Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

TIBBİ NEVEBİ2 (1 Kullanıcı)

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
Ebu Hizame radıyallahu anh anlatıyor: "(Bir gün) Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a: "Tedavi için kullandığınız ilaçlar şifa isteğiyle okunan dualar ve (düşmanlardan) korunmak için kullandığımız koruyucu şeyler hakkında ne dersiniz, bunlar Allah'ın kaderinden bir şeyi geri çevirip değiştirir mi ?" diye sormuşlardı. "Bu saydıklarınız da Allah'ın kaderindendir" diye cevap verdi."

TABİBİ KULUB KALPLERİN TABİBİNE SAV SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ3

TIBBİ NEBEVİ3

Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki: "Allah hiçbir hastalık indirmedi ki şifasını da indirmemiş olsun

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ4

TIBBİ NEBEVİ4

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm "geçmiş olsun" ziyareti için uğradığı bir hastaya: "Bir şey yemek arzu ediyor musun?" diye sordu. Adam: "Kek!" dedi. Resülullah: "Hay hay!" dedi ve hastaya kek aradılar."

TABİBİ KULUB KALPLERİN TABİBİ SAV SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ5

TIBBİ NEBEVİ5

Ebu'd Derda radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah Teâla Hazretleri hastalığı da ilacı da indirmiştir. Ve her hastalığa bir ilaç vermiştir. Öyleyse tedavi olun. Ancak haram olan şeyle tedavi olmayın."

TABİBİ KULUP KALPLERİN TABİBİNE SAV SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ6

TIBBİ NEBEVİ6

Ebu Hüreyre'nin Buhari'de gelen bir rivayetinde Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle buyurmaktadır: "Şafi-i Kerim Allah Teâla Hazretleri, her ne hastalık indirmişse onun devasını da indirmiştir." Ebu Davud ve Tirmizi'de şu ziyade var: "Tek bir hastalığın ilacı yoktur" dedi. Kendisine: "O hangi hastalıktır?" diye soruldu da: "İhtiyarlık!" cevabını verdi."

TABİBİ KULUB KALPLERİN TABİBİ SAV A SALAT VE SLAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ7

TIBBİ NEBEVİ7

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Her hastalığın bir devası vardır. Hastalığın ilacına rastlanırsa Allah Teâla'nın izniyle hastalıktan şifa bulur."

TABİBİ KULUB SAV KALBLERİN TABİBİ NE SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ8

TIBBİ NEBEVİ8

Ukbe İbnu Amir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Hastalarınızı yeyip içmeye zorlamayın. Zira Allah Teâla hazretleri onlara yedirir içirir."

TABİBİ KULUB SAV KALBLERİN TABİBİNE SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ9

TIBBİ NEBEVİ9

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a hastalığı sırasında ağzından ilaç içirdik. Bize içirmememizi işaret etti. Ancak biz (itirazını) hastalarda ilaca karşı görülen nefret (diye) değerlendirmiş (ve içirmiştik). Kendine gelince: "Bana ilaç vermeyin demedim mi?" diye bizi payladı. Biz, davranışınızın sebebini: "(Herhalde) hastaların ilaca gösterdikleri nefret olarak değerlendirdik" diye açıkladık. (Resûlullah, buna rağmen öfke izhar edip, herkesi cezalandırmak üzere): "İlaçtan içmedik kimse kalmayacak!" emretti ve: "Abbas hariç hepinizi göreceğim, zira o (bana zorla ilaç içirirken) yanınızda değildi" buyurdu."

TABİBİ KULUB SAV KALPLERİN TABİBİ NE SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ10

TIBBİ NEBEVİ10

Abdullah İbnu Amr İbni'l-As radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Benim tiryak içmem, temime (muska) katınmam, içimden gelen şiiri okumam aldırmazlık olur."

TABİBİ KULUB KALPLERİN TABİBİ SAV SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBI NEBEVİ11

TIBBI NEBEVİ11

Ebu Sa'idi'l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: "Bir adam Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a gelerek: "Kardeşim ishal oldu (ne yapayım?)" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam: "Ona bal (şerbeti) içir!" ferman buyurdu. Adam içirdi. Bilahare aynı şahıs tekrar gelip: "Ben bal (şerbeti) içirdim. Ancak, bu onun ishalini artırmadan başka bir şeye yaramadı" dedi. (Adam bu gidip gelmeleri) üç kere tekrar etti. Sonunda Aleyhissalatu vesselam: "Allah doğru söyledi. Kardeşinin karnı yalan söyledi (hata etti)" buyurdu. Sonra bir kere daha içirdi. Bu sefer kardeşi iyileşti."

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBI NEBEVİ12

TIBBI NEBEVİ12

Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın."

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ13

TIBBİ NEBEVİ13

Sa'd İbnu Ebi Vakkas radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim her sabah acve hurmasından yedi tane yerse o gün geceye kadar ona ne zehir ne de sihir zarar verir."

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ14

TIBBİ NEBEVİ14

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "(Medine'nin Necd cihetinde yer alan) Aliye acvesinde şifa vardır. O sabahın ilk vaktinde (yenirse) panzehirdir."

TABİBİ KULUP KALPLERİN TABİBİNE SAV SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ15

TIBBİ NEBEVİ15

Said İbnu Zeyd radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Mantar kudret helvası cinsindendir. Suyu göze şifalıdır.

TABİBİ KULUP , KALPLERİN TABİBİNE SAV SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ16

TIBBİ NEBEVİ16

Tirmizi'de Ebu Hüreyre radıyallahu anh'tan gelen bir rivayete göre, Halk: "Mantar toprağın çiçek hastalığıdır" demiştir. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle söylediler: "Mantar (Allah'ın Beni İsrail'e in'am ettiği kudret helvası denen) menn'dendir. Suyu göz için şifadır. Acve (denen hurma cinsi) cennettendir ve zehire karşı şifadır." Ebu Hüreyre ilave eder: "Ben üç veya beş veya yedi mantar aldım, onları sıkıp suyunu bir şişeye koydum. Gözü hasta olan bir cariyeme tatbik ettim. İyileşti

TABİBİ KULUP, KALPLERİN TABİBİ SAV SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ17

TIBBİ NEBEVİ17

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın zevcelerinden birine hizmet eden Selma adında bir kadın anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a bir yara veya bir bere gelecek olsa, bana emrederdi, onun üzerine kına koyardım."

TABİBİ KULUP, KALPLERİN TABİBİ SAV A SALŞT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ18

TIBBİ NEBEVİ18

Esma Bintu Ümeys radıyallahu anha anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bana: "Ne ile (barsaklarını) yumuşatıyorsun?" diye sordu. Ben: "Şübrüm ile!" dedim.

"Hararet de hararet!" buyurdu. Bunun üzerine ben, sonra sena otunu müshil olarak kullandım. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bunu öğrenince):

"Eğer ölüme karşı şifa taşıyan bir şey olsaydı bu, mutlaka sena'da olurdu" buyurdu"

TABİBİ KULUP; KALPLERİN TABİBİ SAV A SALAT VE SELAM OLSUN

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ19

TIBBİ NEBEVİ19

Ümmü Kays Bintu Mihsan radıyallahu anha anlatıyor: "Ben küçük bir oğlumla birlikte Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın huzuruna girdim. (O sırada boğazındaki hastalığı sebebiyle çocuğa (i'lâk denen) tedavi uygulamıştım.

"Çocuklarınızın boğaz hastalığını niye i'lak usulüyle (elle sıkarak) tedavi ediyorsunuz? Size şu ûd-u Hindi'yi (Kust-u Hindi) tavsiye ederim. Zira onda yedi türlü şifa vardır. Zatü'l-cenb'in ilacı ondadır. Boğaz hastalığına karşı burna damlatılır. Zatü'l-cenb'e karşı ağızdan verilir."

Zühri merhum der ki: "(Resulullah) bize (ilacın fayda vereceği) iki şeyi açıkladı, ama beşini açıklamadı."

TABİBİ KULUP , KALPLERİN TABİBİ SAV A SALAT VE SELAM OLSUN.

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
TIBBİ NEBEVİ20

TIBBİ NEBEVİ20

İbun Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "İsmid'i kullanmaya devam edin. Zira o, sürmelerinizin en hayırlısıdır. Görmeyi parlatır, saçı bitirir." Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm sürme çekince önce üç kere sağ gözüne çekerdi, onunla başlar, onunla bitirirdi. Sol gözüne de iki kere çekerdi."

TABİBİ KULUP KALPLERİN TABİBİ SAV A SALAT VE SELAM OLSUN!

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
RE: TIBBİ NEBEVİ20

RE: TIBBİ NEBEVİ20

Bir başka rivayette şöyle gelmiştir: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın bir sürmedanı vardı. Her gece şu gözüne üç, öbür gözüne de üç kere sürme çekerdi."

TABİBİ KULUP KALPLERİN TABİBİ SAV A SALAT VE SELAM OLSUN!

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt