Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Strese girenin imanindan süphe ederim! (1 Kullanıcı)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
'Az' konusan fakat 'öz' konusan büyükler vardir. Babam da bunlardan biridir. Çok sik bir arada olamadigimiz için benim için bu 'öz' konusmalar daha kisa olur. Birkaç yil önce öyle bir laf söyledi ki sustum kaldim. Uzun süre kafamin içinde dolandi söyledigi cümle.
'Strese girenin imanindan süphe ederim!' demisti babam.
Stresle ilgili kitaplar okuyan, zaman zaman 'stresle mücadele' konusunda seminerler veren biri olarak, cümleyi çok agir bulmus olsam bile, kafamin içinde cümle dönüp durdu uzun zaman. Yasadigimiz yüzyilin en önemli problemlerinden biri olan stres hakkinda bu kadar kesin ve keskin bir ifade duymamistim.
Geçen yil memlekette bir arkadasla otururken hayatin sikintilari ve zorluklari konusulmaya baslaninca bende kendisine stres ve stresle mücadele hakkinda bildiklerimi anlatmaya basladim. Arkadasim da benimle birikimlerini paylasiyordu. Bir ara babamin söyledigi 'Strese girenin imanindan süphe ederim!' lafini attim ortaya. Arkadasim 'dogru bir cümle' dedi. 'Hatta bir insan stres yüzünden hasta olursa Allah o insana bunun hesabini bile sorar' dedi.

* * * * * * * * *

Stres, halkin bildigi ve kullandigi anlamiyla, sikintilari kafaya takmak demektir. Sikintilar insani mutsuz ediyor. Mutsuzluk insani hasta ediyor.
Kimisi hastaliklarla mücadele etmekten yoruluyor. Mutsuz ve hasta oluyor.
Kimisi ailesiyle problemler yasamaktan bunaliyor.
Kimisi çocuklariyla bas edememenin sikintisini yasiyor.
Kimisi maddi sikintilarla bogusuyor.
Kimisi çevresindekilerin kendisini anlamadigindan dert yaniyor.
Kimisi bir sevdigini topraga verince hayata küsüyor.
Hayatta insani strese sokan o kadar çok sey var ki. Herkes kendisine dert edecek bir sikinti bulabilir.
Stresle iman a rasinda bir baglanti var mi dersiniz?
Sikintilarla dolu bir hayat denilince benim aklima hep Peygamberler geliyor. Allah Peygamberlerin kissalarini ayrintilariyla bize niçin aktariyor dersiniz? Okuyup, ibret almamiz için degil mi?
Peygamberlerin hayatlarindan yola çikarak bazi sorular sormak istiyorum.
Hz. Eyyüb'ü hastalikla imtihan eden Allah, bizi de ayni imtihana tabi tutma hakkina sahip degil mi?
Hastaligi kafaya takip bunalima giren insan 'Allah'im beni niçin hastalikla imtihan ediyorsunuz ki?' demis olmuyor mu?
Hz. Nuh'u ogluyla imtihan eden Allah, sizi evlatlarinizla imtihan edemez mi?
Hz.İbrahim'i babasiyla imtihan eden Allah, sizi öz babanizla imtihan edemez mi?
Hz. Lut'u esiyle imtihan eden Allah'a, 'Beni niçin esimle imtihan ediyorsun ki?' deme hakkina sahip oldugunuzu mu düsünüyorsunuz?
Hz. Yusuf'u kardesiyle imtihan eden Allah, belki sizi de kardeslerinizle imtihan ediyordur!
Tüm peyg amberlerin hayatlari sikinti (imtihan) dolu olduguna göre, bizim hayatimizda da bazi sikintilarin olmasi hayatin bir parçasi degil mi?
Anne veya babasini kaybedince bunalima giren bir insan Allah'a 'Benim annemi / babami niye aliyorsun ki?' deme hakkina sahip oldugunu mu saniyor?
'En büyük aci evlat acisidir!' denir. Bu aciyi yasayan anne babalar 'Allah kimseye yasatmasin!' derler.
Alemlere rahmet olarak yaratilan Hz. Muhammed Mustafa'ya bile torpil yapmayan Yaraticinin, bize torpil yapmasini beklemeye hakkimizin olmadigini hiç düsündünüz mü? Bes defa evlat acisiyla imtihan edilmis bir Peygamberin ümmeti oldugumuzu bilmek zorundayiz.
'Kardesim onlar Peygamber, biz insaniz' diye kimse itiraz etmesin. Peygamberler de bizler gibi üzülen, aglayan, Allah'a siginan insanlardi. Allah tarafindan özel seçilmis olduklari gerçegi 'insani' acilara tepkisiz kalacaklari anlamina gelmez. Bize düsen hayati dogru anlamaktir. Unutmamaliyiz ki, Peygamberlerine torpil yapmayan Allah, bize de torpil yapmaz.

* * * * * * * *

Stres ile iman arasindaki iliski kafamin içinde uzun zamandir dolaniyordu. Bir okuyucum bana öyle bir söz gönderdi ki, o sözü okuyunca kafamin içinde dolanan cümleler köse yazisina dönüstü. Bu yaziyi da o güzel sözle bitirmek istiyorum.
Çok sikildiginiz zaman bu cümleyi hatirlayin. Hatta bana kalsa pano haline getirilip ev veya isyerinin duvarlarina asilmasi gereken bir söz.

Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp,
'BENİM BÜYÜK BİR DERDİM VAR!' deme,
derdine donup,
'BENİM BÜYÜK BİR RABBİM VAR!' de.

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
derdine donup,

s.a değerli kardeşim,elinize sağlık,çok kıymetli bir paylaşımdı.
sıkıntılar,ELHAMDULLAH biz müslümanlar için bir imtihamdır.bazen beşer oluşumuzdan dolayı sıkıntılar belimizi büksede,YA ALLAH deyip doğrulmayı da en kısa zamanda ve idrakıyla imanımıza sarılmayı da bilmek gerek.strese girmekten RABBİMİZE sığınırız.selametle.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Selam güzel kalpli ablacım..
Emeğinize ve güzel yüreğinize sağlık olsun inşallah..Gerçekten çok özlü ve anlamlı bir paylaşımdı..Bahsettiğiniz bu güzel yazıyı okumamıza vesile oldunuz can ablam, Rahman c.c razı ve memnun olsun sizden ve sevabınızı en güzeliyle yazsın inşallah..İman ve stres birbirinin ilelebet zıt kutuplarda bulunmaları gereken iki unsur..İman var ise her şey için imkan da var demektir..Stres ise, imanlı bir insanın limanlarına uğrayabilecek en son fırtına dahi olamaz, olmamalı..O limana tarihin yazmaya yetmeyeceği fırtınalar uğrasa dahi, yıkamaz ve sarsamaz o limanı..Dalgakıranlar misali, iman da fırtınaları yıkar, kırar ve tuz buz eder..
Kadere iman eden, kaderine itiraz ederse, akaidini yeniden gözden geçirmesi gerek..Başına gelenlerde ''neden ben?'' diye soran birisi, imanın şuurunda ve kemalinde değil demektir..Okumakla ve amel etmekle yükümlü bulunduğumuz Kur'an'ın hemen tüm sureleri, ibret-örnek-hikmet üçlüsünün ağlarıyla bezenmiş kıssalarla dolu..Evet Allah c.c en sevdiği kullarına dahi dünyada saltanat yaşatmadı..İki cennet olmaz...Bizim cennetimiz ahirette olsun inşallah...

Emeğinize ve güzel yüreğinize sağlık olsun diyorum bir kez daha ablacım..Kalbinizin Sahibine emanetimsiniz inşallah..Muhabbetle kalın..B)B)

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı

esselamü aleyküm ablam emeğine yüreğine sağlık olsun inşALLAH Mevlam kendisine en iyi kulluk edenlerden etsin cümlemizi bu yazınızda tam zamanında karşıma çıktı vesile olduğun için Allah razı olsun
derdine donup,

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
stres bütün canlıların, sinir sistemin yoğun çalışmasının, tabi halidir, doğaldır...

sterse girmek küfür alameti değildir sanırım, asıl dinlerarası diyaloglara girenlerin imanını düşünmeleri lazım, hükmü bellidir..

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
derdine donup,

s.a değerli kardeşim,elinize sağlık,çok kıymetli bir paylaşımdı.
sıkıntılar,ELHAMDULLAH biz müslümanlar için bir imtihamdır.bazen beşer oluşumuzdan dolayı sıkıntılar belimizi büksede,YA ALLAH deyip doğrulmayı da en kısa zamanda ve idrakıyla imanımıza sarılmayı da bilmek gerek.strese girmekten RABBİMİZE sığınırız.selametle.

ve aleykum selam canım sağol.Bende sinirli bir insanım aslında.Stres yüzünden midema ğrıyor bazen.RAbbim ıslah eylesin.Allaha emanet olun

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;704531' Alıntı:
stres bütün canlıların, sinir sistemin yoğun çalışmasının, tabi halidir, doğaldır...

sterse girmek küfür alameti değildir sanırım, asıl dinlerarası diyaloglara girenlerin imanını düşünmeleri lazım, hükmü bellidir..

Çok teşekkürler:H

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
esselamü aleyküm ablam emeğine yüreğine sağlık olsun inşALLAH Mevlam kendisine en iyi kulluk edenlerden etsin cümlemizi bu yazınızda tam zamanında karşıma çıktı vesile olduğun için Allah razı olsunBir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp,
derdine donup,

Ve aleykum selam kardeşim.Yorumların için teşekkürler.Duaların içinde amin diyorum:H

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Selam güzel kalpli ablacım..

Emeğinize ve güzel yüreğinize sağlık olsun inşallah..Gerçekten çok özlü ve anlamlı bir paylaşımdı..Bahsettiğiniz bu güzel yazıyı okumamıza vesile oldunuz can ablam, Rahman c.c razı ve memnun olsun sizden ve sevabınızı en güzeliyle yazsın inşallah..İman ve stres birbirinin ilelebet zıt kutuplarda bulunmaları gereken iki unsur..İman var ise her şey için imkan da var demektir..Stres ise, imanlı bir insanın limanlarına uğrayabilecek en son fırtına dahi olamaz, olmamalı..O limana tarihin yazmaya yetmeyeceği fırtınalar uğrasa dahi, yıkamaz ve sarsamaz o limanı..Dalgakıranlar misali, iman da fırtınaları yıkar, kırar ve tuz buz eder..
Kadere iman eden, kaderine itiraz ederse, akaidini yeniden gözden geçirmesi gerek..Başına gelenlerde ''neden ben?'' diye soran birisi, imanın şuurunda ve kemalinde değil demektir..Okumakla ve amel etmekle yükümlü bulunduğumuz Kur'an'ın hemen tüm sureleri, ibret-örnek-hikmet üçlüsünün ağlarıyla bezenmiş kıssalarla dolu..Evet Allah c.c en sevdiği kullarına dahi dünyada saltanat yaşatmadı..İki cennet olmaz...Bizim cennetimiz ahirette olsun inşallah...

Emeğinize ve güzel yüreğinize sağlık olsun diyorum bir kez daha ablacım..Kalbinizin Sahibine emanetimsiniz inşallah..Muhabbetle kalın..B)B)

Ve aleykum selam Aliyeciğim.Evet sonunda ekledim şükür.Arkadaşıma bikaçkez hatırlatmak zorunda kaldım bana göndermesi için:=).Ama sonunda oldu.Stres öyle bir belaki üniversitede bile dersini gördük.Kriz ve stres yönetimi adı altında.Stres yaşayan bir insan rabbinden ümidini kesmiştir.Ve buda dinden çıkmaya sebep olabilecek türden bir günahtır.Rabbim cümlemizden bu illeti korusun inşaallah.Güzel yorumun içinde çok çok teşekkür ederim.Ettiğin dualarada can-ı gönülden amin diyorum.Selametle kal

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
derdine donup,

selamün aleyküm bacım kardeşcagızım
rabbim razı olsun ne güzel bir konu **strese girenin imanından şüphe ederim** eyvallah güzel kardeşim
rabbmize emanetmsin bacım
selam ve sevgi ve dua ve muhabbet ve saygı ile....:)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam aminenur kardeşceğizim.Neörüyon:=)Bende evdeyim birazdan halama gidecez inşaallah annemle.

Yorumun için çok teşekkür ederim.Bence çağın vebası stres kanser değil.Çünkü kanserde stresten,sıkıntıdan ileri geliyor.Allaha emanet ol canım benimB)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
ve aleykum selam aminenur kardeşceğizim.Neörüyon:=)Bende evdeyim birazdan halama gidecez inşaallah annemle.

Yorumun için çok teşekkür ederim.Bence çağın vebası stres kanser değil.Çünkü kanserde stresten,sıkıntıdan ileri geliyor.Allaha emanet ol canım benim

Neörüyon... :):):) bir şey örmüyorum..:)
rabbim iyiligini versin sayende tebessüm ettik .. sagolasın bacım

iyi vakit geçirmeni dilerim güzel kardeşim... hafta içi yogun iş tembosundan sonra bu senin hakkın inaşallah .. annecigine selamlarımı iletiver .. ellerinden öperim saygıyla..
selametle cannnn

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt