Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tercihimiz olmadığı halde neden yaratıldık ? (1 Kullanıcı)

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Değerli Kardeşim Ecthelion,

Sizin paylaştığınız yazı sorularlaislamiyet sitesinden alıntıdır.Tabi ki siz yardımcı olmak için paylaştınız.Doğruda
olsa isabet de etse Fethullah
Gülen ve Said Nursi destekli yazıları lütfen bizlerin açtığı konularda paylaşmayınız ( mümkünse silin) bu konuda anlayışlı olacağınızı umud ediyorum ayrıca bu
yazımdan farklı manalar çıkarılmaması bizler için şifa olacağı kanaatindeyim.

İmam Gazali-Abdulkadir Geylani,İmam Rabbani, Beyazıt_ı Bistam,Cüneyd Bağdadi ( KS) gibi büyüklerimiz
kabulümüzdür.

Derin anlayışınız için teşekkür ediyorum.

Slm ve Dua ile..

erycrk

Kayıtlı Kullanıcı
Benim sorduğum soru galiba net ve açık değil. Bana hala ibadet etmemiz için kulluk etmemiz için gibi cevaplar geliyor kafayı yememek içten bile değil... Değerli abim ( imidik ) Birebir konuşmamız mümkünmü acaba telefon olur msn olur

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Öncelikle bizleri ağabey gibi görmeniz güzel teşekkürler ama hakkını verebilecek miyiz bilmiyorum.Tabi ki elimizden geldiği kadarıyla bir şeyler
yazmaya çalışıyoruz.Şimdi şu soruyu soralım ve teşhis edelim ?

Erycrk neden yaratılma konusunda bu kadar çok düşünüyor ?

Belkide buna bir çok cevabınız olacaktır ama aslında verilen cevaplar kalbinizi mütmain etmiyor.Şimdi sorun kalp demi? Yoksa verilen
cevaplarda mı?
Yada olaya şöyle bakmalıyız "Sorana değil Sordurana bak" Sorduran Kim ? Tabi ki Rahman ? Şeytan vesvese veriyor ( Onuda o yarattı)
Nefsi büyüklük taslıyor ( Onuda o yarattı) Sonuçta yine Rahman olan Rabbimiz sorduruyor.Ama neden ?

Belkide Erycrk..ileride büyük bir alim olacak yada veli ? Belkide bu sorular onun yetişmesini sağlayacak bu içinden çıkılmaz gibi gözüken
sorular onun pişmesini sağlayacak bu sorular ile bilmediği yeni ilimler ile tanışacak..Hayırlısı olsun ne diyelim..

Şimdi şu soruya cevap verelim......Yüce Allah insanlara dünya arenasında kendini peygamberleri vasıtasıyla tanıtmadan önce insanların
durumu nasıldı ?

İnsanlar tam bir azgınlık içindeydi ( kendisine faydası olmayan ibadet şekilleri puta tapmalar-ateşe tapmalar-kız çocuklarını toprağa
gömmeleri-arenalarda köle insanları aslanlara parçalatmaları-kahincilerin çoğalması vs...)

Görüldüğü gibi insanlar bir şeylere ibadet etme ihtiyacı hep duymuş ve insanlık tam bir pislik içindeydi.Kuran_ı Kerimde Kavimlerin helakı
ve sebepleri bu konumuza güzel bir örnektir.

Şimdi buraya kadar insanlara ibadet yükü verilmediğinde yani sahipsiz bırakıldığında insanların ne durumda olduğunu gördük.Peki Yüce Allah ibadet yükünü yani emir ve yasakları bildirince ne oldu ? İnsanlar ister istemez korktu ister inansın ister inanmasın korktu ? Bir deprem
olduğunda o depremin uğultusu kulakları ve içleri sarmaya başlayınca inanmayan bir insan bile Allah'ım demeye başladı..bunu da bir
arkadaşım anlatmıştı askerde iken inanmayan arkadaşının durumuna şahitlik etmiş....Neyse devam edelim..Demek ki insanı başıboş bırakırsan
azar...

Sanırım buradaki durumu iyice anladık.Demek ki ibadetler yani emir ve yasaklar bize boşuna verilmemiş.İnsanları birer hastaya benzetebilir
aslında insanlar hastadırlar ( Nefsinin kafir olması).Madem hastayız o halde Yüce Allah bizim hastalığımızın tedavi şeklini göstermiş işte
buna da ibadet diyoruz yani reçete.

Şimdi şöylede söyleyebilirsiniz iyi ama ben iyi bir insanım diğerleri azmış ben onların yüzünden ibadet etmek zorunda kalıyorum ?

O zalimler ıslah olmaz ise iyi insanlarda huzur bulamayacaktır sonuçta iç içe yaşıyoruz.

Şimdi başka bir konuya geçelim ?

Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi
yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler, Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.
Bakara30

Nedir bu halifelik ? Sizlerinde bildiği gibi Yüce Allah'ın sıfatları vardır.Merhamet ediyor -seviyor-affediyor-cömert-gazap vs..

İşin garip tarafı insana bu özelliklerin bir kısmı verilmiş insanda yerine göre gazaplanıyor affediyor cömertlik yapıyor vs.Sanki insan Rahmanın
yeryüzündeki bir aynası.Bu özellikler sadece insanda var yani meleklerde yok hayvanlarda yok.Belkide Yüce Allah bunun için bu ayeti
indirmiştir ? “Ona kendi ruhumdan üfledim,” (Sad, 38:72).

Yüce Allah'ın yaratma özelliği yani yoktan var etme özelliği var ( Yaratmaz ise bu özellik atıl durumda olur)
Affetme özelliği var mahlukatı yaratmasa neyi aff edecek ?
İlim sahibi ve aynı zamanda terbiye eden öğreten ( Mahlukat yoksa kime ne öğretecek kimi terbiye edecek )

Sonuç olarak sorun yaratılmakta mı yoksa yaratılanda mı ?

Slm ve Dua ile..

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
İster iş hayatımda olsun ister özel hayatımda telefon yada diğer iletişim araçlarını pek vermiyorum.Bunun bir çok sebebi var ve bu konuda
anlayışlı olacağınızı umuyorum.Yani bu sizinle ilgili bir durum değil kendi hayat tarzımızla ilgili bir durum.Ayrıca burada paylaşım yapmamızın da
bir amacı var.Ayrıca daha önceden şu linkte paylaştığımı yazıyı mutlaka okuyun sıkılmadan sabır ile..

http://forum.islamiyet.gen.tr/allah...-bizlere-ne-demis-mutlaka-sabirla-okuyun.html

MELEK DİLBER

Kayıtlı Kullanıcı
Selam

Selam

Değerli abicim seni gerçekten şu an abi gibi görüyorum ( imidik). Verdiğiniz örnekler çok iyi ama ben şunun mantığını anlayamıyorum. Hiçbirşeye ihtiyacı olmayan kusursuz olan birisi neden bilinmek istesin neden kulluk etmemizi istesin tamam kulluk edenlere cenneti hediye ediyor insanlık için güzel birşey olabilir ama onun açısından hiçbir önemi yokki o zaten herşeye sahip ve hiçbirşeye ihtiyacı yok. YAni şöyle bir düşünün evreni yaratmasaydı ne kaybederdi ? Hiçbirşey tabi ama o zaman neden yarattı işte

SEVGİLİ ARKADASIM SELAMUNALEYKÜM,(ERYCRK)
bence bu soruyu sorman cok mantıksız zaten allah biizi bu dünyaya kulluk etmemiz için gönderdi bunda anlamayacak bişey yok ki zaten kur'anda acık acık hersey detaylı yazıyo bunu kurcalamanında bi anlamı yok kur'an da da(Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.)gerekli bilgiler yazıo zaten meraklanman doğal tabi bnde merak etmiştm ama sonradan mantığını anladım sevgili kardeşim....

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Devam Edelim İnşallah,

Bir konu açtığımızda o konuyla ilgili çalışmalarımız devam ettikçe yeni cevaplarda inşallah oluşacaktır bu da demektir ki o konuyla ilgili
paylaşımlar devam edecektir.

Bir zamanlar okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum eğer kaynağını bulursam paylaşırım inşallah.

Bir gün Hz.Musa (a.s.) Yüce Allah'a mahlukatı neden yarattın diye sorar ? Yüce Allah ( C.C.) Hz.Musa'ya boş bir araziye ekin ekmesini
söyler.Hz.Musa denileni yapar ve Yüce Allah Hz.Musaya sorar Ey Musa ne yaptın der ?

Ekini ektim faydalı olan kısmı kendime ayırdım faydasız kısmı yaktım der.Ey Musa işte bizde böyle yapacağız der ve Hz.Musa durumu anlar.

Dünya arenasını tarlaya benzetirsek ekinleri de insanlara benzetirsek sanırım durum daha iyi anlaşılır.

Slm ve Dua ile..

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
yazının başında "ALINTI" şeklinde bir belirtme yapmıştım. "bizlerin açtığı konularda bunları paylaşmayın" yazmışsınız foruma çok düzenli olarak giremem belki ama siz biz ayrımına ilk defa rastladım.

nerden sileceğimi konusunda yardımcı olursanız hemen sileyim..

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Biz bile bize ait değilken, bizi yaratmak için birde bizden izinmi alacaktı yüce yaratıcımız.

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Anlayışınız için teşekkür ederim.Açtığınız konun altında mesajı düzenleme bölümü var üye girişi yaptığınızda görebilirsiniz.Mesajın içeriğini silip
isterseniz başka şeyler yazarsınız yada boş bırakırsınız.Biz ayrıca bu konuda yorum yapılmamasını istemiştik siz yinede "SİZ BİZ" yorumunu
yapmışsınız sağlık olsun.

Slm ve Dua ile..

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
KaynakZariyat suresi 56.ayet

Ve [onlara söyle: ] görünmez varlıkları (37) ve insanları yalnızca [Beni tanımaları ve] Bana kulluk etmeleri için yarattım. (38)

37 - Cinn ("görünmez varlıklar") terimi ile ilgili genişçe bir tartışma için bkz. Ek III. Dilbilimcilerin çoğunluğu tarafından işaret edildiği -ve yukarıdaki ayet ile ilgili yorumunda Râzî tarafından da vurgulandığı- gibi, bu terim melekleri de kapsamaktadır, çünkü onlar da "insanın duyularından saklanmış" bulunan güçler veya varlıklardır.

38 - O halde, bütün akıl sahibi varlıkların yaratılmasındaki temel amaç, onların Allah'ın varlığını tanımaları (ma‘rifet) ve bundan dolayı, kendi var oluşlarını bilinçli olarak O'nun iradesi ve planı ile uyumlu hale getirme isteği duymalarıdır. İşte bu iki aşamalı tanıma ve isteme (cognition and willingness) kavramlarıdır ki Kur'an'ın "kulluk" (‘ibâdet) olarak tanımladığı şeye derin anlamını verir. Bir sonraki ayetin de gösterdiği gibi, bu manevî çağrı, hiçbir şeye muhtaç olmayan ve sınırsız güç sahibi olan Yaratıcı'nın herhangi bir farazî "ihtiyac"ından doğmuş değildir; tersine, her şeyi kuşatan ilahî iradeye bilinçli olarak kendini teslim etmek suretiyle bu iradeyi kavramayı ve böylece bizâtihî Allah'a daha yakın olmayı ümid eden kulun ruhî gelişmesinin bir aracı olarak öngörülmüştür.

KAYNAK:

MELEK DİLBER

Kayıtlı Kullanıcı
Devam Edelim İnşallah,

Bir konu açtığımızda o konuyla ilgili çalışmalarımız devam ettikçe yeni cevaplarda inşallah oluşacaktır bu da demektir ki o konuyla ilgili
paylaşımlar devam edecektir.

Bir zamanlar okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum eğer kaynağını bulursam paylaşırım inşallah.

Bir gün Hz.Musa (a.s.) Yüce Allah'a mahlukatı neden yarattın diye sorar ? Yüce Allah ( C.C.) Hz.Musa'ya boş bir araziye ekin ekmesini
söyler.Hz.Musa denileni yapar ve Yüce Allah Hz.Musaya sorar Ey Musa ne yaptın der ?

Ekini ektim faydalı olan kısmı kendime ayırdım faydasız kısmı yaktım der.Ey Musa işte bizde böyle yapacağız der ve Hz.Musa durumu anlar.

Dünya arenasını tarlaya benzetirsek ekinleri de insanlara benzetirsek sanırım durum daha iyi anlaşılır.

Slm ve Dua ile..

Evet insanlarda bu hikayeyi okuyarak bi şeylerden örnek almalı.Faydalı ve faydasız davranışları birbirinden ayırt etmeli insan.Yüce mevlam bizleri faydasız işlerden ve faydasızlardan korusun
Allaha emanet olun
Selam ve dua ile...

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Konuyla ilgili şu kutsi hadisleri paylaşmak istiyorum ,

22.Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz Rabb'ından naklen anlatıyor:
"Allah şöyle buyurdu; 'Ey Ademoğlu, seni kendim için yarattım. Eşyayı da senin için yarattım. O halde kendim için yarattığımı senin için
yarattığımın ayarına düşürme."

26.Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz Rabb'ından naklen anlatıyor:
"Allah şöyle buyurdu; 'Beni ne yerim aldı, ne de semam... lakin Beni Mü'min, Muttaki, Vera sahibi kulumun kalbi aldı..."

34.Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurdu:
"Mü'min, Allah'ın nimetlerine bir konuktur."
27.Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz Rabb'ından naklen anlatıyor:
"Allah şöyle buyurdu; 'Beni bilen talep eder... Beni talep eden bulur... Beni bulan sever... Beni seveni öldürürüm... Bir kimseyi öldürürsem diyeti bana düşer... Bir kimsenin diyeti bana düşünce onun diyeti bizzat ben olurum."

Slm ve Dua ile..

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Merhaba erycrk ,

Gerçekten seni merak ettim ne durumdasın ? Umarım bu merakımızı giderirsin

Slm ve Dua ile..

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Değerli Arkadaşlar ,

Daha önceden de belirttiğim gibi Yüce Allah'ın izni ile çalışmalarımızın devam edeceğini belirtmiştik.Aslında bu işler değerli ve çok kıymetli
alimlerimizin işidir iyi ama biz neden yazıyoruz ? Büyüklerimizde bizleri bu konuda talebe gibi görsünler çorbada tuzumuz olsun.

Sizlerle bir kaç gün önce gördüğüm bir rüyayı anlatmak istiyorum buda bizlere Allah'ın yardımı diyelim.

Rüyamda küçük bir alanda bir güvercin fakat zemin tamamen buzla kaplı yani hiç toprak yok güvercin bu buzla kaplı zemin üzerinde öylece
duruyor ve önünde bir buğday tanesi ve ben güvercine bakıyorum sanırım buğday tanesini ben atmışım önüne ve şu sözü söylüyorum
Allah hiç bir şeyi gayesiz yaratmamıştır.Rüyam bu kadar şimdi gelelim bu rüya bana niye gösterildi ve ne nasıl mana verilmeli ?

Şimdi rüyayı Kuran ile karşılaştıralım

1.Allah hiç bir şeyi gayesiz yaratmamıştır diyorum rüyamda..( “Göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler (tefekkür ederler) ve Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz (derler).” (Âl-i İmrân, 191.)

2.Güvercine buğday vermem..

Allahü teâlâ, herkesin rızkına kefildir. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Allahü teâlânın rızık vermediği, bir canlı yoktur.) [Hud 6]

Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
(Rızık için üzülme! Takdir edilen [ezelde ayrılmış olan] rızık seni bulur.) [İsfehani]

Bir hadis-i kudsi de şöyledir:
Halaktüke li-nefsi, fela tel’ab,
Ve tekeffeltü, bi rızkıke fela tet’ab.

Manası: Seni kendim için yarattım, başka şeyle oyalanma! Kefil olduğum rızık için endişelenme!

Allahü teâlâ rızka kefil; ama çalışmayı da emretmiştir. Çalışmak rızkın gelmesine sebeptir. Çalışmadan rızık beklemek Allahü teâlânın emrine
aykırıdır.

Bu rüyadan iki bölümü ele aldık tabi ki birçok mana verilebilinir.Çıkarabileceğimiz mesajlar ;

1. Bu rüyada ben o güvercinin rızkına sebep oluyorum buda sadece benim neden yaratıldığıma dair sebeplerden sadece bir tanesi

2.Güvercinin buğdayı yemesi buğdayın yaratılması sebeplerden sadece bir tanesi güvercine rızık

3.Buzlu zemin yani buzun yaratılmasında güvercinin rızık bulamamasına sebep olması buzun yaratılmasındaki sebeplerden sadece bir tanesi

Görüldüğü gibi Yüce Allah 'ın işlerindeki incelikleri sırları anlamak kavramak oldukça zor,zor olmasına karşın bu kavramları anlamaya çalışmak
ise ayrı bir zevk.

Şimdi bu konuyla alakalı çok beğendiğim bir olayı anlatmak istiyorum.

Zengin bir adam ve yolda dilenen bir insana rastlayınca evine gidene kadar birazda isyankar bir tavırla şu soruyu sorar kendi kendine.
Bu dilenciyi yarattın neden yardım etmiyorsun diye sorular sorup durur Yüce Allah'a kendi içinden.

Evine gider ve yemek yerken yine dilenci aklına gelir ve bu seferde ben yemek yiyorum o dilenci yiyemiyor neden yardım etmiyorsun ona
diye düşünürken Yüce Allah ona bir şekilde cevap verir ve cevaptaki güzelliğe bakın.

"Ona yardım etmek için seni yarattım"

Eh artık o kişinin bu cevap üzerine ne yaptığını siz düşünün.

Slm ve Dua ile..

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Yüce Allah Kuranda hak ve batıldan söz eder.Tabi ki bunun bir çok sebepleri var ama biz konumuzla alakalı şunu söylemek istiyoruz.Yüce Allah bu alemi yaratmasındaki sebeplerden bir tanesi de hakk ile batılın ayrılmasıdır.Yani Yüce Allah'dan (hakk) yana olanlar ve batıldan ( hakkı yalanlayanlar) yana olanların tespit edildiği bir dünya arenası.Bir kaç ayetle örnek verelim,

2:42 - Hakk'ı batıla karıştırıp da, bile bile hakkı gizlemeyin.
3:71 - Ey kitap ehli! Niçin hakkı batıla karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz?
17:81 - (Ey Muhammed!) De ki: "Hak geldi, batıl yok oldu. Elbette batıl yok olmaya mahkumdur."

3:179 - Allah, müminleri içinde bulunduğunuz şu durumda bırakacak değildir, pisi temizden ayıracaktır. Ve Allah sizi gayba vakıf kılacak da değildir. Fakat Allah, peygamberlerinden dilediğini seçip (gaybı bildirir). O halde Allah'a ve peygamberlerine iman edin. Eğer iman eder ve günahlardan korunursanız, sizin için büyük bir mükafat vardır.

Görüldüğü gibi eğer Yüce Allah'ın bizlere merhameti olmasaydı bizler aslında harap olmuştuk.Efendimiz gelmeden önce insanlar nefislerinin ve şeytanların oyuncağı durumunda idiler fakat Rabbimiz bu duruma müdahele etti yani bizlere acıdı ve hakkı bildirmek ve batılı yok etmek için Fahri Kainat Efendimizi bizlere gönderdi.

Slm ve Dua ile..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt