Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

TEVEKKÜL (1 Kullanıcı)

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Haz 2006
Mesajlar
1,989
Tepki puanı
3
Puanları
0
S.A

TEVEKKÜL


Büyük velilerden Şakik Belhi (VIII. yyıl) bir kıtlık senesinde, herkesin kara kara düşündüğü bir ortamda, zengin bir adamın kölesinin şakır şakır oynadığına şahit oldu. Yanına yaklaştı ve sordu:

- Herkes kıtlıkla, açlıkla karşı karşıya olmaktan inler dururken sen neye güvenerek böyle oynayabiliyorsun? Köle cevap verdi:

- Herkesten bana ne? Benim için bir tehlike söz konusu değil. Benim efendimin 7-8 tane köyü var, her ihtiyacımız o köylerden sağlanıyor.

Bu açıklama Şakik'i adeta bir şamar gibi sarstı. Çünkü kendisi de kıtlıktan dolayı endişe içindeydi. Ama köle onu uyandırdı ve kendi kendine şöyle dedi:

- Hey Şakik kendine gel! Şu köle nihayet bir insan olan efendisine bunca güveniyor, kendini emniyet içinde hissediyor. Sen ki bütün canlıların rızkını garanti eden Allah'a inanıyor, tevekkül ediyorsun, Bu nice tevekküldür ki rızık endişesi içindesin?
 

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 May 2006
Mesajlar
853
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: TEVEKKÜL

allah herşeyin yeri ve zamanını bilir ve ona göre tevekkülün karşılığını verir
 

etruce

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Ağu 2006
Mesajlar
192
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
RE: TEVEKKÜL

allah razı olsun..allah bizi yolundan ayırmasın
 

rabia_can

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 Şub 2007
Mesajlar
14
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: TEVEKKÜL

allah her zaman bizim için en iyisini düşünmüş biz kullarına her zaman merhamet etmiştir biz her zaman her ne yaparsak yapalım her şey bizi yaradanın elindedirallahaB)B) abol bol dua etmeli her şeyi tam tekmil yapıp elimizden gelen neyse çaba göstermeli kalanını yüce allaha bırakmalıyızçünkü allah cc bizim için hep en iyisini düşünür olay iyi veya kötü bir hayır mutlaka vardır her şeyi allaha bırakalım ve de tevekkül edekimB)B)B)B)B)B)
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt