Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

..SORU..cevaplarınızı beklıyorum arkadaşlar (1 Kullanıcı)

aşure

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUNALEYKUM arkadaşlar sızden rıcam bu konuyla ılgılı bilgisi olan lutfen yardım etsın...
EVLILIK KADERMIDIR?IRADEYEMI BAĞLIDIR?BİZİM ELIMIZDEMI EVLENECEĞİMİZ KİŞİYİ SEÇMEK YOKSA RABBIM EVVELDEN YAZMIŞMIDIR KADERIMIZDEKI KIŞIYI HANI NAPARSAK YAPALIM KADERIMIZDEKI KIŞIYLEMİ OLURUZ..
çok okudum çok sordum anladım belkı ama anlatamıyorum..en kotusude buya anlatmıyorum...

Luvi

Kayıtlı Kullanıcı
Kader, insanların yapacağı işlerin önceden bilinmesi demektir. Kader ile bizim seçişimiz, ayrı değildir. Seçince, o kaderimiz oluyor. Allahü teâlâ, olacak her şeyi bildiği için, bizim ne yapacağımızı da, bilir. İşte kader, Allahü teâlânın ezeli ilmiyle, kendi irademizle yapacağımız işleri bilmesi demektir, zorla yaptırması demek değildir.

Selam ve dua ile...

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
bir dağın zirvesinde tren yoluna bakan bir adam düşünelim.
gördü ki biri sağdan diğeri soldan ama aynı ray üzerinde iki tren geliyor.
fakat arada engeller olduğu için birbirini göremiyor.
dağdaki kişi bu iki trenin çarpışacağını önceden bilir.
eğer hesap uzmanıysa nerede ne zaman çarpışacaklarını da hesaplayıp yazar.

bu iki teren yeri ve zamanı gelince çarpışır
adam yanlarına gelip;
-ben sizin ne zaman nerede çarpışacağınızı biliyordum bakın yazmıştım bile, dese

trendekiler;
-sen önceden bilip yazmasaydın bu çarpışma olmazdı. öyleyse suçlu sensin! diyebilirler mi?

şimdi bu tren adam önceden bilip yazdığı için mi çarpıştı

elbette hayır...

işte Rabbimin bilmeside yukarıdaki örneğe benzer..

bu hikayede cevabını arayabilirsin....

aşure

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun sağolun bakarım allah ın iznıyle...

aşure

Kayıtlı Kullanıcı
denız yıldızı cevap için saolasın allah razı olsun...ama kafam karıştı benım tamam rabbım ezelden bilir şüphesiz bızım düşüncelerımızın seçimlerimizin bı etkısı varmı kı olacak olanlara:(:(:(

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
günaydın kardeşim.. deniz yıldızı- mervenin dediği şey aslında benim sana gönderdiğim linkte ayrıntılı anlatılmış. yani kaderle iradenin farkı.. diğer arkadaşlarımın da dediği gibi kader Rabbimin herşeyi önceden biliyor olması bu da onun kudretindendir. ama bizim irademize karışmaz o zaman insan olmazdık o zaman cennet cehennem olmazdı çünkü Rabbim bizi irademizin sonuçlarına göre cennet veya cehenneme koyacıktır.
ben şöyle düşünüyorum: önce tedbir sonra tevekkül.. ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum duamı ediyorum şartları zorluyorum sonrasını da Rabbimin ilmine kudretine bırakıyorum. şüphesiz O herşeyi hakkıyla bilendir...

aşure

Kayıtlı Kullanıcı
gunaydın kardeşım allah razı olsun gonderdığın lınkı okudum...BU KONUDA ÇIKMAZLARDAYDIM DEDİMYA ÇOK OKUDUM BAKINDIM...DEDİĞİN GİBİ ONCE TEDBIR SONRA TEVEKKUL....ALLAH IM DOĞRU INSANLARLA KARŞILAŞTIRSIN CUMLEMIZI İNŞ.SAĞOLASIN CEVAPLARIN İÇİN....

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah kardeşim.. Allah senden de razı olsun.. Rabbim senin dua edeceğini de bildiğinden inşallah en hayırlıları kaderindedir.
http://forum.islamiyet.gen.tr/dini-filmler/84792-bizi-kim-yaratti-buyrun.html
zeki kardeşimizin eklediği bir video Allah cc ın sıfatlarını anlatıyor. istersen izle bunu.. bazen bu kararsızlıklarımızın Rabbimin sıfatlarını eksik idrak ettiğimizden kaynaklanıyor. Rabbim bizi O nu hakkıyla tanıyan kullarından eylesin.. amin

aşure

Kayıtlı Kullanıcı
Inş. Hepimizn en hayırlıları kaderındedir...rabbım sevdiği kullarını çıkarsın karşımıza zekı kardeşimizin izledim vıdeosunu emeğe sağlık çok güzel olmuş...allah a emanet ol kardeşim...

torressa

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam kardeşim
kişi kendi kaderini kendi belirler bunu unutma. Iyi olursan kaderin iyi olacaktır tabikide allah sınamak için yaşamında bir şeyler olacaktır kanaatindeyim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt