Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Takva Sahiplerinin Mükafaatları (1 Kullanıcı)

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Katılım
25 Ağu 2008
Mesajlar
1,220
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
34
Takva Sahiplerinin Mükafaatları :

Ali imran15 - (Ey Muhammed!) De ki: "Size onlardan daha hayırlısını haber vereyim mi? Takva sahipleri için Rableri katında, altından nehirler akan içinde sonsuza kadar kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve Allah'ın rızası vardır." Şüphesiz ki Allah kullarını hakkıyla görendir.

Allah (c.c) dünya meta'larını saydıktan sonra şöyle buyuruyor:
"Ey Muhammed! De ki: "Ey insanlar! Bu dünyada bulunan ve sizlere süslü gösterilen meta'lardan daha hayırlılarını bildireyim mi? Dünya metaı sizi belki dünyada sevindirir. Bunların hepsi dünyada kalıcı şeylerdir. Çünkü bunlardan ne kadar elde ederseniz edin sonuçta hepsi dünyada kalacaktır. Fakat ebedi mutluluk Allah katındadır. Öyle ki bu mutluluk gerçek ve devamlı olan bir mutluluktur. Bu sebeple kendisine önem verilmesi gereken işte budur. Eğer akıl sahibi iseniz geçici ve yok olanı değil, kalıcı ve ebedi olanı tercih edersiniz. Öyleyse Allah katında olan o ebedi mutluluğu elde etmek için dünya metaını Allah'ın istediği şekilde kullanın!"
Allah (c.c) insanlara geçici olan dünya metaını terkedip kalıcı olan ahiret metaına tutunmaları gerektiğini bildirdikten sonra, kalıcı ve dünya metaından daha hayırlı olan mükafaatların kimler için ve bunların neler olduğunu, nasıl elde edilebileceğini bildiriyor.
Takva sahipleri için”
Ahiret nimetleri şüphesiz herkes için değil belli özelliklere sahip kimseler içindir. İşte o kimseler, Allah (c.c)' nun Kur'an'da vasıflarını saydığı takva sahibleridir. Takva sahibleri Allah'ın emirlerini yerine getirip yasaklarından kaçınırlar. Bu hayırlı nimetler ne kadar arzulansalar da eğer kişide istenen özellikler yoksa asla elde edilemezler.
“Rableri katında, altından nehirler akan içinde sonsuza kadar kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve Allah'ın rızası vardır.”
Allah (c.c) yalnız muttakiler için hazırladığı ve yalnız onlara vereceği nimetlerin neler olduğunu bildiriyor. Bu nimetler:
Sonsuza dek içlerinde kalacakları, altlarından bal, süt, şarab ve sudan nehirler akan cennetler, o cennetlerin içinde hayızdan, nifastan ve dünyada kadına ait maddi ve manevi bütün pisliklerden temiz eşler... Üstelik bu cennetlerde sonsuza dek kalmak vardır. Bu nimetleri hakedenler oradan çıkmayı hiç istemeyecekler, orada sıkılmayacaklar ve o cennetlerde ebedi bir mutluluk yaşayacaklardır. İşte bunlar cennetteki maddi nimetlerdir. Fakat nimetlerin hepsi bunlardan ibaret değildir.
Cennette verilecek nimetlerin en büyüğü ise Allah'ın rızasını kazanmış olmaktır.
Ebu Said El Hudri (r.a)'den Rasulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
"Allah (c.c) cennet ehline şöyle buyuracak:
"Ey cennet ehli!" Cennet ehli:
"Sana icabet ettik. Buyur ey Rabbimiz!" diyecekler. Allah (c.c) onlara şöyle buyuracak:
"Memnun kaldınız mı?" Cennet ehli:
"Nasıl memnun kalmayalım ki? Yarattıklarından hiçkimseye vermediğin şeyleri bize verdin." Allah (c.c) onlara:
"Verdiğimden daha üstün birşeyi size vereyim mi?" diyecek. Onlar:
"Ey Rabbimiz! Verdiğin şeylerden daha üstün başka ne var?" Allah (c.c) onlara:
"Ebedi olarak sizden razı olup size kızmayacağım." diyecek.(Buhari, Müslim)
“Şüphesiz ki Allah kullarını (hakkıyla) görendir.”
Allah (c.c) kullarının maslahatını ve onlara fayda verecek şeyleri en iyi bilendir. Bu yüzden kulları Allah (c.c)' nun kendileri için razı olduğunu kabul etsinler. Yani; ahiret nimetlerini dünya nimetlerine tercih etsinler ve dünyada kendilerine verilen nimetleri ahiret mükafatını elde etmek için Allah yolunda feda etsinler.
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt