Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şükür.. (1 Kullanıcı)

BeRRak

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Ağu 2006
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Puanları
0
Bir Yumurta Nasıl Paketlenir ?
Ümit ŞİMŞEK"İnsan yediklerine bir baksın." (Abese suresi 24).

Bir yumurta hiçbir zaman elimize paketlenmeden ulaşmaz. 24 saatlik bir üretim faaliyetinin neticesi olan bu aziz ve leziz nimet, mutfağımıza kadar güvenle ulaşabilmesi için, son derece dikkatle planlanmış bir ambalaj içinde bize sunulur.
Yumurta kabuğu deyip geçmeyin. Bir çırpıda kırıp çöp sepetine atıverdiğimiz bu mükemmel ambalaj, aslında mimarisiyle akılları hayrette bırakan bir sağlamlık ve geometri şaheseridir.
Yumurtanın sarısı ve akı, tavuk vücudunda ayrı ayrı yerlerde imal edilir. Sonra da bu mamül, 16 saat süren bir işlemle ambalajlanır.
Önce yumurtanın şekline bir bakın: Parmaklarınızla iki ucundan ne kadar kuvvetle bastırırsanız, onu kıramazsınız. Ambalaj sağlamdır ve şekli de pürüszsüz ve kusursuzdur. Böyle bir kabuğu bir üterim tezgahında dökmek için kalıp gerekir. Oysa tavuğun vücudunda yumurta kabuğunu dökecek herhangi bir maddi kalıp bulunmaz.
Yumurtayı paketlemekle görevli olan bez, tavuğun vücudundaki bütün kalsiyum ve karbonat iyonlarını çekecek şekilde düzenlenmiştir. Öyle ki, tavuğun besininde kalsiyum eksildiği zaman, kabuğun hammaddesi olarak, tavuk kendi kemiklerini kullanır. Bir tavuk, tek bir yumurtanın ambalajlanması için, bir günde kemiklerinin % 10'unu harcayabilmektedir.
Öyle bir fabrika düşünün ki, tavuk kanı gibi, pek te iştah açıcı olmayan basit bir maddeden hem yumurta sarısını, hem yumurta akını, hem de kabuğunu ayrı ayrı çıkarsın ve beş on santimlik bir üretim şeridi içinde bütün bu işleri ayrı ayrı gerçekleştirdikten sonra, kan ve dışkı gibi iki pisliğin içinden, yumurta gibi tertemiz birnimeti ortaya çıkarsın. Bir şeyden her şeyi yapan bir ilim ve kudretin Sahibinden başka bu fiile, mührünü basabilecek kim var?
Teknoloji, tavuğun besininden yahut karnından yumurta yapabilecek bir fabrika kuramadı. Farzımuhal, eğer kurmuş olsaydı bile, bugün bir yumurtayı elli bin liraya değil, milyonlarca liraya yiyemezdik. Onun için, tavuğun bir yumurta için gıdaklamasını sakın çok görmeyin. Alemlerin Rabbi tarafından hizmetimize sunulmuş bu mübarek hayvancığın sesini eğer dikkatle dinleyecek olursanız, bu ilahi rahmet hediyesindeki harikuladelikleri size işittirmek için çırpındığını görür gibi olursunuz.
Bir dahaki yumurta kırışınızda, kabuğu atmadan önce ona uzun uzun bakın.
size bu aziz nimeti bu mükemmel ambalaj içinde göndereni düşünün.
Onun adını anın.
Afiyetle yiyin.
Ve O'na şükredin.
;)
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt