Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Son Harften İslami Kelime Üretmece (1 Kullanıcı)

Son Harften İslami Kelime Üretmece

• Kelime Öğrenmek Anlamlı birşey. Bence Güzel!.

Oylama: 0 0.0%
  • İslami kelimleri Öğrenmek Çok Hoş Bu güzel

• Gereksiz Buluyorum

• Yorum yapmıyorum

• Kullanılan toplam oy
    0

Zeki.42

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Şimdi Bu oyun bilgilendirme ve öğrenme amaçlıdır. Amacımız Son harften çıkan kelimeyi İslam çerçevesindeki sözcüklerle kullanarak hem bilmediğimiz kelimleri öğrenmek(Bilmediğimiz kelimeleri ekleyenler arapça olanları özellikle açıklamasını yazarak koysun) hemde ilmimizizi geliştirmek için güzel bir deneyim olucaktır.
Örnek Verelim!..
Abdest - T Harfi
Tevrat - T
BU Şekilde devam edelim Arkadaşlar. Ben ilk açılışı yapıcagım alttaki kardeşimizde devamını getirecek. Her sırada yazılan bir cümlenin altına diğer alttaki kardeşimiz cevap vericek. Saygılarımla Allah a emanet olun.
Kuran-ı Kerim - M HARFİ

Zeki.42

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber -R ? HADİ KAILIM YOKMU ARKADAŞLAR

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
Takva : Korkma, sakınma, allah korkusuyla günahtan kaçınma, allah'ın emir ve yasaklarına uymakta titizlik gösterme, allah'ın himâyesine girme, emrini tutup azabından korunma...

(Bence bu şekilde anlamları ile beraber yazılsa daha iyi olur...)

Lütfen A ile devam...

Zeki.42

Kayıtlı Kullanıcı
Ayet:'Âyet' sözlükte, açık alamet (belirti) demektir Bir şeyin ve bir amacın varlığını gösteren alamettir
Açıkça ortada görülmeyen şey âyetiyle bilinir ve tanınır Bir yolu bilmeyen, o yola ait alametleri bilirse, yolu tanır Her şey kendi alametiyle bilinir Bu açıdan âyet, duyuların, düşüncelerin veya akılla bilinen şeylerin dışa vurmuş şeklidir denilebilir
Yüzü kızaran bir kimsenin kızdığını anlarız Yüzü kızarmak kızgınlığın âyetidir Bir şeyin, bir nesnenin ayırdedici özelliklerine eskiden ‘alamet-i farika’, yani ‘ayırdedici belirti’ denirdi Bu belirtiler o nesneyi bize tanıtan, o şeyin ne oldugunu bilmemize yardım eden özelliklerdir
‘Âyet’, bu şekilde, açık alamet, nişan, belirti, iz, eser ve işaret anlamlarına gelmektedir
Kur’an ilimlerinde ‘âyet’; sûrelerin içinde, başı ve sonu belli bir veya bir kaç cümleden meydana gelmiş ilâhí sözlerdir (kelâm’dır)

T HARFİ?

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
Tahzen : Mahzun olmak anlamındadır... Resulullah (sav) mağarada Hz Ebu Bekir ile beraber müşriklerin zulmünden Allah'a sığındıklarında, Hz Ebu Bekir'i huzursuz görünce "La Tahzen İnnallahü maana" yani "Mahzun olma şüphesiz ki Allah bizimledir" demişti... Bu kelime bana bu olayı hatırlattığı için burada kullanmayı uygun buldum...

N ile devam...

Zeki.42

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz İslam dininde bir ibadettir. İslam'ın beş şartından biridir.

Bir takım şartları yerine getirmek suretiyle belli vakitlerde eda edilir. İftitah tekbiri "Allahu Ekber" ile başlanılan, Kıyam (ayakta durmak), içinde Kırâat'ın (Kur'an-ı Kerim'den Fatiha suresi ile en az bir ayet olmak üzere zamm-ı sure okumak), Rüku (eğilmek/ tesbihattan sonra) " Semia'llâhu limen hamideh " "Rabbena lekel hamd" diyerek doğrulmak ve Sücud (secdeler, yere kapanma/tesbihat), sonrasında Ka'de (oturuş) şartları olan, içinde Tesbihat "Sübhane Rabbiye'l Azim, Sübhane Rabbiye'l A'la" olan ve selam "esselamü aleyküm ve rahmetullah" ile sona eren özel bir ibadettir.

Z ile Devam

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
Zühd : İslam alimleri, dünyadaki zühd hakkında değişik tarifler yaptılar.Hepisinin de birleştikleri nokta,dünyaya rağbet etmemek ve kalbi dünyaya bağlamamaktır.
İmam-ı Ahmet: Dünyadaki zühd,uzun emeli terk etmektir;dedi.
Abdülvâhid b.Zeyd: Dünyaya ve dirhemlere meyletmemektir.
Cüneyde zühd soruldu da, O şöyle dedi: Dünyayı küçük görmek ve kalbdeki izlerini silmektir.
Ebû Süleyman ed-daranî: Seni Allah’dan meşgul eden her şeyi terk etmektir;dedi.
Şeyhülislâm ibn-i Teymiye:Zühd,Ahiretine faydası olmayan her şeyi terk etmektir.
Vera(Takva) ise,Ahirette zarar vermesinden korktuğun her şeyi terketmektir.Bu tarifi, ibn-i Kayyim güzel gördü.
İbn-i Kayyim: Arifler şu tarif üzerinde içma ettiler dedi:Zühd,kalbin dünya yurdundan sefer etmesi,ahiret menzillerinde yol kat etmesidir.

D ile devam inşaallah...

Zeki.42

Kayıtlı Kullanıcı
Ayetel Kürsi : Bismillahi'r-rahmâani'r-rahym. Allâahü lâaa ilâahe illâa hüvel hayyul kayyüum. Lâa te'huzühüü sine tüv velâa nevm lehüü mâa fissemâavâati ve mâa fil ard. Men zellezîi yeşfeu ındehüü illâa bi iznihii ya'lemü mâa beyne eydîhim vemâa halfehüm velâa yühıytuune bişey'im min ılmihii illâa bi mâa şâaaae vesia kürsiyyühüs semâavâati vel erda velâa yeüüdühüü hıfzuhümâa ve hüvel aliy yülazîym.

Mânâsı: Rahmân ve Rahîm olan Allahın ismi ile.

Allah, kendinden başka hiçbir ilâh yokdur. (O), Hayy ve Kayyûmdur. Onu ne bir uyuklama, ne de bir uyku tutabilir. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Onundur. Onun izni olmadan, nezdinde kim şefâ’at edebilir? O (yaratdıklarının) önlerindeki ve arkalarındaki gizli ve âşikâr her şeyi bilir. Onun ilminden, yalnız kendisinin dilediğinden başka hiçbir şey kavrayamazlar. (Mahlûkatı). Onun kürsüsü gökler ve yeri kaplamışdır. Bunların (yerin ve göğün) koruyuculuğu Ona ağır da gelmez. O, çok yüce, çok büyükdür

İ HARFİ İLE DEVAM

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
İhsan : Bir gün Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in huzurunda bulunduğumuz sırada, elbisesi beyaz mı beyaz, saçları siyah mı siyah, yoldan gelmiş bir hali olmayan ve içimizden kimsenin tanımadığı bir adam çıkageldi. Peygamber’in yanına sokuldu, önüne oturdu, dizlerini Peygamber’in dizlerine dayadı, ellerini (kendi) dizlerinin üstüne koydu ve:
- Ey Muhammed, bana İslâm’ı anlat! dedi.
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
- “İslâm, Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın resûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı (tastamam) vermen, ramazan orucunu (eksiksiz) tutman, yoluna güç yetirebilirsen Kâbe’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdu. Adam:
- Doğru söyledin dedi. Onun hem sorup hem de tasdik etmesi tuhafımıza gitti. Adam:
- Şimdi de imanı anlat bana, dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
- “Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gü-nüne inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine iman etmendir” buyurdu.
Adam tekrar:
- Doğru söyledin, diye tasdik etti ve:
- Peki ihsan nedir, onu da anlat, dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
- “İhsan, Allah’a onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdu.
Adam yine:
- Doğru söyledin dedi, sonra da:
- Kıyâmet ne zaman kopacak? diye sordu.
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:
- “Kendisine soru yöneltilen, bu konuda sorandan daha bilgili değildir” cevabını verdi.
Adam:
- O halde alâmetlerini söyle, dedi.
- “Annelerin, kendilerine câriye muamelesi yapacak çocuklar doğurması, yalın ayak, başı kabak, çıplak koyun çobanlarının, yüksek ve mükemmel binalarda birbirleriyle yarışmalarıdır ” buyurdu.
Adam, (sessizce) çekip gitti. Ben bir süre öylece kalakaldım. Daha sonra Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:
- “Ey Ömer, soru soran kişi kimdi, biliyor musun?” buyurdu. Ben:
- Allah ve Resûlü bilir, dedim.
- “O Cebrâil’di, size dininizi öğretmeye geldi” buyurdu.
Müslim, Îmân 1, 5. Ayrıca bk. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16; Nesâi, Mevâkît 6; İbni Mâce, Mukaddime, 9

N harfi ile devam ama mümkün olduğu kadar daha önce kullanılmamış kelimeler bulmaya gayret edelim...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt