Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

sorum olcak:bayanlar çalışmalımı sizce? (1 Kullanıcı)

kum_saati

Kayıtlı Kullanıcı
sizce bir bayan özellikle başörtülü bir bayanın çalışması caizmi.özellikle devlet dairesinde bir bayan nasıl çalışacak.benim fikrim bir bayan hiç birşekilde çalışmamalı.bunun yerine sosyal aktiviteler ve vakıflarda derneklerde gönüllü olarak belli vakitlerde çalışabilirler.ALLAH RIZASI İÇİN.GERÇİ MADDİYAT BU DEVİRDE ÖN PLANA ÇIKTIDA..

Sanem

Kayıtlı Kullanıcı
RE: sorum olcak:bayanlar çalışmalımı sizce?

Bence basörtülü veya bas örtüsüs hic önemli degil, bir bayan egerki kendi isteginle istiyorsa calismali... bence bunda kötülük yok. Bu zamanda tek kisinin calismasi ve ailesini gecindirmesi gittikce zorlaniyor.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

Selamunaleykum kardeşim,
Bende seninle aynı fikirdeyim. Müslüman kadın çalışmamalı, çalıştırılmamlı. Çünkü aAllah c.c. ailede bu görevi erkeğe vermiştir. İşte burada şu sorun çıkıyor, geçim sıkıntısı. Arkdaşlar evet günümüz türkiyesinde ücret yetersiziliği maalesef had sahfa ya çıkmıştır. o yüzden bir ailede elinden iş gelen herkes çalışarak ancak geçinebiliyoruz denebilir. buna da itirazı olmaz ama biz yaşantımızı ve ölümümüzü allahın kuralarına göre uygulasak bu bizim için sorun olmaz. Mesela bu dininin önderi , güllerin efendisi hz. Muhammed s.a.v. ölüm döşeğinde yastığın altındaki 3-5 dinar kalmış o dağıtılmadığı için rahatsız oluyor. Doğrı biz peygamber değiliz ama en azında ona benzemeye çalışmalıyız. Ne bileyim daha az şeylerden mutlu olmasını bilmeliyiz. O zaman karımız, kızımız, ablamız v.s. çalışmak zorunda kalmaz ve asli görevi olan geleceğin Fatihlerini, Fatmalarını yetiştirme işini layıkıyla yaparlar. Diye düşünüyorum.
k.s.e.o.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

EĞER İHTİYAÇ DUYULMAZSA TABİKİ BENCEDE ÇALIŞMAMASI GEREKİR. EVİN DÜZENİNİ SAĞLAMALI KADIN. AMA MALESEF GÜNÜMÜZDE ERKEĞİN ÇALIŞMASIYLA GEÇİNEMEYECEK AİLELER VAR. VE BÖYLE OLUNCADA KADINADA ÇALIŞMAK DÜŞÜYOR. AMA İHTİYAÇ OLMADIĞI HALDE ÇALIŞMAMALIDIR BENCE.

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
Selamunaleykum kardeşim,
Bende seninle aynı fikirdeyim. Müslüman kadın çalışmamalı, çalıştırılmamlı. Çünkü aAllah c.c. ailede bu görevi erkeğe vermiştir. İşte burada şu sorun çıkıyor, geçim sıkıntısı. Arkdaşlar evet günümüz türkiyesinde ücret yetersiziliği maalesef had sahfa ya çıkmıştır. o yüzden bir ailede elinden iş gelen herkes çalışarak ancak geçinebiliyoruz denebilir. buna da itirazı olmaz ama biz yaşantımızı ve ölümümüzü allahın kuralarına göre uygulasak bu bizim için sorun olmaz. Mesela bu dininin önderi , güllerin efendisi hz. Muhammed s.a.v. ölüm döşeğinde yastığın altındaki 3-5 dinar kalmış o dağıtılmadığı için rahatsız oluyor. Doğrı biz peygamber değiliz ama en azında ona benzemeye çalışmalıyız. Ne bileyim daha az şeylerden mutlu olmasını bilmeliyiz. O zaman karımız, kızımız, ablamız v.s. çalışmak zorunda kalmaz ve asli görevi olan geleceğin Fatihlerini, Fatmalarını yetiştirme işini layıkıyla yaparlar. Diye düşünüyorum.
k.s.e.o.

AleykümSelam SelamünAleyküm bende size katılıyorum...Bence de bir bayan çalışmamalı hele hele şu zamanda.

kum_saati

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik arkadaşım çok güzel yazmışın.insan şükrettikten sonra ve hale rıza gösterdikten sonra geçim sıkıntısı olmaz.ama günümüzdeki bayanlar maalesef herşey istiyorlar..:(.. evim olsun arabam olsun...vs..öfff.moralim bozuldu neyse.ALLAH herkese saliha hanım nasip etsin..

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

erhanozbek yazdı:
mtekik arkadaşım çok güzel yazmışın.insan şükrettikten sonra ve hale rıza gösterdikten sonra geçim sıkıntısı olmaz.ama günümüzdeki bayanlar maalesef herşey istiyorlar..:(.. evim olsun arabam olsun...vs..öfff.moralim bozuldu neyse.ALLAH herkese saliha hanım nasip etsin..

amin kardeşim.zaman her şeyin ilacıdır. unutmayalım ki, bizim için şer gibi görünen şeyler aslında hayırdır ve yine bizim için hayır gibi görünen şeylerde şer olabilir. Onun için biz kendimiz salih olmaya gayret gösterelim inşaallah gerisi kendiliğinden gelir.
k.s.e.o.

gdkaymaz

Kayıtlı Kullanıcı

evet bayanlar çalışmak istiyorlar , keşke günümüzdeki erkeklerin hepsi eşlerine kardeşlerine Peygamber efendimiz (sav) gibi davransalar çalışmak isterlermi bilmem ama ben çalışan bir bayanım ve çocuklarımın rızkını eşimle birlikte paylaşıyoz neden daha iyi şartlarlarda yaşamayalım ki kaldı ki benim çalışmam vesilesiyle bazı insanlarda insanlarda sebepleniyor. neden olmasın ki.

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

evet bu zamanda bayanların çalışması bencede zor ama hayat şartları okadar zorki çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Örneğin ben üniversite 2. sınıftan beri bölümümle alakalı bir işte çalışıyorum okulum bitti ama çalıştığım yer akrabamızın yeri olduğu için kapalı olmam veya dinimi yaşamama engel değil.büro ortamındaki elemanlar bayan patronum bayan bu şekilde çalışmanın ne dine nede bana bir sakıncası olabilirki?Ama evlendikten sonra çalışmayı düşünmüyorum rızkı veren Allah rabbim herkese hayırlı kaderler versin.Ama çalışmak zorunda olan kapalı açık farketmez bütün bayanlara erkeklerin yardımcı olması gerekir kendi bacısına annesine yapılmasını istemediği şeyleri başkalarınada yapmamalılar.B)Allah'a emanet olun .

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

tsunami yazdı:
evet bu zamanda bayanların çalışması bencede zor ama hayat şartları okadar zorki çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Örneğin ben üniversite 2. sınıftan beri bölümümle alakalı bir işte çalışıyorum okulum bitti ama çalıştığım yer akrabamızın yeri olduğu için kapalı olmam veya dinimi yaşamama engel değil.büro ortamındaki elemanlar bayan patronum bayan bu şekilde çalışmanın ne dine nede bana bir sakıncası olabilirki?Ama evlendikten sonra çalışmayı düşünmüyorum rızkı veren Allah rabbim herkese hayırlı kaderler versin.Ama çalışmak zorunda olan kapalı açık farketmez bütün bayanlara erkeklerin yardımcı olması gerekir kendi bacısına annesine yapılmasını istemediği şeyleri başkalarınada yapmamalılar.B)Allah'a emanet olun .
kardeşim sende diyosun bak evlendikten sonra çalışmayı düşünmüyorum diye. bizde diyoruzki ihtiyaç yoksaa zaten kadın evinde otursun. niye dışarda başka erkeklerin yanında çalışsın. bende çalışıyorum şuanda. bi şekilde çalışmakda zorundayım. ama Allah nasip ederse evlenince çalışmıcam. düşüncelerimiz böyle. tabi farklı bir durum olmadıkça. kadının yeri evidir..

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

tsunami yazdı:

SElamunaleykum kardeş,
Evet allah hiç bir bayanı çalışmak zorunda bırakmasın. Zaten bende yukarıdaki yazımda bayanların çalışmaya zorlayan sebeblerin ortadan kaldırılması için çalışılmalı dedim. Yani yine söylüyorum ben şahsen işhayatının içinde olan bir abiniz olarak bayan arkadaşların çalışmasını tasvip etmiyorum. Ama herkesinde fikrine saygı duyarım.
k.s.e.o.

aysima-75

Kayıtlı Kullanıcı

çalışan bir bayan olarak bu konuda ikilem içindeyim açıkçası.Bir kere her ne kadar çok uygun bir iş ortamı da olsa bayanların bazı konularda ya taviz vermesi gerekiyor,bazı tavırlara göz yumması gerekiyor.Ya da tavrını koyup biraz mücerret olması gerkiyor.Bir başka boyutu da ,eşler biribirine yardımcı olsa da,çalışan bayan çift iş yapıyor:Hem ev kadınlığı,hem de iş kadınlığı.Aslında bu kadına fazlasıyla bir külfet getiriyor.Zaeten kamu sektöründe çalışırken itikadi anlamda yine taviz vermesi gerekiyor.dindar olsun ya da olmasın çocuğu olan bir kadının bizzat kendi çocuğunun bakımı ve eğitimi ile ilgilenmesi gerekiyor.Çalışan annelerin çocukları bana hep biraz mahsun gelmiştir...Mesela çok idealist bir bayan öğretmen ,başka çocuklarla alakadar olurken,kendi çocuğuna sabrı ve tahammülü kalmıyo ya da bana öyle geliyor.Her ne olursa olsun bir annenin çalışması taraftarı değilim.Fakat bu sefer de çalışma hayatında ,bayanlar hiç girmezse,hep kabul görmeyecek,faydalı ve etkin olamayacak gibi geliyor.Çünkü çalışma hayatı belli bir çevreyi de beraberinde getiriyor.Bir müslümanın çalişma hayatında yer almasıyla, iyi bir örnek model olur diye düşünüyorum.İşte yaşadığım çelişkiler...Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun...

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

SUATABAT yazdı:
erhanozbek yazdı:
sizce bir bayan özellikle başörtülü bir bayanın çalışması caizmi.özellikle devlet dairesinde bir bayan nasıl çalışacak.benim fikrim bir bayan hiç birşekilde çalışmamalı.bunun yerine sosyal aktiviteler ve vakıflarda derneklerde gönüllü olarak belli vakitlerde çalışabilirler.ALLAH RIZASI İÇİN.GERÇİ MADDİYAT BU DEVİRDE ÖN PLANA ÇIKTIDA..

SON DERECE BASIT DUSUNUYORSUNUZ.

BIR BAYAN (BAYANLARIN BASI KAPALI OLMAK ZORUNDA)
ELBETTEKI CALISMALI. ORNEK VERIYORUM DUSUNUN HEMSIRE OLMADIGINI. BAYAN HASTALARIN PANSUMANLARINI ERKEK HASTABAKICILARMI YAPACAK. BASIT BIR ORNEKTI GERISINI SIZ DUSUNUN...

ALLAHA EMANET OLUN.

Selamunaleykum ,
Erhanozbek kardeşimden özür dileyerek naçizane fikrimi söylemek istiyorum.
Suatabat kardeş doğrusun. Hemşirelik zaten bir bayan mesleği, doktr da olmalı, bizim konuştuğumuz iş dallar bunların dışındaki (adı konmasada benim bakış açım buydu yorumlarımıda buna göre yapıyorum) işler. Zorunlu olmadıkça ben çalışmalarını tasvip etmiyorum.
k.s.e.o.

RUDER

Kayıtlı Kullanıcı

Allahın selameti cümlemizin üstünde olsun arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum .herkese selam
bencede ihtiyaç duyulmuyorsa ,kadının çalışmak için diretmesine gerek yok. çünkü zaten ev ve çocuk bütüb zamanı alıyor. çalışınca bütün işler yarım yapılıyor,çalışan bayan hiçbir şeye yetişemiyor ,stres ,yorgunluk bu sefer evde eşler arasında huzursuzluk oluyor.Allahım kimseyi işsiz bırakmasın , bayanlarıda çalışmak zorunda bırakmasın.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

RUDER yazdı:
Allahın selameti cümlemizin üstünde olsun arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum .herkese selam
bencede ihtiyaç duyulmuyorsa ,kadının çalışmak için diretmesine gerek yok. çünkü zaten ev ve çocuk bütüb zamanı alıyor. çalışınca bütün işler yarım yapılıyor,çalışan bayan hiçbir şeye yetişemiyor ,stres ,yorgunluk bu sefer evde eşler arasında huzursuzluk oluyor.Allahım kimseyi işsiz bırakmasın , bayanlarıda çalışmak zorunda bırakmasın.

Amin kardeşim.
Allah razı olsun

tuba07

Kayıtlı Kullanıcı

s.a öyle meslekler warki bayanın çalışmasını zorunlu kılıyo..bu konuda herkes hem fikirdir sanırım.onun dışında bayanın çalıştığı ortam dini vecibelerini yerine getirmeye müaitse ve bu konuda herhangi bi hatanın oluşması söz konusu değilse çalışmak güzel.sonuçta emek verip yıllarca okuyoruz.ama en güzeli şartlar iise kadın çalışmasın.(çalışan biri olarak bende katılıyorum.)çünki duygusal bazdada(-ki istisnalar kaideyi bozmaz)çabuk yıpranıyoruz..hem evli hanımların çocuk sorunuda war.kazandığı meblağ ne kadar büyük olursa olsun bi annenin çocuğuna vereceği eğitim bakım sevgi vs..hiçbir şeye değişilmez;)

RABBİM!BİR İNSANI KOY KALBİME AMA O SENİNDE SEVDİĞİN OLSUN VE BENİ ÖYLE BİR İNSANA SEVDİR Kİ; O İNSANIN KALBİNDE SEN OLASIN Kİ; BEN ONUN KALBİNDE HEP SENİNLE OLAYIM.

yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.resulugulu.com

arkadaşlar burda şunu unutmamalısınızki,çalışmakda bir ibadettir.Tesettürlü kadın çalışamaz diye birşey yoktur.

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

ÇALIŞAN BİR BAYAN İÇİN HAYAT ŞARTLARI OKADAR ZORLAŞIYORKİ HELEDE EVLİYSE ETRAFIMA BAKTIĞIMDA ÇALIŞAN EVLİ BAYANLAR İŞ SİTRESİNE DAYANAMIYORLAR VE BU AİLE ORTAMINA YANSIYOR YADA EVDEKİ BAZI GÖREVLERİNİ EŞİNE VEYA ÇOCUKLARINA KARŞI.KADININ YERİ EVİ.BENCEDE ÇOK DOĞRU.B)

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

yeliz yazdı:
arkadaşlar burda şunu unutmamalısınızki,çalışmakda bir ibadettir.Tesettürlü kadın çalışamaz diye birşey yoktur.
Tesettürlü kadın çalışmaz diye bişey yok tabi. ama normal şartlarda tesettürlü olsun olmasın kadının yeri evidir. tabi bazı durumlarda hariç. ihtiyaç varsa çalışabilir

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

SA
bu konuya üç farklı pencereden bakabiliriz 1-bayanlar olarak dinimizin emrettiği şekilde yaşamak istiyorsak hayatımızın her alanında çalışan bayan arkadaşlara ihtiyaç vardır .bu kesinlikle luzumludur.en basit örnek bi arkadaşımız vermiş bayan hemşire olmasaydı ne kadar sıkıntı çekerdik !
2-işin maddi yönü. örtülü olsun olmasın bir bayan mecbursa ailesine destek olmaya elbette çalışmalıdır.
3-Dininin emirlerini yerine getiren ,inanan bir insan olmanın yüklemiş olduğu sorumlulukların bilinciyle hareket eden ,maneviyat açısından belli bi doygunluğa ulaşmış insanlarmı çalışma hayatında olmalı yoksa bahsettiğim özellikler kendisinde bulunmayanlarmı?Müslüman elinden dilinden başkasının zarar görmediği emin insandır bu vasıflarımızla insanlarımıza hizmet vermeli örnek olmalıyız.olaki yeni nesilde (şu an yetişen gençliğin büyük bi kısmı hepimizin malumu içler acısı )hem dininin emrettiği şekilde yaşayan hemde toplum içinde belli bi statuye ulaşmış ablalarını örnek alırlar.
son olarak çalışma hayatı bi bayan için elbette zor heleki anneyse düşünün kaça bölünüyoruz hem çocuklarımız hem eşimiz hem işimiz hem evimiz neresinden bakarsanız bakın zor ama umuyorum Allah (cc) emeklerimizin karşılığını verir.
Ha bu arada bende evliyim çocukluyum ve çalışıyorum:)
Allaha Emanet Olunuz
Selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt