Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şu an ne dinliyorsun? (1 Kullanıcı)

kalbinur

Kayıtlı Kullanıcı
yollarında yollarında güller açmış ravzasında medine bakar mekkeye gönül onun sevdasında

sonayg

Kayıtlı Kullanıcı
Ibrahim tatlıses benı benden alırsan senı sana bırakmam

sumisalisi

Kayıtlı Kullanıcı
dinimize göre bu gibi şarkıların yanlış olduğunu bilmiyormusunuz?

sumisalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anhuma), Allah-u Teâlâ’nın:
“İnsanlardan bazıları Allah yolundan saptırmak için boş sözü satın alırlar.”Lokman 6
Kavlinden maksadın müzik olduğuna dair, Allah’ın adına yemin ederdi.
İbni Kesir Tefsiri 6/333

Ebu Amir ve Ebu Malik el-Eş’ari (Radiyallahu Anhum) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ümmetimden zinayı, ipeği, içki ve çalgı dinlemeyi helal kabul eden insanlar çıkacak...’ buyurdu.”
Buhari Fethu’l-Bari 10/51

Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Bu ümmet içerisinde yere batırılma, kazf ve hayvana dönüştürülme olacak. Bu, içki içtiklerinde ve kadın şarkıcılar edinip müzik aletleri çaldıklarında olacak’ buyurdu.”
Albânî Es-Silsiletü’s-Sahiha 2203, İbni Ebi’d-Dünya Zemmu’l-Melahi, Tirmizi

Sehl bin Saad es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Ahir zamanda yere batma, taşlanma ve suret değişmesi olacaktır’ dedi.
Sahabeler:
−Bu ne zamandır Ey Allah’ın Rasulü? dediler.
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Çalgı aletleri ve şarkıcılar ortaya çıktığındadır’ buyurdu.”
Tirmizi 2309

Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Şarkıcı cariyeleri satmayın; onları satın almayın; onlara şarkıcılığı öğretmeyin. O kadınlar üzerinde yapılan alış verişte hayır yoktur ve onların kazancı haramdır. “İnsanlardan kimileri var ki, bilgisizce (insanları) Allah’ın yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için sözün eğlencesini satın alır... Lokman: 6” ayeti bunun gibisi için indi’ buyurdu.”
Tirmizi 1298, Tayalisi 1134 Tabarani Mucemul Kebir 7719-7855, Beyhaki 11055, Albani Sahiha 6/1016

Abdurahman bin Avf (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Ben ağlamayı yasaklamadım. Fakat ben ahmak ve günahkâr iki sesi yasakladım: Birisi oynama ve oyalanma anında ki ses ve şeytan zurnaları, diğeri ise musibet anında ki ses yüzlere vurmak, yakaları yırtmak ve şeytan inlemesidir’ buyurdu.”
Hakim, Beyhaki Şuabu’l-İman, İbni Ebi’d-Dünya, Beğavi Şerhu’s-Sünne, Tayalisi, Müsned İbni Ebi Şeybe el-Musannef

Nafi (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
“Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) bir çalgı sesi işitti parmaklarını kulaklarına koydu ve hemen oradan uzaklaştı sonra, dönüp bana:
−Ya Nafi! Sen bir şey işitiyor musun? dedi.
Ben:
−Hayır, işitmiyorum dedim. Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) parmaklarını kulağından kaldırdı ve şöyle dedi:
−Ben bir gün Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraberdim, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) böyle bir çalgı sesi işitti ve benim yaptığım gibi yaptı.”
Ebu Davud 4924

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:“Bir topluluk koltukları üzerinde oturmakta iken maymunlara ve domuzlara dönüştürülecektir. Buna sebep ise onların içki içmeleri, ud çalmaları ve cariyelerin şarkı söylemeleridir.”
İbni Ebi’d-Dünya, İbni Asakir Tarih-u Dımeşk

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt