Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

TESETTÜRLÜ LOLİPOPLAR (RENKLİ BONBON ŞEKERLER) (2 Kullanıcı)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com
(Nükteli bu makaleyi İslami Dergi köşe yazarlarından birine okuru göndermiş, yazarda bunu kendi
köşesinde yayınlamış.

ANLAMAK İÇİN YAZININ LÜTFEN TAMAMINI OKUYUN

Sokaktaki bu şeker kağıtları da kim?

Lolipoplar, bonbonlar, fondanlar, rengarenk şekerlemeler

Maşallah maşallah deyip, insan nazar etmekten korkuyor. Hele şu şekerlerin güzelliğine bakın heleYeni çıkmış galiba bu başörtülü şekerler! Ay Allah (c.c.)ım renklerin caf cafına bakın çingene pembesi, fıstık yeşili, portakal turuncusu, pastel mavisi, kızıllar, vişne çürükleri, firfiriler

İnsanın bu şekerlere baktıkça bakası geliyor. Gözümüz gönlümüz açılsın bee! Çağdaşların hala göz zevklerini bozuyor mu acaba bu şekerler? Yok daha neler, hiç olur mu, bu başörtülü şekerler yıllarca az çekmemişti, neydi o öcü, örümcek kafalı, eski kafalı, geri kafalı,kara sofu, takunyalı, tutucu, mürteci sözleriyle az rencide edilmemişti bunlar. Şimdi geçmişin acısını çıkarıyorlardır. Oh olsun işte, azıcık düşman çatlatsınlar.

Gerçi başörtülü hanımlar ne yapsalar bu çağdaşlara yaranamazlar. Başörtü dışında kızlarımızın kıyafetlerine, kendilerine gıpta ediyorlardır hani! Ama ah o başlarına sıkı sıkı bağladıkları başörtüsü. Varsa yoksa saçlarını göstermemekte yatıyor bu gizli sır. Üstlerinde spor kıyafetler, başlarında rengarenk örtüler. Modernliğin, şıklığın ve zarafetin adresi şu markada deyip birbirleriyle güzel olma yarışına giren kızlarda yok değil. Tesettür asıl amacından sapıyor mu ne? Yoksa bana mı öyle geliyor? Bizler demode mi kaldık yoksa?

Allah (c.c.)ın ayetlerini unuttular mı? Mümin kadınlara söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar namus ve iffetlerini esirgesinler. (Örtüyle kendiliğinden) belli olan yerleri müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler (Nur,31).

Allahü Teala ziynetlerini teşhir etmesinler derken, buradan çıkan anlamı hiç düşündüler mi? O cırtlak renklerle Allah (c.c.)ın rızasını mı, yoksa başkalarının rızasını mı kazanmaya çalışıyorlar?

Amaçları nedir? Yüzlerini, gözlerini boyayıp, cilalanıp nereye böyle takır tukur… Bizim diğer kadınlardan farkımız olmalıydı. Moda diye de Allah (c.c.)’ın ayetlerini göz ardı etmemeliydik. Evlerinizde vakarınızla oturun. İlk cahiliye (devri kadınları)nın açılıp saçılarak, ziynetlerini göstererek yürüyüşü gibi yürümeyin. Namazı kılın, zekatı verin, Allah(c.c.) ve Resulüne itâat edin.(Ahzab, 33).

Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar (Nur,31) ayetini okuduğumda her zaman aklıma topuklu ayakkabılar geliyor. Hani şu tak tuk yapan kadınların ayaklarını yerden kesen, yüksek ökçeli ayakkabılar Kuranı Kerim gerçekten bir hayat kitabı. Onunla hayatımızı şekillendirdiğimiz takdirde ancak o zaman takva ve izzet sahibi olabiliriz.

Allah(c.c.)ın kadınlara koymuş olduğu ölçü en güzel ölçüdür. Dinimiz toplumda fitne ortamı doğmasın diye kadını her bakımdan korumuştur. Hiçbir zaman kadınlara uyguladığı kurallar yüzünden dinimizi yanlış anlamamak gerekiyor. Bu din ancak okuyarak, araştırarak anlaşılır. Kadın sahabelerin yaşantıları, giyim ve kuşamları bizim için en güzel ölçüdür. Kuranı Kerim kadınları giyimleri konusunda bir renk belirtmese de, ölçü belirtmiştir. Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına, müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarıya çıktıklarında) örtülerini üstlerine almalarını söyle (Ahzab, 59).

Günümüzde müslüman hanımlar arasında takip edilen bir moda anlayışı var. Stilistler, tasarladıkları giyimlerle mümin hanımları kabuklarından çıkarmayı başardılar. Birbirlerinden görerek, birbirlerine özenerek, birbirlerinden daha çarpıcı ve güzel olabilmek için tesettür adı altında kuşandıkları giyimlerde bir takva, bir vakar görebiliyor muyuz acaba? Bir bayan olarak benim gözüme çarpan bu renklerin cazibesi beni bile bakmaya iterken, erkeklerin bakışları Bacıma ne güzel yakışmış gibisinden mi oluyor? Biliyorum aslında kötü niyetli olan benim değil mi?

Neden adımızı lekeliyorlar? Ne çıksa başörtülülerden çıkıyor, anlayışıyla bakan insanların ağızlarına dolanan kızlarımızın kıyafetleri bir kıskançlık anlayışı gibi algılansa da, aslında göze batan cinsten olduğu için bir ikaz olarak da anlayabiliriz.

Toplumda fitne ortamı doğmasına neden olmamalı kadın. Bilakis gerektiğinde kendini, adını ve namusunu koruyabilmeli. Her zaman yanımızda eşimiz, babamız, abimiz olmayabilir. Üstümüzdeki kıyafet öyle bir kıyafet olmalı ki, bizi her tehlikeye karşı bir zırh gibi sarmalı. Üzerimize odaklanan bakışları geri tepebilmeli.

elbise süslü püslü olup da bizzat kendisi ziynet gibi olmayacak. Ayrıca bakışları üzerine toplayabilecek şekilde renkli, desenli, altın ve gümüş işlemelerden de kaçınılmalıdır. (Buhari edeb’ülmüfred Hakim müstedrek).

Amacımız dikkat çekmek, bakışları üstümüze toplamak olmamalıdır. Kıyafetimiz takva, edeb, ahlak numunesi olmalı. Giysi dar değil, geniş ve bol olmalı, fitneye neden olacak bir yeri belli etmemelidir. (Ebu Davud, Sünen).

Bazı kıyafetler vardır ki, tam tedbir tesettüre uygundur. Fakat farklılığından dolayı dikkat çekici de olabilir. Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyuyor Her kim belli eden bir elbise giyerse, Allah(c.c.) da ona Kıyâmet gününde zillet elbisesi giydirir. O da ona ateş olur ( Ebu Davud).

Bazı hanımlar evlerinde yapmadıkları süsü dışarıya gösteriyorlar. Ter kokusunu, kötü kokuyu bahane edip parfümler, deodorantlar kullanıyorlar. Tabii bu ağır kokularla toplumun düzenini kaçırdıklarının da farkında değiller. Aslında amaçları düzen kaçırmak, dikkat çekmek, ortalığı altüst etmek değil mi? Bir kadın koku sürünüp bir kavmin (topluluğun) yanına uğrar da onlar bunu hissederse zina etmiştir (İmam-ı Ahmed).

Bir pantolon modasıdır, aldı başını gidiyor. Hiçbir şeyden geri kalmıyorlar. Sanki dersin açıklarla kıyafet yarışına girmiş bu hanımlar. Bakın, aslında bizler ne kadar, modern ve çağdaşız, der gibi dar pantolonları giyip ortalıkta tesettürlüyüz diye geziniyorlar. Allah (c.c.) aşkına bunlar şimdi tesettürlü mü? Tesettür nedir Örtünme, saklanma değil mi? Ama bunlar bir şeyi saklamaktan çok belli etme telaşındalar. Üstelik pantolon erkeklere benzeme yönünden de kadın için uygun değildir. “Erkeklerden kadınlara, kadınlardan da erkeklere benzeyene Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) lanet etti. (Buhari).

Yabancı erkeklerle konuşurken dikkat etmemiz gerekiyor. Onlarla kıkırdayarak, kırıtarak konuşmamalıyız. Takvamızdan ödün vermeden, kuşkuya yol açmayacak tarzda olmalı sözlerimiz. Hal ve tavırlarımızda önemli tabii. Normal bir şekilde yani bilinen biçimde olmalı davranışlarımız. Ey peygamberin kadınları, siz kadınlardan herhangi biri (gibi) değilsiniz eğer sakınıyorsanız, artık sözü çekicilikle söylemeyin ki, sonra kalbinde hastalık bulunan kimse tamah eder. Sözü maruf bir tarzda söyleyin. (Ahzab,32)

Bizler sokakta raks eden bon bon kızlar gibi değiliz. Bizler şeker kağıdı gibi de giyinmeyiz. Cahiliye kadınları gibi sokakta kırıtarak da yürümeyiz. Sevgili mümineler! Unutmayın bizler İslam toplumunun ana çekirdeğini oluşturuyoruz. Hani bir söz vardır, bir erkek eğitirseniz, bir insan eğitmişsinizdir. Bir kadın eğitirseniz, bir toplumu eğitmişsinizdir. Geleceğin mücahitleri inşallah bizim ellerimizle yetişecek.

Allah (c.c.)ım! Hak yolunda olduğumuzu sanıp da asıl gayeden uzaklaştırma bizi. Cahiliye kadınları gibi amaçsız bir hayatın çirkin araçları yapma bizi. Günaha çağıran vesileler olmaktan, hayatın boş figüranları olmaktan sana sığınıyoruz.
Dilek bacıma teşekkür ederim bu yazısından dolayı Allah (c.c.) razı olsun.

İslami Dergi

Selam ve dua ile

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net
RE: TESETTÜRLÜ RENGARENK LOLİPOPLAR

S.A. KARDEŞİM,
BAK ELİMDE BİR ALINTI YAZI VAR. TAMDA BU FORUMA UYDU. İNŞALLAH NE DENMEK İSTENDİĞİ DAHA İYİ ANLAŞILIR.

1954 yılıydı. Balıkesir'deki evimizin alt katında yaşlı bir kadın oturuyordu. Eşini Çanakkale'de şehit vermişti. Onun Çanakkale'den yolladığı mektupları ve zarflarını evinin içreiye bakan pencerelerine yapıştırmıştı. Nene her sabah namazdan sonra her mektubu ayrı ayrı okur ve şehit kocasına fatihalar okur, hatimler indirirdi. Geleni gideni çok olmasına rağmen , Şemsi nene hiç sokağa çıkmazdı. "Nasıl çıkarım beyim Çanakkale'ye giderken dış kapının arkasından ellerimi tuttu, Karıcığım gençsin, güzelsin gözüm arkada kalmasın. Ne olur söz ver bana! Ben gelinceye kadar sokağa çıkma dedi. işte orda şu kapının arkasında ona söz verdim. Nasıl sokağa çıkabilirim?" Bir akşam üstü babamla eve çıkarken , neneyi gelinlik giymiş beklerken gördük. Babam şaka olsun diye takıldı: "Nene hayrola, bu gün pek süslüsün ya.. Ne var.. Bir şeymi oldu?" Nene gözlerini yerden ayırmadan: "Oğlum ben bugün evlendim. Bak kocam yüz görümlüğümüde taktı. Kocamı bekliyorum.
Babam hiçbir şey demeden gözlerinde yaşlarla, kaçarmış gibi yukarı çıktı. Öğrendikki; hayatı boyunca evlendikleri gün nene süslenip, hep kocasını beklermiş. Ve çok değil bir kaç hafta sonra nenenin ölüm haberi geldi. Nihayet hiç çıkmadığı evden yıllar sonra cenazesi çıkmıştı.

YAAA İŞTE BÖYLE ŞİMDİKİ GELİNLERİMİZ, KENDİNİ SOKAĞA ATMAK İÇİN CAN ATARKEN, SOKAĞADA ATARKEN BİN BİR TÜRLÜ KOKULAR SÜRÜP ÇEVRESİNDEKİ İNSNALARI KENDİLERİNE ÇEKMEYE ÇALIŞIRKEN . O ZAMANIN GELİNLERİ KENDİLERİNİ EVLERİNE HAPSEDİYORLARDI. TABİİİ BU HAPSELİME GERÇEKTEN KENDİLERİNİN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİNDİ.
ŞİMDİKİ LOLİPOPLARA BAKINCA AKLIMA HEMEN ÇİZGİ FİLİM GELİYOR.
HANİ VAR YA BİR ETİN KOKUSU KIVRILA KIVRILA KÖPEĞİN BURNUNA GELİR VE ONU ALIP ETE DOĞRU GÖTÜRÜR. İŞTE BİZİM GÜZEL KOKULU , GÖSTERİŞLİ GELİNLERİMİZİN PEŞİNDENDE ÖYLE GİDİYOR KÖPEK MİSAL İNSNALAR. CİSMEN GİTMESEDE İÇTEN İÇE GİDİYOR.
BU GÖRÜNTÜLERİN ORTAYA ÇIKMASINA SEBEP OLANLAR İNŞALLAH HATALARINI ANLARDA KENDİLEİRNE ÇEKİ DÜZEN VERİRİLER
K.S.E.O.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.BUNLARIN DERDİ TESETTÜR DEĞİL.ÖYLE OLSA ÖĞRENMEK ZOR DEĞİL BU ZAMANDA GERÇEK TESETTÜR NASIL OLUR DİYE.?AMA TESETTÜR KAVRAMINA VERDİKLERİ ZARARDAN DOLAYI,DÜNYALARINI VE AHİRETLERİNİ NASIL BİR TEHLİKEYE ATTIKLARINI FARKEDİYORLAR MI BİLMEM.RABBİM BİR AN BİLE NEFSİMİZİN ELİNE BIRAKMASIN BİZLERİ.A.E.O.

deren75

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. ALLAH RAZI OLSUN çok anlamlı ve ders çıkarılması gereken iki yazı olmuş

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı

SÖZLEDİKLERİNİZDE HAKLISINIZ...
NE GÜZELDE ANLATMIŞSINIZ...
AMA GİYİNİYORUZ ABİ ÖYLE..BENİMDE VAR RENK RENK EŞARPLARIM, PANTALON ÜZERİNE UZUN KAZAKLARIM.. YADA DİZ ALTI MONTLARIM..VE YÜZÜMDE BOYALARIM..
EVET DEDİĞİN GİBİ LOLİPOP GİBİ DURUYOR AMA...BİLMİYORUM ABİ..BELKİDE HATALI DAVRANIYORUZ...B):(:(:(

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

S.A ALLAH İKİNİZDENDE RAZI OLSUN ABİM.HER ŞEYİ GAYET AÇIK ANLATMIŞSINIZ.BEN ÖYLE KIZIYORUMKİ O KARDEŞLERİME.ONLARIN YAPTIKLARI BİRDE BÜTÜN BAŞÖRTÜLÜ KARDEŞLERİME YÜKLENMEZMİ BEYNİME KAN SIÇRIYO."BAKMA SEN ONLARIN BAŞÖRTÜLÜ OLDUĞUNA O BAŞÖRTÜNÜN ALTINDA NELER VAR" DEDİRTENLER YOKMU NASIL KIZIYORUM ANLATAMAM.Allah (c.c.)r17;ım! Hak yolunda olduğumuzu sanıp da asıl gayeden uzaklaştırma bizi. Cahiliye kadınları gibi amaçsız bir hayatın çirkin araçları yapma bizi. Günaha çağıran vesileler olmaktan, hayatın boş figüranları olmaktan sana sığınıyoruz.
AMİN AMİN.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

sadece_eda yazdı:
AMA GİYİNİYORUZ ABİ ÖYLE..BENİMDE VAR RENK RENK EŞARPLARIM, PANTALON ÜZERİNE UZUN KAZAKLARIM.. YADA DİZ ALTI MONTLARIM..VE YÜZÜMDE BOYALARIM..
EVET DEDİĞİN GİBİ LOLİPOP GİBİ DURUYOR AMA...BİLMİYORUM ABİ..BELKİDE HATALI DAVRANIYORUZ...B):(:(:(

abla gerçektenne kadar itici bilseniz...muhatabınız bizler isek açıkçası hoşumuza gitmiyor bu hal..muhatabınız diğerleri ise zaten onlarla ne kadar yarışsanızda asla sizler hakkındaki düşünceleri değişmeyecek...onlara göre bizler örümcek kafalıyızya hani...biraz onlara benzesek bu durumda nadiren görülen bir örümcek olabiliriz en fazla...anlatmak istediklerimi anlatamıyorum.ama bu şiir anlatır belki...

YARI DALGALI OLMAMALI DENİZ,YA DURULMALI YA KUDURMALI...
YARI BATMAMALI HANÇER,Y TAM BATMALI,YA KININDA DURMALI...

ablam ne isek o olalım...tesettürün amacı belli nur suresi 31,ayette dediği gibi...eğer bunu allah c.c rızası için yapıyorsak ziyandayız...yok karşımızdaki insanlar için yapıyorsak külliyen ziyandayız...

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

sadece_eda yazdı:

S.A. ABLAM,
EVET MAALESEF HATALISINIZ ABLAM. TESETTÜRÜN BİR MANASI VAR, ŞEKLİ VAR. YANİ ÖRTÜNMEDEKİ MAKSADI ÇOK İYİ ANLAMAK LAZIM. BİRİLERİ İSTİYOR DİYE DEĞİL
ALLAH C.C. İSTİYOR DİYE ÖRTÜNEMEK LAZIM.
ONUN İÇİNDE ÖRTÜNMENİN MANASINA VAKIF OLMAK LAZIM. BUNUN BİR ÇOK SEBEBİ VAR.
MESELA MAHŞER YERİNDE İNSANLAR NADAN ÜRYAN BİR ŞEKİLDE TOPLANACAK VE HESABA ÖYLE ÇEKİLCEK. BUNA RAĞMEN ALLAH C.CÇ NEDEN BU DÜNYADA BİZE ÖRTÜNMEYİ EMREDİYOR, BUNU İYİ SORGULAYIP ANLAMAK LAZIM. İNŞALLAH BU KONUDA BİRAZ ÇALIŞALIMDA BİRBİRMİZİ BİLGİLKENDİRELİM.

"NİCE İNSANLAR GÖRDÜM ÜSTÜNDE ELBİSE YOK,
NİCE ELBİSELER GÖRDÜM İÇİNDE İNSAN YOK"

K.S.E.O.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

sadece_eda yazdı:

S.A.KARDEŞİM.SAKIN BANA YÜKLENİYORLAR TARZINDA ANLAMA SANA NASİHATLARIMIZI.İNSAN KARDEŞİNİ HIZLA GELEN BİR TRENİN ÖNÜNDEN KURTARMAK İÇİN KENDİNİ ATIVERİR ÜSTÜNE VE DÜŞERLER BERABERCE YAN TARAFA.ÖYLE BİR ÇABA OLARAK GÖR BUNLARI.GERÇEKTEN DE DİĞER KARDEŞLERİMİZİN DEDİĞİ GİBİ TESETTÜR ALLAH RIZASI İÇİN İSE,ALLAH IN İSTEDİĞİ GİBİ OLMALI.YOK EĞER DİĞER İNSANLARIN FİKRİNE BAKARAK YAPILIYOR İSE GİZLİ ŞİRK OLUR ALLAH KORUSUN.GENÇ KIZLARI ANLIYORUM.EVLENECEKLER VE BEĞENİLMEK İSTERLER.AMA ŞUNU UNUTMAYIN.BİR YAPRAK BİLE ALLAH IN İZNİ OMADAN DÜŞMÜYOR DİYE İANNIYORSAN,SANA NASİBİNİ VERECEK OLAN ALLAH TIR.KALPLERE SANA KARŞI BEĞENİYİ KOYACAK OLAN ALLAHTIR.VE EĞER İMANI TAM BİRİ İSTİYORSAN ZATEN SENİN ŞU ANDAKİ TARZIN TERS GELECEK SENDEN KAÇACAKTIR.YARIMYAMALAK İMANI OLAN DA ALLAH KORUSUN SANA DA ZARARI OLABİLECEK BİR İNSANDIR.ÇOK UZATTIM.HAKKINI HELAL ET.MADEM TESETTÜR GİBİ BİR NİMETİ ÖZGÜRCE KULLANABİLİYORSUN, OZAMAN HAKKINI VER DERİM.ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.A.E.O.

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı

mk5834 yazdı:
sadece_eda yazdı:

abla gerçektenne kadar itici bilseniz...muhatabınız bizler isek açıkçası hoşumuza gitmiyor bu hal..muhatabınız diğerleri ise zaten onlarla ne kadar yarışsanızda asla sizler hakkındaki düşünceleri değişmeyecek...onlara göre bizler örümcek kafalıyızya hani...biraz onlara benzesek bu durumda nadiren görülen bir örümcek olabiliriz en fazla...anlatmak istediklerimi anlatamıyorum.ama bu şiir anlatır belki...

ABİM HAKLSIN...KAPANMAYI SADECE KENDİ İSTEĞİMLE SEÇTİM..
BU AYIN 26 SINDA 1 YIL OLACAK İNŞALLAH..
ABİ SANA NE ANLATSAM NE YAZSAM BU GİYİM KONUSUNDAKİ YETERSİZLİĞİMİ AŞAMAM..
O YÜZDEN EN AZINDAN DAHA DİKKATLİ DAVRANMAYA ÇALIŞACAIM..:(
B)

YARI DALGALI OLMAMALI DENİZ,YA DURULMALI YA KUDURMALI...
YARI BATMAMALI HANÇER,Y TAM BATMALI,YA KININDA DURMALI...

ablam ne isek o olalım...tesettürün amacı belli nur suresi 31,ayette dediği gibi...eğer bunu allah c.c rızası için yapıyorsak ziyandayız...yok karşımızdaki insanlar için yapıyorsak külliyen ziyandayız...

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
sadece_eda yazdı:

S.A.KARDEŞİM.SAKIN BANA YÜKLENİYORLAR TARZINDA ANLAMA SANA NASİHATLARIMIZI.İNSAN KARDEŞİNİ HIZLA GELEN BİR TRENİN ÖNÜNDEN KURTARMAK İÇİN KENDİNİ ATIVERİR ÜSTÜNE VE DÜŞERLER BERABERCE YAN TARAFA.ÖYLE BİR ÇABA OLARAK GÖR BUNLARI.GERÇEKTEN DE DİĞER KARDEŞLERİMİZİN DEDİĞİ GİBİ TESETTÜR ALLAH RIZASI İÇİN İSE,ALLAH IN İSTEDİĞİ GİBİ OLMALI.YOK EĞER DİĞER İNSANLARIN FİKRİNE BAKARAK YAPILIYOR İSE GİZLİ ŞİRK OLUR ALLAH KORUSUN.GENÇ KIZLARI ANLIYORUM.EVLENECEKLER VE BEĞENİLMEK İSTERLER.AMA ŞUNU UNUTMAYIN.BİR YAPRAK BİLE ALLAH IN İZNİ OMADAN DÜŞMÜYOR DİYE İANNIYORSAN,SANA NASİBİNİ VERECEK OLAN ALLAH TIR.KALPLERE SANA KARŞI BEĞENİYİ KOYACAK OLAN ALLAHTIR.VE EĞER İMANI TAM BİRİ İSTİYORSAN ZATEN SENİN ŞU ANDAKİ TARZIN TERS GELECEK SENDEN KAÇACAKTIR.YARIMYAMALAK İMANI OLAN DA ALLAH KORUSUN SANA DA ZARARI OLABİLECEK BİR İNSANDIR.ÇOK UZATTIM.HAKKINI HELAL ET.MADEM TESETTÜR GİBİ BİR NİMETİ ÖZGÜRCE KULLANABİLİYORSUN, OZAMAN HAKKINI VER DERİM.ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN.A.E.O.

ABLACIM CANIM ÇOK HAKLISIN..
SOKAKTA BENİM GİBİ GİYİNEN VE KENDİNİ TESETTÜRLÜYÜM DİYE SAVUNAN NİCE İNSAN VAR...
DEDİKLERİN OKADAR AYDINLATICI Kİ.. BELKİDE YETERİ KADAR TESETTÜRÜN İÇERİĞİNİ YANSITAMADIM..
BUNDAN SONRA DAHA ÇOK DİKKAT EDİCEM.. AMA İŞ YERİ KONUMU VE VS. NEDENLER HEP OLACAK...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Avukat yazdı:
sadece_eda yazdı:

yok ablam eda bacımız bizi anlıyordur...biliyorki bizler bu ve bunun gibi sitelerde sadece zaman geçirmek için bulunmuyoruz...bizler burada emri bil maruf nehyi bil münker için yani iyiliği emret ,kötülükten menet düsturunca bulunuyoruz...
şimdi insanlar üzerlerine elbise giyer ve aynaya bakarlar yada karşısındaki insana sorarlar yakışmışmı diye...bizler burada ayna olalım..ben kendi şahsıma ve eda kardeşimizin manevi abilerinden biri olarak yakışmıyor diyorum...kuranla ahlaklanan bir mümine hanıma yakışmıyor ,kurana tezat şekilde dikkat çekici giyinmek yakışmıyor,yada sivri uçlu uzun topuklu ayakkabilarla tak tak ses çıkarmak.kuranda belirtildiği gibi dikkat çekmek üzere ayağa halhal takmakla bu tarz sesler çıkarıp dikkat çekme arasında fark yok...

her şeyen önce şu soruyu sormak lazım ...kimin için giyiniyorsunuz...allah c.c. ın rızası içinmi ,mahlukatı beşer tarafından beğenilmek içinmi...bu sorunun cevabını verebilirsek zaten sorun kalmaz...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜNALEYKÜM
ALLAH C.C. KURAN-I KERİMDE ÖRTÜNÜN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTMİŞTİR...DAHA FAZLA SÖZE NE HACET ALLAH C.C.'IN MÜMİN KADINLARA EMRİ...

30- Mü'minlere söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten Allah, yaptıklarından haberdardır.

Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz." (24/31)

TEVBE İSTİĞFAR EDELİM İNŞAALLAH...ABLALARIM BU ZAMANDA BELKİ BUNLARI YAPMAK ZOR GELEBİLİR ÇAĞIN GEREKTİRDİKLERİ ORTADA...Bİ TARAFTA ALLAH C.C.IN EMRİ DİĞER TARAFTA ÇAĞA AYAK UYDURMAK MIŞ... DÜŞÜNELİM LÜTFEN AYNAYA BAKALIM...İMAN KONTROL EDİLMELİ BENCE, ONA GÖRE HAREKET EDİLMELİ NEYİ NE MAKSATLA YAPIYORUZ, NEDEN TAŞIYORUZ...ALLAH C.C. YARDIMCINIZ OLSUN ABLALARIM...HAKKINIZ HELAL EDİN İNŞAALLAH...HAKKIYLA KULLUK ETMEK DUASI İLE...HER ZAMAN YANINIZDA OLUP DESTEK OLUCAZ İNŞAALLAH, KÖSTEK DEĞİL...S.A..

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı

mk5834 yazdı:
Avukat yazdı:
sadece_eda yazdı:

yok ablam eda bacımız bizi anlıyordur...biliyorki bizler bu ve bunun gibi sitelerde sadece zaman geçirmek için bulunmuyoruz...bizler burada emri bil maruf nehyi bil münker için yani iyiliği emret ,kötülükten menet düsturunca bulunuyoruz...
şimdi insanlar üzerlerine elbise giyer ve aynaya bakarlar yada karşısındaki insana sorarlar yakışmışmı diye...bizler burada ayna olalım..ben kendi şahsıma ve eda kardeşimizin manevi abilerinden biri olarak yakışmıyor diyorum...kuranla ahlaklanan bir mümine hanıma yakışmıyor ,kurana tezat şekilde dikkat çekici giyinmek yakışmıyor,yada sivri uçlu uzun topuklu ayakkabilarla tak tak ses çıkarmak.kuranda belirtildiği gibi dikkat çekmek üzere ayağa halhal takmakla bu tarz sesler çıkarıp dikkat çekme arasında fark yok...

her şeyen önce şu soruyu sormak lazım ...kimin için giyiniyorsunuz...allah c.c. ın rızası içinmi ,mahlukatı beşer tarafından beğenilmek içinmi...bu sorunun cevabını verebilirsek zaten sorun kalmaz...

ABİCİM BURADAKİ BU SİTEDEKİ HERKES BENİM MANEVİ ABİM,ABLAM,KARDEŞİM
BENİ UYARMANIZ BENİM İYİLİĞİMİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ İÇİN BUNU BİLİYORUM..
ÇABALARSAM BU GİYİMİMİDE DEĞİŞTİRİRİM..NEDEN OLMASIN..
TABİKİ ALLAH RIZASINI KAZANMAK İÇİN YAPIYORUZ HERŞEYİ AMA NEFSİMİZLEDE ÇAKIŞIYORUZ KİMİ ZAMAN..AVUKAT ABLAMIN DEDİĞİ GİBİ BİRAZDA BEĞENİLMEKMİ İSTİYORUZ..,GALİBA...

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

İSLAM ANSİKLOPEDİSİ

CİLBÂB

Müslüman kadını baştan aşağı örten çarşaf, ferâce ve câr gibi dış kıyafet. Gerek Medine döneminde gerek daha sonra ki dönemlerde mümin kadınların evden dışarıya çıktıkları vakit üstlerine giydikleri bol ve geniş bir örtü olup, onları tanınmayacak şekilde örten bir nevi çarşaf demektir. Cilbab mümin kadınların Allah'ın tesettür emrine uymak için giydikleri dış örtünün Kur'an-ı Kerîm'deki adıdır.

Cilbab, mümin hanımların alâmetidir. Bunu giyen bir hanımın tanınması ve hakkında su-i zanna düşülmesi mümkün değildir. Zira cilbablı hanımların böyle bol ve geniş bir örtüye bürünerek saygıyı gerektiren bir dış kıyafetle tam tesettürlü olarak vakarla dolaşmaları, sokaktaki kadınlara sataşmayı huy edinen cahillere çekinme hissi verir. Böyle bir İslâmî dış kıyafet bu gibi kimselerin yapacakları edepsizliğe engel olur. (Ayrıca bk. Tesettür).

Cilbab tabiri Kur'an-ı Kerîm'in el-Ahzâb suresinde şöyle ifade buyrulur: "Ey Peygamber! hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir. " (el-Ahzab, 33/59).

Şâmil İA

RABBİM CÜMLEMİZE BU ÖRTÜ İLE ÖRTÜNMEYİ NASİP ETSİN İNŞAALLAH.A.E.O.

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

S.A ABİLERİM ÇOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ.
KAPANMAK AMACINI KAYBEDİYOR. EN AZINDAN BENİM ÇEVREMDE GÖRDÜĞÜM KADARIYLA, GENÇ KUŞAĞIN ÇOĞUNLU.NİÇİN KAPANDIN SORUSUNA %90 VERDİĞİ CEVAP ERKEK ARKADAŞ EDİNMEK YADA ERKEKLERİN DİKKATİNİ ÇEKMEK İÇİN. BENİM GİBİ YENİ KAPANMAK İSTEYENLERİNDE İÇİNDE "ALLAH'IN RIZASINI KAZANMAK İÇİN" AZICIK BİR ÜMİT OLSA ODA GİDİYOR. BEN ONLARA BENZEMEK İSTEMİYORUM. O YÜZDEN BİLİNÇLİ OLARAK KAPANMAK İSTİYORUM.

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAHRAZI OLSUN NE GÜZEL ÖĞÜTLER VERMİŞSİNİZ.ÇABANIZI ANLIYRUM.İNŞALLAH KENDİME ÇEKİ DÜZEN VERMEYE BAŞLADIM MUHAMMED KARDEŞİN YAZISINDAN SONRA.HAMD OLSUN BİŞİLER YAPMAYA KENDİME ENGEL OLMAYA ÇALIŞIYORUM.KÖTÜ SAYDIĞIM LOLİPOP TARZI TESETTÜRLÜ OLMAYI YAVAŞ YAVAŞ TERKEDİYORUM.EDA CIM İNANKİ İNSANIN İÇİHUZURLU OLUYO.ALIŞTIĞIN ŞEYLERİ YAPMAK İSTİYORSUN AMA KIYAFETLERİNDEN VAZGEÇEMİYORSUN AMA EMİN OL Bİ AN BAŞ KALDIRIP YAPMAYACAĞIM GİYMEYECEĞİM DEDİĞİN ANDA GARP Bİ DESTEK HİSSEDİYORSUN SANKİ SAN AARKANDAN BİRİSİ AFERİN DİYO. VE BU GAZ DA ZATEN YARDIMCI OLUYO ALIŞKANLIKLARINI TERKETMEK İÇİN.SELAMETLE

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

makinaci06 yazdı:
ALLAHRAZI OLSUN NE GÜZEL ÖĞÜTLER VERMİŞSİNİZ.ÇABANIZI ANLIYRUM.İNŞALLAH KENDİME ÇEKİ DÜZEN VERMEYE BAŞLADIM MUHAMMED KARDEŞİN YAZISINDAN SONRA.HAMD OLSUN BİŞİLER YAPMAYA KENDİME ENGEL OLMAYA ÇALIŞIYORUM.KÖTÜ SAYDIĞIM LOLİPOP TARZI TESETTÜRLÜ OLMAYI YAVAŞ YAVAŞ TERKEDİYORUM.EDA CIM İNANKİ İNSANIN İÇİHUZURLU OLUYO.ALIŞTIĞIN ŞEYLERİ YAPMAK İSTİYORSUN AMA KIYAFETLERİNDEN VAZGEÇEMİYORSUN AMA EMİN OL Bİ AN BAŞ KALDIRIP YAPMAYACAĞIM GİYMEYECEĞİM DEDİĞİN ANDA GARP Bİ DESTEK HİSSEDİYORSUN SANKİ SAN AARKANDAN BİRİSİ AFERİN DİYO. VE BU GAZ DA ZATEN YARDIMCI OLUYO ALIŞKANLIKLARINI TERKETMEK İÇİN.SELAMETLE

o arkadan aferin diyenlerden biride benim abla. :D B)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm ~mk5834 abi,

bu konu bizim toplumumuzun malesef kangiren olmuş bir yarasıdır.Şu an daha bilinçli ve daha imanlı bir nesil yetişiyor Rabbimizin yardımı ile sadece ALLAH rızası için kapanan kardeşlerimin çoğalacağına tüm yüreğimle inanıyorum.Benim önümde çok güzel iki model var Fatma ERGÜN ve Ravza_Nur gibi tesettüre girmeyi ALLAH-Ü TEALA (C.C) bana da nasip eder inşaALLAH.

selamünaleyküm

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

mavi22 yazdı:
S.A ABİLERİM ÇOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ.
KAPANMAK AMACINI KAYBEDİYOR. EN AZINDAN BENİM ÇEVREMDE GÖRDÜĞÜM KADARIYLA, GENÇ KUŞAĞIN ÇOĞUNLU.NİÇİN KAPANDIN SORUSUNA %90 VERDİĞİ CEVAP ERKEK ARKADAŞ EDİNMEK YADA ERKEKLERİN DİKKATİNİ ÇEKMEK İÇİN. BENİM GİBİ YENİ KAPANMAK İSTEYENLERİNDE İÇİNDE "ALLAH'IN RIZASINI KAZANMAK İÇİN" AZICIK BİR ÜMİT OLSA ODA GİDİYOR. BEN ONLARA BENZEMEK İSTEMİYORUM. O YÜZDEN BİLİNÇLİ OLARAK KAPANMAK İSTİYORUM.

ne güzel ..ama dikkat edin bilinçli kapanacam diyerek zamanı öldürmeyelim...eh zaman su misali bu yüzden kuranda b kon ile ilgili ayetler ve hdisler bilinçlenmek için en geçerli yöntem...bir an önce bilinçlenmeniz dileğiyle sayın ablam..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt