Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

---SİZDE EKLEYİN BİR HADİS- ŞERİF--- (4 Kullanıcı)

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Her kim sabah ve akşam yedi kere,

''ALLAH bana yeter ! O'ndan başka tanrı yoktur.O'na dayandım,O büyük Arş'ın

sahibidir'' ( Tevbe-129) derse ,ALLAH onun sıkıntısına yeter.

Hz.Muhammed (a.s.m)(Ebu Davud)

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAHIM ...!

BANA HARAMDAN SAKINIP HELAL İLE YETİNMEYİ NASİP EYLE .

LÜTFUN İLE SENİN DIŞINDAKİLERE MUHTAÇ EYLEME .

Hz.Muhammed (s.a.v.)- (Tirmizi)

edam005

Kayıtlı Kullanıcı

şüphesiz bu din kolaydır.kim güçleştirmeye kalkışırsa ona yenik düşer.....................h.şerif...

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Bir adam ,Peygamberin ateşi çok mu , az mı diye elini üzerine koydu.Ateşi çok

görünce dedi ki ; ALLAH'a yemin ederim ki,ateşinin şiddetinden elimi üzerine

koyamıyorum.Bunun üzerine peygamber şöyle buyurdu;

''Biz Peygamberler topluluğuna bela kat kat gelir.''

(İbn-i Mace)

CAFERİ_TAYYAR

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
Fasil : DÜNYANIN VE BAZI YERLERİNİN ZEMMEDİLMESİ BÖLÜMÜ
Konu : Dünyanın Zemmi Ve Kötülenmesi
Ravi : Ebu Said
Hadis : Resulullah (sav) minbere oturdu, biz de etrafında yerlerimizi aldık. Buyurdular ki: "Sizin için korktuğum şeylerden biri, dünyanın süs ve güzelliklerinin sizlere açılmasıdır!" Bir adam (araya girerek söze karıştı ve): "Yani (nail olacağımız) hayır, şer mi getirecek?" dedi. Resulullah (sav) bu soru üzerine sükut etti. (Adama: "Sana ne oluyor da Resulullah`ın sözünü kesip, onunla konuşmaya kalkıyorsun? O sana konuşmuyor ki!" diye paylıyanlar oldu). Gördük ki, kendisine vahiy gelmekte. Derken vahiy hali açılmış, yüzündeki terleri silmekte idi. "Şu soru soran nerede?" diye söze başladı. Ve sanki adamı (soruşu sebebiyle) takdir ediyor gibiydi: Sözlerine şöyle devam etti: "Muhakkak ki, hayır, şer getirmez. Ancak derenin bitirdikleri arasında, ya çatlatarak öldüren ya da ölüme yaklaştıran bitki de var. Yalnız yeşil ot yiyen hayvanlar müstesna, Zira bunlar yeyip böğürleri şişince güneşe karşı dururlar. (Geviş getirirler), akıtırlar ve rahatça def`i hacet yaparlar, sonra tekrar dönüp yayılırlar. Şüphesiz ki, bu mal hoştur, tatlıdır. Ondan fakire, yetime ve yolcuya veren bu malın Müslüman sahibi en iyi (insan)dir. Bunu haketmeden alan, yediği halde doymayan kimse gibidir, O mal, kıyamet günü aleyhinde şahidlik yapacaktır."
HadisNo : 1965

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
Insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır..

huzurpınarı

Kayıtlı Kullanıcı
Kim şehitliği içten gelerek ve bütün samimiyetiyle isterse,yatağında ölse bile ALLAH onu şehitler mertebesine ulaştırır.

huzurpınarı

Kayıtlı Kullanıcı
Kim benim bir sünnetimi ihya ederse beni seviyor demektir.Kim de beni severse cennette beimle beraberdir.

CAFERİ_TAYYAR

Kayıtlı Kullanıcı
s.a.
Ravi : İbnu Mes`ud
Hadis : Resulullah (sav) "Allah`tan hakkıyla haya edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah`ın Resulü, elhamdülillah, biz Allah`tan haya ediyoruz" dedik. Ancak O, şu açıklamayı yaptı: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah`tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batni ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, ahireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah`tan hakkıyla haya etmiş olur."

illaki sevgi

Kayıtlı Kullanıcı
Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.

CAFERİ_TAYYAR

Kayıtlı Kullanıcı
s.a.
Ravi : Hz. Aişe r.a.
Hadis : Resulullah (sav) bir gece yanımdan çıkıp gitmişti. (Benim nöbetimde) hanımlarından birinin yanına gitmiş olabilir diye içime kıskançlık düştü. Geri gelince halimi anladı ve: "Kıskandın mı yoksa?" dedi. Ben de: "Evet! Benim gibi biri senin gibi birini kıskanmaz da ne yapar?" dedim. Aleyhissalatu vesselam: "Sana yine şeytanın gelmiş olmalı" dedi. Ben: "Benimle şeytan mı var?" dedim. "Şeytanı olmayan kimse yoktur" dedi. "Seninle de var mı?" dedim. "Evet, ancak ona karşı Allah bana yardımcı oldu da müslüman oldu" buyurdu.

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Felaket anında okunmak üzere başka ümmetlere verilmeyen bir şey benim ümmetime verildi:

'' Biz ALLAH içiniz ve biz O ' na döneceğiz..''

Hz.Muhammed (a.s.v.)-(Taberani)

CAFERİ_TAYYAR

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum

Efendimiz Hz.Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki : İnsana ölüm hazır olduğunda, onu Hak'dan alıkoyan ve terkettiği herşey derlenip toplanır, iki gözünün önüne getirilir. İşte o anda o insan şöyle der: "Ya Rabbi beni geri döndür. Umulur ki terkettiğim salih amelleri yapayım" Hz. Cabir (r.a.)

şiar

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber efendimiz, Cebrail aleyhisselamla otururken bir melek gelip dedi ki:
(Senden önce hiç bir Peygambere verilmeyen, sadece sana verilen iki nur ile seni müjdeliyorum. Bunlar Fatiha suresi ile Bekara suresinin son âyetleridir. Bu iki sureden okuyacağın her harften dolayı, istediğin mutlaka verilecektir.) [Müslim]

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Gözün kör olması günahlara mağfirettir.Kulağın sağır olması da günahlara

mağfirettir.İnsanın vucudundan kaybettiği her şey günahına mağfiret

sebebidir.

Hz.Muhammed (s.a.v.)-(Ramuz el-Ehadis)

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
Mü'min cennete kavuşuncaya kadar, kulağına gelen hayırlı söz ve hikmete doymaz.

Tirmizi, İlm 19

CAFERİ_TAYYAR

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMUNALEYKUM
Ravi : Yahya İbnu Said
Hadis : Ebu`d-Derda, Selman-ı Farisi (ra)`ye: "Arz-ı Mukaddese`ye gel!" diye yazmıştı. Selman ona şöyle cevap yazdı: "Arz kimseyi takdis etmez. İnsanı mukaddes kılan şey amelidir. Bana ulaştığına göre, sen orada tabib kılınmışsın ve hastaları tedavi ediyormuşsun. Eğer tedavi edebiliyorsan ne mutlu sana. Eğer mütetabbib isen, insanları öldürüp cehennemlik olmaktan sakın!" Ebu`d-Derda (ra) iki kişi arasında hükmedince, onlar yanından ayrıldıkları vakit onlara bakar ve: "Vallahi mütetabbibdir. Bana geri donun. Kıssanızı bana iade edin (meselenizi iyice tetkik edeyim)!" derdi.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt