakete göre şunlardan birini yazıp 3636'a SMS atmalısınız:

MTV STANDART AC
MTV SPOREGLENCE AC
MTV SUPER AC

Telefonunuzun Mobil TV'yi destekleyip desteklemediğini görmek için tırnaklar hariç "MTV DESTEK" yazıp 3636'ya SMS atabilirsiniz.

Standard Paket: Aylık 5 TL / 40 Kontör
Spor ve Eğlence Paketi: Aylık 5 TL / 40 Kontör
Süper Paket: Aylık 7.5 TL / 60 Kontör

Turkcell Kampanyaları

22 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasında NET yazıp 2233'e SMS atarsanız, aylık 100 MB internet paketini ilk 3 ay indirimli kullanabilirsiniz. İndirimli fiyatı ayda 4 TL/30 kontöre denk geliyor. Aylık 100MB'ı aşan kullanımlar, faturalı hatlar için vergiler dahil 0,000049 TL/KB, ön ödemeli hatlar için ise 2 kontör/35KB olarak ücretlendirilir.

3G'den önceki cepten internete bağlanma tarifeleri, 3G teknolojisi için de geçerli olacak. 100 MB'lık tarifenin haricindeki tarifeler şu şekilde;

qudeokrk9g.jpg

Avea Kampanyaları

Avea'nın kampanyaları daha önce söylediğimiz gibi, üç paket halinde geliyor. HoşGeldin, Standart ve Süper paketler olmak üzere bu kampanyalar, Avea kullanıcılarının hizmetine sunulmuş durumda. Kampanyaların ücretlendirmesi ise şu şekilde;

v79k4is7jz.jpg

Vodafone Kampanyaları

Diğer operatörler gibi Vodafone da 3G üyesi olmanız için ek bir ücret talep etmiyor. Vodafone, faturalı kullanıcıları için standart, aylık ve günlük internet paketlerini hizmete sunuldu.

Faturalı Standart pakette 1 Mbps'ye kadar hız mevcut. Standart tarife için günlük ücret 5 TL olarak belirlenmiş durumda. Vodafone'da adil kullanım miktarı mevcut ve bu miktar 250 MB. Adil kullanım miktarını aşmanız durumunda fatura döneminin sonuna kadar hız 128 Kbps'ye otomatik olarak indiriliyor.

dtnxsh0q44.jpg

Faturalı Aylık pakette ise, üç adet seçenek mevcut. Bunlar; 250 MB, 1 GB ve 5 GB'lık paketler. 250 MB paketin internet hızı 1Mbps, 1 ve 5 GB'lık paketlerin ise 7.2 Mbps olarak belirlenmiş. 250 MB'lık paketin adil kullanım miktarı 2 GB, 1 GB'lık paketin adil kullanım miktarı 2.4 GB ve 5 GB'lık paketin adil kullanım miktarı ise 6 GB. Her üç pakette de, adil kullanım miktarını geçtiğinizde hız otomatik olarak 128 Kbps'ye düşürülüyor.

Vodafone Kampanyaları II

250 MB'lık paket için tırnak işaretleri hariç "NET 250MB", 1 GB'lık paket için "NET 1GB", 5 GB'lık paket için ise "NET 5GB" yazıp 3636'a SMS atmalısınız.

Ücretlendirme ise şu şekilde;

t50vjt8zcq.jpg

Vodafone Kampanyaları III

Faturalı Günlük paket seçeneğine gelelim. Bu pakete geçmek için tırnaklar hariç "NET GUN" yazıp 3636'a SMS atmanız yeterli. Günlük pakette adil kullanım miktarını geçmediğiniz sürece hızınız 7.2 Mbps. Eğer 250MB'lık adil kullanım miktarını geçerseniz yine hızınız 128 Kbps'ye düşürülüyor. Günlük paket günde 1 defa alınabiliyor ve aylık paketin yanında ekstradan alınabiliyor.

54p83su6nl.jpg

Bunların dışında Vodafone'da da ön ödemeli sistem (kontörlü hat) mevcut. Standart, aylık ve günlük seçenekleri burada da var. Faturasız hatlar bu ön ödemeli tarifelerden yararlanacak.

Ön Ödemeli Standart paket; günde 35 kontör karşılığı 1Mbps hız ile internete girebilecek. Adil kullanım miktarı yine 250 MB ve bu miktarı aştığınızda yine hızınız 128 Kbps'ye iniyor. Tarifeye geçmek için My Vodafone'dan Mobil İnternet Paketleri hizmetini açtırmalı ya da Vodafone Müşteri Hizmetleriyle iletişime geçmelisiniz.

Vodafone Kampanyaları IV

Ön Ödemeli Aylık paket, muhtemelen Vodafone'un en çok tercih edilen paketlerinden biri olacak. 250 MB ve 1 GB'lık iki paket mevcut. Bu tarifeye geçmek için, hangi paketi seçeceğinize karar verdikten sonra tırnaklar hariç "NET K250MB" ya da "NET K1GB" yazıp 3636'a SMS atmanız gerekiyor. Ön Ödemeli Aylık paketlerin adil kullanım miktarı 2 GB, miktarı aştığınız sürede hızı 128 Kbps'ye düşürüyor. Ücretlendirmesi ise şu şekilde;

gi92ukeanb.jpg

Son olarak, Ön Ödemeli Günlük paketi, adil kulanım miktarına kadar 7.2 Mbps hıza sahip. Sonrasında hız 128 Kbps'ye indiriliyor. Adil kullanım miktarı yine 250 MB. Bu tarifeye geçmek için tırnaklar hariç "NET KGUN" yazıp 3636'a SMS atmanız yeterlidir.

3G Modemler

Geldik bilgisayar kullanıcılarını en çok ilgilendiren 3G yeniliklerine. Evet, 3G modemlerden bahsediyoruz. Turkcell'den aldığınız 3G VINN Modem aracılığıyla Turkcell'in kapsama alanında olduğunuz sürece, 3G'ye bağlanabileceğimiz vaat ediliyor. Hızlar ise oldukça değişken. Şu an için şehrin içindeki evinizde 3G ağ bulamadığınız olabiliyor. Bu yüzden bu servisten yararlanmadan önce bir şekilde evinizden 3G ağ bulunabiliyor mu diye kontrol etmenizde fayda var.

3G VINN Modem almanın esprisi, dizüstü bilgisayarınızla dışarıda olsanız bile internete erişebilmenizdir. Dediğimiz gibi, bu yeni bir sistem olduğu için aksaklıklar çıkabiliyor. İlerleyen aylarda bu konudaki eksiklikler de giderilecektir. Turkcell'in ücretlendirmesi şu şekilde;

0gb251z9pj.jpg

Paket aşım ücreti ise megabyte başına 0,050 TL. Ayrıca belirtmekte fayda var, bir kişi en fazla 3 Turkcell hattıyla kampanyalara katılabilir.

3G Modemler II

Avea'nın 3G Modemlerine gelirsek, yine çeşitli kampanyalarla karşılaşıyoruz. 12 aylık üyelik aldığımız vakit, 12 ay boyunca ayda 600 dakikalık TTNET Wi Fi hediye kazanıyoruz. 2GB ve 6GB olmak üzere İki adet paket mevcut. 2GB'lık pakete 12 aylık üyelik, ayda 35 TL. 6GB'lık pakete 12 aylık üyelik ise, ayda 55 TL. Paket aşım ücretleri ise megabyte başına 0,11 TL.

Vodafone, 3G abonelerine bilgisayardan 3G aracılığıyla internete erişebilmeleri için K3520 Mobil Modem veriyor. Vodafone'un 1 veya 5 GB'lık internet paketlerinden birine 12, 18 veya 24 aylık taahütte bulunan kullanıcılara bu K3520 Mobil Modemi Vodafone hediye olarak veriyor.

gvg5s1eby.jpg

Vodafone K3520 Mobil Modem.

Vodafone'un sitesine göre, 5 GB'lık paket bugünde itibaren geçerli olacak. 1 GB'lık ve 5 GB'lık paketler artık Vodafone kullanıcılarını bekliyor. Kullanıcılar, paketlerinin limitini aşarlarsa, her 100MB'lık kullanımları için 5 TL ödeyecek.
 

Benzer konular

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt