Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tesettür çarşaftan ibaret mi? (1 Kullanıcı)

kardelen_misali_

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Ağu 2006
Mesajlar
90
Tepki puanı
0
Puanları
0
Tesettür çarşaftan ibaret mi?

SORU: "Bediüzzaman Hazretleri 24. Lem'anın 1. hikmetinde, kadının tesettüründen bahsederken, 'Ve bir siperi ve kalesi, çarşafı olduğunu gösteriyor' derken çarşaf kelimesi hangi anlama gelmektedir? Tesettürün çarşaftan ibaret mi olduğunu söylüyor? Açıklayıcı bir bilgi verir misiniz?"Kur'ân'ın tanımladığı giyim tarzı, ecdadımızca, çarşaf adıyla ve biçimiyle yorumlanmıştır. Oysa, sorudan anlaşıldığı üzere isim üzerinde duracak isek eğer; Kur'ân'ın, çerçevesini çizdiği giyim tarzına verdiği isim çarşaf değil, cilbabdır. Buna bizim kültürümüzde örfen "çarşaf"denmiştir. Şüphesiz çarşafla cilbab kast edilirse bunda bir sakınca yok. Zaten Üstad Bediüzzaman Hazretleri de bu örf terimini cilbab mânâsında aynen kullanmakta bir sakınca görmemiştir.

Fakat bir giyim tarzı olarak, cilbab emrinin ancak çarşaf tarzı ile yerine getirildiğini iddia etmek cilbab mânâsını daraltmak demek olur. İslâmiyet dar bir din değildir. Genel çerçeveyi çizer; ayrıntıyı, zevk ve renk tercihini kişilere bırakır. Genel çerçeveye duyarlı olan insanın, özel tercihini makbul sayar.

Bu çerçevede, çarşafın cilbab mânâsını içerdiğini kabul ediyoruz. Fakat cilbabın sadece çarşaftan ibaret olduğunu söyleyemeyiz. İsimlere ve resimlere takılmamak ve Kur’ân’ın ruhunu esas almak gerekiyor. Vücut hatlarını belli etmeyen çarşaf cilbab mânâsını içerdiği gibi, baş örtüsü ile birlikte baştan ayağa örten bir dış elbise olan pardösü de, köylü kadının vücut hatlarını tamamen kaybeden baş örtüsü, ceketi ve şalvarı da cilbab mânâsını içeriyor. Vücudu tamamen örten ve vücut hatlarını belli etmeyen her dış elbise tarzına cilbab mânâsını vermek mümkündür. Dolayısıyla esas olan, kadının, giyimde ve tesettürde cilbab mânâsını korumasıdır.
 

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Haz 2006
Mesajlar
2,046
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: Tesettür çarşaftan ibaret mi?

evet çok dogru bi açıklama olmuş çarşaf giyende Kur an da yazıldıgı gibi giyinnede bizim bacımız annemiz destekleriz ama kur ana yakışmayan vücut hatlarını gösteren hanımlarımızı kınar ama hidayet dileriz. rabbim yardımcıları olsun
 

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
8,116
Tepki puanı
3
Puanları
0
RE: Tesettür çarşaftan ibaret mi?

sa değerli kardeşim bende acizane olarak yazdıklarına birşeyler eklemek istiyorum..cahiliyyette insnaların birçokları terbiye ve depten yoksundu ahlak iffet ve namus meselesi lafta idi bugün olduğu gibi kadın açılıp saçılıyordu vucudunu namahrem yerlerini göstermekle böbürleniyordu ilahi rahmet olarak gelen islam dini tefessiüh etmiş bu insanlığı ıslah etmek için bir takım emir ve prensipler getirdi bunlardan birtaneside kadının cilbab ile örtünmesini emr eder/ey peygambember hanımlarına kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle baş ve boyunlarını örtmek için cilbablarını üzerlerine alsınlar cilbabın mahiyeti hakkında 3 tane görüş vardır 1 cilbab bütün vucudu örten uzun gömlek veya entaridir 2 entari üzerine giyilen geniş elbisedir 3 başı boynu ve çevresini örten atkıdır 4 üst tarafı göbeğe kadar örten rida denilen örtüdür sibeveyhi nin üstadı olan halil bu manalardan hangisi kast edilirse caizdir diyor müslüman kadın el ve yüzü müstesna bütün vuudunu örtmek mecburüyetindedir bir kimse buna inanır fakat uygulamazsa günahkar olur amma inkar ederse dinden çıkar mürted olur islamın kabul etmediği te villere başvurup halkın inancını bozmak sapıklıktır tesettürün dinen makbul olabilmesi için bir kaç şart vardır onlara riayet etmek gerekir 1 elbisenin vucudu göstercek tarzda ince 2 nazarı dikkati çekecek kadar süslü ve renkli 3 vucudun hatlarını belli edecek kadar dar olmayacaktır bir memlekette manto giymek adet ise dar olmamakşartı ile giymekte beis yoktur çünkü islam dini ne erkek ve ne kadın için belli bir kıyafet getirmemiştir her memleketin kendine has bir kıyafeti vardır hatta buranın çarşafı suriye ırak ve hicazda giyilen çarşaflara benzemiyor illaşu veya bu kıyafet lazımdır demek doğru değildir...önemli olan gerekli krıterlere riayet edip kendini namahrem gözlerden muhafaza etmektir ama bu yazdıklarım sadece fetva kısmıdır ben acizane olarak bütün kapalı kardeşleirme saygı duymakla birlikte bu fitne zamanda çarşafı tercih ediyorum bu bir tercihtir bu konuyla ilgili yazdığınız için allah razı olsun
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt