Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sünnetle Yaşamak (1 Kullanıcı)

ؤشىثق

Kayıtlı Kullanıcı
Peygambere (SAV) İtaatin Önemi Konusunda Bir Ayet-i Kerîme:

“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.” (Âl-i İmrân, 31)
Sünneti İhyanın Önemi Konusunda Bir Hadis-i Şerif:

“Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) bana şöyle buyurdu: “Evlatçığım hiçbir kimseye karşı kalbinde bir hile ve kin beslemek olmak*sızın sabahlamaya ve akşamlamaya gücün yeterse bunu mutlaka yap. Sonra bana şöyle dedi: Evlatçığım işte benim sünnetim budur,kim benim sünnetimi yaşatırsa beni sevmiş olur, kim de beni severse Cennet’te benimle birlikte olur.” [İbn Mâce, Mukaddime: 7; Tirmizî, İlim: 2678]
Sünnet Konusunda Bir Bilgi-İlke:

“Kur’ân-ı Kerim’de Peygamber Aleyhisselam’a, Kitab ile birlikte indirildiği (Nisâ: 113) ve O’nun tarafından da Müslümanlara öğretildiği bildirilen (Bakara: 151) Hikmet, Sünnet’tir.” (Taberi, Kurtubi ve Ebulfida tefsirlerinden aktaran M. Asım Köksal, İslâm’da İki Ana Kaynak: Kitab ve Sünnet, TDV Yayınları, Ankara 2005, s. 26.)

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
ؤشىثق;1439507' Alıntı:
Peygambere (SAV) İtaatin Önemi Konusunda Bir Ayet-i Kerîme:

“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.” (Âl-i İmrân, 31)
Sünneti İhyanın Önemi Konusunda Bir Hadis-i Şerif:

“Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) bana şöyle buyurdu: “Evlatçığım hiçbir kimseye karşı kalbinde bir hile ve kin beslemek olmak*sızın sabahlamaya ve akşamlamaya gücün yeterse bunu mutlaka yap. Sonra bana şöyle dedi: Evlatçığım işte benim sünnetim budur,kim benim sünnetimi yaşatırsa beni sevmiş olur, kim de beni severse Cennet’te benimle birlikte olur.” [İbn Mâce, Mukaddime: 7; Tirmizî, İlim: 2678]
Sünnet Konusunda Bir Bilgi-İlke:

“Kur’ân-ı Kerim’de Peygamber Aleyhisselam’a, Kitab ile birlikte indirildiği (Nisâ: 113) ve O’nun tarafından da Müslümanlara öğretildiği bildirilen (Bakara: 151) Hikmet, Sünnet’tir.” (Taberi, Kurtubi ve Ebulfida tefsirlerinden aktaran M. Asım Köksal, İslâm’da İki Ana Kaynak: Kitab ve Sünnet, TDV Yayınları, Ankara 2005, s. 26.)

Allah razı olsun kardeşim ne güzel bir konu açmışsınız..

Resûl-i ekrem bir defasında: “Şu kapıdan ilk girecek olan, Cennet ehlinden (Cennetliklerden) biridir” buyurdu.

Biraz sorna Abdullah bin Selâm içeri girdi. Eshâb-ı kirâm Resûlullah’ın bu müjdeli haberini kendisine bildirdiler ve hangi ameli ile bu dereceye kavuştuğunu sordular. Hz. Abdullah, “Ben zayıf bir kimseyim. Benim en kuvvetli ümidim, kalb selâmeti, yani kimseye karşı içimde kötülük beslememem ve boş sözleri terketmemdir. Bundan başka (beni kurtaracağından ümitli olduğum) bir amelim (işim) yoktur” dedi.
O, nefsini kötü huylardan ve isteklerden tamamen temizleyip terbiye etmek için çalışırdı. Kendisi zengin olduğu halde bazan Medine çarşısında sırtında bir yük odunla dolaştığı görülürdü.

Yine birgün, onu bu halde görenler kendisine: “Çocukların ve hizmetçilerin var, onlar senin bu kadar işini göremiyorlar mı?” diye sorduklarında Hz. Abdullah “Evet var ve bu işimi yaparlar, fakat ben kendimi tecrübe etmek isedim. Acaba bu işi yapmak nefsime ağır gelecek mi? diye düşündüm. Eğer bende kibir varsa ondan kurtulmak istiyorum. Resûlullah’ın şöyle buyurduğunu işittim: “Kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulunan kimse Cennete giremiyecektir” cevabını verdi. Başka bir zamanda: “Meyva veya herhangi birşeyi kendi eliyle evine götüren, kibirden uzaklaşmıştır” buyurmuştur.

Allah'ım cümlemizin içindeki kin ve kibiri uzaklaştırsın, bizi de yaşarken cennetle müjedelenen kullarından eylesin inş..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt