Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tahiyyat (2 Kullanıcı)

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) : "Sizden biriniz namaz kildiginda 'et-Tahiyyatu lillahi...' okusun. Zira 'ibadillahi's-salihin' i dediginizde gökte ve yerde olan her salih kula raci olur. Sonra da "E$hedü en la ilahe illAllah..." deginiz, buyurmu$lardir.

Namazlarda okudugumuz bu tahiyyatin meali :

"Tehiyyat, Allah'a raci' ve ona mahsustur. Salavat, Allah içindir. Tayyibat ona mahsustur. Ey nebiyy-i Kerim, Allah'in selami, rahmeti ve berekati senin üzerine olsun. Bize ve Allah'in salih kullarina selam olsun. $ehadet ederim ki, Allah'dan ba$ka hak ma'bud yoktur. Yine $ehadet ederim ki, Muhammed (a.s) onun kulu ve Resulüdür".

AY-YA

Kayıtlı Kullanıcı
bu bilgi için teşekkürederim allah cc razı olsun selam ve dua ile...

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim cümlemizden razi olsun karde$im, gözlerinize saglik...

Imam Subki (r.h) : "Her kim namazlari terk ederse, esselamu aleyna ve ala ibadillahi's-salihin demek vacip oldugu için, geçmi$ ve kiyamete kadar gelecek ne kadar mü'min varsa cümlesinin hakkini ihlal etmi$ olur." demi$tir

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Namazlarda okudugumuz bu tahiyyatin meali :

"Tehiyyat, Allah'a raci' ve ona mahsustur. Salavat, Allah içindir. Tayyibat ona mahsustur. Ey nebiyy-i Kerim, Allah'in selami, rahmeti ve berekati senin üzerine olsun. Bize ve Allah'in salih kullarina selam olsun. $ehadet ederim ki, Allah'dan ba$ka hak ma'bud yoktur. Yine $ehadet ederim ki, Muhammed (a.s) onun kulu ve Resulüdür".

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun kardeşim...
Elimde RAGIP GÜZEL'in Sevgililer Sevgilisi adlı eseri bulunmakta. Bu kitapta Aynen şöyle denilmektedir...
" Mirac’da ALLAH ile olan anı anlatırken Peygamberimiz (SAS) şöyle der:
“Allahu Teala bana:
—Konuş Ya Muhammed! Buyurdu. Ben hayretten dona kaldım. Sonra, Allah benim kalbime ilham etti. Ben de:
—Ettehiyyatü lillahi vessalavatü vettayyibat (Bütün tazimat ve dualar, bütün ibadetler Allah’ım sana mahsustur.) dedim. Bunun üzerine Allah:
—Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve barekatühü (Ey Peygamber! Selam, Allah’ın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun.) Buyurdu.
Ben de mukabele olarak:
—Esselamü aleyna ve ala ibadillahis salihiyne ( Bize de selam olsun. Allah’ın Salih kullarına da selam olsun) Dedim.
Allahu Teala:
—Ya Muhammed! Ben Cebrail’i aramızdan çıkardım. Sen ümmetini aramızdan çıkarmadın. Buyurdu.”

selametle kalınız...

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Elimde RAGIP GÜZEL'in Sevgililer Sevgilisi adlı eseri bulunmakta. Bu kitapta Aynen şöyle denilmektedir...
“Allahu Teala bana:
—Konuş Ya Muhammed! Buyurdu. Ben hayretten dona kaldım. Sonra, Allah benim kalbime ilham etti. Ben de:
—Ettehiyyatü lillahi vessalavatü vettayyibat (Bütün tazimat ve dualar, bütün ibadetler Allah’ım sana mahsustur.) dedim. Bunun üzerine Allah:
—Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve barekatühü (Ey Peygamber! Selam, Allah’ın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun.) Buyurdu.
Ben de mukabele olarak:
—Esselamü aleyna ve ala ibadillahis salihiyne ( Bize de selam olsun. Allah’ın Salih kullarına da selam olsun) Dedim.
Allahu Teala:
—Ya Muhammed! Ben Cebrail’i aramızdan çıkardım. Sen ümmetini aramızdan çıkarmadın. Buyurdu.”

selametle kalınız...

Esselamu aleykum ;

Eğer rivayet eden yoksa ben anlatayım diye bakındım senin yazdığını görünce sevindim,konuyu açan kardeşimden de Allah Teala razı olsun,her namazda her tahiyatta Allah Teala ile Rasulullah (s.a.v) arasında geçtiği rivayet edilen yukardaki konuşma aklıma gelir,ne güzeldir,Efendiler Efendisi (s.a.v) ümmetimde ümmetim diyor,Onun bu sevgisini hak edemesekte yine Onun şefaatını Allah Tealadan dilemek ne güzel olur,umulurki mahkemeyi kübrada herkesler şefaat ararken Efendimiz (s.a.v) Allah Tealaya tazim secdesinden kalkınca bizleride görüp şefaati ile ateş ten korur,çokca salavat getirmek Onu (s.a.v) çokca sevmek,ehlibeytini ve sahabilerini sevmek,bizim nişanımızdır,bizler için ashabına ''onlar benim kardeşlerimdir'' dedi,keşkem kıtmiri olaydım...

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
“Allahu Teala bana:
Ben de mukabele olarak:
Allahu Teala:

selametle kalınız...

Allah c.c sizdende razi olsun, bu hadiseyi bizlerle payla$tiginiz için de Rabbim siden razi olsun, in$aAllah her tahiyatta bu konu$mayi dü$ünecem, Rabbim hu$u içinde namazlarimizi eda etmemizi nasip etsin in$aALLAH...amin
Allah'a emanet olun​

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum ;

Eğer rivayet eden yoksa ben anlatayım diye bakındım senin yazdığını görünce sevindim,konuyu açan kardeşimden de Allah Teala razı olsun,her namazda her tahiyatta Allah Teala ile Rasulullah (s.a.v) arasında geçtiği rivayet edilen yukardaki konuşma aklıma gelir,ne güzeldir,Efendiler Efendisi (s.a.v) ümmetimde ümmetim diyor,Onun bu sevgisini hak edemesekte yine Onun şefaatını Allah Tealadan dilemek ne güzel olur,umulurki mahkemeyi kübrada herkesler şefaat ararken Efendimiz (s.a.v) Allah Tealaya tazim secdesinden kalkınca bizleride görüp şefaati ile ateş ten korur,çokca salavat getirmek Onu (s.a.v) çokca sevmek,ehlibeytini ve sahabilerini sevmek,bizim nişanımızdır,bizler için ashabına ''onlar benim kardeşlerimdir'' dedi,keşkem kıtmiri olaydım...

Ve aleykümselam,
okudugunuz için Allah c.c sizdende razi olsun,
in$aALLAH Efendimiz (s.a.v) $efaatçimiz olur, bizleri ate$ten korur...amin
Müslümana yaki$an, dilinden Peygamber Efendimiz'e salavati eksik etmemek, istigfar ve kelime-i tevhidi çok okumaktir.
Allah'a emanet olun...

smokely

Kayıtlı Kullanıcı
cennette kadınlarada erkekler gıbı hurıler varmıdır dıye soruyorum kımse cevap vermıyor..

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Mirac’da ALLAH ile olan anı anlatırken Peygamberimiz (SAS) şöyle der:
“Allahu Teala bana:
Ben de mukabele olarak:
Allahu Teala:

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Mirac’da ALLAH ile olan anı anlatırken Peygamberimiz (SAS) şöyle der:
“Allahu Teala bana:
—Konuş Ya Muhammed! Buyurdu. Ben hayretten dona kaldım. Sonra, Allah benim kalbime ilham etti.
Ben de:
—Ettehiyyatü lillahi vessalavatü vettayyibat
(Bütün tazimat ve dualar, bütün ibadetler Allah’ım sana mahsustur)dedim. Bunun üzerine Allah:
—Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve barekatühü
(Ey Peygamber! Selam, Allah’ın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun.)Buyurdu.
Ben de mukabele olarak:
Esselamü aleyna ve ala ibadillahis salihiyne
Bize de selam olsun. Allah’ın Salih kullarına da selam olsun)Dedim.
Allahu Teala:
—Ya Muhammed! Ben Cebrail’i aramızdan çıkardım. Sen ümmetini aramızdan çıkarmadın Buyurdu.”​

~ARUS~

Kayıtlı Kullanıcı
rahman ve rahim olan ALLAHu teala razı olsun..rızasında sabit olun inşa-ALLAH..
hayır defteriniz kapanmasın..
vesselam...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt