Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Suyla gelen sağlık (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Gündelik hayatta ihmal ettiklerimizin başında su içmek gelir. Özellikle kimimiz için eziyettir sanki o bir bardak suyu bitirmek. Ancak sağlığın korunması ve canlılığın sürdürülebilmesi için gerekli bir numaralı madde sudur. Vücudumuzun % 55-75' lik kısmını oluşturur.

Memorial Diyabet, Kardiyoloji ve Hipertansiyon Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Aksu, suyun sağlık açısından faydalarını anlattı:

Su; metabolizmanın düzenlenmesinde ve vücudumuzdaki tüm reaksiyonlarda görevlidir. Gün boyu içeceğimiz 2 lt su, enerji oluşumunu artırır ve zayıflamaya yardımcı olur, besin maddeleri, oksijeni... taşıyarak organ ve dokuları korur. Aç karnına içtiğimiz su; organizmayı zararlı toksin maddelerden arındırır.
İmmün sisteminin, görevini yapabilmesi için su gereklidir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmamızda yardımcıdır.
Cildimizin; nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde su rol oynar. Günümüzde bayanların korkulu rüyası haline gelen selülit oluşumunun önlenmesinde de su yine ilk sırayı alır.
Emzikli kadınlarda; süt üretimini artıran en önemli sıvı sudur. Özellikle kalori oranları yüksek hazır meyve suları, gaz yapan asitli içecekler yerine su tercih edilmelidir.
Hamilelikte; suyun önemi daha da artar. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sıvı alımı ile amnion miktarı azalacağından, suya gereksinim artar.
Sıcak havalarda; vücut sıcaklığını düzenleyici olarak çalışır. Dikkat edeceğimiz nokta, yazın içtiğimiz su miktarını artırma gerekliliğidir. Bedenimiz ısındıkça terler ve su kaybeder. Bunun için su seviyesini yeterli düzeye getirmemiz gerekir. Vücut, suyu aktif olarak kullanır, depolayamaz. Bu sebeple susuzluğa dayanamayız. Vücudumuzun hiç su içmeden dayanabileceği maximum süre en uygun şartlarda 7 gündür.
Sporcularda; su kaybeden vücut, yeterli sıvıyı yerine koyamıyorsa; buna tepki göstererek metabolizmamızı yavaşlatır. Suyun atımını engellemeye çalışır. Özellikle spor sonrası, ter ile atılan suyun yerine gelmesi için ; egzersiz ve yarıştan 15 dk önce 1-1.5 bardak, egzersiz ve yarış sırasında her 10-15 dakikada bir 1/2 bardak su içilmesi gereklidir.

Nasıl her şeyin fazlası zararlıysa; aşırı su içtiğimizde de bedenin atmakta zorlandığı su tutularak ödemler oluşur. Bir seferde çok fazla su içilmesi ile böbrekler zarar görebilir...
Kısaca;

10-12 bardak suyu, gün içine dağıtarak için.
Su içmek için susamayı beklemeyin. Unutmayın; vücudumuzun, hissettiğimizden çok daha fazla suya ihtiyacı var.
Her öğünden 15 dk önce 1-2 bardak su için ki; 20 dakikada doygunluk mesajı alan beynimizde, bu hissin oluşumunu hızlandırın.
Hiçbir sıvı içeceğin suyun yerini tam anlamıyla tutmadığını unutmayın... imamhalil****gmail.com

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Suyla gelen sağlık

değerli kardeşler şifalı bitkilerle ilgili sorularınızı imamhalil****gmail.com adresine sorabilirsiniz

miyase

Kayıtlı Kullanıcı

S.A ALLAH SENDEN RAZI OLSUN EN ÖNEMLİ HAYAT KAYNAĞI SU BEN ONSUZ BİR HAYAT DÜŞÜNEMEM BU ARADA SİZİN VESİLENİZLE BİR KONUYA DEYİNMEK İSTİYORUM ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYALIM VE İSRAF ETMEYELİM BÖYLE GİDERSE BİZDE SONRAKİ NESİLLER ÇÖL HAYATINI ÖĞRENMEK ZORUNDA KALACAKLAR ZATEN İSRAF HARAMDIR. RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

miyase yazdı:
S.A ALLAH SENDEN RAZI OLSUN EN ÖNEMLİ HAYAT KAYNAĞI SU BEN ONSUZ BİR HAYAT DÜŞÜNEMEM BU ARADA SİZİN VESİLENİZLE BİR KONUYA DEYİNMEK İSTİYORUM ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYALIM VE İSRAF ETMEYELİM BÖYLE GİDERSE BİZDE SONRAKİ NESİLLER ÇÖL HAYATINI ÖĞRENMEK ZORUNDA KALACAKLAR ZATEN İSRAF HARAMDIR. RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN
a s değerli kardeşim uyarınız çok yerinde rabbim razı olsun evet kardeşler suyu israftan sakınalım dua ile

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

susuzluk düşünemıyorum

insanların hali ne olurdu

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

VEYS yazdı:
susuzluk düşünemıyorum

RABBİM MUHAFAZA BUYURSUN SUYLA ARAMIN İYİ OLDUĞU SÖYLENEMEZ AMA RABBİM SUSUZ BIRAKMASIN BEN BÖBREĞİMDEN RAHATSIZ OLDUĞUM İÇİN BOLCA SU TÜKETMEM GEREKİYOR AMA ÖYLE GÜN OLUYORKİ BİRGÜN SU İÇMEDİĞİM GÜN OLUYOR ERTESİ GÜN SU İÇTİĞİMDE İNANIN CİĞERLERİMİN KURUDUĞUNU HİSSEDİYORUM BİRİNİN DEVAMLI HATIRLATMASI GEREKİYOR SU İÇ SU İÇ DİYE ONDAN SONRADA BOL BOL SANCILANIYORUM RAHATSIZ OLUYORUM NORMALDE SAĞLIKLI BİR İNSANIN BİLE GÜNDE 1 2 KİLO SU İÇMESİ GEREKİYOR BÖBREKLERİMİZİN DAHA KUVVETLİ ÇALIŞMASI AÇISINDAN

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
VEYS yazdı:
susuzluk düşünemıyorum

RABBİM MUHAFAZA BUYURSUN SUYLA ARAMIN İYİ OLDUĞU SÖYLENEMEZ AMA RABBİM SUSUZ BIRAKMASIN BEN BÖBREĞİMDEN RAHATSIZ OLDUĞUM İÇİN BOLCA SU TÜKETMEM GEREKİYOR AMA ÖYLE GÜN OLUYORKİ BİRGÜN SU İÇMEDİĞİM GÜN OLUYOR ERTESİ GÜN SU İÇTİĞİMDE İNANIN CİĞERLERİMİN KURUDUĞUNU HİSSEDİYORUM BİRİNİN DEVAMLI HATIRLATMASI GEREKİYOR SU İÇ SU İÇ DİYE ONDAN SONRADA BOL BOL SANCILANIYORUM RAHATSIZ OLUYORUM NORMALDE SAĞLIKLI BİR İNSANIN BİLE GÜNDE 1 2 KİLO SU İÇMESİ GEREKİYOR BÖBREKLERİMİZİN DAHA KUVVETLİ ÇALIŞMASI AÇISINDAN

BEN GÜNDE 10 LİTRE İÇERİM BANAMISIN DEMEM

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

VEYS yazdı:
zerda yazdı:
VEYS yazdı:
susuzluk düşünemıyorum

BEN GÜNDE 10 LİTRE İÇERİM BANAMISIN DEMEM
MAŞAALLAH KARDEŞİM NE GÜZEL DUA EDİNDE BENDE İÇEYİM 3 KİLO İÇSEM YETECEK AMA İÇEMİYORUM

konak

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. Yine güzel bir husustan bahsetmişsiniz. Su. Varlığın nedeni, olmayzsa olmazı. İnanç gibi ama malesef ben fazla su tüketen biri değilim. Yaz ayları dışında pek içmem yararını bilmeme rağmen. Ama dikkat çektiğiniz gibi günde ortalama 10-12 bardak su tüketimine insan ihtiyaç duyuyor. Rabbim bu güzel nimetten insanlığı mahrum bırakmasın.
Selam ve dua ile.

ozden-ihl

Kayıtlı Kullanıcı

ben günde 1.250 litre su içiyom ama ara ara değil birden

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt