Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

TÖRE CİNAYETLERİ (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba değerli kardeşler,sizlerinde fikrini almak istediğim konu günümüzde çokça konuşulan TÖRE CİNAYTELERİ bu konudaki yorumlarınız nedir?İnsanımızın kendi kendine kanun uygulaması,sorgusuz sualsiz bir cana kıyması siz nasıl yorumluyorsunuz?Bu konuyu iyice konuşalım istiyorum.SELAM VE DUA İLE

enis

Kayıtlı Kullanıcı
RE: TÖRE CİNAYETLERİ

töre cineyeti çok saçma ve büyük günahtır.kimin canının alınacağını ancak RAABBİM bilir ve dinimizde ancak .....şu suçları işleyenler öldürülebilir hükmü sabittir.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

enis yazdı:
töre cineyeti çok saçma ve büyük günahtır.kimin canının alınacağını ancak RAABBİM bilir ve dinimizde ancak .....şu suçları işleyenler öldürülebilir hükmü sabittir.
Yorumunuz için çok tşk kardeşim peki neden kaynaklanıyor acaba insanları buna sevk eden nedir bunu merak ediyorum

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. abla bence de sacma buda cahiliye dönemi gibi bişey.öldürmenin suc oldugu belli sucluda olsa yöntemleri degişik olmalıdır.birbirine saygılı olmalılar.hele bide böyle ihtiyar heyeti falan karar veriyor ya oda bir başka konu.allah hidatyet.versin .abla allah a emanet ol..B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:
s.a. abla bence de sacma buda cahiliye dönemi gibi bişey.öldürmenin suc oldugu belli sucluda olsa yöntemleri degişik olmalıdır.birbirine saygılı olmalılar.hele bide böyle ihtiyar heyeti falan karar veriyor ya oda bir başka konu.allah hidatyet.versin .abla allah a emanet ol..B)
A S Değerli kardeşim yorumunuz için çok tşk bana görede sorgusuz sualsiz insanların kendi kendilerine bir uygulama yapmaları bana görede çok yanlış bilemiyorum ama çok üzücü

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Ablacım Allah muhafaza ama bide şu yönü var zorla kıza tecavüz ediyorlar ve gücü sadece o kıza yetiyor galiba hep öldürülen kızlar ölüyor erkekler sokaklarda dolaşıyor Çok yanlış ve cahilce bir iş.
Önce islamı bilmeleri gerekir. Sonra eğitim. EĞİTİM ŞART.
Vede sevdiği adama kaçtı diye öldürüyorlar doğuda çok var bunlar stv de büyük buluşmada da bu konulara dikkat çekildi bir kaç kere. Bu tür proğramların artması ve halkımızın bilinçlenmesi dileğiyle
Rabbim bizi şaşıtrmasın
Allaha emanet olun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mustafa_xtar yazdı:
Ablacım Allah muhafaza ama bide şu yönü var zorla kıza tecavüz ediyorlar ve gücü sadece o kıza yetiyor galiba hep öldürülen kızlar ölüyor erkekler sokaklarda dolaşıyor Çok yanlış ve cahilce bir iş.
Önce islamı bilmeleri gerekir. Sonra eğitim. EĞİTİM ŞART.
Vede sevdiği adama kaçtı diye öldürüyorlar doğuda çok var bunlar stv de büyük buluşmada da bu konulara dikkat çekildi bir kaç kere. Bu tür proğramların artması ve halkımızın bilinçlenmesi dileğiyle
Rabbim bizi şaşıtrmasın
Allaha emanet olun
Değerli kardeşim çok üzücü olaylar bunlar erkeğin dolaşması sanki hiç bir şey yapmamış gibi ama genç cahil islamdan bile doğru düzgün haberi olmayan genç kız öldürülüyor adaletsiz bir davranış büyük günah işleniyor elbette eğitim dini bilgi birde insanların beynine yerleşmiş kesin illede öldürülecek kavramı var bunun bir şekilde düzeltilmesi greken bazen yanlış bir anlaşılma yüzünden bile masum genç kızlar öldürülebiliyor rabbim merhamet versin

akasya_504

Kayıtlı Kullanıcı

s.a bencede saçma çünkü insan gereksiz bir neden yüzünden bile öz çocuğunu kendi elleriyle ölüme ****ürüyor o canı verende alanda Allahtır bence artık buna dur deme zamanı geldide geçiyo fakat anlayacak kimse yok

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. ablam. sık sık duyuyoruz bu tür haberleri. insanlar töre adını verdikleri kendilerine göre kanunlarıyla başka insanların yaşamlarını nasıl sonlandırabilirler anlamıyorum. birde dikkat etmişsinizdir diziler çıktı töreleri olan...! bence bunların bile yayınlanması yanlış.. nasıl bir anlayıştır, nasıl bir insanlıktır bu... ben anlamıyorum. anlamamda mümkün değil..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zerrin yazdı:
s.a. ablam. sık sık duyuyoruz bu tür haberleri. insanlar töre adını verdikleri kendilerine göre kanunlarıyla başka insanların yaşamlarını nasıl sonlandırabilirler anlamıyorum. birde dikkat etmişsinizdir diziler çıktı töreleri olan...! bence bunların bile yayınlanması yanlış.. nasıl bir anlayıştır, nasıl bir insanlıktır bu... ben anlamıyorum. anlamamda mümkün değil..
A S canım kardeşim evet insanların beyinlerine bu olay doğru diye yerleşmiş bunun silinmesi gerekirken birde bu tür senaryolarla diziler çekiliyor hayret gerçekten bunu açalım biraz bu konu gerçekten çok önemli

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Töre cinayetlerinin doğruluğu tartışılmamalı bence. Çünkü cinayet işlemek bir hak değil ki kaldı bunu tartışalım. Canı veren ağbi, baba, anne değil ki canın alınmasınıda söz sahibi olabilsin. Tamamen yanlış, tamamen cahilane bir davranış türü bence. İnsanlar her ne hata yaparlarsa yapsınlar Rabbim af ve mağfiret sahibidir. Rabbim herşeyi (Şirk dışında) affediyorda biz O'nun yarattıkları neden hoşgörülü olamıyoruz. Bu tür olayların önünün alınabilmesi için de eğitim şart. İnsan Yaratanın özenle yarattığı olduğu için özeldir. O özele dokunma hakkı da bence yoktur. Eğer gücümüz ve bilgimiz yetiyorsa hata yapan erkek olur kadın olur onlara yanlışlıklarını anlatmalıyız.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Töre cinayetlerinin doğruluğu tartışılmamalı bence. Çünkü cinayet işlemek bir hak değil ki kaldı bunu tartışalım. Canı veren ağbi, baba, anne değil ki canın alınmasınıda söz sahibi olabilsin. Tamamen yanlış, tamamen cahilane bir davranış türü bence. İnsanlar her ne hata yaparlarsa yapsınlar Rabbim af ve mağfiret sahibidir. Rabbim herşeyi (Şirk dışında) affediyorda biz O'nun yarattıkları neden hoşgörülü olamıyoruz. Bu tür olayların önünün alınabilmesi için de eğitim şart. İnsan Yaratanın özenle yarattığı olduğu için özeldir. O özele dokunma hakkı da bence yoktur. Eğer gücümüz ve bilgimiz yetiyorsa hata yapan erkek olur kadın olur onlara yanlışlıklarını anlatmalıyız.
Selam ve dua ile.
değerli kardeşim yorumunuza eklenecek bir cümle yok gerçekten güzel açıkladınız çok tşk ederim

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Allah sizden razı olsun. İnşallah insanlar bu anlamda bilinçlenirler de insanlara kıyanların sayısı azalır.
Selam ve dua ile.

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

s.a abla sizinde söylediğiniz gibi sorgusuz sualsiz insan günahına girerler neymiş namusları kirlenmiş saçma.sonra da derlerki namusunuzu temizlemiyecekmisiniz
cahillik.böyle konuşan kullardan çekinip ALLAHTAN korkmadan RABBİMİN verdiği cana kıyarlar ahirette bunun cezasını nasıl vereceklerini düşünmeden.YÜCE RABBİM
böyle insanları ıslah eylesin.bu konu hakkın da benim düşüncem böyle

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Muhammed tebliği yapıp kan davasını ortadan kaldırdıktan sonra ondan sonraki kavimlerdede şimdi kız çoçuklarını diri diri öldürüyorlar cehalet bu dünya döndüğü sürece devam eder diye düşünüyorum artık ölümler artı Allah korkusu ortadan kalktı(haşa) insanlar değişiyorda çağ değişiyorda bu töre denilen lanet bir gelenek hiç değişmiyor aslında bakarsnız töre diye kısıtlamalar engeller oldukça insanlar dahada çok hata yapıyorlar Allah resulü buyuyorki" Bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir" buhari bu sözledemi herşey açık ve net değil??????????:(

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Şart olan ALLAH korkusu! ALLAH korkusu olmayan ve islamı içerigini bilmeden kulaktandolma yaşayanlar bu olayların baş aktörleridir.

82tunc

Kayıtlı Kullanıcı

içinde allah korkusu olan biri için cinayet işlemek çok zordur dinimiz her zaman hoşgörüyü emreder cinayeti değil

iman

Kayıtlı Kullanıcı

Merak ediyorum acaba bu yaptıklarının dini bir kılıfı var mı?bu insanlar bunu yaparak ahlaksızlığı ortadan kaldırdıklarını zannediyolar galiba.namusu temizlemek böyle mi olur? ki ortada namussuzluk yok, kendilerine göre uydurdukları saçma fikirlerin peşinden koşuyolar.
peygamberimiz zamanında recm vardı.ama biz malesef islami emirlerin uygulandığı bir ülkede yaşamıyoruz....öldürdükleri kızlar islama göre recm uygulamasının bile şartlarını taşımıyo ne iştir anlamadım.ne yazıktırki namus namus diyip kızlarımızı öldürenler namustan bi haberler.ben ilk duyduğumda şok olmuştum onlara göre kaçan kız mutlaka öldürülürmüş.aradan seneler geçse torun torba sahibi olsa bile...AMAN YA RABBİ! bu nasıl bir zihniyet

ravi:ibnu abbas
Hz. Ömer (ra)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti: "Allah Teala hazretleri Muhammed (sav)'a hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitaba indirdi. Bu indirilenler arasında recm ayeti de vardı! Biz bu ayeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resulullah (sav) zina yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkara sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalalete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinaları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- sübüt bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teala' nın kitabına ilavede bulundu" demeyecek olsalar, recm ayetini (Kitabullah'a) yazardım."

Kaynak: Buhari, Hudud 31, 30, Mezalim 19, Menakibu'l-Ensar 46, Megazi 21, İ'tisam, 16; Müslim, Hudud 15. (16

ravi:ibnu abbas
Allahu Teala Kur'an-ı Kerim'inde: "Kadınlarınızdan fuhşu irtikab edenlere karşı içinizden dört şahid getirin. Eğer şehadet ederlerse -onları ölüm alıp ****ürünceye, yahud Allah onlara bir yol açıncaya kadar- kendilerini evlerde alıkoyun (insanlarla ihtilaftan menedin)" buyurdu. (Nisa 15). Cenab-ı Hakk, bu ayette (zina meselesinde) önce kadını zikrettikten sonra, erkeği kadınla birlikte ele alarak şöyle demiştir: "Sizlerden fuhşu irtikab edenlerin her ikisini de (kınayarak) eziyete koşun. Eğer tevbe edip (nefislerini) ıslah ederlerse artık onlara (eziyetten) vazgeçin. Çünkü Allah tövbeleri çok kabul eden, en çok esirgeyendir" (Nisa 16). Cenab-ı Hakk bu ayeti, celde ayetiyle neshederek şöyle buyurdu: "Zina eden kadınla zina eden erkekten her birine yüzer deynek vurun. Eğer Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız bunlara, Allah'ın dinini tatbik hususunda, acıyacağınız tutmasın. Mü'minlerden bir zümre de bunların azabına (bu cezalarına) şahid olsun" (Nur 2). Sonra Nur süresinde recm ayeti nazil oldu. Önceki (celdeyi emreden) vahiy, bekar (zani) içindi. Sonra recm ayeti tilavetten kaldırıldı, ancak hükmü baki kaldı." (Bu rivayetin "...yüzer deynek vurun" ibaresine kadar olan kısımı Ebu Davud'a aittir, mütebakisini Rezin ilave etmiştir.)

Kaynak: Ebu Davud, Hudud 23, (4413)

bu hadiste RABBİM zina edip tövbe edenlere eziyetten vazgeçin demiş Rabbim bize bu kadar merhametliyken.... biz kullar bu ne haddini bilmezliktir ya...biz kimizki

rabbim cümlesini ıslah etsin

enis1981

Kayıtlı Kullanıcı

iyi bir konuya deginmişsin kardes allah cümlesini ıslah etsin

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

elzem yazdı:
s.a abla sizinde söylediğiniz gibi sorgusuz sualsiz insan günahına girerler neymiş namusları kirlenmiş saçma.sonra da derlerki namusunuzu temizlemiyecekmisiniz
cahillik.böyle konuşan kullardan çekinip ALLAHTAN korkmadan RABBİMİN verdiği cana kıyarlar ahirette bunun cezasını nasıl vereceklerini düşünmeden.YÜCE RABBİM
böyle insanları ıslah eylesin.bu konu hakkın da benim düşüncem böyle
A S kardeşlim insanlar nasıl bir zihniyetle yetişmiş acaba hüküm koymak ve onu uygulatmak yalnız Allaha mahsusken insanlar kendi doğru bildiklerini uygulayıp sorgulama gereği duymadan bir cana kıyılıyor ne büyük kul hakkıdır yarabbim Rabbim ıslah eylesin inş

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt