Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

TÖRE CİNAYETLERİ (3 Kullanıcı)

elzem

Kayıtlı Kullanıcı
RE: TÖRE CİNAYETLERİ

ama abla hak hukuk denilen bir şey var neden insan günahlarına giriyolar bu insanların yanında birini sevmek sevilmekte suç oluyo ALLAH böylelerinin kalbine merhamet koysun bir cana kıymayı nasıl basit görüyolar islam dininin insanlarına yakışmayan bir durum RABBİM daha beterinden bizleri korusun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

elzem yazdı:
ama abla hak hukuk denilen bir şey var neden insan günahlarına giriyolar bu insanların yanında birini sevmek sevilmekte suç oluyo ALLAH böylelerinin kalbine merhamet koysun bir cana kıymayı nasıl basit görüyolar islam dininin insanlarına yakışmayan bir durum RABBİM daha beterinden bizleri korusun
EVET KARDEŞİM HÜKÜM YALNIZ ALLAHINKEN BİZLERE NE OLUYOR KENDİ DOĞRULARIMIZLA HAREKET EDEREK HÜKÜM VERİP BİR CANA KIYILIYOR NE ACIMASIZCA BİR DAVRANIŞ NE MERHAMETSİZ BİR UYGULAMA RABBİM AKIL FİKİR BİRDE MERHAMET VERSİN İNŞ

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

Genelde töre kanunlarının uygulanmasına neden olan olay yasak ilişkilerdir...
Ailede bu utanc verici durumdan toplunda kötü ad salmaktan yada yoplumun kötü bakış acısından korktukları için böyle genelde ölümle sonuclanan töre kanunlarını uygulamaktadır...
Bana göre insanları buna yönelten toplumun bu tip durumlarında gösterdigi yaptırım gücüdür..
yani aileler toplumun onlara gösterecegi tepkiden ve toplumun içinde şunun kızı şçyle yaptı şunla beraber gezdi gibi söylemlere, dedikodulara maruz kalmamak için öldürme yoluna basvurmaktadırlar..
bi insanı öldürmek yerine affetmek ve halini düzeltmesini beklemek daha doğru bir davranıştır diye düşünüyorum... cünkü insanlar hatalarından aldıgı dersler oranında olgunlaşabilirler bu fırsatı o insanlaraada tanımalıyız ve zaten bir insanın diğer bir insanı öldürmeye bazı özel durumlar dışında hicbir şekilde yetkisi yoktur..
selam ve dua ileB)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

s.a bu aydınlatıcı ve bilgilendirici yazınız için Allah sizden razı olsun.bu konularda herkesi uyandırmak gerekir.çünkü birçok kesim, töre cinayeti gibi cahili bir adetin islamda olduğunu iddia ederek, islamı vahşi bir din gibi göstermeye çalışmaktadır.islam, bunu emrediyormuş gibi yansıtmaya çalışıyorlar..oysa böyle meselelerde, islamın sunduğu çözüm yollarının ne olduğunu, araştıran öğrenebilir..islama maledilmeye çalışan bu saçma ve insanlık dışı hurafe ve cahili geleneklerin ne olduğunu, nerden türediğini iyi açıklamalı, islam düşmanlarına bu konularda fırsat vermemeliyiz.selam ve dua ile

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı

eweet kardeşim zaten adı üstünde TÖRE=GELENEK =GÖRENEK

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

carmelo89 yazdı:
Genelde töre kanunlarının uygulanmasına neden olan olay yasak ilişkilerdir...
Ailede bu utanc verici durumdan toplunda kötü ad salmaktan yada yoplumun kötü bakış acısından korktukları için böyle genelde ölümle sonuclanan töre kanunlarını uygulamaktadır...
Bana göre insanları buna yönelten toplumun bu tip durumlarında gösterdigi yaptırım gücüdür..
yani aileler toplumun onlara gösterecegi tepkiden ve toplumun içinde şunun kızı şçyle yaptı şunla beraber gezdi gibi söylemlere, dedikodulara maruz kalmamak için öldürme yoluna basvurmaktadırlar..
bi insanı öldürmek yerine affetmek ve halini düzeltmesini beklemek daha doğru bir davranıştır diye düşünüyorum... cünkü insanlar hatalarından aldıgı dersler oranında olgunlaşabilirler bu fırsatı o insanlaraada tanımalıyız ve zaten bir insanın diğer bir insanı öldürmeye bazı özel durumlar dışında hicbir şekilde yetkisi yoktur..
selam ve dua ileB)[/quoteDEĞERLİ KARDEŞİM AÇIKLAYICI YORUMUNUZ İÇİN ÇOK TŞK İNŞ FAYDALI OLUR DÜŞÜNCESİNDEYİM SELAM VE DUA İLE

serife07

Kayıtlı Kullanıcı

namus yüzünden kızları öldürebiliyorlar . Benim anlayamadığım sadece kızların namusu yoktur . Erkeklerinde namusu vardır . OH ne güzel ya erkekler dilediği gibi yaşayacak kızlar öldürülecek . dinimizde hem bayların hem de bayanların namusu vardır. ONUN için bu insanların yaptıkları akla ve mantığa ters olduğu gibi dinimize görede ters . Cahillik diz boyu. ne töreymiş bu insanlar körü körüne bağlanmış. ALLAH HİDAYET EYLESİN. DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN. ALLAH AKIL FİKİR VERSİN. EĞİTİM ŞART. REKLAMDAKİ GİBİ OLDU AMA CİDDEN EĞİTİM ŞART. BU KONUYA DEĞİNDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. ALLAH'A EMANET OLUN .

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

serife07 yazdı:
namus yüzünden kızları öldürebiliyorlar . Benim anlayamadığım sadece kızların namusu yoktur . Erkeklerinde namusu vardır . OH ne güzel ya erkekler dilediği gibi yaşayacak kızlar öldürülecek . dinimizde hem bayların hem de bayanların namusu vardır. ONUN için bu insanların yaptıkları akla ve mantığa ters olduğu gibi dinimize görede ters . Cahillik diz boyu. ne töreymiş bu insanlar körü körüne bağlanmış. ALLAH HİDAYET EYLESİN. DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN. ALLAH AKIL FİKİR VERSİN. EĞİTİM ŞART. REKLAMDAKİ GİBİ OLDU AMA CİDDEN EĞİTİM ŞART. BU KONUYA DEĞİNDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. ALLAH'A EMANET OLUN .

VALLA TÖRE EGİTEME YADA EGİTİMSİZLİGE BAKMIYOR.ADALET YOK ERKEKLER YAPINCA ERKEKTİR,KIZLARA GELİNCE NAMUZ BEKÇİSİ KESİLİYORLAR.

serife07

Kayıtlı Kullanıcı

EVET KATILIYORUM MAALESEF ÖYLE ERKEK YAPINCA ASLAN OĞLUM KIZ YAPINCA NAMUSSUZ . ERKEK NE İSTERSE YAPAR KIZ YAPAMAZ. EVET BAZI AİLELER BU YÖNDE HEP OĞLUNU POH POHLUYOR . NE YAZIK .

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

serife07 yazdı:
EVET KATILIYORUM MAALESEF ÖYLE ERKEK YAPINCA ASLAN OĞLUM KIZ YAPINCA NAMUSSUZ . ERKEK NE İSTERSE YAPAR KIZ YAPAMAZ. EVET BAZI AİLELER BU YÖNDE HEP OĞLUNU POH POHLUYOR . NE YAZIK .

O ERKEKLER AİLERİNİ GÜNÜ GELİNCE ÖYLE BİR POH POHLUYORKİ.....

BİDE BEN BAŞIMI NEREYE ÇEVİRSEN BERDEL OLAYI GÜNDEME GELİYOR Kİ BEN BUNU İLK DEFA DUYUYORUM.ŞİMDİ BANA KIZICAKLAR ARKADAŞLAR AMA BU TÖRE CİNAYETLERİ VE BERDELİ BAŞ KENDİ YİNE DOGU.BENDE DOGULUYUM AMA BU BÖYLE KİM NEDERSE DESİN DOGU YİNE BU KONUDA BİRİNCİ.

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

evet FATMA kardeşim nedense bilmiyorum ama berdel,fazla evlilik,töre cinayeti hep doğuda bende doğuluyum ama ne yapabilirizki ALLAHA havele etmekten başka
ben senin bu sözünede katılıyorum ERKEK YAPINCA ERKEK,KIZLARA GELİNCE NAMUS BEKÇİSİ doğru demişsin.zaten kız erkek ayrımı yapmasalardı tüm bunlar yaşanmazdı

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

elzem yazdı:
evet FATMA kardeşim nedense bilmiyorum ama berdel,fazla evlilik,töre cinayeti hep doğuda bende doğuluyum ama ne yapabilirizki ALLAHA havele etmekten başka
ben senin bu sözünede katılıyorum ERKEK YAPINCA ERKEK,KIZLARA GELİNCE NAMUS BEKÇİSİ doğru demişsin.zaten kız erkek ayrımı yapmasalardı tüm bunlar yaşanmazdı

ALIN İŞTE BEN DİYORUM KIZ ERKEK AYRIMCILIGI VAR YOK DİYORLAR.NASIL YOKYA ALIN İŞTE EN GÜZEL ÖRNEGİ DAHA NASIL ANLATALIM AYRIMCILIGI KIZLAR HAYATLARIYLA ÖDÜYORLAR.ŞU BERDEL OLAYAI VARYA OLMAZ BÖYLE BİR AKILYA NASIL İNSANLAR ONLAR.BİDE İŞİN İLGİNÇ YANI BABALAR KIZLARINI DEGİŞTİRİYOR AMA SEVMİYORUM BE TÖREYİ DİYORLAR.MADEM SEVMİYORSUNUZ BIRAKIN EGER BIRAKILMAZSA BU BÖYLE DEVAM EDER.KIZLAR 13 YAŞINDA ANNE OLUYORLAR YA İNSAN NASIL EVLADINI DEGİŞTİRİR.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

serife07 yazdı:
değerli kardeşim insanımızın dinden muamelattan haberi yok insanlar cahil eğer bir suç varsa erkek ve kadın ikisi suçludur tek tararı suçlayıpta infaz etmek büyük günah ve haksızlıktır önemli bir sorun

HUZEYFE_26

Kayıtlı Kullanıcı

güzel ve bir türlü çözümü kavuşmayan bir konu allahın verdiği canı allah alacağı için zaten olay burdan başlıyo o insanalrda peygamber ahlakı olsaydı rehberimiz kuranı kerimi hakiakaten kendilerine rehber edinselerdi bunların hiç biri olmazdı imanalrın zauyıf sabırsız ve şuursuz insanalrın yapacağı iş göz göre göre 14-15 yaşındaki kızı acımadan vurmak bu işin töresi olmaz kardeşim senin örf adetlerin olabilir namus kavramı bi onlardamı var hepimizde var onun için nefretle kınıyorum cezai yaptırımının çok olmasını istiyorum ki arkası gelmesin tabi boş konuşuyoruz da burası türkiye hayırlı günler..dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

HUZEYFE_26 yazdı:
güzel ve bir türlü çözümü kavuşmayan bir konu allahın verdiği canı allah alacağı için zaten olay burdan başlıyo o insanalrda peygamber ahlakı olsaydı rehberimiz kuranı kerimi hakiakaten kendilerine rehber edinselerdi bunların hiç biri olmazdı imanalrın zauyıf sabırsız ve şuursuz insanalrın yapacağı iş göz göre göre 14-15 yaşındaki kızı acımadan vurmak bu işin töresi olmaz kardeşim senin örf adetlerin olabilir namus kavramı bi onlardamı var hepimizde var onun için nefretle kınıyorum cezai yaptırımının çok olmasını istiyorum ki arkası gelmesin tabi boş konuşuyoruz da burası türkiye hayırlı günler..dua ile
KARDEŞİM NEFRETLE KINIYORUZ AMA CEZASI NEKADAR AĞIR OLURSA OLSUN İNSANLAR İÇİN CEZA ÖNEMLİ DEĞİLİ BİR röportajda doğulu bir vatandaş bizim için ceza önemli değil 100 yıl bile verseler biz nasümusumuzu temizlemenin iç rahatlığı ile bu cezayı çekeriz diyordu önemli olan zihniyetin değişmesi

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Söylemlerinize bakıyorum da sadece doğuda töre cinayetleri var gibi bir izlenim ediniyorum. Doğu bölgesinde olunca bazı insanlar bunu çarçabuk basına yansıtıyor. Oysa ülkemizin batısında da güneyin de bu tür töre cinayetlerinin işlenildiğini kimse unutmasın. Hatta geçen yıl batı kesiminde bir ilimizde namus kavramı adı altında bir insanın başının kesildiğini de kimse unutmasın. Bu tür cinayetler sadece doğu bölgesine özgü değildir. Ancak doğu bölgesinde de bu tür saçma sapan yanlışlıklar yapılmaktadır.
Rabbim hepimizi ıslah etsin.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Söylemlerinize bakıyorum da sadece doğuda töre cinayetleri var gibi bir izlenim ediniyorum. Doğu bölgesinde olunca bazı insanlar bunu çarçabuk basına yansıtıyor. Oysa ülkemizin batısında da güneyin de bu tür töre cinayetlerinin işlenildiğini kimse unutmasın. Hatta geçen yıl batı kesiminde bir ilimizde namus kavramı adı altında bir insanın başının kesildiğini de kimse unutmasın. Bu tür cinayetler sadece doğu bölgesine özgü değildir. Ancak doğu bölgesinde de bu tür saçma sapan yanlışlıklar yapılmaktadır.
Rabbim hepimizi ıslah etsin.
Selam ve dua ile.
Elbette konak kardeşim sadece doğuda olan bir durum değildir eğer bir insan yanlış düşünüyorsa nereli olduğu önemli değildir önemli olan düşüncenin ve uygulamanın yanlışlığıdır eğer bir yanlış anlaşılma varsa doğulu kardeşlerden özür diliyorum SELAM VE DUA İLE

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a.arkadaşlar,
ben naçizane bu foruma daha fazla ilgisiz kalamadım ve aldım elime klavyeyi yazmaya başladım. bakalım neler yazmışım.
Şimdi arkadaşlar ben bu olay ile islamdan önceki cahiliye dönemi müşriklerinin kız çocuklarını diri diri gömmek olayının birbirinden farklı olmadığını hatta direk ilişkili olarak görüyorum.
Çünkü o zaman ki insanlarında kız çocuklarını diri diri gömmesinin altında yatan birinci sebep namustu, şimdikilerinin de sebebi namus.
Ama ikisinin arasındaki en bariz fark şu ki; o dönemde bu işi yapan insanlar müşriklerdi, bugünküler ise müslümanım diyen insanlar, hatta bazı hocalardanda fetva alıyorlardır. (Çünkü doğu bölgemiz fetvasız iş yapmaz)
Bizim burada en büyük suçumuz şu; biz direk suç işlenmesin için çalışıyoruz. Yani o suçu işlenmesi için gerekli olan bütün şartları, ortamı hazırlıyoruz ve ondan sonra sen suç işleme diyoruz. Bu şuna benziyor, Bir kurt ile kuzuyu aynı ahıra koyup ondan sonrada kurda bak bu kuzu senin kardeşin, ona iyi bak ama onu yeme, daha birde 3-4 gün yemekte vermiyorsun, kurt'ta fıtratına uygun olarak kuzuyu yiyincede vah vah kurt kuzuyu yemiş diyoruz.
Arkadaşlar belki biraz uzun oldu ama konu gerçekten çok hassas olduğu için lafı uzatmamzda gerekiyor aslında.
Yüce yaratıcımız ALLAH c.c. da bize haram kıldığı şeyler için dikkat edelim yapmayın, içmeyin, çalmayın v.s. gibi söylemlerde bulunduğu gibi, haramlara giden yolları kapatın diyor.
bismillah, <<Zinaya yaklaşmayın. Zira zina o, bir hayasızlık ve çok kötü bir yoldur.>> isra-32
Yani arkadaşlar biz herkes özgür, isteyen istediği gibi yaşamalıdır gibi safsatalara inanıp hayatımızı ona göre idame ettirirsek, kimse kusura bakmasın bu vahşetler daha uzun seneler sürer.
Unutmayalım ki; insanoğlunun ihtiyacı sadece madde değildir, bizim vücudumuz iki parçadan müteşekkildir. Ceset ve ruh, her ikisininde gıdaya ihtiyacı vardır. birini doyurup, diğerini aç bırakırsak olmaz. O zaman bozulmanın baş sorumlusu oluruz. Maalesef biz ruhumuzu hep yok sayıyıoruz, onun ihityaçlarını Allah c.c. istediği şekilde gideremediğimiz içinde o gidip Şeytana el açıyor. Ruhumuzu Şeytandan koruyalım.
k.s.e.o.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
s.a.arkadaşlar,
ben naçizane bu foruma daha fazla ilgisiz kalamadım ve aldım elime klavyeyi yazmaya başladım. bakalım neler yazmışım.
Şimdi arkadaşlar ben bu olay ile islamdan önceki cahiliye dönemi müşriklerinin kız çocuklarını diri diri gömmek olayının birbirinden farklı olmadığını hatta direk ilişkili olarak görüyorum.
Çünkü o zaman ki insanlarında kız çocuklarını diri diri gömmesinin altında yatan birinci sebep namustu, şimdikilerinin de sebebi namus.
Ama ikisinin arasındaki en bariz fark şu ki; o dönemde bu işi yapan insanlar müşriklerdi, bugünküler ise müslümanım diyen insanlar, hatta bazı hocalardanda fetva alıyorlardır. (Çünkü doğu bölgemiz fetvasız iş yapmaz)
Bizim burada en büyük suçumuz şu; biz direk suç işlenmesin için çalışıyoruz. Yani o suçu işlenmesi için gerekli olan bütün şartları, ortamı hazırlıyoruz ve ondan sonra sen suç işleme diyoruz. Bu şuna benziyor, Bir kurt ile kuzuyu aynı ahıra koyup ondan sonrada kurda bak bu kuzu senin kardeşin, ona iyi bak ama onu yeme, daha birde 3-4 gün yemekte vermiyorsun, kurt'ta fıtratına uygun olarak kuzuyu yiyincede vah vah kurt kuzuyu yemiş diyoruz.
Arkadaşlar belki biraz uzun oldu ama konu gerçekten çok hassas olduğu için lafı uzatmamzda gerekiyor aslında.
Yüce yaratıcımız ALLAH c.c. da bize haram kıldığı şeyler için dikkat edelim yapmayın, içmeyin, çalmayın v.s. gibi söylemlerde bulunduğu gibi, haramlara giden yolları kapatın diyor.
bismillah, <<Zinaya yaklaşmayın. Zira zina o, bir hayasızlık ve çok kötü bir yoldur.>> isra-32
Yani arkadaşlar biz herkes özgür, isteyen istediği gibi yaşamalıdır gibi safsatalara inanıp hayatımızı ona göre idame ettirirsek, kimse kusura bakmasın bu vahşetler daha uzun seneler sürer.
Unutmayalım ki; insanoğlunun ihtiyacı sadece madde değildir, bizim vücudumuz iki parçadan müteşekkildir. Ceset ve ruh, her ikisininde gıdaya ihtiyacı vardır. birini doyurup, diğerini aç bırakırsak olmaz. O zaman bozulmanın baş sorumlusu oluruz. Maalesef biz ruhumuzu hep yok sayıyıoruz, onun ihityaçlarını Allah c.c. istediği şekilde gideremediğimiz içinde o gidip Şeytana el açıyor. Ruhumuzu Şeytandan koruyalım.
k.s.e.o.
A S Değerli abim çok güzel anlatmışsınız Rabbim razı olsun cennet ve cemaliyle şereflendirsin inş açıklamalarınıza tamamen katılıyorum aslında insanımız dini inancını tam anlamıyla bilmiş olsa kadın erkek ilişkilerinin ne boyutta olması grektiğini bilmiş olsa bu sorunları bizler bugün konuşuyor olmazdık cahiliyye döneminde ALLAH RASULUNUN bile gözyaşlarını tutamadığı kız çocuklarının diri diri öldürülme olayı bugün müslümanlar tarafından yapılmakta demekki ALLAH RASULUNUN KALDRDIĞI VE AYETLERDE BİLE KULUN KULA ÜSTÜNLÜĞÜ YALNIZ TAKVA İLE DENİLDİĞİ HALDE bizler ne hakla bugün bunları uyguluyoruz düşünüyorumda bizler nekadar vefasız bir ümmetiz peygamberimizin şiddetle ınadığı dinimize uymayan bir olayı mumaellat varmış gibi uyguluyoruz bu önemli bir konudur herhangi bir hocanın fetvası yada görüşü bunu uygulama gerekçesi vermez bu konu üzerinde duralım diyorum çok önemli ve yetersisiz SELAM VE DUA İLE

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

SA
Bu nasıl bir anlayıştır ki erkekler bi dünya zorbalık ve zina yapar suç sayılmazda kız çocuğu ve kadın isteği dışında tecavüze uğradığında kirlendi diye katlederler.hem de ne katliam ,kafasını kesmeler, boğup nehre atmalar , zorla intihar ettirmeler, kurşunla delik deşik etmeler.Ayrıca bu vahşetin dinle ilişkilendirilmeside daha büyük bi cinayettir.Zorla şiddetle veya kandırılarak kirletilen kadınlar suçlu değil mazlumdur mağdurdur ve korunmaları gerekir.Dünyada her yıl 5 bin Türkiye de 200 kadın namus adı altında hayatından ediliyor.Çok çarpıcı bi gerçek varki kadınlarda buna onay veriyor.Dicle üniversitesi tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yapılan 'namus cinayetleri anketi ' bu korkunç gerçeği ortaya koymuş.Ankete katılanların % 84 ü kirletilen kadınlar için cezalandırılmalı cevabını vermiş .yöntemlerse ; öldürmek , intihar etmesini sağlamak,zehirlemek,burnunu ve kulaklarını kesmek diyenler bile çıkmış.durum o kadar vahim.Bunun çözümü yasa ile falan olmuyor nitekim ;AB için yapılan 7.uyum paketinde töre cinayetleri hafifletici sebep olmaktan çıkarıldıçözüm oldumu olmadı .Ayrıca yeni ceza yasası namus cinayeti işleyene yaşına bakılmaksızın ömür boyu hapis cezası öngörüyo böylece az bi cezayla kurtulması için küçük yaştaki çocuklara işletilen cinayetlerin önüne geçilmesi sağlanmaya çalışılıyo.sonuç:TÖRE İNTİHARI !!!yani bu seferde bu mağdur kadınları intihara zorluyolar.Buda gösteriyoki bu sorunu çözmek için çook derinlere inmek lazım.Öncelikle töre cinayetlerinin olmamasını sağlamaya çalışmak namusun korunmasına karşı olmak değildir bilincini yerleştirmek lazım.kadınlarımıza daha büyük bi görev düşüyoki o katliam yapan erkek evlatlarıda yetiştiren bizleriz.İnsanlarımıza Kur'an'ı Kerim ahlakıyla ahlaklanmayı , dinimizin neleri haram neleri helal kıldığının anlaşılmasını sağalamayı,öldürmenin çözüm değil yeni sorunların başlangıcı olduğunu anlatabilecek eğitimler verilmeli ,güzel örnekler gösterilmeli Kur'an ı ve sünnetleri uygulamaya davet etmeli .hepimize düşen görevler var yeterki canı gönülden Allah rızası için yapmaya çalışalım.
Ahir ve Akibet Hayrola

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt